100 episodes

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Rozhovory ZKH SME.sk

  • Politics
  • 5.0 • 1 Rating

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

  Záchranár: Ľudia nám nadávajú, v spoločnosti je hnev a frustrácia

  Záchranár: Ľudia nám nadávajú, v spoločnosti je hnev a frustrácia

  "Je to stresujúce, lebo máte pacienta naozaj v zlom stave a neviete, ako dlho v sanitke budete. Viete mu dať kyslík, ale potrebuje sa dostať na lôžko, absolvovať vyšetrenia. My mu dáme maximálne kyslík a viac sa nedá, čaká sa. Situácie sa vyhrocujú tak, že nakoniec ho odovzdajú do nemocnice a ten pacient o hodinu alebo dve zomrie na urgentnom príjme, lebo to už pacient nevie udýchať. V poslednej dobe vozíme naozaj veľmi ťažké stavy a sú to pacienti, ktorí bojujú o svoj život," hovorí prezident Komory zdravotných záchranárov František Majerský."Napriek tomu, čo tí zdravotníci dostávajú - hejty, urážky, tak v tých nemocniciach zostávajú a pomáhajú. A vždy to tak bolo. Prosto je to povolanie, ktoré si vybrali. Možno snívam, ale možno si krajina naozaj uvedomí, že zdravotníci sú nedocenení a zdravotníctvo je roky poddimenzované. Možno sa to teraz všetko naštartuje," dodáva záchranár František Majerský.Ako teraz fungujú záchranári? Ako vyzerajú nemocnice? A v akom stave si už volať záchranku?Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentom Komory zdravotných záchranárov Františkom Majerským.

  • 20 min
  Primátor Hattas: Lockdown bez kontroly polície nemá žiadny zmysel

  Primátor Hattas: Lockdown bez kontroly polície nemá žiadny zmysel

  "Lockdown, ktorý sa nekontroluje nemá zmysel. Ale nie sme policajný štát. Dávame určitú zodpovednosť obyvateľom, aby sa správali zodpovedne. Skôr to bol návod, ako by sme sa mali správať. Teraz sa ukázalo, že sme v štádiu, že to nestačí a potrebujeme lockdown, ktorý sa bude dať právne vymôcť a kontrolovať. Teraz to v Nitre funguje tak, že pri vstupe do mesta sú hliadky, námatkové kontroly, skontrolovať vás môžu aj zamestnávatelia. Toto je cesta," hovorí primátor Nitry a poslanec za stranu Za ľudí Marek Hattas."Z komunikácie premiéra som smutný. Nepozerá sa mi na to šťastne. Najradšej by som bol, keby vo vláde hádky neboli, keby sa zakopali vojnové sekery a povedali sme, že máme tu vážny stav a nejde tu o to, kto má aké názory a potiahnuť za jedno lano. Potom sa zasa môžeme hádať, keď bude pred voľbami. Dnes na to už absolútne nie je priestor. Aj pri poslednom zasadnutím vlády, zasa tlačovka nebola najšťastnejšia, ale už by som chcel veriť, že sa dostaneme do toho stavu, kedy sa tie zbrane zakopú a nebudeme sa potkýňať jeden druhého. Nie som minister, nesedím na vláde. Vždy sa snažím ovplyvniť, to, čo sa dá, cez našich ministrov. Niekedy som bezradný, lebo nie som ja na tej pozícii, aby som to dokázal priamo ovplyvniť," dodáva ku komunikácii vlády a hádkam premiéra s ministrom Sulíkom Marek Hattas.Čo by samosprávy potrebovali od vlády? Ako zvládneme pretestovanie s už beztak vyťaženými zdravotníkmi? A nemala by sa vláda chystať na očkovanie viac?Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Nitry a poslancom Za ľudí Marekom Hattasom.

  • 23 min
  Riaditeľ krematória: Skracujeme obrady, aby sme stíhali pochovávať

  Riaditeľ krematória: Skracujeme obrady, aby sme stíhali pochovávať

  "Potrebujete 30 minút na pohrebný obrad v krematóriu, 15 minút na zmenu kvetinovej výzdoby. Naši zamestnanci napriek tomu, že pracujú v predĺžených zmenách od rána od ôsmej až skoro do siedmej večer nestíhajú, pohrebné obrady na cintorínoch majú tiež svoju kapacitu. Tie termíny sa už tak veľmi predlžovali, že sme museli pristúpiť k tomu, aby sme o pár minút obrady skrátili. Každá minúta je nám dobrá, naši zamestnanci menia kvetinovú výzdobu už za 10 minút. Je to veľmi ťažké, ale tých pár minút, čo tu ušetríme, znamená, že denne spravíme dva alebo tri obrady navyše a veľmi nám to pomáha," hovorí riaditeľ pohrebnej služby Marianum mesta Bratislava Boris Šramko."Je priam zázrak, že našimi prísnymi postupmi, ktoré sme prijali hneď na začiatku aj pri narábaní s telami zosnulých a pri ich manipulácii a pri kontakte s pozostalými, že sa nikto z tej našej prvej línie, kde je 60 zamestnancov, nenakazil," dodáva Boris Šramko a dodáva, že situácia je naozaj vážna a niečo podobné ešte pohrebné služby nezažili.Koľko sa čaká dnes na pohreb v hlavnom meste? Aké sú najhoršie scenáre, s ktorými pohrebná služba pracuje? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom Marianum Borisom Šramkom.

  • 19 min
  Kolíková: Čokoľvek by som povedala, konšpirátori sa nezastavia pred ničím

  Kolíková: Čokoľvek by som povedala, konšpirátori sa nezastavia pred ničím

  "Nie je problém v tom, či som v sobotu nedeľu alebo v piatok nekomunikovala. Čo som mala viac urobiť? Šírenie dezinformácií je mimo môj vplyv. Čokoľvek by som urobila, tak tie dezinformácie b sa šírili. Zjavne je tu nejaký záujem. Vnímam to ako záujem v boji o moc, v boji o spravodlivé a bezkorupčné Slovensko. A teraz dajme bokom postavu nebohého generála Lučanského.Je zjavné, že tak ako tá kauza nadobudla rozmery a o čo tu ide, je neuveriteľným spôsobom zneužívaná. Tá paralela k zavraždenému Kuciakovi a jeho priateľky je tak abusrdná, že vidno, že tí, ktorí tie konšpirácie, sa nezastavia pred ničím. Aj keby som každý deň urobila tlačovku, tak by sa to šírilo," hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková o tom, či nemala komunikovať počas prvých dní po samovražde Milana Lučanského viac.Dodáva, že šírenie dezinformácií najviac pomáha tým, čo sa boja trestného stíhania:"Všetci, ktorí môžu mať obavu z prešetrenia z akýchkoľvek korupčných praktík to zneužívajú, aby spochybnili všetky kroky, ktoré nastali v jednotlivých kauzách," hovorí ministerka Kolíková."Je približne asi 100 obvinených, v kauzách, ktoré sa týkajú akcií, ktoré súvisia s očistou Slovenska. V súvislosti s tým, čo sa stalo som mala rozhovory s riaditeľmi ústavov. Treba urobiť všetky opatrenia, toto sa už nesmie zopakovať. Musíme byť o to viac ostražitejší, toto už verejnosť nepochopí, ak by sa to udialo znova. Treba ale zvážiť pri ktorých je to naozaj potrebné, lebo aj takáto kontrola vie priťažiť v kolúznej väzbe. Kontrolujú vás každú pol hodinu, aj v noci," hovorí o ostatných obvinených, ktorí sú vo väzbe v podobných prípadoch, ako bol Milan Lučanský Mária Kolíková.Prečo rodina nechce zverejniť zdravotnú dokumentáciu? Uvidí verejnosť kamerové záznamy? A kto má záujem na dezinformáciách a konšpiráciách o samovražde Milana Lučanského?Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. 

