68 episodes

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur Storytel

  • Books
  • 1.0, 1 Rating

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

  68- Tuğçe Tez

  68- Tuğçe Tez

  Diyelim ki İzlanda'nın bir şehrinde piyanistsiniz; sizin adınızı, yeteneğinizi duyuyor, gelip sizi dinliyor ve dünyaca ünlü bir klasik müzik sanatçısı olmanızı, prestijli festivallerde, salonlarda konserler vermenizi sağlıyor... Nasıl Olunur'un bu bölümünde konuk, klasik müzik alanında uzmanlaşmış bir yetenek avcısı, menajer Tuğçe Tez. Londra, Münih ve Paris'te ofisleri bulunan uluslararası bir sanatçı ve proje yönetimi ajansı olan Harrison-Parrott'ta çalışan Tez ile onun ve klasik müziğin dünyasını konuştuk.

  • 1 hr 3 min
  67- Duygusal Halı Yıkamacılar / Metin Yüksek-Taşkın Yüksek

  67- Duygusal Halı Yıkamacılar / Metin Yüksek-Taşkın Yüksek

  Onlar sadece Ankara’da bilinen, el ilanlarıyla dikkat çeken birer halı yıkamacıydı; bir belgeselle tanındılar ve şarkılı, şiirli, bol duygulu halı yıkama metotları, felsefeleriyle “Bu adamlar gerçek mi?” sorusuna nail oldular! Nasıl Olunur'un 67'nci bölümünde Metin ve Taşkın Yüksek kardeşlerin bol şiirli, kimi zaman da şarkılı muhabbetleri var.

  • 1 hr 11 min
  66- Mustafa Oğuz

  66- Mustafa Oğuz

  Nasıl Olunur'un 66'ncı bölümünde konuk, Türkiye'nin neşeli günlerinin tanığı yapımcı-menajer Mustafa Oğuz. O, Batılı anlamda menajerliğin Türkiye'deki ilk adresi; Mazhar Fuat Özkan'la başlamış 16 yıl Sezen Aksu'yla çalışmış. Öncesinde Timur Selçuk ve Erol Evgin'le çalışmalar, Hisseli Harikalar Kumpanyası günleri var. Most Production'ın kurulması, pek çok önemli konser, Eurovision maceraları derken Rumeli Hisarı ve Harbiye Açıkhava ile açıkhava konser geleneğini o başlatmış. Televizyon dünyasına İkinci Bahar ile giren Mustafa Oğuz, Sıla gibi pek çok sevilen dizinin yapımcılığını yapmış. Sinemada da Issız Adam'dan Gönül Yarasına pek çok önemli filme yapımcı olarak imzasını atan Oğuz'la sohbetimiz sizleri bekliyor.

  • 1 hr 27 min
  65- Tanıl Bora

  65- Tanıl Bora

  Nasıl Olunur'un 65'inci bölümünde Nilay Örnek'in konuğu, Türkiye'nin yazın alanında, düşünce sahasında en üretken isimlerinden biri; yazar, çevirmen, editör ve yayıncı Tanıl Bora... Tanıl Bey'in esas alanı ideolojiler, Türkiye siyasi düşünceler tarihi... Spor yazarlığı, düşünce severliği, kelimeler üzerine uzun uzun düşünmesi, yazması var. Tanıl Bora ile konuşulacak konu çok olunca 'hatlar karıştı'; azıcık onun alanlarına değindik, biraz kelimelerden, biraz da onun çalışma ritminden söz açtık...

  • 1 hr 7 min
  64- Emrah Çoraman

  64- Emrah Çoraman

  Doğa bilimci, moleküler ekolojist Emrah Çoraman ile "Nasıl doğaperest olunur?" sorusunun yanıtını aradık. 7'den 77'ye herkesin ilgisini çekecek bölümde doğayı tanıma ve anlamlandırma yollarından kuş gözlemine, yarasalardan yunuslara, Türkiye'de kurulması gereken doğa tarihi müzesinden vatandaş bilimine pek çok konuyu masaya yatırdık. Doğa gözlemine başlayanlar için 'giriş dersi' niteliğindeki bölümü kaçırmayın.

  • 1 hr 34 min
  63- Tuğrul Eryılmaz

  63- Tuğrul Eryılmaz

  12 Eylül akademik hayatının sonu, gazeteciliğin başı oldu. Gazeteciliğe TRT'de başladı. Nokta Dergisi'nin kurucularındandı. Yeni Gündem'de çalıştı; Tempo ve Sokak dergilerinin kurucu ekibinde yer aldı. Cumhuriyet Dergi'yi çıkardı, Radikal İki'yi kurdu ve 16 yıl yönetti. Milliyet Sanat, üniversite hocalığı, televizyonculuk derken yıllar yıllar... Pek çok gazetecinin yetişmesinde de katkısı olan neşeli, anarşik, vicdanlı, zeki, çalışkan ve duygusal biri Tuğrul Eryılmaz. Ve deneyimlerin, sonraki kuşaklara "gerçeklikleriyle" anlatılmasının bir ödev, bir görev olduğu görüşünde.... Eryılmaz ile bir dönemin Mülkiyesi'nden Solculuğuna, "gençlerini sevmeyen ülke"de gençlerin yapması gerekenlerden ilginç anılara pek çok konuyu masaya yatırdık.

  • 1 hr 24 min

Customer Reviews

1.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Books

Listeners Also Subscribed To