111 episodes

יותם שטיינמן ואורחים יוצאים למסע היסטורי אל תקופת המקרא

עושים תנ"ך עם יותם שטיינמן Osim Tanach רשת עושים היסטוריה

  • Judaism
  • 4.0 • 1 Rating

יותם שטיינמן ואורחים יוצאים למסע היסטורי אל תקופת המקרא

  [עושים תנ״ך] חינוך: איך מלמדים תנ"ך בבית הספר?

  [עושים תנ״ך] חינוך: איך מלמדים תנ"ך בבית הספר?

  כל אחד מאיתנו זוכר את היום המרגש בו קיבל לידיו את ספר התנ"ך לקראת לימודים בבית הספר היסודי, לא משנה אם מחברת הלימוד הייתה בכריכה צהובה או לבנה. גם בהמשך חיינו בצבא, רובנו נשבעים על ספר התנ"ך בסיום הטירונות במעמד מרגש. לאחר מכן כשאנו בוגרים ויש לנו ילדים משל עצמנו- אנו מתרגשים מהתנ"ך לפחות בפעם שלישית - לפרש ולהבין עם הילדים פסוקים קשים מהתנ"ך, ביחד- הורה וילד, ולהיזכר בסיפורים אותם למדנו לפני עשורים רבים. התנ"ך -ספר הספרים קשור בקשר הדוק למורשתנו, בזאת אין ספק. אבל מדוע בעצם ללמד תנ"ך כבר בבית הספר היסודי? איך לימדו פעם? האם ואיך מערכת החינוך של היום מתאימה את עצמה ללימוד תנ"ך בעולם משתנה? מדוע תנ"ך נחשב למקצוע לא אהוב בלשון המעטה למרות שכאמור הוא כל כך נוכח בחיינו?
  המקרא הוא הבסיס התרבותי שלנו והקשר שלנו האחד לשני, לארץ הזאת, לשפה ולמורשת שלנו - אז איך נוצרו כאלה פערים בין הנוכחות של התנ"ך בחיינו והקשר שלנו לסיפורים לצורה בו מלמדים מקרא בבית הספר? האם יש "אשם" או "אשמים" בסיפור הזה? מה ניתן לעשות?
  בפרק פדגוגי זה של עושים תנ"ך - מתארחים ד"ר בועז סתיו וד"ר יעל אברהמי ממכללת אורנים, מרצים באקדמיה וגם מורים לתנ"ך, לדיון נוקב על הוראת המקרא בישראל של סוף 2020.

  האזנה נעימה,
  יותם.


  https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/19/thinkanddrink-osimtanach-education/

  • 47 min
  [עושים תנ"ך] מסע שישק ומגידו

  [עושים תנ"ך] מסע שישק ומגידו

  אמרנו מגידו- אמרנו שישק. שישק מפרעוני מצריים המוזכר במקרא שלוש פעמים אשר על פי המחקר המודרני מזוהה עם שושנק הראשון. אם נקבל הנחה זאת מסעו לא"י אשר מתואר במקרא, הוא האירוע התנ"כי הראשון אשר נמצאה לו עדות ממקור חיצוני ולכן חשיבותו לחקר תולדות ישראל חשובה מאין כמותה.
  אז מי באמת היה שישק-שושנק? מתי בדיוק שלט? כמה זמן החזיק שלטונו בארץ כנען ועד איפה הצליח להגיע? מדוע ערי יהודה לא מוזכרים בעדויות הארכיולוגיות של שישק ואיך כל זה קשור בכלל למגידו? בפרק זה מתארח מלך מגידו מודרני הלא הוא פרופ׳ ישראל פינקלשטיין לשיחה יסעל שלטון שישק בממלכת ישראל במאה ה-10 לפני הספירה.

  האזנה נעימה,
  יותם.
  קרדיט תמונה: מאת Olaf Tausch - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9870676

  https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/04/panda-osimtanach-shishak/

  • 39 min
  [עושים תנ"ך] כמה זה עולה לי?- מסחר בעולם העתיק

  [עושים תנ"ך] כמה זה עולה לי?- מסחר בעולם העתיק

  כסף מסובב את העולם" כבר שרו בברודווי בשנות ה 60 במחזמר קברט. האם זה תמיד היה כך?
  בעולם הדיגיטלי שלנו הולך ומתמעט השימוש בכסף מזומן. אבל מה היה המצב בעולם העתיק? איך אנשים סחרו ושילמו לפני היות המטבע? איך ומי סחרו בזמן התנ"ך? איך קבעו שווי של סחורה? מה ייצאו מהמרחב של ארץ ישראל ומה היה צריך לייבא לכאן? מדוע השקל הוא לא רק מטבע?

  בפרק זה מתארח ד"ר ערן אריה, נצא למסע מוניטרי ברחבי העולם העתיק ונדבר על עולם המסחר, העולם הפיננסי והכלכלה של תקופת המקרא.

  האזנה נעימה,
  יותם.

  קרדיט תמונה: By Chamberi - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26141898


  https://www.ads.ranlevi.com/2020/12/21/soham-osimtanach-mischar/

  • 42 min
  [עושים תנ"ך] חנוכה - הסיפור האמיתי: באנו חושך לגרש (ש.ח)

  [עושים תנ"ך] חנוכה - הסיפור האמיתי: באנו חושך לגרש (ש.ח)

  אנחנו רגע לפני חג חנוכה וכולנו מתכוננים. לפני שנה בדיוק דיברנו עם שחר ענבר חוקר המקרא על הסיפור האמיתי של חג החנוכה.
  הרגשנו שהפרק קצת נפל בין הכסאות, אז הנה, שידור חוזר של הפרק למי שעוד לא שמע או רוצה למי שרוצה להיזכר.
  מה יהיה בפרק? ובכן, את החושך נגרש מכל הדברים שחשבתם שידעתם על חג החנוכה. האם נס פך השמן באמת קרה? האם המכבים נלחמו בכלל ביוונים? האם אכן מדובר היה במלחמת מעטים מול רבים? מי התחיל את המרד והאם בכלל ניצחנו בו? ולמה חז"ל ניסו לטשטש את ההיסטוריה סביב החג הזה?
  בפרק הזה, החוקר המקראי שחר ענבר, יהיה לנו לשמש לגבי מה באמת קרה שם.

  האזנה נעימה,
  יותם.  https://www.ads.ranlevi.com/2020/12/09/familysounds-osimtanach-hanuka-remake/

  • 1 hr
  [עושים תנ"ך] אברהם ושרה- בוני וקלייד נחשפים

  [עושים תנ"ך] אברהם ושרה- בוני וקלייד נחשפים

  בפרק הקודם דיברנו על ההבדל בין סיפור כפול לסיפור מקביל והתחלנו את הסיפור של התרגיל שעשו אברהם אבינו ושרה אימנו לפרעה, תרגיל בו אברהם נאלץ לשקר ולומר ששרה אשתו היא בכלל אחותו, אחרת יהרגו אותו. האם אכן הם היו מסכנים? או שמא מדובר היה בתרגיל מתוחכם, טריק זוגי קבוע?
  בפרק הזה בו מתארח חוקר המקרא שחר ענבר נמשיך לדון בסיפור. איך המחבר המקראי פתר את הבעיות שעולות ממנו? מה עשו המחברים במצבים שבהם אי אפשר לפתור את הבעיות? איך אפשר לשפץ סיפורים? בפרק הזה נראה דוגמא חיה לתחום שנקרא "סיפורים כפולים", ולמה, לפעמים כשרוצים לתקן משהו, רק מקלקלים אותו עוד יותר (ואז צריך לספר סיפור משולש)

  האזנה נעימה,
  יותם.
  https://www.ads.ranlevi.com/2020/12/01/soulmate-osimtanach-avrahamsara-p2/

  • 27 min
  [עושים תנ"ך] סיפור אברהם ושרה: בוני וקלייד-סיפור משולש

  [עושים תנ"ך] סיפור אברהם ושרה: בוני וקלייד-סיפור משולש

  האם היו לנו בוני וקלייד עבריים בתנ"ך? בפרק מתארח חוקר המקרא שחר ענבר ואיתו נספר על מעין תרגיל התחזות, "עוקץ" קבוע שביצעו אברהם אבינו ושרה אימנו.
  נצלול לעומק הסיפור שבו אברהם נאלץ לשקר ולומר ששרה אשתו היא בכלל אחותו, אחרת יהרגו אותו, והיא עצמה נלקחת לבית פרעה...נראה שהם די אבודים בסיטואציה שאליה נקלעו. האם אכן הם היו מסכנים? או שמא מדובר היה בתרגיל מתוחכם, טריק זוגי קבוע שבוצע ללא רבב, שקיבל בזמן אמת מחיאות כפיים מהסביבה?
  בקריאה פשוטה אמנם קשה להבחין בדקויות הסיפור, אבל בעיני כותבי, אוספי ועורכי המסורות הסיפור המלא היה ברור כל כך, עד שהם התאמצו מאוד לשפץ אותו ואפילו השיפוץ הזה עבר עוד תיקון ועוד שיפוץ...
  מהם סיפורים כפולים? מה ההבדל בין סיפור כפול לסיפור מקביל? מדוע התופעה קיימת ומה יש לחקר המקרא לספר לנו על כך? על זאת ועוד בצמד הפרקים שלפנינו

  האזנה נעימה,
  יותם.  https://www.ads.ranlevi.com/2020/11/30/panda-osimtanach-avraham-sara-p1/

  • 32 min

Customer Reviews

4.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Judaism

Listeners Also Subscribed To