50 Folgen

Podcast korespondenta RMF FM w Waszyngtonie. Na co dzień opowiada o amerykańskiej polityce i wydarzeniach w USA.

Ameryka z bliska w RMF FM RMF FM

  • Nachrichten

Podcast korespondenta RMF FM w Waszyngtonie. Na co dzień opowiada o amerykańskiej polityce i wydarzeniach w USA.

  #81 USA nakładają sankcje na Rosję

  #81 USA nakładają sankcje na Rosję

  Paweł Żuchowski, witam serdecznie. To kolejny odcinek podcastu „Ameryka z bliska”. Ciekawe wydarzenia miały ostatnio miejsce w amerykańskiej stolicy. Do Białego Domu przyjechał premier Japonii. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który przyjechał do Waszyngtonu od zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta. Witany z honorami. Wybór premiera Japonii na pierwszego zagranicznego przywódcę, z którym spotkał się w Białym Domu prezydent Biden ma być jasnym sygnałem, że administracja USA postrzega azjatyckie sojusze jako swój najwyższy priorytet wobec rosnącej militarnej potęgi Chin oraz ich agresywnych posunięć - ocenił waszyngtoński dziennik. Biden ogłosił też wycofanie amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. Ma się to stać do 11 września. Ale wydarzenia ostatnich dni zdominowała jednak inna informacja. Stany Zjednoczone uderzyły olbrzymim pakietem sankcji w Rosję. Władimir Putin bagatelizuje sprawę, choć na pewno nie jest mu to na rękę. Wkrótce zapewne poznamy rosyjską odpowiedź. Ale dziś skupimy się na obostrzeniach, jakie wprowadza Waszyngton względem Moskwy.

  • 15 Min.
  #80 Ameryka śledzi proces w sprawie zabójstwa Georga Floyda.

  #80 Ameryka śledzi proces w sprawie zabójstwa Georga Floyda.

  Paweł Żuchowski, kłaniam się nisko. To już 80. odcinek podcastu „Ameryka z bliska”. Za nami następny tydzień głośnego procesu, który uważnie śledzą amerykańskie media. Na ławie oskarżonych siedzi były policjant z Minneapolis w stanie Minnesota, który w czasie zatrzymania Georga Floyda przyciskał kolanem jego szyję przez około 9 minut. Mężczyzna zmarł, a w USA wybuchły antyrasistowskie protesty. Płonęły sklepy, samochody. Tłum manifestował przez wiele dni przed Białym Domem. W nocy te protesty przeradzały się w uliczne burdy.

  • 14 Min.
  #79 Joe Biden ogłasza wielki plan inwestycji

  #79 Joe Biden ogłasza wielki plan inwestycji

  Paweł Żuchowski, kłaniam się nisko i zapraszam na 79. odcinek podcastu Ameryka z bliska. Dziś będzie o wielkim planie inwestycji w infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli myślicie, że drogi w USA są piękne i gładkie – to jesteście w błędzie. Jeżeli myślicie, że mosty i wiadukty są w idealnym stanie – to znów się mylicie. Wielu z Was, którzy być może nie mieli okazji spędzić trochę czasu w USA myśli, że w tym ogromny kraju stan choćby dróg jest doskonały, bo przecież na zdjęciach widać szerokie autostrady, tunele. Ok, gdzie jest dobrze – tam jest dobrze. Ale jest mnóstwo starych odcinków dróg, które są w opłakanym stanie. Ale nie chodzi jedynie o drogi.

  • 11 Min.
  #78 Czarne chmury zbierają się nad gubernatorem stanu Nowy Jork

  #78 Czarne chmury zbierają się nad gubernatorem stanu Nowy Jork

  Paweł Żuchowski, kłaniam się. Kolejny ciekawy tydzień za nami. Sporo działo się w amerykańskiej polityce. Zapraszam na 78. odcinek podcastu „Ameryka z bliska”. Dziś nie będzie o Joe Bidenie ani amerykańskiej administracji. Choć należy wspomnieć, że za Bidenem pierwsza konferencja prasowa, długo wyczekiwana. Kazał dziennikarzom czekać 65 dni. W najnowszej historii nie było jeszcze takiej sytuacji, by prezydent tak długo zwlekał z pierwszą konferencją prasową. Wypadł słabo – tak oceniają komentatorzy. Pytany o polityczne plany powiedział, że zamierza ubiegać się o reelekcję w 2024 roku, a więc obecny przywódca, który ma 78 lat liczy, że w 2024 roku wygra wybory i będzie prezydentem przez następne 4 lata. Na razie za nim nieco ponad 2 miesiące pierwszej kadencji. Ale jak powiedziałem – tym razem nie o 46. przywódcy USA, a o innym polityku, który miał prezydenckie aspiracje, ale wydaje się, że jego szanse zostały pogrzebane.

  • 13 Min.
  #77 Sto milionów szczepień w 58 dni

  #77 Sto milionów szczepień w 58 dni

  Paweł Żuchowski, kłaniam się. Zapraszam na 77. odcinek podcastu „Ameryka z bliska”. Raz w tygodniu opowiadam o tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Ze stolicy USA informuję o najważniejszych wydarzeniach. Dziś będzie o obietnicy Joe Bidena. Amerykański przywódca obiecywał, że w ciągu 100 dni swojej prezydentury podanych zostanie 100 milionów szczepionek. Kiedy to mówił, wielu uważało, że nie da się tego zrobić w tak krótkim czasie. Jeszcze inni mówili, że 100 milionów to żaden wyczyn i że jeżeli USA chcą skutecznie walczyć z epidemią to szczepić trzeba szybciej. Jak to w życiu bywa – zdania w takich sprawach są podzielone. Biden zapewniał, że mieszkańcy USA będą mogli korzystać z masowych punktów szczepień. Kilka dni temu odwiedziłem takie miejsce – jestem po szczepieniu produktem Pfizera. W tym podcaście opowiem też jak to zorganizowane jest w Stanach Zjednoczonych. Paweł Żuchowski, zapraszam.

  • 13 Min.
  #76 Rok epidemii w USA

  #76 Rok epidemii w USA

  Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski zaprasza na 76. odcinek podcastu „Ameryka z bliska”. Mija rok od wprowadzenia w USA pierwszych obostrzeń związanych z epidemią. To dla całego świata bardzo trudny rok. Szczególnie trudny dla Stanów Zjednoczonych. Kraj ten stał się epicentrum pandemii. To tu zachorowało najwięcej osób i najwięcej też zmarło. Dlaczego tak potężny kraj nie poradził sobie lepiej z koronawirusem? Czy można było lepiej zareagować na nadchodzące zagrożenie? Są to pytania, które na pewno będą zadawane przez lata i na które będzie bardzo ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi. W najnowszym podcaście Paweł Zuchowski mówi również m.in. o orędziu Joe Bidena: prezydent USA wygłosił przemówienie w rocznicę wprowadzenia za Oceanem pierwszych restrykcji. Posłuchajcie!

  • 19 Min.

Top‑Podcasts in Nachrichten

Zuhörer haben auch Folgendes abonniert: