40 episodes

This show aims to provide the ambitious individuals and teams in the marketplace with the best tools and instruments to excel in the marketplace. We believe that what is miraculously built in us when used efficiently, is at the best of the individual and the communities at large. PTTP (Programi i Trajnimit per Tregun e Punes)/ The Training Program for The Marketplace is the model we use to bring this change into the life of our clients and their communities, principles, and tools from it, are often referred to during the show.

Podcast Miqesisht, Elid‪a‬ Elida Motro-Iljazi

  • Careers
  • 5.0 • 1 Rating

This show aims to provide the ambitious individuals and teams in the marketplace with the best tools and instruments to excel in the marketplace. We believe that what is miraculously built in us when used efficiently, is at the best of the individual and the communities at large. PTTP (Programi i Trajnimit per Tregun e Punes)/ The Training Program for The Marketplace is the model we use to bring this change into the life of our clients and their communities, principles, and tools from it, are often referred to during the show.

  Ep 131 Me Rafaela Rica pj1

  Ep 131 Me Rafaela Rica pj1

  Serish nje interviste – kenaqesi me nje pjese te Pasurise sone Kombetare.  Ajo eshte themeluese dhe drejtuese prej dy dekadash e Iceberg Communications dhe e mire-njohur per kontributin e saj ne fushat e sipermarrjes, inovacionit, fuqizimit te vajzave e grave, etj.  Eshte tipikisht ai lloj njerezish qe habiten kur iu spjegon qe jane pjese e pasurise sone kombetare, sepse vervec krijimit dhe mbajtjes suksesshem ne krye te cdo konkurrence te biznesit te tyre, japin dhe japin vazhdimisht nga vetja. Dhe ne kete proces krijimi dhe shperndarjeje te vleres ne tregun e punes, krijohen si vlera tonat, te shqiptarise.  Per shembell, eshte Mimoza Ahmeti, poete qe gjate jetes saj, po mesohet neper shkolla, ne lenden e letersine shqiptare ne ditet tona. Sa do te doja, qe ne klasat e menaxhimit te cdo universiteti apo shkolle te mesme, te mesohet nga pervoja e ketyre te suksesshmeve qe ne menyren e duhur, te ndershme, kane ndertuar histori suksesi me bizneset e tyre! Sa shume do te mesonin nga cdo renje apo ngritje gjithe te rinjte e te rejat qe po aspirojne te ndertojne karrieren e tyre per shembell, ne fushen e komunikimit dhe marketimit dixhital? Shume mendoj.  Po deri sa te arrijme aty, po ju sjell ne dy episode biseden e bere live nga FB me Rafaelen,  Uroj t’a shijoni sa dhe une 🙂  Miqesisht,  ps: Rafaela eshte duke ndertuar nje platforme te re ku do te ndertohen te rinj e te reja ne profesione te lira. Mund te me shkruani nese doni te lidheni me Rafaelen ose e gjeni direkt nga rrjetet sociale

  • 26 min
  Ep 129 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 2)

  Ep 129 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 2)

  Vjen pjesa e dyte e bisedes me Brian, duke sjelle pyetje dhe pergjigje qe mund te ndihmojne. Ke?  Individet dhe skuadra qe punojne ne realitetin e sipermarrjes shqiptare qe kane pervoje qofte si ‘krijim, themelim’ te tyre, qofte ata qe po e marrin si ‘kalim stafete familjare’ drejtimin e nje sipermarrjeje.  Studente apo te diplomuar qe gjate viteve te shkollimit kane punuar mbi nje ide strt up-i dhe tashme duan te provojne si mund tia dalin.  Pedagoge qe japin dhe marrin me brezin e studenteve qe vijne me ide dhe pritshmeri te ndryshme ne lendet e sipermarrjes.  Kliente-miq te EMI-CC ne vite, qe tashme shijojne frytet e punes se tyre ne ‘korsine’ e dyte te ‘autostrades’ se tyre, duke perjetuar edhe sfidat shpesh te dhimbshme te vete-menaxhimit te sipermarrjes qe ne fillesa.  Jane pikerisht nga keto grupe qe, une me respekt, pres idete dhe mendimet persa flasim ne kete pjese te dyte, per sfida drejtimi biznesi apo start-up.  Mund t’i jepni nje te degjuar, dhe nese e shihni me vlere, dergojani dikujt, dhe na shkruani ne emi-cc@emi-cc.com, cdo mesazh i mirepritur 🙂  Miqesisht,  Elida

  • 23 min
  Ep 128 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 1)

  Ep 128 Ne mendjen e nje sipermarresi (pj 1)

  Ne fakt ka filluar nje projekt i ri per mua dhe EMI-CC ne janar, projekti i botimit te librave te bazuar ne praktiken 10 vjecare te Programit te Trajnimit per Tregun e Punes (PTTP).  Po e le si surprize, kjo eshte vec pjesa e pare, ku Brian i talentuar drejton pyetje te mencura, dhe (shumicen e heres :-)) merr pergjigje te plota nga une,  Uroj tju pelqejne,  Nese jo, me coni mendimet tuaja ne elidamotro@emi-cc.com. Shume do te doja te gjenim kohen nje dite nga zoom t’i diskutojme bashke!  Miqesisht,  Elida

  • 16 min
  Ep 127 Papunësia nga Pandemia: Ja cfarë i kërkoj qeverisë si Coach/trajnere! Private Public Partnership!

  Ep 127 Papunësia nga Pandemia: Ja cfarë i kërkoj qeverisë si Coach/trajnere! Private Public Partnership!

  Viti qe sapo hyn dhe vijne shifrat e para aspak te mira sa i takon punesimit. Shihni nje pjese ‘gri’ te realitetit sipas raportit te Bankes Boterore para shenimeve te mia ketu.  Une mendoj qe nuk ka kohe per te humbur, por duhen hapa me veprim afatshkurter qe me gjate i shtjelloj ne kete interviste te TV Scan, me gazetaren e mirenjohur Dafina Hysa.  “Shqipëria nuk do të ndjejë rimëkëmbjen e vërtetë gjatë vitit 2021, pasi do të ketë një rritje ekonomike të lehtë dhe rënie 5%. Kjo pasi një nga treguesit kryesorë si papunësia u rrit tepër, kur vendet në zhvillim ekonomik kishin një nivel të lartë me 11,5% në 2019 dhe ky nivel i të papunëve u rrit në ritme të shpejta me 11,9% vetëm në 3 muaj të 2020 dhe pritet që të rritet nëse situata pandemike vazhdon akoma. Në këto kushte Shqipëria ka pasur një rënie të ndjeshme të konsumit me 8%, kjo si pasojë e të ardhurave të pakta dhe të mungesës së mbështetjes së mjaftueshme sociale. Edhe eksporti i mallrave dhe shërbimeve do të pësojë tkurrje të mëdha me 37%. Të dy këta tregues kanë rritur ndjeshëm normën e papunësisë, kur në këto shifra nuk janë llogaritur punonjësit informalë, të cilët po kalojnë periudhën më të vështirë dhe janë zhytur në varfëri”, thuhet në raport. Nga ana tjetër një pikë tjetër e dobët e vendit tonë për të përballuar këtë kizë është mungesa e reformës fiskale. Sipas BB, lehtësimi në taksa i bizneseve është një hap mbështetës për ta, por nga ana tjetër ka rritur në nivele të larta tek 12% deficitin buxhetor. Prandaj duhet që qeveria të mendojë për reforma afatshkurtra në përmirësim të sistemit fiskale. “Deri më tani politikat makroekonomike të Shqipërisë janë drejtuar për në mbështetje të bizneseve dhe personave të prekshëm nga pandemia. Por në vijim duhet të bëjë reforma për rimëkëmbje të ekonomisë në total.   Ne fakt, folem per shume ide dhe mendime te drejta, per mendimin tim te specialisteve te statistikave dhe raporteve te botuara edhe nga ISTAT Shqiperi, por theksi im ngelet ne keto kerkesa te drejtperdrejta:  Eshte koha te mendohet per rrjeta sociale sigurimi qe nxisin dhe drejtojne punonjesit drejt marrjes se aftesimit te duhur te ekonomise se pandemise.  Eshte koha qe qeveria te vazhdoje ndihmen direkte ndaj te shvendosurve (ne papunesi) nga vendet e punes duke e lidhur drejtperdrejt me detyrimin per marrje ore trajnimi te saktesuara me marrjen e te hollave, pageses nga siguracionet apo pages direkte e pas pandemise.  Eshte koha te drejtohen kah marrjes se aftesive te reja te kerkuara ne tregun e punes, per te ri-hyre te azhornuar me ndryshimet (trajnime per teknologjine, gjuhet e huaja, marketingun digjital e mix, per inteligjencen emocionale dhe sociale, per te permendur disa).  Eshte koha qe me urgjence te konsiderohemi ne si treg privat trajnimesh per tregun e punes si partnere ne bashkepunim me qeverine qendrore e vendore per te hapur platformat tona edhe per punekerkuesit qe nuk kane mundesi financiare te marrin sherbimet tona.  E thene thjesht, te ndihmohemi te ndihmojme sa me shume nga forca punetore e dislokuar nga vendet e punes prej (termetit dhe me pas) pandemise.  Kjo nuk eshte thirrje e bere nga interesa personale! Kuptohet qe ne tregun e lire te punes, sa me shume rritet kerkesa per produktin tone, sidomos te kompanive qe si ne jane prej nje dekade ne treg me nje klientele dhe treg te pasur, aq me shume shtrenjtohet edhe oferta. Por eshte nje nevoje per krijim te nje kulture te ndihmes komunitare te vazhdueshme ndaj atyre te demtuarve me se shumti prej pandemise.  Klo eshte thirrje per te mos pasur askurre nje kategori ish punonjesish qe shtyhen ne skamje te skajshme.  Kush ka veshe, le ta degjoje!

  • 16 min
  Ep 126 Ah, 2020, dhe parodistet e Vlores!

  Ep 126 Ah, 2020, dhe parodistet e Vlores!

  Keto dite ka qarkulluar nje video e prodhuar thjesht dhe ‘drejt e ne koke alla vlonjateshe’ nga te mire – njohurit e ish estrades se Vlores. Aty, te vertete ne gjithshka ata rreshtojne cfare 2020 solli dhe ndaj ata, artistikisht e shajne dhe e cojne ne te …s 🙂  Duhet t’a degjoni nese nuk e keni degjuar apo pare tashme, nje urti vlonjate e sjelle ne humorin e Vlores, ne ate humor qe edhe kur thone ‘te dua’ (sipas te thenave :-)), shtojne ‘moj qene’, jo me kur i drejtohen nje viti te mbrapshte e qe na kushtoi jete, mbi te gjitha.  Ne formatin tim, pa ate bukuri dhe ngjyrim humori vlonjat, po me sinqeritet dhe deshire te ndihmoj kaperximin ne 2021 sa me mencurisht, sjell disa persiatje rreth 2020, si person dhe si biznes, dhe si EMI-CC club. Duke perfaqesuar kaq shume (haha), po i sjell ne tre episode, te parin, nga natyra, nga liqeni Tiranes. Te dytin dhe te tretin me ata qe une i quaj Pasuria/Thesari yne Kombetar (sekret cilet jane :-))  Degjojeni miq, ose shiheni duke mbajtur prane nje bllok shenimesh, thjesht te shkruani shenimet tuaja, per mesimet tuaja, une thjesht ju jap nje strukture,  Nderkohe, ne +355692040330 mund te me kontaktoni per intervistim per rregjistrime qofte per kurset individuale (PTTP) apo ato ne grup (Vepro-ACTS 7:7 dhe Solo-ACTS 4:12). Eshte gjithashtu mundesia tia beni dikujt dhurate nje nga programet. Ne sinqerisht, jemi ketu, tju ndryshojme jeten profesionale te dashurve tuaj (nese ata vete e deshirojne kete, ndaj zgjidhni kujt ia beni dhurate:-))  Shihemi nga brenda programeve kush do na bashkohet, dhe permes episodeve te tjera per ju miq qe akoma nuk keni marre nje vendim qe 2021 te jete viti juaj!  Gezuar festen e Vitit te Ri  Miqesisht,  Elida

  • 9 min
  Ep 125 Nese je ngecur ne karriere, ja cfare te besh!

  Ep 125 Nese je ngecur ne karriere, ja cfare te besh!

  Per ke jemi ne treg?  Kedo qe ndihet i realizuar profesionalisht por jo me realizimin e saj/tij si person ne gjithe anet e tjera te jetes (financat? marredhenjet?balancat e mireqenjes?, etj.)  Kedo qe jeton diku ne bote pasi ka lene Shqiperine per nje jete me te mire dhe qe shikon ne vendin e ri mundesi te reja, por nuk gjen rrugen t’i beje te vetat keto mundesi e oportunitete?  Kedo qe ka ne rrethin e vet dike qe ka ka marre nje program coaching nga EMI-CC dhe ka bere nje ndryshim pozitiv kaq te dukshem sa ben ambicioze kedo rreth e rrotull?  Na kontaktoni, sepse jemi ne proces te menjehershem rregjistrimi ne grupe coaching,  Nje sms ne 0692040330 dhe mund te merrni vendimin me te mire tuajin!  Ju presim,  Miqesisht,  Elida

  • 8 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Careers