119 episodes

Як перетинаються минуле та сучасне — у програмі про історію з Віталієм Ляскою

Це було вж‪е‬ Radio NV

    • History

Як перетинаються минуле та сучасне — у програмі про історію з Віталієм Ляскою

    Це було вже: Сі хоче захопити схід Росії? Глобальний план Китаю

    Це було вже: Сі хоче захопити схід Росії? Глобальний план Китаю

    Невже Китай готується формувати ХХІ століття, так само як США сформували ХХ? Чи Китай при Сі Цзіньпіні пережене Америку? Чому відносини між Китаєм та США не можна називати холодною війною? “Україна для Росії ― як Тайвань для Китаю”? І чи потрібні Китаю російські території? Про роль Китаю у сучасній світовій геополітиці говорили історик Віталій Ляска  та Андрій Козицький, кандидат історичних наук, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка.

    • 49 min
    Це було вже: Чому Москва забороняла Великдень?

    Це було вже: Чому Москва забороняла Великдень?

    Чому саме Великдень був таким неприйнятним для радянського тоталітаризму? Як замість Пасхи пропагували “свято весни”? Мітинги та суботники: що комуністи пропонували замість християнського свята. Як українці святкували в умовах відсутності церкви і священника? Чому Кремлю був потрібен образ українського села як відсталого та архаїчного? Про святкування Великодня та українську традиційну обрядовість говорили історик Віталій Ляска та Ярослава Музиченко, Етнологиня, журналістка, наукова співробітниця Музею Івана Гончара.

    • 49 min
    Це було вже: З Польщі депортували пів мільйона українців. Операція Вісла | Віталій Ляска, Юлія Артимишин

    Це було вже: З Польщі депортували пів мільйона українців. Операція Вісла | Віталій Ляска, Юлія Артимишин

    Якими були українські етнічні території так званого Закерзоння перед початком Другої світової війни? У чому різниця між депортаціями українців та поляків у 1940-х? Чи можна операцію “Вісла” називати етнічною чисткою українського населення? Як польська влада реагує на антиукраїнські злочини своїх попередників? Чому українська держава ігнорує запити про статус депортованих для вимушених переселенців із Закерзоння? І чи не стане ця тема ще однією причиною для війни за пам’ять між Україною та Польщею. Про це говорили Віталій Ляска та Юлія Артимишин, історикиня, дослідниця польсько-українських відносин у ХХ-ХХІ століттях.

    • 55 min
    Це було вже: Українофоб чи український письменник. Ким був Булгаков?

    Це було вже: Українофоб чи український письменник. Ким був Булгаков?

    Нещодавно Український інститут національної пам’яті визнав використання імені Михайла Булгакова у назвах вулиць та пам’ятники на честь письменника пропагандою імперської політики Росії. Частину українців це збурило, мовляв, такий експертний висновок тяжіє до радянського державного цензурування. Чи справді Булгаков, з-поміж усіх російських письменників того часу, як йдеться у цьому висновку стоїть найближче до нинішніх ідеологем путінізму і кремлівського виправдання етноциду? Що ми втратимо як відкинемо Булгакова? Чи знають його у світі? І чи справді українська література наскрізь селянська? Про деколонізацію літератури розмовляли історик Віталій Ляска та Ростислав Семків, український письменник та літературознавець.

    • 48 min
    Це було вже: Німецький пацифізм: що було і що буде?

    Це було вже: Німецький пацифізм: що було і що буде?

    У середині березня німецький Бундестаг знову відхилив поставку Україні Ї ракет Taurus. Більшість парламенту проголосувала проти відповідної резолюції, запропонованої опозиційними партіями. Чому канцлер Шольц різко проти передачі Україні крилатих ракет?  Чи винесли уроки  німецькі соціал-демократи зі своєї Ostpolitik? Як зародився німецький пацифізм і як він впливає на підтримку України? Чому у Німеччині досі є поділ на східну і західну частину? І, що чекає на нас, після цьогорічних земельних виборів у східній Німеччині. Про це говорили Віталій Ляска та Сергій Стельмах, доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту  всесвітньої історії НАН України.

    • 50 min
    Це було вже: Росія не вміє ані проводити вибори, ані вигравати війни

    Це було вже: Росія не вміє ані проводити вибори, ані вигравати війни

    Чи були у Росії хоч колись чесні вибори? Що поєднує Бориса Годунова та Бориса Єльцина? Як вбивство власного чоловіка чи батька стало традиційним інструментом боротьби за владу у Росії? Чому майже все XVIII століття Росією керували жінки? Як радянські керівники перейняли імперський досвід? І чи можливе у Росії демократичне майбутнє? Про російські вибори в історичній ретроспективі говорили історик Віталій Ляска та Віталій Михайловський, доктор історичних наук, професор Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.

    • 54 min

Top Podcasts In History

Что хотел сказать художник (без интерлюдий)
Ольга Баранцева
Закат империи
libo/libo
Mandela: The Lost Tapes
Richard Stengel
Черный лебедь
Терменвокс
Суть еды
Сергей Пархоменко
Aha! History – Zehn Minuten Geschichte
WELT

You Might Also Like

Без оголошення війни
BOV Media
Ранкове допіо
Ранкове допіо
Гуртом та Вщент
Сергій Притула та Антон Тимошенко
Асиметрія
Артем Албул і Емма Антонюк
DOU Podcast
DOU
Історична Свобода
Радіо Свобода