60 Folgen

Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojařů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.

Kafemlejnek.TV Kafemlejnek.TV

  • Technologie

Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojařů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.

  58 - CI/CD v GitLab

  58 - CI/CD v GitLab

  Ondra Šika se zabývá školením DevOps open-source technologií a do tohoto dílu jsme si ho pozvali, kvůli jeho znalostem v oblasti continuous integration / continuous deployment v GitLabu. Vzhledem, že jedno z jeho školení je přímo věnováno tomuto tématu, nemohli jsme získat nikoho lepšího.

  GitLab je aplikace pro správu zdrojového kódu (git repository), která v sobě integruje řadu dalších oblastí vývojářského ekosystému a snaží se nabídnout all-in-one řešení. V posledních letech silně roste, protože má vstřícnou licenční politiku (jejich on-premise free tier obsahuje všechny základní funkcionality, které firma s 0 až 100 lidmi potřebuje) a zároveň velmi dobře integruje běžně používané open-source technologie (Git, Node, MarkDown, Docker, Prometheus, Jaeger, Sentry). Kromě repozitáře zdrojového kódu vám nabídne i repositář artefaktů (Docker registry, Maven repository, Node registry), issue tracking i CI. Jeho UI je napsáno ve Vue.js a je velmi plynulé a skvěle se s ním pracuje. S každou novou verzí přepadává celá řada užitečných funkcí z placených plánů do komunitní verze a tak si třeba od verze 13 můžete užívat třeba Service Desku nebo schvalování merge requestů. Všechny funkcionality má pokryté pomocí REST API, takže práce s GitLabem lze velmi dobře skriptovat.

  To a plno dalších věcí jsme probrali v tomto díle s Ondrou Šikou a pokud se Vám zdá, že jsme mu nepokrytě dělali reklamu, máte pravdu. Reklama to byla ovšem zcela nezištná – prostě jsme byli s jeho školením natolik spokojeni (já a kolegové z FG.cz), že se to zkrátka na tomto díle projevilo. Snad vás tedy moje chvála neurazí.

  • 58 Min.
  57 - Node.JS v Shoptet Premium

  57 - Node.JS v Shoptet Premium

  V minulém díle s Borkem Bernardem z pardubické společnosti VersionPress jsme vám slíbili ještě jeden díl zaměřený víc na technologii, ve které je Shoptet Premium vytvořeno – tedy Node.JS. Do tohoto dílu jsme si přizvali ještě dalšího hosta a tím je Jakub Ruffer z FG Forrest, který vede tamní tým Node.JS vývoje, aby nám kryl záda, pokud by došlo na hlubší témata, ve kterých s Feršem nejsme tak kovaní.

  V tomto díle si povídáme o technologickém stacku, který kluci při vývoji Shoptet Premium použili, o tom, že jejich část v Node.JS je kompletně bezestavová, o rozdílech mezi REST a GraphQL API a užitečných knihovnách, které byly při vývoji použity. Jednou z takových je třeba lokalizační knihovna TTag.JS, na jejíž jméno si Borek při natáčení nemohl vzpomenout.

  Bavíme se o specifikách e-commerce projektů a problematice využívání předgenerovaných statických souborů či využití cache. Poměrně detailně rozebíráme i techniky Node.JS, kterými si pomáhá pro rychlejší vykreslení první stránky a jejich nevýhody.

  • 57 Min.
  56 - Shoptet Premium

  56 - Shoptet Premium

  Společnost Shoptet, která je jedničkou v malých e-shopech na českém trhu, přišla nedávno se svou novou variantou Shoptet Premium. Touto službou se snaží cílit na náročnější zákazníky, které bylo problém v současné době univerzální funkčností Shoptetu dostatečně uspokojit. Shoptet pokrývá téměř polovinu obratu českých e-shopů (28 mld. Kč obratu v 2019) a řadí se tím směle po bok internetové jedničky Alza.cz (29 mld. obratu).

  Tohle jsou samozřejmě marketingové informace, jejímž cílem je pouze vzbudit Váš zájem. Hlavním obsahem našeho interview s Borkem Bernardem bylo samozřejmě technologické pozadí Shoptet Premium a novinky, které přináší na český vývojářský trh.

  Ačkoliv je Shoptet postaven na starém dobrém LAMP stacku (i když možná v dnešní době místo Apache bude nejspíš použit Nginx), pro tuto službu byly zvoleny úplně jiné technologie – Next.JS, GraphQL, Apollo a doprovodný ekosystém Node.JS. SDK, který dostanou implementátoři do ruky, bude obsahovat sadu komponent, ze kterých bude možné sestavit e-shop na míru, dokumentaci, vývojářské workflow, staging i produkční prostředí, předpřipravené Docker kontejnery a doprovodnou podporu.

  Jádrem projektu je umožnit vývoj e-shopů na míru požadavkům zákazníků na Shoptet platformě a to nejen směrem k naprosto unikátním vzhledům, ale i směrem k unikátní funkcionalitě, která bude částečně využívat existujícího Shoptet backendu a jeho REST služeb a částečně využívat zcela nové funkcionality napsané na unikátně pro potřeby konkrétního klienta v Node.JS.

