
28 Folgen

Telesná výchova SME.sk
-
- Sport
-
-
5.0 • 1 Bewertung
-
Telesná výchova je podcast o svete športu aj pre nešportovcov. So Samom Marecom, Mariánom Psárom, príležitostne s Viktorom Kiššimonom.
-
Kučeru strašili pavúkom, Hrbatý prekvapil celý svet (záznam diskusie z Clubhouse)
Zatiaľ čo Slovensko je okrem covidu aj v zajatí mrazivého počasia, v ďalekom Melbourne predsa len po úvodných ťažkostiach rozohrali úvodný grandslamový turnaj Australian Open. Slovenský tenis na ňom už po pár dňoch vo dvojhre nemá zastúpenie.
Na niečo také však v časoch Karola Kučeru či Dominika Hrbatého nebol zvyknutý. Kučera totiž práve u protinožcov dosiahol v roku 1998 najlepší grandslamový výsledok, keď až v semifinále nestačil na neskoršieho víťaza Čecha Petra Kordu.
Hrbatý má tiež na Melbourne len tie najlepšie spomienky. Pri grandslamovej premiére v roku 1997 takmer zdolal v osemfinále vtedajšiu svetovú jednotku Peta Samprasa. Napokon sa predsa len dvakrát pozrel medzi osmičku najlepších.
Aj preto boli Karol Kučera a Dominik Hrbatý, dvaja bývalí elitní tenisti ideálnymi hosťami Viktora Kiššimona v debate o Australian Open na sociálnej sieti Clubhouse.
Dozviete sa, prečo sa im práve tam tak dobre darilo a u ktorých Slovákov počas turnaja bývali. Ako Kučera s odstupom času vníma prehru proti dopingovému hriešnikovi a zistíte, aký veľký má prehľad v ženskom tenise. Hrbatý zase prezradí, ako využíval ľadové uteráky v obrovských horúčavách a ako minul financie, ktoré získal za prvý veľký výsledok. -
Hantuchová: Na väčšie úspechy mi chýbalo sebavedomie
Daniela Hantuchová patrí medzi najväčšie osobnosti slovenského športu. Trinásť rokov v rade patrila medzi 50 najlepších tenistiek sveta. Mala len 19, keď sa dostala najvyššie na piate miesto a trvalo štrnásť rokov, kým jej rekord prekonala Dominika Cibulková. Hantuchovej meno a tvár poznajú na celom svete. Zažila obrovské úspechy, aj tvrdé pády.Keď pred troma rokmi ukončila profesionálnu kariéru, okamžite a bez problémov sa adaptovala v novom živote. Z hráčky sa stala moderátorka a komentátorka, počas koronakrízy si vymyslela a spustila vlastný podcast, v ktorom hostí najväčšie osobnosti svetového tenisu.S Danielou Hantuchovou sa v špeciálnom vydaní podcastu Dobré ráno rozprával Viktor Kiššimon.
-
Štátny tajomník Husár: Chcem, aby peniaze išli priamo športovcom
Slovenskej národnej strane sa v minulom volebnom období nepodarilo presadiť vznik nového ministerstva športu. Napokon však šport získal post vlastného štátneho tajomníka na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu. S novou vládou prišli aj personálne výmeny a tento post pripadol strane SaS, ktorá ho obsadila svojim expertom Ivanom Husárom. Bývalý volejbalový tréner a funkcionár bol v športovom svete známy svojimi jasnými názormi, v ktorých si nebral servítku pred ústa. V novej funkcii si však dáva oveľa väčší pozor na vyjadrenia. Aké zmeny čaká financovanie športu? Ako pomôže štát športovcom a klubom v čase krízy, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu? Aký prínos pre šport bude mať vznik nového Fondu na podporu športu? Aj to sa dozviete v podcaste s Ivanom Husárom, ktorý sme nahrávali ešte predtým, ako Národná rada Slovenskej republiky začiatkom júna prijala novelu Zákona o športe, ktorou umožnila národným športovým zväzom voľnejšie čerpať financie od štátu.
-
Barteková o odloženej olympiáde v Tokiu: Je to niečo šialené
Rok 2020 mal patriť športu. Okrem každoročných hokejových majstrovstiev sveta, mal byť v lete európsky šampionát vo futbale. Športová sezóna mala vyvrcholiť veľkolepými olympijskými hrami v Tokiu. Lenže šíriaci sa koronavírus zmaril plány organizátorom, fanúšikom, médiám, ale najmä športovcom."Je to niečo šialené, mnohí športovci sa mi ozývajú s tým, že im zobrali zmysel tohto roka," povedala v špeciálnom vydaní podcastu Danka Barteková, bronzová olympijská medailistka v streľbe, ale zároveň členka Medzinárodného olympijského výboru.Olympiádu nezrušili, ale preložili na budúci rok. Konkrétny termín oznámili v pondelok - konať sa bude od 23. júla do 8. augusta. Barteková nám ako hľadal najlepší termín, aké ťažkosti spôsobilo preloženie olympiády organizátor, ale aj športovcom. Čo s nimi urobí niekoľkomesačná pauza od normálneho tréningu a budú mať vôbec peniaze na kvalitnú prípravu?Tieto, ale aj iné otázky sa pýtal Viktor Kiššimon úspešnej olympioničky a funkcionárky Danke Bartekovej.
-
Učí ženy tancovať a mať sa rady. Šárka Nohelová nám porozprávala o burlesque
Šárke Nohelovej burlesque učaroval natoľko, že sa hneď po návrate na Slovensko rozhodla vybudovať komunitu. Dnes vedie kurzy, workshopy a organizuje profesionálne vystúpenia.Ako vyzerajú tréningy, čo je podstatou celého tohto tancovania, aké ženy sa prihlasujú na workshopy a ako reagujú návštevníci, ktorí vidia burlesque show prvýkrát a mnoho ďalšieho sa opýtali Samo Marec a Marián Psár.Sledujte nás na Facebooku.
-
Je silný, rýchly a vysoký. Rodí sa ďalšia futbalová superhviezda?
Erling Braut Haaland má futbal v krvi; Nórsko reprezentoval aj jeho otec. O jeho talente sa vedelo, keď však vstúpil do sveta veľkého futbalu, aj tak prekvapil.Hneď v prvom zápase v Lige majstrov dal hetrik, to isté zopakoval v prvom zápase za Borussiu Dortmund, naposledy dvoma gólmi rozhodol o výsledku zápasu s Paris Saint Germain. A to všetko napriek tomu, že sa narodil v roku 2000.Čím je Erling Braut Haaland výnimočný? Čo všetko od neho môžeme očakávať? Rozprávali sme sa so športovým redaktorom denníka SME Pavlom Spálom