100 episodes

Najpomembnejše teme tedna podrobneje analiziramo in preverjamo stališča strokovnjakov ter predstavnikov pristojnih organov. Kako njihove odločitve občutite na svoji koži?

Vroči mikrofon RTVSLO – Val 202

    • News

Najpomembnejše teme tedna podrobneje analiziramo in preverjamo stališča strokovnjakov ter predstavnikov pristojnih organov. Kako njihove odločitve občutite na svoji koži?

    Slika ni samo naložba, naložba je, da jo gledaš

    Slika ni samo naložba, naložba je, da jo gledaš

    Lahko bi se vprašali kako je mogoče, da neko umetniško delo v tujini doseže vrednost več kot 150 milijonov evrov, kot na primer slika Marilyn Monroe, ki jo je ustvaril Andy Warhol in so zanjo leta 2022 iztržili več kot 176 milijonov evrov. Največji trg zbirateljev je ameriški, zelo močna je Kitajska, med evropskimi so to Francija, Nemčija, Italija, Anglija. Močni umetniški trgi so torej tisti, ki imajo v ozadju močno ekonomijo. Pri nas umetniških slik, za katere bi iztržili sedemmestni znesek, ni. V Sloveniji so po tržni vrednosti v vrhu dela slikarja in grafika Zorana Mušiča, pa tudi naših impresionistov Groharja, Jakopiča in Jame.
    Tisti, ki se odločijo podati v ta, predvsem "drag šport", pa morajo biti zelo pozorni. Na trgu, predvsem na spletu, so tudi ponaredki saj tam kjer je povpraševanje, je tudi ponarejanje, pa naj gre za umetniška dela, drage kamne ali hrano.Sogovorniki:


    Andreja Ravnikar, višja konservatorka – restavratorka v Narodni galeriji
    dr. Miha Ažman, ekonomist, ki je na ekonomski fakulteti v Ljubljani doktoriral na temo naložbenega aspekta umetnin in mednarodnih trgov umetnin
    dr. Ferdinand Šerbelj, umetnostni zgodovinar in sodnih izvedencev za likovno umetnost
    Emil Šarkanj, galerist iz galerije Hest
    Stane Kropušek, podjetnik in lastnik umetniške zbirke Kroples

    • 26 min
    Severna Makedonija: Epidemiji korupcije in izseljevanja

    Severna Makedonija: Epidemiji korupcije in izseljevanja

    Makedonija velja za eno večjih osmoljenk med državami. Zaradi zahtev Grčije se je celo preimenovala, vmes postala članica Nata, zdaj pa njeno približevanje Evropski uniji blokira Bolgarija. Od leta 2019 se država z imenom Severna Makedonija spoprijema z rednimi političnimi krizami, na volitvah bodo jutri izbrali tako novega predsednika kot nov parlament, saj je vlada pred tedni odstopila. Povprečne plače in pokojnine so nizke, življenjski stroški se povečujejo, zato ni čudno, da v državi vladata dve epidemiji: korupcija in izseljevanje. Kakšna prihodnost čaka najbolj južno republiko nekdanje Jugoslavije, na čem gradijo optimizem, kako domovino vidijo Makedonci, ki živijo v Sloveniji …Vsebina je del projekta I know EU/ Tu EU 2024, ki ga sofinancira Evropska unija.

    • 25 min
    Razglednice ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

    Razglednice ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

    Prvega maja 2004 so marsikje po Sloveniji poleg slovenske trobojnice zaplapolale tudi evropske zastave. Slovenija je poleg devetih drugih držav vstopila v Evropsko unijo, za kar smo se s skoraj 90 odstotno večino odločili na posvetovalnem referendumu leto prej.

    Ena največjih prireditev ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je potekala v Novi Gorici. Na slovesnosti z naslovom 'Dve Gorici - eno mesto: skupaj v Evropi' je bil slavnostni govornik tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Gorica in Nova Gorica sta med evropskimi državami zagotovo posebni saj je nekdanja meja potekala med dvema mestoma, dobesedno med dvema ulicama. Kakšni so spomini na nekdanjo mejo, zakaj je bilo na slovesnosti pred 20imi leti tako čustveno vzdušje in kako je vstop v EU vplival na prebivalce Goriške? Zvočno razglednico iz Nove Gorice pošilja Nataša Uršič.

    V Gornji Radgoni so vstop v Evropsko unijo dočakali ob Odi radosti, dvigu zastav, ognjemetu in spustu 25-ih ladjic po Muri. Kako je to vplivalo na delovanje obmejnega mesta in na povezovanje ter druženje sosedov? Kako se pri mladih pozna, da je Avstrija tako blizu? Kako gledajo na ti desetletji domačini? Obetali so si napredek, hiter razvoj in blaginjo, se je vse to izpolnilo? Iz Gornje Radgone je radijsko razglednico poslala Sara Zmrzlak.

