19 episodes

"Z jakiej racji?" to program, w którym bieżące wydarzenia będą punktem wyjścia do pogłębionych rozmów na temat kondycji współczesnej demokracji i problemów, z którymi mierzy się dziś społeczeństwo - czyli my wszyscy.

Z jakiej racji‪?‬ Ewelina Kwiatkowska

    • Society & Culture

"Z jakiej racji?" to program, w którym bieżące wydarzenia będą punktem wyjścia do pogłębionych rozmów na temat kondycji współczesnej demokracji i problemów, z którymi mierzy się dziś społeczeństwo - czyli my wszyscy.

    Leszek Jażdżewski: Bycie anty-PiSem nie wystarczy. Opozycja musi zaproponować konkrety

    Leszek Jażdżewski: Bycie anty-PiSem nie wystarczy. Opozycja musi zaproponować konkrety

    Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej liberalne - zgodnie z sondażami za liberalizacją prawa aborcyjnego opowiada się dziś ok. 70 proc. Polaków, poparcie dla związków partnerskich waha się w okolicach 60 proc., a liczba osób biorących udział w praktykach religijnych sukcesywnie maleje - w elektoracie KO i Lewicy to już jedynie 34 proc. Czy za tą zmianą nadążają partie opozycyjne i czy są gotowe do stworzenia samodzielnej narracji, która zagwarantuje zwycięstwo w kolejnych wyborach? Czy prawicowa bańka zaczyna pękać pod wpływem drożyzny i jej wyborcy są skłonni ją opuścić? O układzie sił na opozycji i konieczności dostosowania strategii wyborczej do zmian, jakie zaszły w Polakach, Ewelina Kwiatkowska rozmawia z Leszkiem Jażdżewskim.

    • 51 min
    Piotr Jacoń - tata transpłciowej córki

    Piotr Jacoń - tata transpłciowej córki

    Transpłciowość swoich dzieci akceptuje jedynie 25,6 proc. matek i 15,2 proc. ojców. Problemy w domu to zwykle wstęp do problemów instytucjonalnych - polskie prawo nie tylko nie chroni osób transpłciowych, ale jest wobec nich opresyjne. Korekta płci wymaga pozwania własnych rodziców, a niezbędna do życia terapia hormonalna nie jest refundowana przez NFZ. Osoby transpłciowe borykają się z samotnością, niezrozumieniem i depresją.

    W książce „My, trans” dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń przedstawia historie osób transpłciowych oddając głos im samym, ich rodzicom, adwokatce i psychologowi. Każda z tych opowieści pełna jest cierpienia, ale także miłości, bez której trudno wygrać walkę o swoje życie. O tym, dlaczego powstała książka i o swojej transpłciowej córce Piotr Jacoń opowiedział w programie „Z jakiej racji?”.

    • 55 min
    Sprawa sędziego Igora Tulei

    Sprawa sędziego Igora Tulei

    Sędzia Igor Tuleya nadal nie wrócił do orzekania, a kwestia przymusowego doprowadzenia do prokuratury może powrócić w każdej chwili. Sprawa Igora Tulei jest przykładem tego, jak niepokorni sędziowie są odsuwani od swojej służby przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną, która zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna zostać zlikwidowana. Za nierespektowanie rozstrzygnięć trybunałów europejskich nałożono już na Polskę milionowe kary, ale rząd planuje dalszą deformę wymiaru sprawiedliwości. O tym, jak niszczenie praworządności wpłynęło na życie nas wszystkich sędzia Igor Tuleya opowiada w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską.

    • 43 min
    Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Polki boją się rodzić

    Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Polki boją się rodzić

    Tragiczna śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny wywołała falę protestów w całym kraju. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłebskiej lekarze boją się podejmować decyzję o przerwaniu ciąży nawet w sytuacjach, kiedy życie kobiety jest zagrożone. Pani Izabela, która zmarła z powodu wstrząsu septycznego, w sms-ach wysyłanych do mamy ze szpitala pisała: „Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić”. O sytuacji prawnej, w jakiej znalazły się kobiety po wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego opowiada posłanka Barbara Nowacka.

    • 37 min
    Co dalej z Polską w Unii?

    Co dalej z Polską w Unii?

    Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej mówiący o wyższości prawa polskiego nad unijnym sprawił, że znaleźliśmy się na prostej drodze do polexitu. Wystąpienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim i późniejsze spotkanie z antyunijną Marine Le Pen to kolejne sygnały wrogiego stosunku polskiego rządu do wspólnoty europejskiej. Ostry już spór z Brukselą jeszcze bardziej podgrzał wywiad dla Financial Times, w którym polski premier mówił o możliwości III wojny światowej wywołanej konfliktem między Polską a Unią Europejską. Nasza pozycja na arenie unijnej nigdy wcześniej nie była tak zła. Czy Unia żałuje przyjęcia Polski do wspólnoty? - Pojawiają się takie głosy - mówi eurodeputowany Radosław Sikorski w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską.

    • 34 min
    Czerwona kartka dla Czarnka. Uczniowie walczą o wolną szkołę

    Czerwona kartka dla Czarnka. Uczniowie walczą o wolną szkołę

    Minister Przemysław Czarnek złożył w sejmie projekt zmian w prawie oświatowym, które pozwolą rządowi całkowicie przejąć kontrolę nad szkołam. LexCzarnek to próba zastraszenia dyrektorów, nauczycieli i uczniów, która wywołała natychmiastowy opór całego środowiska. Główne problemy, z którymi borykają się dziś szkoły, to braki kadrowe oraz kondycja psychiczna uczniów. Resort edukacji nie ma jednak pomysłu na ich rozwiązanie - na mocy jego decyzji telefon zaufania dla młodzieży poprowadzi ksiądz-egzorcysta. O tym, jak uczniowie walczą z polityką ministerstwa edukacji i o sytuacji w polskich szkołach w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską opowiada Justyna Suchecka - dziennikarka TVN24.

    • 33 min

Top Podcasts In Society & Culture

What We Said
Dear Media
Call It What It Is
iHeartPodcasts
More Joy
Kelsie Otero
Dear Diary,
Laidene
What Now? with Trevor Noah
Spotify Studios
To My Sisters
Courtney Daniella Boateng & Renée Kapuku