100 episodes

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker
סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

האינטרסנטי‪ם‬ TheMarker

  • Business
  • 4.0 • 1 Rating

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker
סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

  אודי ניסן: ״הסקטור העסקי בהלם ותדהמה מפעולות הממשלה. היא מזיקה לעסקים״

  אודי ניסן: ״הסקטור העסקי בהלם ותדהמה מפעולות הממשלה. היא מזיקה לעסקים״

  'האינטרסנטים' הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום שני 29 במאי, באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ. התקציב שאושר בשבוע שעבר הוא, בשל החזון השלילי שלו, הגרוע ביותר בתולדות מדינת ישראל. הכספים הקואליציוניים מעודדים אי-לימוד ואי-עבודה.  הממשלה כמעט לא מתפקדת או מתפקדת גרוע בשל חוסר מקצועית וחוסר עניין בקרב הדרגים הבכירים. והאמון של הציבור הולך ונעלם – על כל המשתמע מכך, כולל הנכונות לשלם מסים ולשחק את המשחק הקפיטליסטי לפי החוק. השאלה עכשיו היא באיזו מהירות תפגע הכלכלה הישראלית, מתי נתחיל לראות את הנתונים והתוצאות של המגמה הזו, והחשוב ביותר – מה ניתן לעשות כדי לעצור את ההתדרדרות. לשם כך נדבר עם פרופ׳ אודי ניסן, מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית וחבר הועד המנהל בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים, ולשעבר ראש אגף התקציבים באוצר. אחת התופעות המוזרות בכלכלה היא שלמרות שישראל היא מדינת הסטארט- אפ, דווקא הציבור והמשקיעים הישראלים כמעט ולא משקיעים בסטארט-אפים המקומיים – ואלו מקבלים כמעט את כל כספם ממשקיעים בחו"ל.  במסדרונות השלטון מנסים מזה שנים לבנות מנגנונים ומוסדות שיאפשרו ויעודדו השקעה כזו. לפני שלוש שנים הבורסה לניירות ערך שבתל אביב השיקה זירה מיוחדת להשקעה ומסחר במניות בסטארט-אפים – אך גם ניסיון זה נכשל ורק שלוש חברות עושות בו שימוש. מדוע? אנחנו נדבר עם פרשן שוק ההון וההיי-טק שלנו, עמרי זרחוביץ'. ביום ראשון הקרוב צפויים לא פחות משבעה שרים, ח"כ אחד וגם מבקר המדינה להשתתף בכנס ירושלים של העיתון "בשבע", שיתקיים בניו יורק. הם ישתתפו גם בתהלוכת התמיכה השנתית בישראל ובכנס של העיתון "ג'רוזלם פוסט", אבל חוץ מכל אלה האם יש הצדקה אמיתית לטיול השנתי הממשלתי הזה? וגם: מי משלם על כל הטיסות ועלויות השהייה, בעיר שהיא אחת היקרות בעולם לתיירים?  ליאת לוי, התחקירנית שלנו, שאלה את השרים את השאלות המתבקשות – והתשובות, אם בכלל הגיעו, לא בדיוק מספקות. היא תהיה אתנו ותספר עליהן.
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 40 min
  ישראל תהנה פחות מגאות ה-AI. מדוע?

  ישראל תהנה פחות מגאות ה-AI. מדוע?

  'האינטרסנטים' הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום ראשון 28 במאי, באולפן סמי פרץ ואיתן אבריאל.תקציב המדינה אושר בכנסת, החגים הסתיימו, הקיץ מתחיל והמחאה נגד ההפיכה המשטרית מחפשת את הטון הנכון אל מול השיחות שמתנהלות בבית הנשיא ולא ברור מה יניבו. כל עוד יש הודנה בחקיקה המשפטית, תשומת הלב הציבורית מופנית ליוקר המחיה. ראש הממשלה אמר הבוקר כי המאבק ביוקר המחיה נמצא בראש סדר העדיפויות הממשלתי. זה חיוני משום שכל עוד המחירים עולים – גם הריבית תעלה וזה גובה מחיר של עשרות מיליארדי שקלים בשנה מהציבור. מחיר נוסף הוא האטה בפעילות הכלכלית ונדבר על כך עם אלכס ז'בז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב.בסוף השבוע זינקה במסחר בוול סטריט מניית NVIDIA האמריקאית, בשל תחזית מכירות ורודה במיוחד לשבבים המיוחדים למערכות בינה מלאכותית כמו ChatGPT. מניות הבינה המלאכותית הקפיצו את כל שוק הטכנולוגיה, עם עליה של יותר מ-2% במדד הנאסד"ק, NVIDIA עלתה לשווי שוק של קרוב לטריליון דולר, והשאלה עתה היא האם ההייפ של ה-AI כבר עבר את ההגיון והפך לבועה, כפי שראינו באינספור מקרים אחרים של באז והייפ, או שהפעם זו מהפכה אמיתית. אנחנו נדבר עם שחר כהן, שותף מנהל בקרן הגידור לוסיד קפיטל.
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 41 min
  המרקרים | "זה מתחיל בהפרדה מינית בצבא ונגמר בכך שחרדי יסרב לקבל טיפול מרופאה" | פרק 138

  המרקרים | "זה מתחיל בהפרדה מינית בצבא ונגמר בכך שחרדי יסרב לקבל טיפול מרופאה" | פרק 138

  השבוע ב"המרקרים", פודקאסט סוף השבוע של TheMarker, עם ענת ג'ורג'י וגיא רולניק:

  בצבא, באקדמיה, בשוק התעסוקה ובמוצרים והשירותים - נשים מודרות כבר היום מהמרחב הציבורי ונורמות קיצוניות נגד נשים, הופכות להיות הנורמלי החדש. זה קורה תוך שימוש באידאולוגיה דתית לשליטה וכוח. ההפיכה המשטרית עלולה לקחת את כל זה לקצה.

  לאולפן 'המרקרים' השבוע הגיעו רוני לינדר, כתבת הבריאות של TheMarker, וד"ר יופי תירוש, משפטנית ופעילה חברתית שמשרטטת את החיים שצפויים לנשים בישראל על פי החזון המשיחי.
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 44 min
  יש תקציב אבל השווקים לא מרוצים. מדוע?

  יש תקציב אבל השווקים לא מרוצים. מדוע?

  'האינטרסנטים' הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום רביעי 24 במאי,  באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ. בשעה 6 הבוקר 64 חברי הכנסת של הקואליציה אישרו את תקציב המדינה לשנים 2023-2024, בכך הם סילקו מדרכם איום על שלטונם המוחלט לתקופה של שנה וחצי לפחות, והתפנו לחגוג את האירוע עם נאומים, הצהרות, הבטחות לעתיד ורוד וכמובן גם מנה גדושה של עקיצות לאופוזיציה. אנחנו נדבר על התקציב החדש ועל תגובת השווקים, ונתחיל עם אורי קידר, מנכ"ל 'ישראל חופשית', שהזמין ניתוח עומק של הכספים הקואליציוניים לאורך השנים האחרונות, כדי להציג אחת ולתמיד את הסיפור האמיתי שלהם. בשווקים, בניגוד לחברי הקואליציה מאוד לא מרוצים הבוקר מהכלכלה הישראלית ומהסיכונים והאתגרים שניצבים בדרכה. המשקיעים הזרים הפועלים בשוק השקל-דולר לא אוהבים את האיומים ההדדיים של ישראל ושל החיזבאללה ואיראן, וגם לא את ההצהרות על חידוש המאמצים לחוקק את ההפיכה המשטרית. המשקיעים בבורסה, לעומת זאת, לא אוהבים את הירידות במניות בוול סטריט, הם לא אוהבים את ההפיכה המשטרית, והם גם לא אוהבים את הפיחות בשקל שבוודאי יגרום לעוד עלייה באינפלציה ודרכה לעוד עלייה בריבית. כדי לדבר על כל אלה יהיה איתנו אסא ששון כתב שוק ההון. יום רביעי של השבוע הוא יום פינת הביזר השבועית, והפעם אנחנו עושים שיעור במתמטיקה של ילדים. בדיוק: אם ראש הממשלה טוען שילד חרדי אינו שווה חצי ילד חילוני, ואם ילדים חרדים מקבלים יותר כסף מילדים אחרים – אז כמה שווה ילד חילוני, ומה נשאר לילד הערבי? אנחנו ננסה לחשב יחד את התשובה.
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 40 min
  חגיגה למונופולים: שר הכלכלה ויו״ר רשות התחרות נלחמים - זה בזו

  חגיגה למונופולים: שר הכלכלה ויו״ר רשות התחרות נלחמים - זה בזו

  'האינטרסנטים' הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום שלישי 23 במאי, באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ. נגיד בנק ישראל העלה אתמול את הריבית בפעם העשירית ברציפות, עתה הריבית הבסיסית עומדת על 4.75% – כמעט חמישה אחוז. העלייה הייתה צפויה ולכן אין תגובה משמעותית של הבורסה, אבל השאלה עכשיו היא אם ריבית של כמעט 5% תכניע סוף סוף את האינפלציה, כמה היא תפגע בציבור ובעסקים – והאם זו העלאה האחרונה או שצפויות עליות נוספות. כדי לנסות להשיב על השאלה הזו אנחנו נדבר עם הכלכלן פרופ' ערן ישיב מאוניברסיטת תל אביב. שר הכלכלה, ניר ברקת, הודיע אתמול על רצונו להיפרד מהממונה על רשות התחרות, מיכל כהן, מכיוון ש" אין ביניהם אמון", לפי הניסוח של הודעת השר, ולמעשה בגלל שלטעמו היא לא עושה מספיק כדי להתמודד עם מונופולים ועם החברות הגדולות שמעלות מחירים. מיכל כהן, מצידה, הודיעה שהיא ממשיכה לעבוד כרגיל ולא תתפטר מרצונה, אבל השאלה היא האם ההדחה הזו מוצדקת – והאם יש מאחוריה כוונה אמיתית להתמודד עם חוסר התחרות – או שזהו עוד תרגיל פוליטי שנועד לתרץ את עליית המחירים הבלתי נגמרת ולהטיל את האשמה על ה"פקידים" – כדי שהציבור לא יבוא חשבון עם הפוליטיקאים. ובכנסת, כמובן, מתחילות היום ההצבעות על תקציב המדינה לשנים 2023 - 2024, תקציב שהולך להיות אבן דרך עצובה בתולדות ישראל. אם עד כה החזון של ישראל היה צמיחה, חינוך, יעילות ורפורמות להעלאת רמת החיים ואיכות החיים של הציבור, התקציב הנוכחי מציג העברת כספים למקורבים פוליטיים וזניחת הקדמה והצמיחה לטובת הדתה ובטלה. הממשלה חייבת להעביר את התקציב המלאה עד ל-29 לחודש, עוד שישה ימים, להצביע על עשרות חוקים ומאות סעיפים, ולכן אנחנו נדבר עם פרשננו בכנסת אבי ברל אלי, שגם יביא את הפרק השבועי בסדרת הריאליטי האמיתית שצריכה לקבל את  השם "מירי רגב בדרכים ו-40 מינויי הבכירים".
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 41 min
  רווחי הבנקים בשיא היסטורי. האם הם צריכים להחזיר כסף לציבור?

  רווחי הבנקים בשיא היסטורי. האם הם צריכים להחזיר כסף לציבור?

  'האינטרסנטים' הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום שני 22 במאי,  באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ. מרגע שההפיכה המשפטית יצאה לדרך, סימנו לעצמנו, וגם אמרנו כאן, שלהחלשת בית המשפט והיועצים המשפטיים יש כמה יעדים, ושאחד המרכזיים בהם הוא השחתת המערכת וביזה של הקופה הציבורית בידי חברי הקואליציה. אלא שההפיכה המשפטית נעצרה בזכות המחאה – לפחות בינתיים – ואילו הביזה בכל זאת יצאה לדרך בכל הכוח, כפי שאנחנו רואים בימים אלה בכספים הקואליציוניים בהיקף של 14 מיליארד שקלים – סכום בהחלט לא סופי. אז השאלה היא כיצד תקצוב כל הכספים הללו עבור חרדים ומתנחלים באופן כה מדויק וסקטוריאלי יכול להיות חוקי – ומה יאמר על בג"צ, שלפחות בינתיים ממשיך לתפקד. כדי להבין את זה, וגם האם ניתן לעצור את הביזה של הקופה, אנחנו נדבר עם הפרשן המשפטי שלנו ד"ר עידו באום. יש הוכחה חד משמעית, למי שיש עוד ספק, שהמחאה הציבורית היא זו שעצרה את ההפיכה המשטרית. מי שמודים בכך הם לא אחרים מאשר בכירים בקואליציה עצמה, הם מודים שהם נזהרים עתה שלא להצית את המחאה, ושהם די מרוצים מכך שהמחאה עוסקת עתה בכספים הקואליציוניים - כי הנושא החדש דוחק הצידה את הסיפור של הרפורמה המשפטית. מי שאסף את העדויות הללו הוא הכתב הפרלמנטרי של "הארץ", מיכאל האוזר טוב, והוא יהיה כאן כדי לפרט מה מפחיד את ראשי הקואליציה – ומה משמח אותם. במקביל, בכלכלה, בעוד כמעט כל אזרחי המדינה נאנקים מכובד יוקר המחיה והריבית שלא מפסיקה לעלות, מי שמצבם מעולם לא היה טוב יותר, ובפער גדול, הם הבנקים. בנק הפועלים דיווח היום על רווחי עתק של שני מיליארד שקל ברבעון הראשון בלבד, או כ-25 מיליון שקל לכל יום עבודה. אלה רווחים שמשקפים תשואה על ההון של 17%, דיסקונט הרוויח 20% על ההון, והבינלאומי הוא השיאן הלאומי עם תשואה של כמעט 24% - רווחיות שגם סוחרי סמים וענקיות היי-טק היו גאים בה. אנחנו נדבר על הדו"חות של הבנקים עם אסא ששון, כתב שוק ההון שלנו.
  See omnystudio.com/listener for privacy information.

  • 47 min

Customer Reviews

4.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Business

RBC Thought Leadership, John Stackhouse
Wondery
Steven Bartlett
NPR
Tim Ferriss: Bestselling Author, Human Guinea Pig
Vox Media Podcast Network

You Might Also Like

הארץ
גלובס - Globes
הארץ
TheMarker
כלכליסט
כאן | Kan