    Skupaj s Slovenijo je v Evropsko unijo vstopila tudi naša vzhodna soseda Madžarska, kar je svoj pečat pustilo tudi v Prekmurju. Lendava je naše najvzhodnejše mesto, občino sestavlja 23 naselij. Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je v njih živelo nekaj več kot 12, danes pa zgolj dobrih 10 tisoč ljudi. Z najvišjim razglednim stolpom in drugimi atrakcijami, zlasti razstavami svetovnih likovnih umetnikov, pa je vse bolj privlačna tako za domače kot tuje turiste. Lendava je dvojezično območje, na katerem poleg pripadnikov madžarskega naroda živijo še Hrvati in Romi, svoj pečat puščajo tudi Primorci, potomci Judov in drugi. Multikulturnosti Lendave je vstop naše in okoliških držav v Evropsko unijo ponudil še več možnosti za razvoj, ki pa so jih nadgradili s širitvijo schengenskega območja. Razglednico iz Lendave pošilja Lidija Kosi.

    • 27 min
    Iz krivde v obup in razočaranje: Okoljska kriza in podnebna tesnoba

    Iz krivde v obup in razočaranje: Okoljska kriza in podnebna tesnoba

    Pred kratkim smo zaznamovali 54. svetovni dan zemlje, katerega vloga je, da nas vsako leto opomni, kako pomembno je, da skrbimo za naš planet. V več kot petdesetih letih se je marsikaj spremenilo. Zaradi podnebnih sprememb Zemlja nikoli več ne bo to, kar je bila, in “skrb” zanjo hitro preide v krivdo, strah in obup. Kognitivni znanstveniki so te občutke zaobjeli v pojmu podnebna tesnoba ali ekoanksioznost. Zakaj je torej pomembno, da pri soočanju z okoljsko krizo naslovimo ravno naše duševno zdravje?Sogovorniki:


    Aleš Oblak, kognitivni znanstvenik z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana,
    Pia Zupančič, Mladi za podnebno pravičnost,
    Leon Sršen, Mladi za podnebno pravičnost.

    • 22 min
    Zakaj Slovenije ne zanimajo polarne raziskave?

    Zakaj Slovenije ne zanimajo polarne raziskave?

    Slovenija je leta 2019 kot 54. država podpisala Antarktični sporazum, temu koraku bi moral slediti strateški načrt sodelovanja slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah, a se zaradi podajanja pristojnosti med ministrstvi ni zgodilo nič. Naša država bi morala namreč pristopiti tudi k ustreznim mednarodnim sporazumom, kot je, recimo, Madridski protokol, ki zagotavljajo potrebno pravno podlago in mednarodno logistično podporo. Brez njih so slovenski raziskovalci prikrajšani za samostojno delo na območjih Arktike in Antarktike, in podporo drugih mednarodnih raziskovalnih institucij. Zakaj so polarne raziskave v dobi podnebnih sprememb izjemnega pomena in zakaj bi morala biti zraven tudi Slovenija?Sogovorniki:


    dr. Nina Gunde Cimerman, Biotehniška fakulteta v Ljubljani,
    dr. Griša Močnik, Center za raziskave atmosfere na novogoriški univerzi,
    Matevž Lenarčič, letalec in okoljski raziskovalec,
    Miro Brumat, civilna iniciativa.

    Oddaja je nastala v sodelovanju s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti.

    • 22 min
    Tariq Ali o dogajanju na Bližnjem vzhodu: Ne smemo ostati tiho

    Tariq Ali o dogajanju na Bližnjem vzhodu: Ne smemo ostati tiho

    Potem ko je Iran sprožil vojaški napad na Izrael, ta pa se ga je skupaj z zaveznicami uspešno ubranil, je v zraku ostalo veliko vprašanj. Veliko več je “neznanega” kot “znanega”, veliko več “nepredvidljivega” kot “predvidljivega.”

    Kako vse to postaviti v smiseln zgodovinski in politični kontekst?

    O Gazi, vlogi Združenih držav Amerike, Evropski uniji, delovanju Nemčije, o tretji svetovni vojni in podnebni krizi svoje misli ponujata:
    novinar, zgodovinar in aktivist Tariq Ali
    filozof Srećko Horvat

    • 19 min

Top Podcasts In News

5:59
Seznam Zprávy
Vinohradská 12
Český rozhlas
Kecy a politika
Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
Vlevo dole
Seznam Zprávy
Na Východ!
Český rozhlas
Studio N
Deník N

You Might Also Like

Globalna vas
RTVSLO – Val 202
Mihilizem
RTVSLO – Val 202
Radio GA - GA
RTVSLO – Prvi
Umetnost Lenarjenja
David Zupančič
AIDEA Podkast
Klemen Selakovic
Fejmiči
Bergant in Papič

More by RTV Slovenija

Glasovi svetov
RTVSLO – Ars
Globalna vas
RTVSLO – Val 202
Intelekta
RTVSLO – Prvi
Frekvenca X
RTVSLO – Val 202
Radio GA - GA
RTVSLO – Prvi
V sredo
RTVSLO – Val 202