213 episodes

Audio a video obsah od redakce deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo.

• Echo Porada
• Hrot Pavla Štrunce
• Echo Salon
• Muži za pultem
• Výpravy Jiřího Peňáse
• Pravda neexistuje TM

Echo Podcasty Echo Media

    • News

Audio a video obsah od redakce deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo.

• Echo Porada
• Hrot Pavla Štrunce
• Echo Salon
• Muži za pultem
• Výpravy Jiřího Peňáse
• Pravda neexistuje TM

    Místo benzinek má stát stavět továrny na penicilin, nesmíme spoléhat jen na trh. Konečná nekrade a pracuje, říká nový europoslanec Dostál

    Místo benzinek má stát stavět továrny na penicilin, nesmíme spoléhat jen na trh. Konečná nekrade a pracuje, říká nový europoslanec Dostál

    Stačilo je poslední a jediná strana, která se zastává práce, Kateřina Konečná nekrade a pracuje, proto jsem se s ní spojil. Cítil jsem velkou poptávku, abych založil vlastní stranu, ale nedostal bych se nad pět procent, říká nově zvolený europoslanec Ondřej Dostál.

    Naopak v oblasti lékové politiky by se Dostál větší unijní spolupráci nebránil, naopak by to podle něj mohlo výrazně snížit ceny léků a zlepšit vyjednávací pozici zemí EU. Přežití státu podle něj nemůže spoléhat pouze na volný trh, tak jako stát kupuje benzinky, mohl by stavět i továrny na penicilin, myslí si nový europoslanec.

    Jsem levicový člověk, nechci, aby mi někdo mluvil do toho, co dělám a co mám říkat. Chci v Evropském parlamentu řešit Pandemickou smlouvu.

    Světová zdravotnická organizace by získala pravomoci, které jsou přes čáru. Mohli by zavírat lidi doma, jako se to dělalo za covidu, dodává Dostál k svým prioritám na poli Evropského parlamentu.

    • 11 min
    Michaela Bakala ve velkém rozhovoru! O Klausovi, prodeji Respektu, médiích, vzdělávání i populismu

    Michaela Bakala ve velkém rozhovoru! O Klausovi, prodeji Respektu, médiích, vzdělávání i populismu

    Respekt bylo první médium, které manžel koupil. V Economii měl zvláštní postavení, bylo logické, jak se to vyvinulo a Respekt se prodal. Dávalo to smysl, říká Michaela Bakala, podnikatelka a filantropka.

    V rozhovoru s Pavlem Štruncem mluvili i o volbách do Evropského parlamentu a úspěchu populistických uskupení v české politice i evropském kontextu.

    Pro vládní uskupení to nedopadlo špatně. Ale nenapadlo mě, že téma jako spalovací motory zaujme tolik lidí. Ukazuje to na to, jak se ta evropská vláda v některých cílech - ať už se třeba bavíme o Green Dealu nebo o energiích - vzdaluje lidem, dodává Bakala.

    Nevěřila jsem, že se Klaus stane prezidentem, dnes jeho názory rezonují s tím nacionalistickým až populistickým a sovětským viděním světa, říká žena, která byla v Klausově éře i mluvčí ODS.

    Velká část rozhovoru byla o vzdělávání, nadace Michaely a Zdeňka Bakalových Bakala Foundation dlouhodobě podporuje mladé lidi na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání nejen v zahraničí. Bakala věří že studenti, kteří odcházejí na školy do celého světa tady dostali dobrý základ. Snaží se školy motivovat, aby se nebály studentům nabídnout právě možnosti studia v zahraničí. Protože to nemusí být nedostupné a nereálné.

    • 51 min
    Rychlovlaky blahobyt do koutů Česka nepřinesou! Jejich stavba se nevyplatí! Proč je tedy chceme?

    Rychlovlaky blahobyt do koutů Česka nepřinesou! Jejich stavba se nevyplatí! Proč je tedy chceme?

    Stát i mnozí ekonomové se doslova zamilovali do vysokorychlostních tratí (VRT). Není divu, v odborné společnosti panuje stále přesvědčení, že vysokorychlostní tratě představují revoluci v oblasti dopravy a logistiky. Jejich dopad na územní rozvoj má být podle odborníků značný. „Je to skutečná cesta pro restart české ekonomiky, pro rozšíření možností průmyslu, hospodářství, ale i společnosti,“ uvedl například ministr dopravy Martin Kupka. Podobně mluví i Martin Švehlík, náměstek ředitele stavební správy vysokorychlostních tratí: „Máme od vlády důležitější úkol – přispět k posílení české ekonomiky a také k dalšímu rozvoji regionů“. 

    Podle hlavního analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka nejsou ale vysokorychlostní tratě pro ekonomiku Česka taková spása, jak se obecně věří. Z VRT totiž profitují centra (a to ještě ne všechna), ale ne vždy i odlehlé periférie. Je to vidět v Číně, která má s VRT velké zkušenosti – na jejím území je jich 45 tisíc kilometrů. Zámečník poukazuje na studie, které v Číně ukázaly zásadní věc: „Čím jsou regiony hůř vybaveny lidským a fyzickým kapitálem, tak jenom samotná dodávka toho fyzického kapitálu v podobě rychlého dopravního spojení to nezmění. Jinými slovy, talent jde tam, kde talent už je." 

    A ten se podle Zámečníka koncentruje ve velkých centrech, jako je Praha, Drážďany, nebo Vídeň. „Kdybychom se na to dívali optikou Číny, tak zjistíme, že zastávka VRT v Česku bude určitě jedna, a to Praha, a možná ještě jedna další. Nové byznysy, zejména ty, které jsou závislé na vysoké koncentraci a nabídce vzdělaných lidí, porostou tam, kde se cesty potkávají a ekonomika roste,“ říká Zámečník. „Benefity VRT opravdu nejsou automatické, vždy záleží na tom, jaká je v daném městě struktura populace, jak jsou lidé vzdělaní, jací jsou tam investoři,“ dodává. 

    Mimochodem, podle serveru Zdopravy.cz Slovensko vysokorychlostní tratě nechystá. Tamní ministr dopravy Jozef Ráž po návštěvě Číny, kde si tamní tratě vyzkoušel, uvedl, že na Slovensku VRT nedávají smysl. „Na tom našem Slovensku, ať už ze severu na jih, nebo ze západu na východ, se, jak jsme se od dozvěděli, stavět nevyplatí. Jejich využitelnost by nebyla na takovou vzdálenost naplnitelná,“ řekl Ráž. Dodal ale, bude dělat všechno pro to, aby slovenské vlaky jezdily rychlostí alespoň 160 km/h. Zemi by to podle něj velmi pomohlo.  

    Kde dávají VRT smysl? Proč by v Česku byla jedna zastávka VRT. A vyplatí se vůbec?

    • 30 min
    Peter Singer: Život není posvátný, ani ten lidský. Pravda neexistuje? #30

    Peter Singer: Život není posvátný, ani ten lidský. Pravda neexistuje? #30

    Peter Singer: Život není posvátný, ani ten lidský



    „Když jsem se v roce 1991 pokusil přednášet v Curychu, na pódium vyskočil demonstrant, strhl mi brýle z obličeje, hodil je na podlahu a rozdupal je.“ Peter Singer takto v úvodu ke své knize Praktická etika, která právě vyšla česky, vzpomíná na své zážitky s přednášením. Čím tento australský myslitel, řazen mezi nejvlivnější lidi světa, budí takové emoce?

    Jeho nejslavnější kniha Osvobození zvířat z roku 1975 tematizuje naše nemorální zacházení se zvířaty. Singer mimo jiné formuluje to, co nazývá druhismem, tedy předsudečné jednání, které je založeno na přesvědčení, že člověku ve vztahu ke zvířatům připadají zvláštní práva jen proto, že je člověk. To je podle Singera analogické k sexismu nebo rasismu: i v případě tohoto jednání si určité skupiny připisují práva jen proto, že jsou muži, případně příslušníci určité rasy. V případě druhismu přisuzujeme zpravidla značný význam racionalitě. Jenže to je pro Singera problém. Jakkoli je racionalita stěžejní, není jasné, proč by měla být eticky relevantní, a navíc i kdyby byla, jeví se lecjaké zvíře racionálnější než lecjaký člen lidského rodu.

