28 episodes

Pravidelná farmaceutická dávka

Očami farmácie Marek Kajan

  • Education
  • 4.4 • 5 Ratings

Pravidelná farmaceutická dávka

  27.dávka: Dopravné nehody, úmrtia a pandémia

  27.dávka: Dopravné nehody, úmrtia a pandémia

  Pandémia spôsobila, že minulý rok bolo na cestách výrazne menej áut. Znamená to, že bolo aj menej dopravných nehôd, menej alkoholu za volantom a menej úmrtí? Nie.
  Znížila sa síce mobilita a najazdené kilometre, no zvýšila sa šanca, že tieto nehody skončia fatálne. Dáva vám to zmysel?
  https://www.minv.sk/swift_data/source/policia/dopravna_policia/dn/prezentacie_dbs/2020/Vyhodnotenie%20DBS%20za%20rok%202020%20def..pdf

  • 7 min
  26.dávka: Cesta za objavom CBD

  26.dávka: Cesta za objavom CBD

  Príbeh objavu THC a CBD nám ukázal, že stále úplne nechápeme ľudské telo a máme sa čo učiť. V Dnešnom príbehu sa dozviete viac o objave kanabinoidov, endokanabinoidnom systéme, ale aj o klinických skúšaniach, ktoré neskončili úspechom. 

  • 10 min
  25.dávka: O imunite a protilátkach

  25.dávka: O imunite a protilátkach

  V dnešnej dávke podcastu Očami farmácie si povieme viac o imunitnom systéme človeka. Pozrieme sa na to, aké sú rozdiely medzi špecifickou a nešpecifickou imumitou a aká je úloha protilátok v boji proti COVID-19. Taktiež si vysvetlíme ako interpretovať výsledky protilátkového testu a či má vôbec zmysel robiť si takýto test na potvrdenie účinku očkovania proti COVID-19.

  • 11 min
  24.dávka: Lieky proti COVID-19 - update

  24.dávka: Lieky proti COVID-19 - update

  Pandémia COVID-19 je tu s nami už viac ako rok. Je vynikajúce, že máme vysoko efektívne vakcíny, no ich distribúcia ešte určitý čas potrvá. Preto je dôležité zamerať našu pozornosť aj na liečbu ochorenia COVID-19. V dnešnej epizóde sa pozrieme na aktuálne dostupné liečivá a aj na lieky, ktoré boli vyhodnotené ako neúčinné. 

  • 18 min
  23.dávka: DNA test

  23.dávka: DNA test

  DNA tvorí základ ľudského života. Obsahuje informácie o našej váhe a životospráve. Vie nám poskytnúť individuálne informácie o metabolizme liekov alebo predispozícii na ochorenia. V dnešnej epizóde si povieme viac o DNA, o tom ako sa nám podarilo prečítať kompletný genóm človeka a ako si môžeme nechať prečítať vlastnú DNA. Z výsledkov sa totiž vieme dozvedieť množstvo zaujímavých informácii.

  • 11 min
  22.dávka: Zmizla chrípka?

  22.dávka: Zmizla chrípka?

  V aktuálne prebiehajúcej pandémii COVID-19 sa veľmi nehovorí o iných vírusoch. Čo sa stalo napríklad s chrípkou? Upadla do zabudnutia vo svete ktorému vládne koronavírus? Podarilo sa nám ju poraziť? Viac sa dozviete v dnešnej epizóde. 

  • 9 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

KatkaBl ,

Super!

Výborný podcast! Jsem doktorka farmacie, ale v každém díle se dozvím něco nového! Kéž by takhle poutavá byla i výuka. Krásné zpracování!

Viky's iPhone ,

👍

moc povedené a zajímavé podcasty

Top Podcasts In Education

Listeners Also Subscribed To