2,000 episodes

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • News

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    Raper Tono S.: Bojím sa, že sme nepoučiteľný národ. Niektorí umelci sa priklonili na temnú stranu

    Raper Tono S.: Bojím sa, že sme nepoučiteľný národ. Niektorí umelci sa priklonili na temnú stranu

     „Krátka pamäť, tak rýchlo zabúdame. Mnohí z nás majú zmraštené čelá a zatvrdnuté srdcia. Prešlo 6 rokov cítim tú úzkosť ako včera. To zlo je späť silnejšie jak vtedy a oni už netušia prečo zomrel Kuciak," hovorí v najnovšej sklabe The rap i ja raper Tono S., vlastným menom Anton Suchota. V rozhovore odpovedá, prečo si myslí, že zlo je späť a ešte silnejšie ako v minulosti.
    „Nastúpili ľudia, ktorých si pred tým spoločnosť nepriala. Mám pocit, že idú ako dobre namazaný stroj. Vyzerá to, že makajú veľmi svedomito. Mám taký nepríjemný pocit, že veľa ľuďom to vyhovuje alebo to tolerujú a pozerajú iným smerom," konštatuje hudobník a dodáva, že má strach, že sme nepoučiteľný národ a točíme sa v začarovanom kruhu už desaťročia.
    Skladbou The rap i ja chcel vypustiť frustráciu z diania v spoločnosti a na politickej scéne. „Chcel som to urobiť ako moju osobnú spoveď. Nie nadarmo sa to volá The rap i ja. Je to slovná hračka, therapia - taká moja osobná terapia. Frustruje ma absencia slušného dialógu a vzájomného rešpektu, aj keď spolu nesúhlasíme. Často vidíme vyhrotené reakcie," približe známy slovenský raper.
    Skladbu Vráť sa domov spred piatich rokov, ktorú zložil spolu s raperom Vecom, považuje za stále aktuálnu. Hovoria v nej o ľuďoch, ktorí odišli zo Slovenska. „Sám som mal myšlienky odísť zo Slovenska aj po parlamentých aj po prezidentských voľbách. No je za čo bojovať a je možno škoda zobrať nohy na plecia. Boli tu aj horšie časy, mnohí za slobodu položili život. Treba si vážiť a nebyť ľahostajní. Začať od seba, budovať si komunitu, vo sovjim ísť príkladom ako pristupovať k susedom, kolegom, ľudom na ulici s rešpektom a úctou. A skúšať tým nakaziť aj iných ľudí. Možno to je recept a možno som len romantik," hovorí.
    Témou rozhovoru je aj súčasná slovenská rapová scéna a debata, či by sa mali raperi vo svojej hudbe vyjadrovať v politicke alebo sa vyhraniť voči veciam v spoločnosti. Raper Suchota sa vo svojich viacerých songoch venuje aj politickým témam. V minulosti vydal napríklad skladbu Neublížil som, v ktorej reagoval na Mečiarove amnestie. S raperom Vecom a speváčkou Zuzanou Mikulcovou je aj autorom skladby Tváre slobody, ktora je poctou ľudom Novembra 1989.
    Suchota hovorí, že polarizáciu vidieť aj na rapovej scéne. Posledné voľby podľa neho ukázali, že časť hip-hopových umelcov je názorovo a hodnotovo inde, ako druhá časť.
    „Tu sa bavíme o tom, že sa viacej ľudí postavilo na stranu, ktorá svojim konaním popiera hodnoty demokracie a rešpektu. Videli sme, že sa tu ľudia bavia s človekom, na ktorého je vydaný zatykač za rasistické výroky. Vidíme, ako tí ľudia komunikujú, je to nebezpečné. Ak vyjadrím podporu niekomu, kto toto toleruje alebo sa pohybuje v kruhoch, kde sa to toleruje, alebo s nimi spolupracuje, tak je to priklonenie na temnú stranu."
    Moderuje Denisa Hopková.

    • 38 min
    Dejú sa tu veci, ktoré sa nediali od Mečiara, bojím sa, že to pôjde ešte ďalej. Daniel Pastirčák podporil „Čierny deň RTVS“ (podcast)

    Dejú sa tu veci, ktoré sa nediali od Mečiara, bojím sa, že to pôjde ešte ďalej. Daniel Pastirčák podporil „Čierny deň RTVS“ (podcast)

    Verejne ukazujú svoju tvár, aby chránili nezávislosť a verejnoprávnosť. Už teraz však vyjadrujú aj obavy o svoju profesnú i osobnú budúcnosť. Vládna väčšina rozpúšťa aktuálnu verejnoprávnu RTVS a chce z nej STVR. Z rozhlasu a televízie Slovenska chce Slovenskú televíziu a rozhlas. V spravodajstve napríklad vládnu obavy z návratu manierov z čias riaditeľovania Jaroslava Rezníka.
    „Pravidelne mi strhávali z výplaty. Pravidelne som dostávala pokarhania, ak sa niečo nepáčilo šéfovi, pričom som sa snažila o objektívne informovanie v súlade so štatútom RTVS. Bojím sa, že k čomusi podobnému dôjde aj v najbližších mesiacoch“, hovorí spravodajkyňa Kristína Chrenková, ktorá stojí za protestným listom s vyše 1200 podpismi zamestnancov. 

    Ďalšia z jeho iniciátoriek Soňa Weissová dodáva, že „nechcú určite pochovať verejnoprávnosť. Urobíme všetko pre to, aby sme vyjadrili svoj nesúhlas“. 

    „Nechceme sa nechať pochovať. Ale ak má byť verejnoprávna a nezávislá RTVS minulosťou, vyhlasujeme štvrtok, deň po schválení návrhu zákona vládou, za Čierny deň RTVS“ – avizovala Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť, ktorá vznikla na pôde verejnoprávneho média. 

    Len pred bratislavské sídlo rozhlasovej časti RTVS ju prišlo podporiť v čiernom oblečení približne 150 zamestnancov a spolupracovníkov, či podporovateľov výzvy. 
    „Je to ťažká dilema, čo robiť a čo nie. Každá lúza, ktorá vládne, nebude pri moci večne. Bude teda potrebné postaviť inštitúciu na nohy“, hovorí ďalší z účastníkov stretnutia Michal Vojsovič, ktorý je v rozhlase zvukovým technikom. „Momentálne je vízia taká, že pracujme ako pracovať máme. Poctivo, normálne a keď im to bude vadiť, pôjdeme preč“, dopĺňa. 

    Podporu zamestnancom RTVS vyjadril aj kazateľ Daniel Pastirčák. „Dejú sa tu veci, ktoré sa nediali od Mečiara, bojím sa, že to pôjde ešte ďalej“, povedal.

    V dnešnom podcaste si môžete vypočuť reportáž z verejného prejavu „smútku i nesúhlasu“ so zákonnými zmenami, ktoré RTVS naordinovala aktuálne vládna moc. 

    Budete počuť aj názory exministerky Silvie Hroncovej, Pavla Szalaia z Reportérov bez hraníc či Zuzany Petkovej z nadácie Zastavme korupciu. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 35 min
    Čo si o Slovákoch a našej vláde myslia Česi?

    Čo si o Slovákoch a našej vláde myslia Česi?

    Expert na politiku, predseda Kolégia Paměti národa Jan Dobrovský a renomovaný český novinár Jindřich Šídlo, obaja známi aj z populárneho podcastu Dobrovský & Šídlo “nastavujú zrkadlo” Slovensku a našej politike. Čo si o nás myslia? Sme naozaj podobní Čechom? Alebo sme iní?
    Sledujte nás aj na Youtube: www.youtube.com/@BardyAndKacer

    • 1 hr 3 min
    Martin Navrátil: Pri cestovaní nám pomohlo, že sme sa stali členmi Európskej únie. Červený obal pasu nám otvára dvere (Európske Slovensko)

    Martin Navrátil: Pri cestovaní nám pomohlo, že sme sa stali členmi Európskej únie. Červený obal pasu nám otvára dvere (Európske Slovensko)

    Minuloročný prieskum agentúry Focus ukázal, že mladí ľudia vo vekovom rozložení od 18 do 25 rokov podporujú naše členstvo v Európskej únii, pričom na popredných priečkach oceňovaných výhod sa nachádza možnosť cestovať bez víz.
    Svoje skúsenosti s bezpečným pohybom po svete má aj známy dobrodruh, Martin Navrátil.
    V našom podcaste s názvom Európske Slovensko nám o tom, ako sa so slovenským pasom cestuje po Európe či po svete, povedal viac.
    Čo sa v podcaste Európske Slovensko dozviete?
    Ktoré krajiny v Európe navštevuje najčastejšie? Čo sa mu páči na sprevádzaní? Aký je rozdiel v tom vybavovať a sprevádzať zájazd v krajinách Európskej únie a v tretích krajinách? Ako si spomína na obdobie, keď boli v Európe hranice?

    • 43 min
    Zastavme korupciu: Črtá sa, že Brusel „dobehne“ koalíciu Roberta Fica

    Zastavme korupciu: Črtá sa, že Brusel „dobehne“ koalíciu Roberta Fica

    Možno sa bude obnovovať aj to, čo sa nedávno rušilo.
    Z rozhovoru šéfky nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej s Jurajom Kemkom vyplýva, že Brusel pri znižovaní trestov za korucpiu napokon možno „dobehne“ koalíciu Roberta Fica.

    • 18 min
    NA ROVINU s Janou Bittó Cigánikovou: Pandémiu treba vyšetriť, ale Peter Kotlár je šašo

    NA ROVINU s Janou Bittó Cigánikovou: Pandémiu treba vyšetriť, ale Peter Kotlár je šašo

    Ivan Korčok už má ponuku od SaS. Budú pokračovať protesty? A prečo chce podpredsedníčka strany odísť do Bruselu? Podľa Jany Bittó Cigánikovej ministerka zdravotníctva nič nerobí, no najhoršia vec na súčasnej vláde je strata nádeje ľudí, že na Slovensku niekedy bude spravodlivosť.
    V podcaste s Janou Bittó Cigánikovou sa dozviete:
    – od 1:30 min. – či vládny splnomocnenec Kotlár vtipkuje, alebo myslí svoje konšpirácie vážne;
    – po 4:00 – aká veľká hanba je, že pandémiu vyšetruje konšpirátor tohto typu;
    – od 6:00 – prečo by sme mali seriózne vyšetriť manažment pandémie;
    – po 8:00 – čo sa deje v zdravotníctve pod ministerkou Dolinkovou;
    – od 10:00 – prečo stále nemáme interrupčnú tabletku;
    – po 11:00 – prečo ambulancie začali vyberať poplatky;
    – od 13:00 – ako vláda nerieši ceny benzínu, keď sú vyššie, ako Smer kritizoval z opozície;
    – po 15:00 – čo hovorí na plán vlády použiť peniaze z dôchodkov na diaľnice;
    – od 19:00 – že ľudia si jedného dňa opäť zvolia pravicu;
    – po 19:30 – že najhoršie, čo vláda robí, je, že berie ľuďom nádej na spravodlivosť;
    – od 21:00 – ako nerozumie komunikácii KDH so Smerom a že zákon o medveďoch je scestný;
    – po 25:00 – či budú ďalšie protesty, napríklad na obranu RTVS;
    – od 30:00 – že do europarlamentu kandiduje aj pre sklamanie z toho, že Slováci si volia len bláznov a zlodejov;
    – po 32:00 – že v europarlamente chce presadzovať, aby sme ženy neposielali zbytočne pod nôž iba pre názor biskupov a náboženských fanatikov;
    – po 33:40 – že Ivan Korčok už má ponuku od SaS;
    – od 36:00 – že Richard Sulík bude mať vždy vplyv na dianie v SaS;
    – okolo 40:00 – v čom bude do budúcna rozdiel medzi SaS a PS.

    • 45 min

Top Podcasts In News

De 7
De Tijd
LEGEND
Guillaume Pley
DS Vandaag
De Standaard
Les Grosses Têtes
RTL
De Stemmen van Assisen
Nieuwsblad
Politique fiction : et si en Belgique, rien n'était impossible ?
RTBF

You Might Also Like

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
Denník N Newsfilter
Denník N
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk