14 episodes

Diskusie s odborníkmi na zaujímavé témy, ktoré sa týkajú nie len regiónov ale aj celého Slovenska. Podcast vychádza raz za týždeň.

MY diskutujeme MYregiony.sme.sk

    • News

Diskusie s odborníkmi na zaujímavé témy, ktoré sa týkajú nie len regiónov ale aj celého Slovenska. Podcast vychádza raz za týždeň.

    Centrá Europe Direct prenášajú hodnoty EÚ do našich regiónov. Súčasnosť a budúcnosť Európy sa týka nás všetkých.

    Centrá Europe Direct prenášajú hodnoty EÚ do našich regiónov. Súčasnosť a budúcnosť Európy sa týka nás všetkých.

    Demokracia nie je samozrejmosť, platí to hlavne v dnešnej dobe, kedy čelíme výzvam, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú náš život – či ide o energetickú krízu, agresiu Ruska voči na Ukrajine, nárast vplyvu antisystémových strán, rôzne dezinformácie i vplyv moderných komunikačných technológií na náš život.

    V druhom podcaste tejto série, ktorú pripravujeme v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku, si predstavíme zastúpenie Európskej únie v slovenských regiónoch – sieť infocentier Europe Direct. Čo je ich úlohou, s čím nám môžu pomôcť, aké otázky im ľudia najčastejšie kladú. Pozvanie na rozhovor prijal Matúš Žac z centra Europe Direct v Prešove.

    • 11 min
    Stážistka v Zastúpení EK: Byť v centre diania je najlepšia skúsenosť

    Stážistka v Zastúpení EK: Byť v centre diania je najlepšia skúsenosť

    Súčasnosť a budúcnosť Európy sa týka nás všetkých. Demokracia nie je samozrejmosť, platí to hlavne v dnešnej dobe, kedy čelíme výzvam, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú náš život. Či ide o energetickú krízu, agresiu Ruska voči Ukrajine, nárast vplyvu antisystémových strán, rôzne dezinformácie i vplyv moderných komunikačných technológií na náš život.

    V prvom podcaste tejto série sa zameriame na mladých ľudí, ktorí sa pod vplyvom spomínaných faktorov pozerajú do svojej budúcnosti s neistotou, ale aj na možnosti a výhody, ktoré majú mladí v Európskej únii k dispozícii. Pozvanie na rozhovor prijala Silvia Antalová, stážistka v Zastúpení Európskej komisie na Slovensku.

    • 12 min
    Medovník je ako plátno maliara

    Medovník je ako plátno maliara

    Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky.  Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.

    Jej otec mal kedysi mapu, do ktorej značil, kam až putovali medovníky, ktoré Alena Bistárová s mamičkou napiekli a ozdobili. Svoj bod na nej mala väčšina európskych krajín, ale aj metropoly na viacerých iných kontinentoch. Mama dcéru naučila piecť a dcéra mamu medovníky zdobiť. Dnes sa rodinnému remeslu venuje aj so sestrou a neterou. Uprednostňuje tradičné receptúry na cesto a polevu a pri zdobení zase fantáziu. Medovník je podľa nej ako plátno maliara. Ožije až zdobením. A potom môže ľudí tešiť.

    - Čo charakterizuje tradičný medovník a aké korenie treba do cesta pridať?

    - Aký med je najlepšie používať pri príprave medovníkov?

    - Je rozdiel medzi medovníkom na výstavu a na bežný konzum?

    - Ako dlho trvá zdobenie medovníkov z kila múky a na čo netreba zabudnúť pri príprave polevy?

    - Prečo sa tradičné medovníky nakamarátia s chémiou?

    - Medovníky patria predovšetkým k Vianociam, no nie výlučne. Aké iné príležitosti im svedčia?

    So známou medovnikárkou Alenou Bistárovou zo Žiliny hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

    • 21 min
    Talent dostal od Boha, svetu ho treba vrátiť

    Talent dostal od Boha, svetu ho treba vrátiť

    Rezbár Jozef Rakovan patrí k špičke umeleckého rezbárstva. Ako jeden z mála na Slovensku sa venuje vyrezávaniu a dotváraniu samorastov.  Jeho diela pozná celý svet. No on o ňom hovorí s pokorou: „Talent som dostal od Boha, to, čo viem a čomu som sa naučil, chcem svetu vrátiť.“

    Rezbárska škola zo Štiavnika má osobitý zvuk. V tejto obci tvorí už štvrtá generácia rezbárov a aj tej súčasnej sa podarilo objaviť niekoľko výrazných rezbárskych talentov. Zásluhu na tom má aj Jozef Rakovan, ktorý svoju dielňu otvára každému, kto sa chce priučiť rezbárskemu remeslu. On sám vie tvoriť v modernom, ale aj realistickom štýle, motivuje ho život, Biblia, história a folklór. Už druhý rok pracuje vo svojej dielni na betleheme, ktorý bude kombináciou plastiky a reliéfu, všetky postavy, zvieratá, veci vytvoril zo samorastov. Bude to unikát.