    Ostatně novorozenec není podle Singera racionální a není ještě ani osobou. I na tom Singer ukazuje, že je nejvyšší čas přehodnotit četné pojmy, které jsou mnohdy spjaté s křesťanskou kulturou, například předpoklad o posvátnosti života, a které dnes páchají více škody než užitku. Život není sám o sobě posvátný a je-li naplněn jen utrpením, musí být možné jej ukončit. Takto Singer argumentuje i v případě těžce nemocných kojenců. Pakliže víme, že život narozeného dítěte bude naplněn jen utrpením, je žádoucí jej ukončit.

    Podobné úvahy mu vynesli pověst zlého muže, veřejné protesty i zrušené kurzy. Singer sám má však zato, že naše intuitivní představy o dobru jsou v mnoha ohledech zmatené, působí utrpení, a jsou tudíž ve skutečnosti zlé. Ilustrovat to lze třeba i na empatii. Tato rituálně vyzdvihovaná vlastnost má svou temnou stránku: nadhodnocujeme utrpení těch, kteří nám jsou blízcí nebo milí. Třeba charity vyberou více peněz na sympatická, ale méně ohrožená zvířata než na nesympatický, zato však ohroženější druh. Analogické platí o lidských nemocech. Proto je třeba do konání dobra zapojit více racionality, a ta nám velí: trochu ponížit význam, který přikládáme lidem, a naopak posílit význam připisovaný ostatním živým tvorům.



    Kapitoly

    I. Filozof ve stovce nejvlivnějších lidí světa? [úvod do 13.17]

    II. Lidská přirozenost nejspíše existuje. [13:17–27.37]

    III. Život není posvátný – ani ten lidský. [27.37–51:27]

    IV. Námitka! Lidské životy nejsou směnitelné. [51:27–1:04:22]

    V. Nemáte jednu ledvinu navíc? [1:04:22–závěr]

    Bibliografie

    Kateřina Kadlecová, „Peter Singer, nejvlivnější žijící filozof, pro Reflex: Pomáhat druhým je i ve vašem zájmu“, in: Reflex, 15. 1. 2016, https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/68626/peter-singer-nejvlivnejsi-zijici-filozof-pro-reflex-pomahat-druhym-je-i-ve-vasem-zajmu.html

    Barbara Schmitzová, Jaký život je hoden žití? Biografické a filosofické přístupy, přel. Tereza Matějčková, Praha: Karolinum, 2024.

    Barbara Schmitzová, „Očima lidí s postižením vidíme ze světa víc. S filozofkou Schmitzovou o životě a smrti“, in: Echoprime, 22. 4. 2023, https://echo24.cz/a/H67sV/tydenik-echo-rozhovor-filozofka-schmitzova-nemoc-postizeni-sebevrazda

    Peter Singer, Darwinovská levice, přel. Denis Kostomitsopoulos, Praha: Filosofia, 2006.

    Peter Singer, Hegel, přel. Jaromír Loužil, Praha: Argo, 1995.

    Peter Singer, Osvobození zvířat, přel. Zuzana Gabajová – Zdeněk Janík, Praha: Práh, 1975.

    Peter Singer, P

    • 36 min
    Ital nezná ten zázrak! Muži za pultem se vydávají do Itálie, dokonce i se ženou!

    Ital nezná ten zázrak! Muži za pultem se vydávají do Itálie, dokonce i se ženou!

    "A tak mu chátrá tělo. Ital nezná ten zázrak, vepřo knedlo zelo", zpívali v 80. letech Triky a Pověry. I Muži za pultem chtějí do Itálie a na cestu se dokonce poprvé vydávají s ženou, překladatelkou Alicí Flemrovou. V překrásném regionu Umbria se odehrává film Zázraky, dosud nejlepší film z kariéry nejvýznamnější současné italské režisérky Alice Rohrwacher. Když pak hovoříme o jejím novém filmu Chiméra, zamíříme do srdce Toskánska, třeba k horskému městečku Montalcino. Na sever se vrátíme při detailním rozboru celého díla Paola Giordana i jeho skvělé nové knihy Tasmánie. Pozor, dojde také na italské kulturní války. V tomhle ohledu prý nemáme Italům co závidět. Ale to přece už dávno víme od Petry Janů, Karla Šípa a Jaroslava Uhlíře, našich spirituálních předchůdců.Zmíněná díla: Chiméra, r. Alice Rohrwacher https://youtu.be/O48GXifr74Q?si=ynZ28bef-XIbybV_, Zázraky, r. Alice Rohrwacher https://m.youtube.com/watch?v=TprTVWZF2E0&pp=ygUYYWxpY2Ugcm9ocndhY2hlciB3b25kZXJz, Šťastný Lazarro, r. Alice Rohrwacher, https://youtu.be/eNEtyax1wH8?si=pSrTfS4Kn3O-YkZV, Chrystabell & David Lynch - Sublime Eternal Love, https://m.youtube.com/watch?v=v1bm78MRPiw&pp=ygURbHluY2ggZGF2aWQgbXVzaWM%3D, Vojtěch Kovařík - Od linií k hmotě, https://www.museumkampa.cz/vystava/od-linii-k-hmote-vojtech-kovarik/, Samir Hauser - Vyvrhel, https://www.startovac.cz/projekty/vyvrhel, Paolo Giordano - Tasmánie, https://m.kosmas.cz/knihy/538401/tasmanie/ a všechny jeho ostatní knihy https://m.kosmas.cz/autor/27823/paolo-giordano/ (Tělo, Dobývání nebe, Čerň a stříbro, Osamělost prvočísel)

    • 31 min
    Proč si Fiala musí zaplatit vznik nové strany? Jsou Piráti mrtví? A je poptávka po nových stranách

    Proč si Fiala musí zaplatit vznik nové strany? Jsou Piráti mrtví? A je poptávka po nových stranách

    Na Echo Poradu dorazil sociolog Martin Buchtík z agentury STEM a řeč byla pochopitelně hlavně o volbách do Evropského parlamentu. „Vyšší účast je kromě jiného náznakem frustrace z domácího dění. Voliče však aktivizovaly i témata jako Ukrajina nebo green deal,“ říká Buchtík. Kdo je dnes vlastně euroskeptik? „Ani SPD, Stačilo nebo Motoristé netlačili na opuštění EU,“ podotýká Pavel Štrunc. „V programech to pořád mají, ale potlačili to a nahradili tvrzením, že nechtějí euro. Což nechce v Česku skoro nikdo,“ dodává Buchtík.

    Jak se daří politikům oslovovat mladé voliče? Proč Filip Turek táhne víc, než progresivistické strany? „Mladí neznají Babišovy kauzy. Je to pro ně roztomilý stařík v poskakujícím maybachu. Bizár, který baví,“ líčí Buchtík.

    Na Echo Poradě s ním diskutovali Dalibor Balšínek, Markéta Malá, Daniel Kaiser a Pavel Štrunc.

    Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz

    • 32 min

Top Podcasts In News

War on the Rocks
Ryan Evans
The Rest Is Politics
Goalhanger Podcasts
ဘီဘီစီမြန်မာပိုင်း ညနေခင်းသတင်းအစီအစဉ်
BBC Burmese Radio
အာရ်အက်ဖ်အေ နေ့စဉ် အသံလွှင့် အစီအစဉ်
RFA
FT News Briefing
Financial Times
နံနက်ပိုင်း ၆း၀၀-၇း၀၀ - ဗွီအိုအေ
ဗွီအိုအေ

You Might Also Like

Insider
Tomáš Jirsa a Michal Půr
Spotlight
Spotlight Aktuálně.cz
Ptám se já, Marie Bastlová
Seznam Zprávy
Dobrovský & Šídlo
Paměť národa
Nový svět
Michal Půr, Miroslav Bárta, Martin Kovář.
Bruselský diktát
Hospodářské noviny