13 jaksoa

Cem Kayıran, Cem Pekdoğru ve konukları her bölümde seçtikleri bir tema üzerinden NBA tarihinde dolaşıyorlar. Konunun meraklılarıyla, retro NBA sohbetleri… Önce Bant Mag Radyo’dan naklen, sonra Socrates kanallarında.

Parke Gıcırtısı Socrates Dergi

  • Koripallo

Cem Kayıran, Cem Pekdoğru ve konukları her bölümde seçtikleri bir tema üzerinden NBA tarihinde dolaşıyorlar. Konunun meraklılarıyla, retro NBA sohbetleri… Önce Bant Mag Radyo’dan naklen, sonra Socrates kanallarında.

  Parke Gıcırtısı #13 | NBA ve Aktivizm (Konuk: Mithat Fabian Sözmen)

  Parke Gıcırtısı #13 | NBA ve Aktivizm (Konuk: Mithat Fabian Sözmen)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nın 13. bölümünde Cem Kayıran, Cem Pekdoğru ve Evrensel gazetesi yazarı Mithat Fabian Sözmen, George Floyd’un ölümünün ardından ABD’de başlayan protesto dalgalarında NBA oyuncularının üstlendiği rolü tarihsel bağlamda ele alıyorlar. 30 Temmuz’da Orlando’daki hava atışıyla yeniden start alacak NBA sezonu ve “bubble” fikriyle ilgili şüphelerimizi paylaştıktan sonra, ilk sendikal girişimler, 1964 All-Star boykotu, Oscar Robertson ve Spencer Haywood’un lige açtıkları davalarla kazandıkları önemli haklar, Bill Russell ve Kareem Abdul-Jabbar’ın aktivizmi, Cleveland Zirvesi ve 1968 ruhunun NBA’deki yansımaları üzerinden Michael Jordan jenerasyonuna, çağın kurbanı olan Craig Hodges ve Mahmoud Abdul-Rauf’a, Jason Collins’e, LeBron James’e ve yeni bir milada uzanıyoruz…

  Not: Bu bölüm, 2 Temmuz 2020 tarihinde kaydedilmiştir.

  • 56 min
  Parke Gıcırtısı #12 | Yüksekten Uçanlar (Konuk: Kamufle)

  Parke Gıcırtısı #12 | Yüksekten Uçanlar (Konuk: Kamufle)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nın 12. bölümünde müzik dünyasından bir konuğumuz var! Cem Kayıran ve Cem Pekdoğru, NBA kariyerine ani bir nokta koymak durumunda kalan Vince Carter’ın hatırasını Kamufle’yle beraber kutluyor. Kamufle’nin smaç kahramanlarını dinleyip Jason Richardson, Baron Davis, Blake Griffin, Desmond Mason, Julius Erving, Marko Milic gibi isimlere birer parantez açtıktan sonra Carter’ın kariyerine dalıyoruz. Smacı yeniden havalı bir şey yapan Vinsanity, Kanada ve ABD’deki hip-hop kültürünü de değiştirmiş olabilir mi? Carter’ın kariyeri vaatlerini tam olarak karşıladı mı? Bu sorulara yanıt aradıktan sonra çocukluğumuzun duvarlarında asılı posterlere, kendi smaç denemelerimize ve Tyler Honeycutt’a da uğruyoruz.

  Kamufle’nin yeni albümü 19T’yi Spotify üzerinden dinlemek için: https://spoti.fi/2N2c9DJ

  • 46 min
  Parke Gıcırtısı #11 | Mirasyediler (Konuk: Kubilay Kahveci)

  Parke Gıcırtısı #11 | Mirasyediler (Konuk: Kubilay Kahveci)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nın 11. bölümünde Cem Kayıran ve Cem Pekdoğru, Londra’ya bağlanıyor ve Yazıhane’den tanıdığımız Kubilay Kahveci’yi konuk ediyorlar. Oyunculuk döneminde oluşturdukları mirası emeklilik günlerinde çarçur eden, başkan, genel menajer ya da koç koltuğunda verdikleri tartışmalı kararlarla sıfırı tüketen ya da tüketmek üzere olan geçmişin büyük yıldızlarını konuştuğumuz bölümde, Michael Jordan’ın Wizards ve Bobcats/Hornets dönemlerine, Jason Kidd’in SodaGate günlerine, Isiah Thomas’ın basketbol topunu elinden bıraktıktan sonraki hemen hemen her ânına, Elgin Baylor’ın 22 yıllık sefaletine, Magic Johnson’ın “tampering” sabıkalarına ve Mark Jackson’ın neden hâlâ iş bulamadığına değiniyoruz.

  • 1 t 14 min
  Parke Gıcırtısı #10 | The Last Dance Özel (Konuk: Caner Eler)

  Parke Gıcırtısı #10 | The Last Dance Özel (Konuk: Caner Eler)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nda olağan programımıza kısa bir The Last Dance arası veriyoruz. ESPN ve Netflix ortak yapımı belgeselin final bölümünün ardından Cem Kayıran ve “konuk moderatör” koltuğundaki İnan Özdemir, Socrates Dergi Genel Yayın Yönetmeni Caner Eler’le birlikte The Last Dance üzerine sohbet ediyorlar. Belgeselin vadettiklerini ne derece yerine getirebildiğini tartışan üçlü, gördükleri eksiklerden, izleme deneyimine eşlik edebilecek yan okumalardan, belgeselin çok da cömert davranmadığı Scottie Pippen, Toni Kukoc, Craig Hodges ve Horace Grant gibi isimlerden söz ediyor… Bölümün sonunda ise dinleyicilerimizden gelen soruları yanıtlamak için kafa kafaya veriyoruz ve Jerry Sloan’un anısını yâd ediyoruz.

  • 1 t 4 min
  Parke Gıcırtısı #9 | Zombi Takımlar ya da Sonics Özel (Konuk: Çetin Cem Yılmaz)

  Parke Gıcırtısı #9 | Zombi Takımlar ya da Sonics Özel (Konuk: Çetin Cem Yılmaz)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nda Cem Kayıran ve Cem Pekdoğru, salgın günlerini fırsat bilip uluslararası bağlantılar yapmaya devam ediyorlar. Dokuzuncu bölümün konuğu, bir zamanlar Blue Jean ve Yazıhane, şimdilerde daha çok Canada Life, NBA.com, ESPN FC gibi mecralardan takip ettiğimiz Çetin Cem Yılmaz. Toronto’ya yaptığımız bağlantı için seçtiğimiz konu ise, bugün var olmayan NBA takımları ve NBA şehirleri… Sohbetimize Kanada’dan uzaklaşmadan başlıyoruz; Vancouver ve NBA işbirliğinin sadece altı yıl sürmesinin sebeplerini araştırırken, Grizzlies basketbolunun ilk yıldızları Shareef Abdur-Rahim, Mike Bibby ve Bryant Reeves’i hatırlıyoruz. Sonrasında ise, “Ne güzel takımımızdın sen Seattle SuperSonics!” diyoruz ve 1979 finaline, Kemp & Payton ikilisine, şehrin kültürel zenginliğine, Detlef Schrempf’e, kaçırılan fırsatlara, 1994 Denver serisine, Scottie Pippen ihtimaline, Kevin Durant ile geçirilen veda sezonuna uzanıyoruz. Bölüm sonunda Howard Schultz ve Clay Bennett gibi meşum isimlere de uğruyor, NBA’in Seattle’dan koparılma sürecini ve bununla ilgili kişisel boykotlarımızı konuşuyoruz.

  • 52 min
  Parke Gıcırtısı #8 | Bir Dünya Takımı (Konuk: Renç Korzay)

  Parke Gıcırtısı #8 | Bir Dünya Takımı (Konuk: Renç Korzay)

  Socrates Podcasts ve Bant Mag işbirliğiyle yayınlanan Parke Gıcırtısı’nın pandemi nedeniyle evlerden kaydedilen sekizinci bölümünde Cem Kayıran ve Cem Pekdoğru, beğeniyle takip ettikleri Her Şey NBA’in kurucularından Renç Korzay’ı ağırlıyorlar. Bu bölümde özel bir görevimiz var: dünyayı felaket senaryolarına karşı savunacak 12 kişilik fantastik bir takım oluşturmak. El birliğiyle oluşturduğumuz 2.05 boy ortalamalı süper takımımız sayesinde dünyanın güvende olduğundan eminiz. Draft öncesinde Madrid sokaklarının son durumunu Renç’ten öğrenip habercilik görevimizi de yapıyoruz.

  (08:25) LeBron James
  (12:40) Pau Gasol
  (17:40) Baron Davis
  (20:35) Metta World Peace
  (23:00) David Robinson
  (25:20) Tim Duncan
  (28:15) Bill Walton
  (32:35) Kareem Abdul-Jabbar
  (34:45) Andrew Bynum
  (38:20) Tamika Catchings
  (41:45) Marcus Smart
  (44:10) Paul Pierce

  • 51 min

Suosituimmat kategorian Koripallo podcastit

Kuuntelijat tilasivat myös