  O tom všem a mnohém dalším jsme si povídali s Borkem Bernardem z pardubického studia VersionPress, který za vytvořením frontendové části Shoptet Premium stojí.

  • 37 Min.
  55 - FeedYou.AI

  55 - FeedYou.AI

  Chatboty se v našem průmyslu profilují již několik let. Přesto stále bojují o své místo na slunci a hledají své ideální použití. Mnozí z nás je považují za hloupé a dožadují se kontaktu s reálným člověkem. S rozvojem umělé inteligence a NLP roste i chatbotům jejich použitelnost a již teď existují oblasti, ve kterých dokáží společnostem šetřit statisíce dolarů na lidské síle.

  Vůbec by mě nenapadlo, že odborníky na tyto technologie najdu přímo v Pardubicích. Díky kolegovi Tomáši Mencákovi z FG se podařilo nakontaktovat Honzu Dvořáka – CTO z FeedYou.ai, kteří se na chatboty specializují.

  FeedYou staví na Microsoft Bot Frameworku a postavili nad ním již řadu chatbotů pro náborové kampaně, zaměstnaneckou podporu, výrobu a e-commerce. Jak sami zjistíte – Honza se v technologiích skvěle orientuje, takže rozhovor příjemně odsýpal a odnesli jsme si z něj řadu zajímavých informací.

  FeedYou.AI kombinuje NLP přístup s předpřipraveným konverzačním stromem a díky Bot frameworku dokáže komunikovat na řadě platformách – Messenger, Viber, web chaty, Skype, Slack a řadě dalších. Spolupracují s Gartnerem a psal o nich třebas Forbes.

  • 49 Min.
  54 - DevFest 2019

  54 - DevFest 2019

  Tento díl nám ležel v šuplíku poměrně dlouho, přesto však má smysl jej i s odstupem času vydat. Loni v listopadu jsme byli organizátory DevFestu pozváni na jejich konferenci coby mediální partneři a dohodli jsme se, že natočíme krátké teasery na některé z přednášek, které na konferenci zazněly.

  Poznámka: Díky našemu vytížení a nutnosti investovat nemálo času na vyčištění zvukového záznamu se vydání záznamu poměrně protáhlo, za což se organizátorům i vám, našim posluchačům, omlouváme.

  DevFest konference byla skvěle připravená, ve skvělém prostředí a stál za ní neuvěřitelně sehraný tým lidí. Navíc má DevFest svoji neopakovatelnou atmosféru, která stojí za to zažít. V našem improvizovaném studiu v komínu se postupně vystřídali následující speakeři a po poslechnutí jejich upoutávek si můžete prohlédnout úplné záznamy jejich přednášek:

  Zuzka Pešková – How DevFest.cz 2018 has changed our company
  Petr Kotas – How to understand the cloud
  Alex Muramoto – Large scale geo data visualization with Google Maps Platform and Deck.gl
  Jirka Richter – Don’t kill my app: How to survive on Android
  Simona Musilová – When A Password Is Not Enough: Developing A New Way Of Protecting Smart Homes
  Sascha Wolter – Conversational AI Demystified: Build your service-bot live on stage with almost no code: nezveřejněno z důvodů přání přednášejícího – licenční podmínky
  Tomáš Zvěřina – Dart pro budoucí Flutteristy

  Věříme, že si z přednášek určitě nějakou zajímavou vyberete a třeba se uvidíme na DevFest 2020.

  • 49 Min.
  53 - Photopea, webový grafický editor

  53 - Photopea, webový grafický editor

  Zastavte se, spusťte prohlížeč a vložte tam adresu Photopea.com. Otevřete tam soubor PSD, poeditujte vrstvy, exportujte, konvertujte, aplikujte filtry. Klesla vám brada? Nám jo … a proto jsme si do Kafemlejnek.TV pozvali autora tohoto dílka – Ivana Kuckira. Ivan pochází z Ukrajiny a studoval u nás Matematicko-fyzikální fakultu.

  Toto dílo vzniklo jako ve volném čase při škole a je k použití zdarma. Měsíčně ho používají 4 miliony po celém světě a je neuvěřitelně rychlý a mocný. Běží ve vašem prohlížeči a pro práci s obrázky používá pomocí WebGL grafickou kartu vašeho počítače.

  První verze vznikla v roce 2013 a je tedy v současnosti skutečně vyzrálým projektem, přestože je to celé one-man show. Nejhezčí na celé věci je to, že projekt vůbec nepoužívá žádný z buzzwordů současné doby – žádný cloud, žádné CDN, žádný React, žádné Next.JS. Vše je napsané ve Vanilla JS a je takovým důkazem, že když to máte v hlavě dobře srovnané, žádné berličky ve formě hype frameworků vůbec nepotřebujete.

  Ivan má navíc poměrně smělé plány a třeba se časem dočkáme i video editoru na Videopea.com.

  • 34 Min.

Top‑Podcasts in Technologie

Zuhörer haben auch Folgendes abonniert: