73 épisodes

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

Procento Miloše Čermáka Miloš Čermák

  • Actualités

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

  ... s Davidem Šimákem (073)

  ... s Davidem Šimákem (073)

  Bude, anebo nebude druhá vlna nákazy koronaviru? A pokud bude, na co se máme připravit? tyto otázky jsem položil dnešnímu hostovi. A to přesto, že není epidemiolog, hygienik ani odborník na matematické modely. David Šimák je nájemný marketér, jak sám sebe nazývá. Ale zároveň člověk, který v době první vlny koronakrize shrnoval skoro každý den nejdůležitější informace a zároveň své postřehy o tom, jak se šíří nemoc Covid19. Říkal svým textům koronaskřípky a publikoval je na Facebook. Možná právě proto, že není expertem v žádném ze zmíněných oborů, byly jeho texty velmi věcné a srozumitelné. David Šimák dělal to, v čem bohužel selhala profesionální média. Aspoň z mého pohledu. Vybíral to podstatné a důležité, a to zajímavé zasazoval do pařičného kontextu. Teď v době rozvolňování opatření vlády se mu navíc přihodila zajímavá věc: v jeho okolí se v práci vyskytl koronavirus a on musel do povinné karantény. Jaké to bylo? A co z toho plyne pro to, co můžeme čekat i my ostatní od dalších měsíců? I o tom jsme mluvili. A hlavně o tom, jak se doba covidová mění v dobu postcovidovou, ale my to zatím odmítáme brát na vědomí. Vyskočili jsme úlevně ze světa karantény a omezení, a chováme se tak, jako kdyby byl svět úplně stejný jako před koronakrizí. Ale bohužel není. Poslouchejte! Partnerem tohoto podcastu je společnost O2 CZ, další informace najdete na webu miloscermak.com.

  • 42 min
  ... s Ondřejem Malým (072)

  ... s Ondřejem Malým (072)

  Partnerem tohoto podcvastu je společnost O2CZ. Většinou tuto informaci sděluji až poté, co představím hosta. Dnes považuju za vhodné ji … jak se někdy říká … vytknout před závorku. Řeč totiž bude o něčem, co se mobilních operátorů v Česku bytostně týká. S mužem, kterého titíž mobilní operátoři dobře znají. Ondřej Malý byl pět let členem rady Českého telekomunikačního úřadu. Stal se jím v roce 2012, a to za poměrně vtipných okolností, které se v novinářské branži staly legendou. Stručně řečeno, Ondřej odešel na tiskovou konferenci jako novinář, a vrátil se z ní do newsroomu Hospodářských novin jako člen rady ČTU. Více v našem ropzhovoru! A co jsou další témata? Odpovím zkratkou 5G, kterou pochopitelně znáte. Možná hned na několik způsobů: například jako terč konspiračních teorií, které jsou někdy tak bláznivé, že se člověk zdráhá uvěřit, že je někdo bere vážně. Ale bere.
  Čím se 5G liší od 4G, 3G a dalších předešlých generací? I o tom jsme mluvili. A taky o tom, proč je 5G důležité, byť v tuto chvíli pro běžné uživatele není snadné vidět, jaké benefity jim přinese. A konečně, tématem rozhovoru byly i námluvy, které probíhají mezi státem a čtvrtým mobilním operátorem. Zatím hypotetickým, protože známe jen ty firmy, které o to projevily zájem. Nově je však mezi nimi celkem nečekaný kandidát: polostátní energetická společnost ČEZ. Je to dobrý, anebo špatný nápad? A jaké podmínky pro vstup čtvrtého operátora stát aktuálně má? Mluvíme o tom s Ondřejem Malým. Hezký poslech!

  • 51 min
  ... s Irenou Zatloukalovou (071)

  ... s Irenou Zatloukalovou (071)

  Irenu Zatloukalovou jsem poznal před lety jako mluvčí společnosti seznam. Proč z největší české internetové firmy odešla? Zeptal jsem se jí na to. Jen předešlu dopředu, že to byl rozchod poklidný a přátelský. Jak by rozhody měly být. Dnes pracuje naopak ve firmě malé. Vytvořila tandem s Jiřím Vicherkem, znalcem české startupové scény, a oba jsou spolumajitelé společnosti Fenek. Proč pojmenovali firmu po malé lišce s velkýma ušima? A čím se zabývají? Ano, i o tom jsme mluvili. A do třetice, povídali jsme si samozřejmě i o koronakrizi. Co Ireně dala a co jí vzala. A jak se stalo, že se stala mluvčí dobrovolnické iniciativy "kluků", tedy lidí pracujících v IT, kteří se v polovině března rozhodli, že pomůžou státu. Povedlo se? Co iniciativa Covid19cz dokázala, jak se její projekty přenesou do doby pokoronavirové a jak na ni budeme vzpomínat? A vrátí se nadšení a elán případně v momentu, kdy se nákaza vrátí ve druhé vlně? Samozřejmě jsme o tom mluvili. Partnerem tohoto podcastu je společnopst O2 CZ. A tím nejdůležitějším jste vy, kteří můj podcast posloucháte. Dobře se bavte!

