8 episodes

Diskusie s odborníkmi na zaujímavé témy, ktoré sa týkajú nie len regiónov ale aj celého Slovenska. Podcast vychádza raz za týždeň.

MY diskutujeme MYregiony.sme.sk

  • News

Diskusie s odborníkmi na zaujímavé témy, ktoré sa týkajú nie len regiónov ale aj celého Slovenska. Podcast vychádza raz za týždeň.

  Vajíčko je život, zaslúži si krásnu ozdobu

  Vajíčko je život, zaslúži si krásnu ozdobu

  V domácnosti Veroniky Štafenovej žiadne vajíčko nerozbijú – ale vyfúkajú. K domácej panej neodmysliteľne patrí zdobenie kraslíc, takže treba mať poriadnu zásobu materiálu.

  Slovensko je známe zdobením kraslíc. Ich autorky patria ku každému festivalu či tradičnej výstave. Zdobenie vajíčok patrilo predovšetkým ženám. Venovali sa mu nielen pred Veľkou nocou, kedy krášlením vajíčok vyzdvihovali symbol nového života, ale vlastne po celý rok. Počas neho vytvorili množstvo techník, farebných či materiálových kombinácií zdobenia. Každý región, mnohokrát i dediny, mali svoje vzory či farby, ktorým zdobiteľky kraslíc dávali prednosť a tie šikovnejšie ich dotvárali i vlastnými nápadmi.  - Ako dlho sa zdobí jedno vajíčko a čo láka ľudí neustále zdokonaľovať tradičné techniky výroby kraslíc?

  - Je kraslica výsledkom náhodného výberu farieb, vzorov a techník, alebo ide o presne zachovanú metodiku zdobenia?

  - Koľko techník zdobenia kraslíc na Slovensku poznáme?

  - Čím sa líšia dnešné možnosti zdobenia vajíčok od tých v minulosti?

  - Prečo sa treba aj dnes snažiť o zachovanie tradícií a čistotu tradičnej výroby kraslíc?  So známou zdobiteľkou kraslíc Veronikou Štafenovou aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

  • 16 min
  Ak žena nevedela tkať, ani za nevestu ju nechceli

  Ak žena nevedela tkať, ani za nevestu ju nechceli

  Otília Kadašiová zo Strečna tká na krosnách, ktoré majú takmer sto rokov. Keď si za ne sadá, pohladká ich akoby sa modlila – také sú pre ňu vzácne.

  Každá žena na dedine kedysi vedela tkať. A predtým vypestovať ľan, vytrepať i vytriasť ho, naviť nite a potom utkať plátno a ušiť z neho oblečenie. Alebo utkať koberce zo starých handier a obnosených kusov odevov. Ak to nevedela, jej deti chodili otrhané a v jej chalupe nebolo pekne. Preto tkáčstvo bolo vážené remeslo, ktoré nielenže pomohlo zaodieť rodinu, ale aj zrecyklovať všetky textílie, ktoré v domoch boli. Na krosnách utkané koberce či plátno vydržali roky a aj dnes patria v mnohých domácnostiach k vzácnostiam, ktoré sa opatrujú po starých rodičoch.  - Prečo treba tkáčske remeslo aj v dnešných časoch rozvíjať, hoci ľudia nájdu v obchodoch všetko, čo potrebujú na seba i na dotvorenie domácností?

  - Prečo vznikla v Strečne kúdelná izba a čo v nej vidia exkurzie?

  - Ako vzniká na krosnách erb a ako srsť mamuta?

  - Čo všetko a z akých materiálov možno na krosnách utkať?

  - Prečo tkáčstvo nesmie zaniknúť a kto tvorí vzory pre tkáčov?  So známou tkáčkou Otíliou Kadašiovou zo Strečna aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

  • 18 min
  Z Fačkova putovala krásna výšivka s pápežom až do Ríma

  Z Fačkova putovala krásna výšivka s pápežom až do Ríma

  Cecília Mikulová z Fačkova vyšíva od detstva. Kým jej sily slúžia, chcela by vyšiť košele pre pravnúčatá. Aj pre tie, ktoré sa ešte nenarodili.

  Slovenské výšivky majú vo svete dobré meno. Sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a možnosťami svojho využitia aj v súčasnom odievaní či úžitkovom umení sú vyhľadávanou inšpiráciou pre mnohých tvorcov. No najviac sa cenia na tradičnom odeve, obrusoch či prestieraniach, lebo vyjadrujú širokú škálu vzorov, farieb, techník, ktoré charakterizujú slovenské regióny a šikovnosť či tvorivosť tamojších ľudí.  - Čím je pre výšivkára tradičná výšivka, tradičný vzor a prečo ich treba zachovať a rozvíjať?

  - Fačkovská výšivka je iná ako ostatné z Rajeckej doliny. Čím sa od nich odlišuje?

  - Ako vzniká kroj a čo všetko musí urobiť výšivkárka, aby ho dotvorila?

  - Kde všade už docestovali originálne fačkovské výšivky?

  - Ako vznikal vzácny darček pre pápeža – kniha Radosť z lásky na Slovensku - pred jeho návštevou našej krajiny?

  - Aké poklady skrýva v skrini každá dobrá výšivkárka?  So známou výšivkárkou Cecíliou Mikulovou z Fačkova aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

  • 14 min
  Bez včiel ľudia neprežijú. Je to naozaj tak?

  Bez včiel ľudia neprežijú. Je to naozaj tak?

  Pre niekoho je chov včiel iba vecou obživy, pre Petra Korbela je včelárstvo záľubou, pre ktorú sa oplatí žiť.

  Včely opeľujú 71 zo 100 druhov plodín a ochrana ich populácie sa stáva jednou z tém v celej Európskej únii. Med, propolis, včelia materská kašička, vosk zasýtia, liečia, tvoria základ mnohých jedál, nápojov, tinktúr, hojivých mastí či iných užitočných výrobkov. No kedysi tradičné slovenské remeslo – včelárstvo - sa na škodu nás všetkých iba veľmi opatrne zviecha zo svojho nedávneho útlmu a ešte stále nemá dosť nadšencov.  - Čomu môžu včely ľudí naučiť a prečo sa oplatí ich chovať aj dnes?

  - Ako môžu byť včely pre človeka užitočné?

  - Prečo sú receptúry nápojov a liečivých výrobkov z medu také jedinečné, že ich nič nemôže nahradiť a prečo sme za nich ochotní aj viac si priplatiť?

  - Čo všetko treba urobiť preto, aby sa chov včiel na Slovensku rozvíjal?  So známym včelárom Petrom Korbelom zo Žiliny aj o tom hovorí zakladateľ a správca nadácie Pro Slovakia Ľubomír Sečkár.

  • 19 min
  Detská fyzioterapia: Pre ktoré deti je vhodná?

  Detská fyzioterapia: Pre ktoré deti je vhodná?

  Fyzický stav človeka je rovnako dôležitý ako ten psychický, preto je potrebné pri deťoch postupne rozvíjať obe zdatnosti. Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni. 


  Ako tieto návyky odhaliť? 
  Aké zásady by sme mali dodržiavať, aby sa deti vyvíjali po fyzickej stránke správne? 
  Kedy a akým spôsobom je vhodné začať pri deťoch so športom? 
  Môžeme šport považovať za prevenciu a liečbu pohybového aparátu alebo civilizačných chorôb? 

  Aj o tom sa budeme rozprávať v našom podcaste MY Diskutujeme.


  Moderátor: Dominika Blašková, predsedníčka Atletického zväzu Bratislava, športovkyňa, mama trojročnej Agátky
  Hosť: Erika Bršelová, fyzioterapeutka, majiteľka Fyziokliniky, bývalá atlétka, majsterka Slovenska v šprinte na 100 m, mama 2,5-ročnej Sáry

  • 25 min
  Rodinné podnikanie v kontexte udržateľného rozvoja

  Rodinné podnikanie v kontexte udržateľného rozvoja

  V dnešnej diskusii sme sa venovali rodinným firmám. Pod týmto názvom sa asi každému vybaví podnik s tradíciou, stojaci na pevných rodinných vzťahoch, iný aj v tom, že členovia rodiny robia na svojom, v ťažších časoch sa vedia navzájom podržať a prežiť krízové obdobie. Je to naozaj tak? Čo je rodinný podnik, ako ho môžeme definovať, aké sú v tejto oblasti rozdiely medzi Slovenskom a okolitými krajinami? 

  Na tieto a ďalšie otázky odpovedali: 


  Vladimír Sirotka – Slovenská asociácia malého, stredného podnikania a živnostníkov
  Ján Plesník – Národná recyklačná agentúra Slovensko
  Ladislav Šutý – poradca ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR
  Jaroslav Karahuta – poslanec Národnej rady SR 

  • 56 min

Top Podcasts In News

You Might Also Like