8 Folgen

Podcast o inovacích, podnikání a startupech
Co znamená být influencer? Zaměstnávají bezpečnostní firmy hackry? Odpad jako zdroj - utopie, nebo realita? A proč je budoucnost v hlasu?! Sledujte sérii MeltingPOTcast s inspirativními řečníky George stage, scény diskusního fóra Meltingpot 2019.
Ve StartUPcast, první sérii podcastu produkovaného Českou spořitelnou, vás do světa podnikání a startupů zve Dan Tržil.

Pomáháme dobrým myšlenkám Česká Spořitelna

  • Wirtschaft

Podcast o inovacích, podnikání a startupech
Co znamená být influencer? Zaměstnávají bezpečnostní firmy hackry? Odpad jako zdroj - utopie, nebo realita? A proč je budoucnost v hlasu?! Sledujte sérii MeltingPOTcast s inspirativními řečníky George stage, scény diskusního fóra Meltingpot 2019.
Ve StartUPcast, první sérii podcastu produkovaného Českou spořitelnou, vás do světa podnikání a startupů zve Dan Tržil.

  MeltingPOTcast - Jan Rosický

  MeltingPOTcast - Jan Rosický

  Jan Rosický získal jako první Čech prestižní mezinárodní ocenění Student Design Award ze soutěže, která hledá nejlepší mladé designéry na světě. Rosický ji získal za návrh šperku, se kterým se dá bezkontaktně platit. Jan se ovšem rozhodl skončit s designem “na vrcholu” a věnovat se podnikání se svým otcem se kterým založili startup Invent Medical.

  Ostravská společnost Invent Medical se chce stát globálním lídrem ve výrobě ortotických a protetických pomůcek na míru. Vyvinula unikátní software, který umožní pomůcky vytisknout na 3D tiskárnách po celém světě. Firma už má pobočku v USA a své produkty začíná nabízet v západní Evropě.

  Zajímá vás jak se dá inovovat takto tradiční obor? Jak to celé funguje a jaké má Jan podnikatelské vize? Poslechněte si tento díl MeltingPOTcastu!

  • 17 Min.
  MeltingPOTcast - Radek Špicar

  MeltingPOTcast - Radek Špicar

  Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Filip Hrubý pozval viceprezidenta svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara. Povídat si budou o tom, co je největší výzvou pro český průmysl, kam je třeba směřovat kapitálový podíl investorů a proč je tak nutná spolupráce univerzit a firem.

  "Kreativita vzniká z diverzity," říká Radek a vysvětluje, jak moc je důležitá rozmanitost názorů při hledání unikátních řešení. Rovnou představuje příklad z praxe - spolupráci UMPRUM a Škody na vývoji designu nových modelů aut. Popíše také, jak může být tomuto spojení nápomocna vláda.

  A máme se bát ztráty pracovních míst po zdigitalizování a zautomatizování české výroby? Radek Špicar souhlasí, že ono riziko tady je, ale rozhodně se podle něj nebude jednat o ztrátu bez náhrady.

  • 23 Min.
  MeltingPOTcast: Petr Dvořák

  MeltingPOTcast: Petr Dvořák

  Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala Petra Dvořáka, šéfa společnosti Wultra, který se zabývá digitální bezpečností.

  Petr Dvořák posluchačům poradí, jak chránit svůj počítač i mobilní telefon. Vysvětlí, podle čeho vybrat spolehlivého správce hesel, a zodpoví také dotaz, zda se dá něco zabezpečit tak, aby to skutečně nebylo možné hacknout. Přizná také, že ve firmě pracuje jejich hacker, který se snaží vlastní štíty překonat a prozradí, proč už nepoužívá Google Glass.

  „Digitální technologie, které používáme při zabezpečování bankovnictví u nás, jsou srovnatelné s tím, co vidíme všude po světě,“ uklidní na závěr posluchače Dvořák a pro jistotu ještě představí základní triky, které na uživatele internetu hackeři mohou vyzkoušet.

  • 14 Min.
  MeltingPOTcast: Michal Kalman

  MeltingPOTcast: Michal Kalman

  Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala Michala Kalmana, který vede studii HBSC na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tato studie, o které dnes bude řeč, se věnuje zdraví a životnímu stylu dětí a mládeže a sleduje několik faktorů, jako je například konzumace alkoholu, pohybová aktivita nebo třeba šikana mezi školáky. Nově se v rámci studie hodnotí také užívání sociálních sítí.

  Sběr dat probíhá jednou za 4 roky u souboru českých dětí ve věku 11, 13 a 15 let. „Po sběru v roce 2018 jsme byli poměrně pozitivně překvapeni, že se české děti chovají čím dál lépe a jejich vzorce chování jsou stále lepší,“ shrnuje Michal Kalman výsledky naší republiky v porovnání s ostatními zeměmi. V podcastu zhodnotí také rozdíly mezi dětmi z lepších a horších socioekonomických poměrů.

  Michal Kalman ovšem nešetří ani kritikou. „Propojení politiky a odbornosti v České republice není na takové úrovni jako v západních státech Evropy,“ vysvětluje, proč se lépe nedaří posouvat a zkvalitňovat výchovu české mládeže.

  • 22 Min.
  MeltingPOTcast: Tomáš Bednář

  MeltingPOTcast: Tomáš Bednář

  Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala Tomáše Bednáře, který stojí za projektem Kreativní slovník.

  "Kreativní slovník je cvičebnice, kterou jsme vytvořili, protože bychom chtěli inovovat cestu, jak se lidé učí slovíčka" vysvětluje Tomáš Bednář a zároveň dodává, že pro začátečníky je efektivnější zaměřit se na výuku slovní zásoby v podobě "podstatné jméno - sloveso".
  Pro příklad uvádí slovíčko "banán", ke kterému bychom se neměli učit názvy dalších druhů ovoce, ale rovnou sloveso, jako je třeba "oloupat". Velké plus vidí v tom, že tímto způsobem získáme ihned základ věty.

  Jelikož vizuální část učení je velice silný aspekt, doplňují Kreativní slovník krásné ilustrace. Obsahuje 70 témat po třiceti slovíčkách, čímž nás vybaví na základní komunikaci a je dostupný i jako ebook nebo audiokniha.

  Tento rodinný projekt funguje pátým rokem a Tomáš si pochvaluje ohlasy stávajících klientů, kteří mají zájem i o verze v jiném jazyce, než je právě angličtina.

  • 10 Min.
  MeltingPOTcast: Michal Hrabí

  MeltingPOTcast: Michal Hrabí

  Filip Hrubý z České Spořitelny si do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám pozval ředitele společnosti Phonexia Michala Hrabiho. Řeč bude o výhodách i nástrahách rozpoznávání hlasu a využívání této funkce v praxi.
  „Náš hlas je jedinečný, když je nám pět let, dvacet nebo padesát,“ vysvětluje Hrabi a vyjmenovává, v jakých případech jsou právě hlasové příkazy ideálním řešením. V praxi je například možné zavolat na pobočku banky a při zadávání příkazu k úhradě vám systém sám ověřuje hlas.
  „Poskytujeme vyšší míru ochrany k tomu, aby to kriminální živly dneška měly o něco těžší,“ dodává Hrabi. Jeho software využívají například elitní němečtí vyšetřovatelé. Dozvíte se také, že se nyní pracuje na programu, který z vašeho hlasu dokáže přibližně zjistit tvar celé vaši tváře. Ale o tom si více poslechněte v dnešním podcastu.

  • 26 Min.

Top‑Podcasts in Wirtschaft

Hans-Jürgen Jakobs, Christian Rickens und die Handelsblatt Redaktion, Handelsblatt
WELT
Noah Leidinger, OMR
Audio Alliance / Capital
Philipp Westermeyer - OMR
Mary Abdelaziz-Ditzow, Lena Jesberg, Anis Mičijević, Maximilian Nowroth