36 Folgen

Muda Talks: sustainability, impact-based entrepreneurship, ecology, csr, future of work, saving the earth with bold ideas.

Muda Talks Muda Talks

  • Geowissenschaften
  • 5.0 • 3 Bewertungen

Muda Talks: sustainability, impact-based entrepreneurship, ecology, csr, future of work, saving the earth with bold ideas.

  S02E04 | Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Piotr Wierzbicki: Jak prowadzić odpowiedzialny biznes od 170-ciu lat?

  S02E04 | Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Piotr Wierzbicki: Jak prowadzić odpowiedzialny biznes od 170-ciu lat?

  Jeśli ktoś miałby mnie zapytać o najbardziej kultową polską słodkość to mój wybór padłby na Ptasie Mleczko® Każdy zna markę od chmurki w czekoladzie, która istnieje już blisko 170 lat i od zawsze w Warszawie. Ale już nie każdy wie, że wyroby Wedla niezmiennie od lat 30 XX w. powstają na Warszawskiej Pradze. Dodatkowo fabryka w 100% opiera się na odnawialnych źródłach energii i rozwiązaniach pozwalających oszczędzać m.in. wodę i światło. Ale Wedel to nie tylko dom czekolady, na dachu fabryki mieszkają również pszczoły. Razem ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci, firma prowadzi projekt tzw. pasieki zlokalizowanej.
  Inicjatywa ta powstała z chęci nauki podstaw przedsiębiorczości i rozwijania świadomości związanej z zagrożeniem życia pszczół. Wedel należy do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zainicjowanej przez WWF, której przyświeca hasło „Nie bokotujmy, certyfikujmy”. PKZOP zrzesza producentów korzystających z oleju palmowego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. W lipcu tego roku firma ogłosiła również swoją strategię CSR do 2027 roku, o której dużo w tym odcinku dyskutujemy z Aleksandrą Kusz vel Sobczuk - Kierowniczką Komunikacji Korporacyjnej i CSR w Wedel. Rozmowa o warszawskiej marce nie mogłaby się odbyć bez tła historycznego, dlatego gościem podcastu będzie również varsavianista Piotr Wierzbicki, który opowie o wizjonerstwie i biznesowej odwadze braci Wedel w trudnych czasach, o inwestowaniu w pracowników i miasto Warszawa.

  • 47 Min.
  S02E04 | Marek Rabij: Jaki jest prawdziwy koszt naszych ubrań?

  S02E04 | Marek Rabij: Jaki jest prawdziwy koszt naszych ubrań?

  Jak dziś- 7 lat po katastrofie w Rana Plaza wygląda praca w Bangladeszu? Jak pandemia dodatkowo wpłynęła na jakość pracy w kraju, który jest wielką dla globalnych marek odzieżowych? Jaki jest prawdziwy koszt naszych tanich- drogich ubrań? Jak wygląda praca, którą boimy się zobaczyć? I co oznacza stwierdzenie “workers no problem”? Rozmawiam z Markiem Rabijem- dziennikarzem, autorem książki “Życie na miarę”, który długo obserwował system produkcji ubrań sieciowych marek mieszkając wiele miesięcy w w Bangladeszu. W swojej książce zebrał historie miejsc i ludzi z kraju, który jest dziś drugim największym producentem ubrań z metką “fast fashion” na świecie. Zachęcam do wysłuchania tego odcinka, bo obraz nie jest tak czarno biały i jednoznaczny jakby się wydawało. A poza tym Marek pięknie opowiada.

  • 1 Std. 6 Min.
  S02E03 | Katarzyna Sobótka-Demianowska: Jak elektromobilność zmieni nasze życie w miastach?

  S02E03 | Katarzyna Sobótka-Demianowska: Jak elektromobilność zmieni nasze życie w miastach?

  Wiecie, że pierwszy samochód elektryczny powstał w 1842 roku?
  Później wszystkie kolejne podobnie przełomowe dla elektromobilności wydarzenia miały miejsce we wrześniu.
  Dlatego we współpracy z ABB przygotowałam dla Was odcinek poświęcony właśnie transportowi na baterie i ładowaniu.
  Rozmawiam z Katarzyną Sobótką-Demianowską dyrektorką ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB Polska nie tylko o ładowaniu samochodów osobowych, ale także ciężkiego transportu i komunikacji publicznej.
  Dlaczego na polskich ulicach nadal jest niewiele autobusów elektrycznych i czego potrzebuje ten sektor by rozwinąć się w Polsce? Czym jest "szybkie ładowanie" i co oznacza "ostatnia mila" w transporcie?
  To odcinek, w którym rowerzystka pyta specjalistkę o proste zagadnienia dotyczące elektromobilności, by zrozumieć dlaczego długofalowo samochody na baterie są lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i życie w mieście.

  • 42 Min.
  S02E02 | Anna Zarudzka: Jak być piratem w zarządzaniu firmą?

  S02E02 | Anna Zarudzka: Jak być piratem w zarządzaniu firmą?

  Czy właściciele/lki firm są gotowi słuchać swoich pracowników? Jak prowadzić firmę o płaskiej strukturze? Co to znaczy samoorganizacja? Na czym polega zdecentralizowane zarządzanie firmą i co oznacza tajemnicze słowo holakracja? Jak firma dzięki innemu zarządzaniu poradziła sobie w pandemii i jak z odmieńca stała się liderem branży? Czy każda organizacja jest na taki model zarządzania gotowa? Jakie warunki powinna spełnić? Co to daje? I od czego w ogóle zacząć?

  Tym razem rozmawiam z Anną Zarudzką - Co-CEO Boldare, firmy, która zatrudnia dziś 160 osób i od 15 lat produkuje cyfrowe produkty dla całego świata (od Arabii Saudyjskiej aż po USA).

  • 1 Std. 1 Min.
  S02E01 | Katarzyna Boni: Jak powstało miasto z marzeń?

  S02E01 | Katarzyna Boni: Jak powstało miasto z marzeń?

  Jest takie miejsce na świecie, w którym nie ma polityków, dzieci same wymyśliły sobie szkołę, nie ma jednej obowiązującej religii. Prawie nie ma plastiku, nie ma też wielkich sklepów i marek, które wszyscy znamy. W sklepie bierzesz co chcesz, ale tylko tyle ile potrzebujesz. Na produktach nie ma cen. Zęby myje się specjalnym proszkiem, a naczynia czyści się popiołem i piaskiem. Są też kompostowe toalety, a wodę traktuje się jako największy skarb. Nic się nie marnuje, bo wszystko może się przydać.

  Jest las dwóch milionów drzew, który kiedyś był pustynią, a w środku niego założono miasto na niewielkim płaskowyżu, które stało się miejscem eksperymentu na rzeczywistości i marzeniach.

  Mowa o Auroville, które znajduje się na południu Indii i liczy około 3 000 mieszkańców.
  Założone około 50 lat temu jako symbol przyjaźni i jedności narodów, przypieczętowane przez Unesco, postawione na ziemi, symbolicznie przesłanej kiedyś z kilkudziesięciu krajów (również z Polski).

  Właśnie ukazała się książka Katarzyny Boni o tej niezwykłej wspólnocie pt. “Auroville. Miasto z marzeń”. Posłuchajcie odcinka, w którym Kasia opowiada o utopii, która się udaje. 

  • 1 Std. 5 Min.
  S01E29 | Filip Springer: Jak na nowo mówić o zmianach klimatycznych?

  S01E29 | Filip Springer: Jak na nowo mówić o zmianach klimatycznych?

  W czasach, w których nic nie jest pewne i nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzy się za kilka dni wszyscy zostali ekspertami i ekspertkami od tego jak będzie wyglądał świat po wielkim resecie. Może należałoby przyznać, że nie wiemy prawie nic i zacząć szukać języka na nowe czasy. Jak zatem mówić na nowo o katastrofie klimatycznej? O problemach z językiem, o naszym indywidualnym wpływie i jego braku. O szukaniu ciszy i znalezieniu ukojenia w poezji rozmawiamy z Filipem Springerem, jednym z naszych ulubionych reporterów, pisarzem, autorem wspaniałych podcastów "Umiar" i Nie wiem", autorem książek takich jak "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Źle urodzone".

  fot. Lechosław Kwiatkowski

  • 50 Min.

Kundenrezensionen

5.0 von 5
3 Bewertungen

3 Bewertungen

Top‑Podcasts in Geowissenschaften

Zuhörer haben auch Folgendes abonniert: