7 épisodes

Organizujeme pravidelné debatní večery, jejichž smyslem je srozumitelně a lidsky přibližovat fungování veřejné správy a politického systému. Vycházíme z předpokladu, že chceme-li kultivovat, chránit a rozvíjet demokracii, musíme jejímu fungování rozumět.

Re:publikum Re:publikum

    • Gouvernement

Organizujeme pravidelné debatní večery, jejichž smyslem je srozumitelně a lidsky přibližovat fungování veřejné správy a politického systému. Vycházíme z předpokladu, že chceme-li kultivovat, chránit a rozvíjet demokracii, musíme jejímu fungování rozumět.

    Role a pravomoci prezidenta

    Role a pravomoci prezidenta

    Prezidentská kampaň je v plném proudu. Co však jako občané víme o pravomocích a roli prezidenta v rámci fungování státu – bez ohledu na to, kdo funkci zastává?  

    • Je prezident jen ceremoniální funkce, anebo má pravomoci, kterými může významně ovlivňovat politiku? 

    • Jak prezident spolupracuje s dalšími složkami výkonné a zákonodárné moci? 

    • Jsou v ústavě pravomoci prezidenta definovány dobře, nebo by si zasloužily revizi?   

    I na tyto otázky odpovídali dva hosté:   

    · Vladimír Špidla, bývalý předseda vlády 

    · Lukáš Jelínek, politolog   

    Podívejte se na detailní vhled do teorie i praxe a získejte přehled před důležitými volbami.

    • 1h 1m
    Komunální politika: jak se řídí město

    Komunální politika: jak se řídí město

    Záznam debaty Re:publikum k tématu komunální politiky. Naše pozvání přijali Tomáš Hudeček a Marek Zelenka. Dozvíte se, jak fungují naše města. Kdo vlastně město nebo obec řídí. Jaký je rozdíl mezi řízením malé obce a velkého města. Odkud města získávají zdroje. Co může komunální politik ovlivnit a kde jeho pravomoc končí. Jakou moc má občan, ve vztahu k tomu koho zvolil. Témata jsme probrali během hodinové debaty v Kampusu Hybernská.

    Tomáš Hudeček je vysokoškolský pedagog, který se zabývá řízením a správou města. Na toto téma píše a přednáší. Tomáš byl zastupitel, náměstek primátora i primátor Prahy. Tomáš kandiduje na senátora v Praze 11.

    Marek Zelenka je právník organizace Oživení a její bývalý předseda, který má bohaté znalosti komunální politiky. Vede kurzy pro budoucí i čerstvé komunální politiky. Pomáhá zástupcům samosprávy v mnohdy složitých kauzách. Marek kandiduje na zastupitele v Olomouci.

    • 1h 18 min
    Re:vize zdravotnictví

    Re:vize zdravotnictví

    Pandemická krize plně odhalila slabá místa českého zdravotnictví – chybějící elektronizaci, koordinace na úrovni ministerstva zdravotnictví nebo nedostatek personálu. Jak tyto slabá místa zaplnit a jak změnit přístup k řešení krizových situací? Jak reformovat financování a organizaci zdravotnictví?  

    O těchto otázkách diskutovali tři hosté (úředník, odborník a novinář) a moderátor. Právě přítomnost hostů z různých pozic v systému nám přináší širší pohled na téma.  

    Hosty podcastu byli: Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví Ivo Hlaváč, předseda zdravotnické sekce Hospodářské komory Martin Čaban, novinář a komentátor serveru Seznam Zprávy  

    Podcast moderuje Jakub Král. Poslouchat nebo sledovat můžete na Spotify, Facebooku, YouTube, Apple Podcasts, Anchor.fm.

    • 1h 14 min
    Re:vize školství

    Re:vize školství

    Co pandemie dala a vzala českému školství?

    Ve studiu debatovala Alena Svátková – vedoucí oddělení projektů ve vzdělávání odboru školství Krajského úřadu Královéhradeckého kraje; Markéta Hronová – píše o školství a vzdělávání pro Hospodářské noviny a Karel Gargulák – odborník na řízení vzdělávacích systémů.

    V podcastu se dozvíte, jaké změny české školství čekají. Jak snižovat rozdíly v úrovni vzdělání mezi regiony a sociálními skupinami. Zamysleli jsme se i nad tím, co udělat, aby učitelé neodcházeli do jiných oborů.

    • 1h 12 min
    Marek Antoš: Volby

    Marek Antoš: Volby

    Hostem setkání byl doc. JUDr. PhDr. Marek Antoš, Ph.D., LL.M., specialista na volby a volební právo a politický systém, vedoucí Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK. Během debaty jsme hledali odpovědi na otázky: Jaké jsou výhody a nevýhody povinné účasti u voleb? Proč v různých demokratických zemích existují různé volební systémy? Jak přesně funguje poměrný volební systém ve volbách do Poslanecké sněmovny? Jsou budoucností korespondenční/digitální volby?

    • 1h 14 min
    Jan Wintr: Fungování státu v krizi

    Jan Wintr: Fungování státu v krizi

    Hostem setkání byl doc. Jan Wintr, specialista na teorii práva, pedagog Právnické fakulty UK a tajemník Stálé komise pro Ústavu ČR v Poslanecké sněmovně PČR.

    Během debaty jsme hledali odpovědi mj. na otázky:


    Co je z pohledu státu krize?

    Jak a podle čeho se při krizi postupuje?

    Které pravomoci má při řízení státu v krizi vláda a které závisí na krajských a místních samosprávách?

    Jakým způsobem se mění legislativní proces?

    Dochází v krizi k vychýlení rovnováhy dělby moci?


    Krizi přitom chápeme v obecnějším slova smyslu, nemusí jít jen o zdravotnické riziko, ale třeba také zásadní živelní katastrofu či bezpečnostní ohrožení státu.

    • 54 min

Classement des podcasts dans Gouvernement

Pensez stratégique
Ministère des Armées
L'affaire Clearstream
Docurama
L’économie de demain est l’affaire de tous, avec Patrick Artus
Challenges
Les podcasts du CESM
Centre d'études stratégiques de la Marine
Take off
Wessim Jouini
The Real Story
BBC World Service