39 episodes

Autorské audio dokumenty z míst, kam se sami běžně nepodíváte. Příběhy a situace marginalizovaných lidí z blízka. Podcast připravuje HateFree Culture.

Exteriéry HateFree Culture

    • Society & Culture

Autorské audio dokumenty z míst, kam se sami běžně nepodíváte. Příběhy a situace marginalizovaných lidí z blízka. Podcast připravuje HateFree Culture.

    Ahoj, průrvo pravěká

    Ahoj, průrvo pravěká

    Tereza se vydává do vlastní minulosti, do míst, kde se setkala se smrtí i zrozením nového života. Skrze audiodopis zesnulému otci objevuje možnosti integrace bolesti a zacelení. Dokument zachycuje transformativní zážitky, cestu ze samoty deníkových záznamů do spolubytí v naslouchání a sdílení. Posluchačstvo se stává svědkem osobního procesu, jehož hluboký smysl se dotýká každého z nás.





    námět: Tereza Reichová

    realizace: Tereza Reichová a Viola Ježková

    účinkují: Tereza Reichová, Katka Lenka Lorenzová, Viola Ježková

    hudba: Eliška Cílková

    Zvukový design a mix zvuku: Adam Levý

    poděkování: Eva Lískovcová, Tereza a Martin Marečkovi, Tereza Vohryzková, Marika Pecháčková, Hynek Reich Štětka

    • 51 min
    Král, který mluví česky

    Král, který mluví česky

    Na světě je jen jediný král, který mluví česky. Vystudoval u nás balet, naši zemi dodnes nazývá druhým domovem. Co mu nejvíce chybí? Český humor a ... přátelé.Česká republika dává na rozvojovou pomoc několik miliard korun ročně. Část prostředků jde i na stipendia. Díky nim u nás vystudovalo překvapivé množství Kambodžanů. Co se jim na naší zemi líbilo a co naopak ne? Na co rádi vzpomínají? A vyplatí se do stipendií investovat?

    Režie: Jiří PaszDramaturgie: Brit JensenHudba a sound design: Adam VonešGrafika: Michelle Adlerová

    • 26 min
    Určitě jel jako prase

    Určitě jel jako prase

    Marek je vyučený automechanik. Auta zbožňoval už od malička. Ve svých osmnácti letech však při cestě ze školy zavinil autonehodu a zranil sebe a své čtyři spolujezdce – spolužáky. 

    Dokument je výpovědí nejen samotného viníka, ale i jeho matky a sestry. Jak se k celé situaci postavili Markovi nejbližší? A jak se na jejich životech podepsaly rychle se šířící pomluvy? Marek, Jana a Eva velmi otevřeně promlouvají o tom, s jakými následky se potýkají viníci neúmyslných trestných činů. 

    Jména postav dokumentu byla změněna, aby byla zachována jejich anonymita.



    Režie: Gabriela JakoubkováDramaturgie: Brit JensenHudba a sound design: Adam Levý

    • 28 min
    Když jsme byli spolu

    Když jsme byli spolu

    Když se řekne domácí násilí, začne nám v hlavě houkat siréna. Cítíme hnus a opovržení. Mysl se často přepne na černobílou optiku: jeden z páru je odporný agresor a druhý ubohá oběť. Dokumentaristku Mariku Pecháčkovou zajímalo, co se děje v lidech, kteří domácí násilí zažili na vlastní kůži. Ptala se JEHO a ptala se JÍ: „Co jste prožívali? A jak tomu všemu rozumíte dnes, tři roky poté?"



    Režie: Marika Pecháčková

    Dramaturgie: Brit Jensen

    Zvukový design a mix zvuku: Adam Voneš

    • 23 min
    Permanetní lockdown

    Permanetní lockdown

    Byli to mladí, aktivní, umělecky nadaní a společenští lidé. Poslední měsíce ale strávili částečně zapomenuti světem, ve stavu naprostého vyčerpání. Společným jmenovatelem trápení Adama a Hany je postcovidový syndrom v podobě ME/CFS. Jedná se o komplikovanou nemoc bez jednoduché diagnózy a spolehlivého léku. Okolí lékařů jejich trápení zlehčuje, nebo jim rovnou nevěří. Kvůli křehkosti svého stavu se raději izolují v osobním lockdownu. Hana začala jejich každodennost zvukově zaznamenávat. Dokument je výpovědí nemocné dvojice ušima autorky, která se snaží přiblížit, co to znamená žít s pro společnost neviditelnou nemocí.



    Režie: Martina Pouchlá

    Dramaturgie: Brit Jensen

    Hudba, zvukový design a mix zvuku: Adam Voneš

    • 33 min
    OK, BOOMER

    OK, BOOMER

    Souboj generačních stereotypů, který se odehrává už několik let na sociálních sítích a v médiích, bohužel nepolevuje. Poválečné generace, takzvaní Baby boomers, jsou kritizováni za podporu fosilních paliv, destrukci ekonomiky, necitlivost vůči menšinám a od mladších generací si vysloužili nálepku „Boomeři“. Naproti tomu generace Y a Z, tedy současní dvacátníci a třicátníci, dostali nálepku „Sněhové vločky“, protože se pyšní vlastní jedinečností, ale nepřežijí první horkou debatu. Generační protiklady jsou podpořeny odlišnými formativními narativy, změnou přístupu k informacím a jinými způsoby komunikace. Jak najít smíření a vytvořit společnou budoucnost ke spokojenosti všech generací natáčel autor dokumentu Daniel Kupšovský od roku 2019.

    Respondenti: Apolena Rychlíková, Petr Doubravský, Doc. PhDr. Jaroslav Koťa a Mgr. Lucie Vidovičová, PhD.


    Režie: Daniel Kupšovský
    Dramaturgie: Jakub Horáček a Adam Voneš
    Zvukový mistr: Dominik Budil

    • 28 min

Top Podcasts In Society & Culture

Woman Evolve with Sarah Jakes Roberts
The Black Effect and iHeartPodcasts
رموز | Rumooz
Atheer ~ أثير
Young & Suffren
Isaac & Shantae Suffren
Mr Baloch
JahanZaib Kalmaty
Lights On with Carl Lentz
B-Side
King of Hearts by Chiara King
Chiara King/W!ZARD Studios

You Might Also Like

Buchty
Český rozhlas
Příběh, který se opravdu stal
Markéta Lukášková
5:59
Seznam Zprávy
Kriminálka
Český rozhlas
Hodina dějepichu
Jan Studnička, Tereza
Opravdové zločiny
Lucie Bechynková a Bára Krčmová