585 episodes

Podcast services for Radio RAMPA in Polish for New York area.

Podkasty w Radio RAMPA po polsku.

Radio RAMPA Podcast Radio RAMPA

    • News

Podcast services for Radio RAMPA in Polish for New York area.

Podkasty w Radio RAMPA po polsku.

    Prime Prophecy w finale Wacken Metal Battle USA!

    Prime Prophecy w finale Wacken Metal Battle USA!

    Zespół Prime Prophecy, który składa się z sześciu Polaków mieszkających w USA, zakwalifikował się do amerykańskiego finału festiwalu Wacken Metal Battle, który odbędzie się 22 czerwca w San Diego w Kalifornii. Prime Prophecy okazał się najlepszym zespołem ze Wschodniego Wybrzeża USA - o to miano konkurował z ponad 60-cioma innymi kapelami. Prime Prophecy zakwalifikował się do wielkiego finału na Stany Zjednoczone, gdzie spotka się z czterema innymi zespołami z różnych części kraju. Zwycięzca finału w San Diego, poleci do Niemiec, aby wziąć udział w Wacken Open Air Festival - największym festiwalu muzyki metalowej na świecie!Wacken Metal Battle to międzynarodowy konkurs zespołów, organizowany od 2004 roku, którego celem jest odkrywanie nowych talentów i wspieranie grup metalowych na całym świecie. W projekcie udział bierze 40 krajów. Jak powiedział w rozmowie z Radio RAMPA, Marcin Wilczek, założyciel Prime Prophecy, byłoby czymś wyjątkowym, gdyby Stany Zjednoczone, podczas finału w Niemczech, reprezentował zespół stworzony z sześciu Polaków. 

    • 10 min
    Gala wręczenia statuetek "Wybitny Polak" w Konsulacie RP w Nowym Jorku

    Gala wręczenia statuetek "Wybitny Polak" w Konsulacie RP w Nowym Jorku

    13 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się gala rozdania nagród "Wybitny Polak" - edycja nowojorska. Konkurs Wybitny Polak, organizowany jest przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska.”W tym roku statuetki otrzymali: w kategorii Osobowość - Helena Knapczyk; w kategorii Kultura - Małgorzata Kellis, w kategorii Nauka - Janusz Romański, w kategorii Biznes - Wojciech Jackowski oraz w kategorii Młody Polak - Nicholas Kaponyas.Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki cieszył się, że Gala rozdania nagród Wybitny Polak odbywa się w konsulacie i podkreślił rangę wyróżnionych osób, mówiąc, że wybitny to jest najlepszy z najlepszych.Krzysztof Przybył - prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” opowiedział o kulisach plebiscytu Wybitny Polak.Grzegorz Fryc - prezes nowojorskiej kapituły konkursu Wybitny Polak w USA przypomniał, że inicjatywa wręczania statuetek poza granicami kraju zaczęła się właśnie tu, w Nowym Jorku.Małgorzata Kellis - nie mogła uczestniczyć w gali rozdania statuetek, dlatego napisała list, który odczytano w konsulacie. Statuetka zostanie jej wręczona w późniejszym terminie.Posłuchajmy, co mówią sami wyróżnieni w tegorocznym plebiscycie Wybitny Polak.

    • 17 min
    Archipelag Japonia cz. 14 - Osaka - serce Japonii, tętniące życiem i energią

    Archipelag Japonia cz. 14 - Osaka - serce Japonii, tętniące życiem i energią

    “Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com. Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii. 
     
    W związku z tym, że wylot z Japonii zaplanowaliśmy z lotniska Osaka, żeby już nie wracać do Tokio, ostatni wieczór i połowę następnego, ostatniego dnia spędziliśmy właśnie w Osace. Paweł bardzo chciał zarezerwować hotel kapsułowy, żeby mieć doświadczenie, jak się śpi w takiej kapsule, ale znajdowaliśmy tylko pojedyncze kapsuły, osobne dla mężczyzn i kobiet, więc ja się nie zgodziłam na taki układ. Nie dość, że wydawało mi się, że w takiej kapsule będzie klaustrofobicznie, to jeszcze będę w niej sama. No i chyba w związku z tym mieliśmy na ostatnim noclegu pewne perturbacje. Rezerwowaliśmy hotel w Osace jeden dzień wcześniej, bo cały czas szukaliśmy tych podwójnych kapsuł i Paweł pewnie od nadmiaru ofert nie zauważył, a cena na to nie wskazywała, że zarezerwował hostel. I tu musze Was przestrzec, że hostele nie należą do akceptowalnego standardu. Dla mnie było za brudno, stare wspólne łazienki itp. nasza znajoma tez zrobiła taki błąd i to samo wrażenie, wiec lepiej pozostać przy hotelach, ryokanach czy po prostu mieszkaniach na wynajem krótkoterminowy. Tak wiec znaleźliśmy nowy hotel - bardzo wytwornie wyglądający za cenę niższą, niż wcześniejszy hostel. Taka ciekawostka.

    • 8 min
    Archipelag Japonia - cz. 13 Ceremonia parzenia herbaty

    Archipelag Japonia - cz. 13 Ceremonia parzenia herbaty

    “Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com. Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii. 
     
    Ostatni dzień pobytu w Kioto musiał być specjalny - zaplanowaliśmy w tym dniu pójście na rytuał parzenia herbaty i zarezerwowaliśmy miejsce w restauracji z karuzelkami sushi.
     

    Dzień zaczęliśmy od zwiedzania pałacu cesarskiego - kiedyś Kioto było stolicą Japonii i rezydował tu cesarz, wiec i Imperial Palace jest, ale już tylko, jako muzeum i nie robi aż takiego wrażenia, jak pałac w Tokio. Siła prostoty, czyli niemal ascetyczne w formie zabudowania i naśladujące naturę ogrody - to można na pierwszy rzut oka powiedzieć o Pałacu w Kioto. Trafiliśmy podczas zwierzania na anglojęzycznego przewodnika, więc wysłuchaliśmy też trochę historii. Pałac w Kioto przez tysiąc lat pełnił funkcję oficjalnej siedziby władców Japonii. Wraz z upadkiem szogunatu i początkiem okresu Meiji, dwór cesarski przeniósł się do Edo – miasta, które w tym czasie zaczęło pełnić rolę stolicy Japonii, zmieniając następnie nazwę na Tokio. Obecnie Kioto Gosho nadal wykorzystywany jest jako lokalna rezydencja władcy, jest jednak również otwarty dla zwiedzających. Oglądać można ogrody cesarskie i budynki z zewnątrz, wchodzenie do pałacowych wnętrz jest jednak zabronione.

    • 13 min
    3. edycja Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team

    3. edycja Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team

    2 czerwca odbyła się już 3. edycja Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team, który został zapoczątkowany na 15-lecie działalności klubu i co roku ta tradycja jest kontynuowana. Festiwal odbywa się w malowniczym parku Rock Land Lake State Park w stanie Nowy Jork. Na festiwalu biegowym do pokonania było kilka dystansów: 5-10-15 km, bieg dla dzieci, a także marsz na dystansie 5 km. Oficjalnie zarejestrowanych uczestników na festiwalu było 138 osób, a kilka osób postanowiło zrobić bieg wirtualnie.

    • 15 min
    Archipelag Japonia cz. 12 Kioto - bambusowy las, makaki i kajaki

    Archipelag Japonia cz. 12 Kioto - bambusowy las, makaki i kajaki

    W Kioto mieszkaliśmy w standardowym hotelu w centrum miasta, też było ciasno, pokoik jeszcze mniejszy niż w Tokio, ale dzięki temu, że mieszkaliśmy w centrum, to wszędzie było blisko, restauracje i sklepy spożywcze mieliśmy na wyciągnięcie ręki. W związku z tym, że dzisiaj chcieliśmy się wybrać do najdalej położonych zakątków Kioto, nie rozkładaliśmy się specjalnie ze śniadaniem, ani w hotelu, ani w żadnej restauracji. Postanowiliśmy coś kupić w sklepie, wziąć do ręki i iść na autobus. I bardzo się zdziwiliśmy w sklepie spożywczym, takim wcale nie dużym, gdy przy wejściu zobaczyliśmy stolik z mikrofalówką i czajnik z gorącą wodą, a obok nich dwóch panów robotników, który przygotowywali sobie śniadanie zakupione w sklepie. Postanowiliśmy też skorzystać z tej opcji, i kupiliśmy gotową japońską zupę ramen, wystarczyło ją tylko podgrzać w mikrofalówce.  Mówię o tym, bo jednak ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Polsce nie widziałam w normalnym sklepie spożywczym takiego gastronomicznego kącika.

    • 10 min

Top Podcasts In News

Les actus du jour - Hugo Décrypte
Hugo Décrypte
L’Heure du Monde
Le Monde
Les Grosses Têtes
RTL
Le journal de 6H30
France Culture
LEGEND
Guillaume Pley
Global News Podcast
BBC World Service