  • 53 min
  ... s Tomášem Kaplerem (070)

  ... s Tomášem Kaplerem (070)

  Hostem tohoto dílu je Tomáš Kapler. Před dvěma lety se stal fanouškem 3D tisku a i díky němu došel - podle svých slov - k zásadnímu zjištění: že když něco potřebujete, nebo se vám něco líbí, a zrovna to není na trhu ke koupi, máte dnes ještě jednu možnost. Si to vyrobit. A tak když v březnu 2020 na začátku tzv. koronakrize děsil Evropu i svět nedostatek ventilátorů v nemocnicích, řekl si Tomáš Kapler: a co si ventilátory vyrobit? Oslovil odborníky na ČVUT, sestavil tým, získal pro vývoj i výrobu finance a našel výrobce. Je to jeden z příběhů, které si z koronavirové karantény jara 2020 budeme pamatovat. To, jak naše matky čio babičky šily roušky, a pak to, jak jedna moravská firma začala během několika týdnů vyrábět ventilátory. Tomáš Kapler ukázal, že i v době krize a nejistoty dokáže realizovat projekt od nuly až k reálném výsledku. Co teď dělá? Shodou okolností je od února nezaměstnaný a hledá si novou práci. Stojí u jeho dveří dlouhá fronta zájemců o člověka, který prokázal své kvality? I o tom jsme se bavili. Poslouchejte! Partnerem tohoto podcastu je společnost O2 CZ, další informace na webu miloscermak.com.

  • 47 min
  ... s Janem Horešovským (069)

  ... s Janem Horešovským (069)

  Malá rada před tím, než začnete poslouchat dnešní díl. Jestli není zrovna sedm ráno a vy nejste na cestě do práce, nalijte si k poslechu sklenku vína. Můj host pil červené. Pinot. Svou oblíbenou odrůdu. Můj host se ve vínu vyzná a udělal hodně proto, aby se ve víně o trochu víc vyznali i ostatní. Minimálně ti, kteří chodí do jeho pražského podniku Vinograf. Lépe řečeno do jednoho ze dvou Vínografů. Jan Horešovský je původní profesí daňový poradce, dům na Malé Straně zděděný po otci mu však změnil život. Společně s láskou k vínu. Jak se to přesně stalo a co dnes Víinograf je, a co znamená pro svého spoluzakladatele, se dozvíte v dnešním podcastu. A taky to, jak oblíbený vinný bar a restaurace přežily koronakrizi, kdy většina z nás seděla a popíjela doma. Ano, byla to doba, kdy se lámal chleba a tříbily charaktery, jak se říká. A nebo, jak říká Jan Horešovský, kdy jsme se dostali šanci podívat se do vlastních hlubin a vytáhnout hlavu ze zadku. Povídali jsme si o spoustě dalších věcí: například že nejlepší čeští a moravští vinaři se už vyrovnají vinařské špičce z Rakouska. Ale že ten hlavní peloton vinařů u nás na ten rakouský stále ztrácí. Mimo jiné i protro, že stále platí, že nejlepší není ten, kdo udělá nejlepší víno, ale kdo získá nejvíc dotací. Co se Jan Horešovský dozvěděl během krize: a) že se nepodělá, b) že na stát se nemůžete spolehnoutg, c) že se naopak může spolehnout na své zákazníky, kteří jsou nejlepší na světě. Nejlepší posluchačí na světě má tenhle podcast, díky, že mezi ně patříte. Partnerem je společnost O2 CZ.

  • 1h 1m
  ... s Jakubem Ditrichem (068)

  ... s Jakubem Ditrichem (068)

  Jezdíte na elektrokole? A používáte ho jako dopravní prostředek? Můj dnešní host na obě otázky odpovídá ano. Plus jedna nepříjemná věc: na elektrokole nejenom jezdí, ale občas z něj taky spadne. Říkám to proto, že v podcastu to asi neuslyšíte, ale já to viděl. Ne to, jak spadnul, ale jak se mnou dělal rozhovor se zavázanýma ruzkama. Nikoli metaforicky. Zavázanýma v obvazech. Jakub Ditrich patřil k českým internetovým pionýrům, v devadesátých letech byla jeho firma Globe Internet mezi prvními, které tvořily webové stránky a obchodovaly s doménami. Teď však už dvanáct let prodává a také vyrábí elektrokola. Nikoli on sám, ale firma ekolo.cz, kterou založil a řídí. A my spolu mimo jiné mluvili o tom, jak se k tomu dostal. A taky o tom, jak přežil nouzový stav v době boje s pandemií, byť cykloprodejny se otevřely mezi prvními. A dnes zažívají skutečný boom. Je to i proto, že se elektrokola stanou alternativou pro dopravu ve městě? Rychlejší než auta a bezpečnější než hromadná doprava? I na to přišla řeč. A taky na kontroverzní téma posledních dní: rozhodnutí pražského magistrátu zavřít pro auta malý kousek Smetanového nábřeží. Je to pro cyklistiku dobrá, anebo špatná zpráva? A konečně, zajímalo mě, jaké jsou v tomhle oboru inovace a jak bude vypadat elektrokolo blízké i vzdálenější budoucnosti. Příjemný poslech, partnerem podcastu je společnost O2 CZ.

  • 53 min

Classement des podcasts dans Actualités

D’autres se sont aussi abonnés à