Przedwojnie

£1.99/mo or £14.99/yr after trial
Przedwojnie

Czy grozi nam wojna? Taka tradycyjna z rosyjskimi czołgami wjeżdżającymi na Podlasie? Na ile realny jest w najbliższym czasie atak jądrowy Rosji? Jak może zareagować NATO na inwazję na któreś z państw Sojuszu? Jak wygląda wojna hybrydowa, która dziś już się toczy? Na te pytania szukamy odpowiedzi w podcaście "Przedwojnie". Maciej Miłosz, dziennikarz od lat zajmujący się wojskiem i obronnością szuka ich, rozmawiając z ekspertami, czasem też politykami i wojskowymi. To jest podcast, który porządkuje wiedzę o wojnie, która nam grozi.

Episodes

  1. 5 DAYS AGO • SUBSCRIBERS ONLY

    Rosyjskie ataki na Polskę. Na czym polega "wojna hybrydowa"? Co jeszcze mogą zaatakować? [PRZEDWOJNIE, odc. 4]

    Cyberataki, dezinformacja, kryzys migracyjny - to tylko przykłady ataków, na które Polska narażana jest praktycznie codziennie. Ataków, bo nie są to działania przypadkowe: przeciwnie, są one celowe, zorganizowane, nierzadko są też opłacane. Przez kogo? Przez agresora, któremu zależy na destabilizacji w naszym kraju. Sprawę trzeba postawić jeszcze jaśniej: oczywiście ten agresor to Rosja. "Wojna hybrydowa" to termin, za którym nie przepadają eksperci od wojskowości, z którymi rozmawiam w tym odcinku. Ale nazwa przecież nie jest najważniejsza. Ważne że wiemy o co chodzi. O działania, które niby wojną nie są, na pewno nie tą kinetyczną, "tą z bombami i czołgami". Ale mogą przynosić, i przynoszą wyraźne i wymierne szkody. Osłabiają nasz kraj także dlatego, że zmuszają nas do ponoszenia dodatkowych kosztów i podejmowania działań, angażowania ludzi, których może zabraknąć gdzie indziej. Na czym zatem polega ta "wojna hybrydowa" ("zagrożenia hybrydowe"? "Działania poniżej progu wojny"?) Jak przebiegają ataki przeciwko Polsce? Na czym polegały te najgłośniejsze? Ile kosztują one agresora? A ile nas? Na ile jesteśmy na nie przygotowani? Czy umiemy reagować prawidłowo? Czy odpowiednie służby działają, by te ataki ograniczyć? Byśmy stali się lepiej na nie przygotowani i bardziej odporni? Na pytania o wojnę hybrydową odpowiadają w tym odcinku podcastu eksperci. Jak zwykle: wraz z nimi postaram się uporządkować Twoją dotychczasową wiedzę na ten temat, wyposażyć w nową i... może też trochę uspokoić. Zapraszam do słuchania

    24 min
  2. 5 DAYS AGO • SUBSCRIBERS ONLY

    Setki miliardów złotych na polską armię. Na co konkretnie idą te pieniądze? [PRZEDWOJNIE, odc. 5]

    Tylko w 2024 roku na polską armię wydamy z budżetu aż 118 MILIARDÓW złotych. To prawie największy wydatek budżetowy, tylko jeszcze na jeden cel idzie więcej pieniędzy: na ochronę zdrowia wszystkich obywateli naszego państwa. Tych 118 mld zł to zresztą i tak nie wszystkie wydatki, jakie pójdą na wojsko. Dla pewnych inwestycji przewidziano też finansowanie spoza budżetu państwa. A na co idą te pieniądze? Oczywiście: na wynagrodzenia żołnierzy i wojskowe emerytury, na bieżącą działalność, utrzymanie budynków i sprzętu. Jednak najważniejsze z punktu widzenia przedwojnia są te pozycje w wydatkach, które od 10 lat systematycznie rosną. To wydatki na nowe uzbrojenie, nowe technologie, nowe bazy, nowe jednostki, szkolenia i wszelkie inne poszerzanie umiejętności. W tym odcinku podcastu "Przedwojnie" sprawdzam dokładnie, co kupujemy, od kogo, po co i za ile. Jakie są mocne pozycje w budżecie polskiego wojska a na co pieniędzy brakuje. Eksperci mówią mi także, że w najbliższych latach te wydatki nadal będą się zwiększać, analizujemy do jakiego pułapu i czy wszystkie wydatki udało się dobrze zaplanować. Przyglądamy się też, jak polskie wydatki na obronność wyglądają na tle innych krajów Europy i świata a także - jak te wielkości mają się do kwot, jakie na zbrojenia wydaje Rosja. Maciej Miłosz, zapraszam do słuchania.

    31 min

Shows with Subscription Benefits

  • Skandale, afery i wielkie wydarzenia lat 90. i 00., a to wszystko zrekonstruowane i opowiedziane przy pomocy archiwalnych czasopism. W jaki sposób publicyści od prawa do lewa reagowali na ostatnią papieską pielgrzymkę? Czy hamburger z pierwszego polskiego McDonalda spełnił oczekiwania znanego krytyka kulinarnego? Dlaczego lunapark Michaela Jacksona nie powstał w Warszawie (i czy mógł powstać w Gorzowie)? Między innymi tego dowiecie się od Bartka Przybyszewskiego i Mateusza Witkowskiego z ich archiwalnej prasówki.

  • "Niebezpieczne związki" to podcast, którego kolejne odcinki poświęcone są trudnym relacjom między dwoma krajami, narodami czy społecznościami - o tym, z czego się wzięły, jak się przejawiają i do czego prowadzą. Z tych puzzli Thomas Orchowski będzie budował skomplikowany układ powiązań i relacji międzynarodowych, na których zrozumienie w codziennych relacjach medialnych często nie ma czasu. Autor zaprasza do rozmowy ekspertów, którzy często na własne oczy obserwowali przejawy i skutki owych "niebezpiecznych związków". Premiery kolejnych odcinków w każdy czwartek na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM. - Radio TOK FM

  • Nagroda GRAND PRESS 2021 w kategorii "Wywiad". Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

  • Tuż obok nas jest medyczny świat równoległy, w którym wykrywanie i diagnozowanie pewnych chorób jest równie proste i bezproblemowe, jak ich leczenie - niezależnie od tego, czy ktoś faktycznie jest na nie chory. Gdzie strach wobec poważnych schorzeń wykorzystuje się do prowadzenia świetne zorganizowanego biznesu, za nic mając zdrowie i faktyczny stan pacjentów. Warunkiem, by do niego wejść, są pieniądze. "Podziemie" to serial, który opisuje toczący się przy świetle dziennym proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo procedur do leczenia boreliozy - rzeczywistej i urojonej. To portret świata, w którym medycyna jest pretekstem do zarabiania. Michał Janczura schodzi do medycznego podziemia, gdzie pacjentów faszeruje się lekami i suplementami diety, zarabiając na ich pragnieniu dojścia do zdrowia.

  • "English Biz" to podcast o komunikacji w języku angielskim w świecie biznesu, polityki i gospodarki. To miejsce, w którym przyglądamy się nowoczesnej komunikacji biznesowej. "English Biz" to aż cztery formaty, które tworzą rozbudowaną przestrzeń doskonalenia języka angielskiego. Wszystkie odcinki znajdziesz w aplikacji TOK FM i na tokfm.pl. PRESS REVIEW, cykl na temat słów i zwrotów używanych w takich tytułach jak "The Wall Street Journal", "The Economist", "The New York Times", "Bloomberg" czy "Financial Times". BUSINESS TRENDS, czyli jak mówić o wydarzeniach, które dzieją się w świecie gospodarki i polityki. Cykl mocno związany z tym, co się dzieje - ale nie tylko. To również miejsce, w którym dyskutujemy o języku opisywania zjawisk, tematów, problemów, trendów. WORK IN PROGRESS to cykl o szukaniu pracy, rekrutacji i wszystkim, co się z nią wiąże. A więc rozmowy rekrutacyjne, autoprezentacja - wszystko w języku angielskim i zgodnie z trendami, profesjonalnie! ENGLISH SERIES, czyli rozmowa o języku angielskim w serialach, przede wszystkim tych opowiadających o wielkim biznesie, procesach, polityce. Znane tytuły, na które spojrzysz i które usłyszysz zupełnie inaczej. To doskonała metoda nauki! Do słuchania zaprasza niezastąpiona, jedyna i niepowtarzalna Olga Pietrykiewicz, trenerka języka angielskiego w biznesie. - Radio TOK FM

  • "Eksperyment" to radiowy serial dokumentalny o poszukiwaniu cudownego leku, o świecie medycyny, o dążeniu do sławy i uwielbienia, o układach na najwyższych szczeblach władzy, o handlowaniu nadzieją i o wielkich pieniądzach. Nowe odcinki co wtorek od 4 października na tokfm.pl/eksperyment i w aplikacji TOK FM. To miał być prosty zabieg, który da Robertowi nadzieję na przyszłość, na zdrowie, na to, że do końca życia będzie widział. Okazał się początkiem piekła, naznaczonego bólem i cierpieniem. Ta historia to wstęp do opowieści o eksperymencie na ludziach prowadzonym na ogromną skalę i poza kontrolą. W serialu "Eksperyment" przedstawiamy mechanizmy, które sprawiają, że wszystko to jest możliwe. Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O oprawę graficzną zadbał Bartosz Dąbrowski, a głosu lektorskiego w 1 odcinku użyczył Adam Ozga. Producentką jest Magda Birecka.

DOSTĘP TOK FM PREMIUM

Słuchaj ekskluzywnych cykli i podcastów bez reklam

£1.99/month or £14.99/year

About

Czy grozi nam wojna? Taka tradycyjna z rosyjskimi czołgami wjeżdżającymi na Podlasie? Na ile realny jest w najbliższym czasie atak jądrowy Rosji? Jak może zareagować NATO na inwazję na któreś z państw Sojuszu? Jak wygląda wojna hybrydowa, która dziś już się toczy? Na te pytania szukamy odpowiedzi w podcaście "Przedwojnie". Maciej Miłosz, dziennikarz od lat zajmujący się wojskiem i obronnością szuka ich, rozmawiając z ekspertami, czasem też politykami i wojskowymi. To jest podcast, który porządkuje wiedzę o wojnie, która nam grozi.

More From TOK FM

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada