43 episodes

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur Storytel

  • Books

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

  43- Ferhat Aydın

  43- Ferhat Aydın

  Nasıl "bar psikoloğu" olunur? Ferhat Aydın, nam-ı diğer "bar psikoloğu", neşeli, eğitimli, gerçekten işini hakkıyla yapmak isteyen, bunun için türlü türlü yaratıcı yollar deneyen, mizahtan ve bilimden yararlanan biri. Her şeyden önce, "gerçek bir psikolog". İşsizlikten iş yaratma, sahne dünyası, psikoloji üzerine bol kahkahalı bir Nasıl Olunur sohbeti sizleri bekliyor.

  • 1 hr 10 min
  42- Nisan Ak

  42- Nisan Ak

  Nilay Örnek’in bu bölümdeki konuğu orkestra şefi Nisan Ak. O, Nasıl Olunur’un şu zamana kadarki en genç konuğu. Tesadüfen müziğe başladı, belki yine tesadüfler sonucunda orkestra şefliği okumaya karar verdi. Ama bunun için çok çalıştı, çalışıyor ve klasik müziği herkese yaklaştırmak için büyük bir çaba harcıyor. Bu bölümde klasik müziği rap’le de bir araya getirmeyi düşünen heyecanlı bir milenyum genci de tanıyacaksınız, işinde çok profesyonel bir müzik insanını da… Orkestra şefliği üzerine çok şey öğrenmek de artısı...

  • 1 hr 3 min
  41- Evrim Kuran

  41- Evrim Kuran

  Evrim Kuran bir girişimci ve özellikle "kuşaklar" üzerinde çalışan araştırmacı. Nilay Örnek ile Evrim Kuran, Nasıl Olunur'un bu bölümünde özel olarak Z Kuşağını masaya yatırıyor; bir önceki kuşaklarla ilişkiler de ihmal edilmiyor. 2000'li yıllarda doğanların Türkiye'deki yaşamları nasıl? Nasıl hissediyor, hangi durumlarda nasıl ortak tepkiler veriyorlar? Ekonomik sıkıntısı olan ile olmayan gençler arasındaki ilişkiler nasıl? Ortak paydaları neler? Gençler hangi müzikleri dinliyor, kimleri örnek alıyor, hangi kitapları okuyor, geleceğe nasıl bakıyorlar? Sorunlar neler, çözüm nerelerde olabilir? Nasıl Olunur'un 41'inci bölümünde.

  • 1 hr 10 min
  40- Bahattin Duran

  40- Bahattin Duran

  Nasıl hakem olunur? Nilay Örnek’in bu bölümdeki konuğu hakem ve Erüst Tarım'ın satın alma müdürü Bahattin Duran. Duran, Cüneyt Çakır’ın yardımcı hakemi olarak, Tarık Ongun ile birlikte pek çok maçta, derbide, hatta Dünya Kupası maçlarında sahaya çıkmış başarılı bir isim. Hakem olmak için neler gereklidir; mesleğin zorlukları nelerdir? Niye pek çok hakemin ikinci işi var? Bir hakem kimleri ciddiye alır, kimleri almaz? Maçta hata yaptığını fark eden bir hakem bununla nasıl başa çıkar? Futbolla hiç ilginiz yoksa bile Bahattin Bey’in enerjisiyle keyifle dinleyeceğiniz bir bölüm sizleri bekliyor.

  • 55 min
  39- Arzu Kaprol

  39- Arzu Kaprol

  Moda tasarımcısı Arzu Kaprol, küçük yaşlarından beri ne istediğini bilen, işini dünya standartlarında yapmak içini teknolojiden sosyolojiye, müzikten felsefeye pek çok farklı disiplinden yararlanan biri. Bu nedenle de Nasıl Olunur’un bölümü Kaprol'un anlatımıyla çok katmanlı; zihin açıcı. "Zamanın ruhu, korku ve heyecanları giydiklerimize nasıl yansır?" sorusunun yanıtından bir dönem Bursa'da kurulan rock gruplarına; bir kötü deneyimi imzaya dönüştürme örneğinden Türk ordusunun üniformalarını tasarlamaya pek çok konu Nasıl Olunur'un 39'uncu bölümünde.

  • 1 hr 9 min
  38- Serdar Erener

  38- Serdar Erener

  Serdar Erener; Türkiye’de reklamcılık denince ilk akla gelen isimlerden biri, üzerinden yıllar da geçse sloganları ya da karakterleriyle aklımızda kalan pek çok reklamın yaratıcısı… Erener bu işe nasıl başladı, nasıl geliştirdi? Reklamın dünü, bugününü, yarını… Nasıl Olunur’un 38’inci bölümünde.

  • 1 hr 17 min

Top Podcasts In Books

Listeners Also Subscribed To