    - Aké drevo je pre rezbára najlepšie a prečo je tvorba zo samorastov taká výnimočná?

    - Čím sa začína pre rezbára práca na jeho diele a čím ju môže dotvoriť?

    - Každý kus dreva môže inšpirovať. Kedy rezbár začne tvoriť?

    - Dobré dielo má dušu. V čom spočíta tá rezbárska?

    - Prečo je dôležité zachovať tradičné rezbárske remeslo pre budúce generácie a čo pre to treba urobiť?

    So známym umeleckým rezbárom Jozefom Rakovanom zo Štiavnika aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

    • 15 min
    Kto raz k nám na farmu príde, ten sa po syr či bryndzu vráti

    Kto raz k nám na farmu príde, ten sa po syr či bryndzu vráti

    Bača František Fučík sa o odbyt výrobkov z ovčieho mlieka zo svojej farmy báť nemusí. Predajú sa všetky, netreba mu chodiť ani po výstavách či im zvlášť robiť reklamu. Jeho ovce sa pasú na horských lúkach v okolí Fačkova a Čičmian, čo chuť hrudky, bryndze, syra či žinčice poznačí. V dobrom.

    Ovčiarstvo na Slovensku kedysi malo svoj zvuk. Má ho aj teraz, najmä čo sa týka vývozu jahňaciny, ale aj výrobkov z ovčieho mlieka, no už nemá takú podporu štátu ako kedysi. Farmári či bačovia na salašoch bojujú s vysokými odvodmi, vstupy do chovov sú čoraz drahšie a klesá aj záujem o chov oviec. Vraj sa bude zázraku rovnať, keď o pár rokov bude v našej krajine aspoň toľko oviec, koľko sa ich chová dnes. Na škodu veci, lebo Slovensko má práve pre toto tradičné odvetvie výborné podmienky.

    - Čo dnes farmárom najviac bráni v rozvoji chovu oviec?

    - Aké výrobky sa z ovčieho mlieka vyrábajú a prečo má každý chovateľ svoje vlastné receptúry?

    - Čo rozhoduje o chuti a kvalite ovčieho syra či bryndze?

    - Práca okolo oviec je fyzicky i časovo náročná. Napriek tomu má ovčiarstvo svojich zástancov. Prečo túto prácu napriek tomu robia?

    - Čo by bolo treba na Slovensku urobiť, aby sa chov oviec vrátil na také výslnie, aké zažíval pred revolúciou?

    So známym chovateľom oviec Františkom Fučíkom aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

    • 13 min
    Treba klieštiky zobrať a niečo tvoriť

    Treba klieštiky zobrať a niečo tvoriť

    Toto si povedal kedysi dávno Peter Hlavatovič, keď videl v Dlhom Poli na Kysuciach pri práci chýrneho drotára Jakuba Šeríka, zaťa ešte chýrnejšieho drotárskeho majstra Jozefa Holaníka. Jeho prácu poznal celý svet.

    Slovenské drotárstvo svoj najväčší rozmach zažívalo koncom 19. storočia. Vtedy sa už ako dôsledok vývozu drotárskeho majstrovstva formovali v rôznych mestách Európy, ale aj v zámorí, drotárske dielne, v ktorých sa vyrábali výrobky potrebné v stavebníctve, na železnici či v armáde. No šikovní remeselníci sa vedeli s drôtom aj vyhrať. A okrem bežného odrôtovania hrncov ukázali aj neobyčajný zmysel pre krásu. Vyrábali, misy, vázy, košíky, kazety, rámiky... Vymýšľali očká či háčiky, aby dlhý drôt premenili na vec nevšednej krásy.

    - Prečo je kolískou slovenského drotárstva a jeho symbolom Dlhé Pole na Kysuciach?

    - Ako vzniklo drôtovanie hrncov, čím si drotári budovali povesť kvalitných remeselníkov?

    - Aké techniky drôtovania využívali starí majstri a prečo si ich tak dôsledne strážili?

    - Čo všetko sa z drôtu dá vyrobiť?

    - Z Kysúc až k pápežovi Jánovi Pavlovi II. Aký drotársky darček si odviezol do Ríma?

    So známym drotárskym majstrom Petrom Hlavatovičom z Kysuckého Nového Mesta aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

    • 13 min

Top Podcasts In News

Goalhanger Podcasts
Goalhanger Podcasts
Global
Global Situation Room
The Guardian
BBC Radio