  • 31 min
  Adam Valček: Rok 2020 bol rok chaosu, ale pre spravodlivosť to bol asi rok dobrý

  Adam Valček: Rok 2020 bol rok chaosu, ale pre spravodlivosť to bol asi rok dobrý

  "Bol to rok chaosu, ale vo vzťahu k justícii a spravodlivosti to bol asi rok dobrý. Hoci, hodnotiť to nejako dlhodobo bude chcieť nadhľad. S časti tento rok rozdelil na dobrých a zlých sudcov a prokurátorov. Ak sa pozrieme na akciu Búrka a Víchrica, tak ak sa pozrieme napríklad na Okresný súd Bratislava I, nechcem sa dotknúť žiadneho čestného sudcu, ale ten katalóg mien, ktoré sa dostali do toho obvinenia, nebol pre väčšinu novinárov, ktorí sa venujú justícii žiadnym prekvapením. O tých sudcoch sa v kuloároch hovorilo. To obvinenie bolo len zreálnenie to, čo sa už tušilo. To rozdelenie bolo už aj predtým, tie obvinenia tomu dali štempel dôveryhodnosti, " hovorí reportér Denníka SME Adam Valček o spravodlivosti v roku 2020.  "Musíme posilniť inštituciónálnu ochranu. Je priestor a potreba diskutovať, že ako to urobíme, aby existoval systém bŕzd a protiváh. Nikoho sa nechcem dotknúť, ale ak vymeníme len osoby, a tieto  osoby by boli rovnako charakterovo orientované, tak čo by sa zmenilo? Nestačí dúfať v osvieteného panovníka v inštitúciách. Jednak ľudia, ktorí sa zdajú ako osvietení panovníci, nimi nakoniec nemusia byť. A druhá vec je, že aj keby bol niekto osvietený panovník, nakoniec sa z neho môže vykľuť neosvietený. Systém musíme lepšie vystavať," dodáva Adam Valček k tomu, že nestačí len vymeniť ľudí v inštitúciách.  "Nikto, kto niečo nelegálne spáchať, si nemôže byť v tomto momente istý, že mu nevznesú obvinenie. Druhá otázka je, že či sa ten systém nevychyľuje trocha ďalej, a či neexistuje to riziko, kde budú stíhané aj osoby kde je podozrenie, ale bude to nadkvalifikované, aby bola tá osoba väzobne stíhaná. Mám obavu, či ten systém ako sa rozbehol, tak nejde hlava nehlava," hovorí Adam Valček v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Nehrozí, že tí, čo dnes sedia vo väzbe, nikdy nebudú odsúdení? Ako sa pozerá na organizovaný zločin v štáte? Vypočujte si rozhovor s Adamom Valčekom. 

  • 19 min
  Riaditeľka Domu seniorov: Domovy by nemali byť odkladisko pre našich rodičov

  Riaditeľka Domu seniorov: Domovy by nemali byť odkladisko pre našich rodičov

  Vakcína je jediná cesta. S klientami sa o tom rozprávame, hovoríme o tom veľa. Pokiaľ s nimi veľa komunikujú, pokiaľ sa im vysvetlí, včera za mnou prišla 80 ročná stará dáma a povedala mi, že ja ja som stará, ale nie som hlúpa. Treba byť bez stresu, dodržiavať, čo nám kážu a počkať na tú vakcínu, ja čakám. A to má 80 rokov a zdravý rozum," hovorí riaditeľka Ružinovského domu seniorov Mária Mattovič Straková.  "Domy seniorov by nemali byť odkladiskom. Našťastie nie vždy to tak je. Máme takých klientov, pre ktorých by príbuzní urobili všetko. Ale máme aj takých, ktorých rodina príde navštíviť raz za rok. Bohužiaľ, aj taký je život," hovorí o klientoch aj o spoločnosti riaditeľka Straková.  Čo ukázal tento rok k nášmu vzťahu k starobe a seniorom? Ako prežili tento rok v najväčšom zariadení pre seniorov na Slovensku? A aké budú mať klienti Ružinovského domu seniorov sviatky? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľkou Ružinovského domu seniorov Máriou Mattovič Strakovou. 

  • 18 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Politics

Listeners Also Subscribed To

More by SME.sk