
100 episodes

Słucham Gadam Kamila Goryszewska
-
- Society & Culture
-
-
5.0 • 1 Rating
-
Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.
-
Słodki problem, czyli jak uniezależnić się od słodyczy | Mikołaj Choroszyński
Jak uniezależnić się od słodyczy i trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe? Skąd bierze się nasza bezradność wobec podjadania? Na czym polega różnica między sytością, a nasyceniem? Czym są choroby neurodegeneracyjne i jak zapobiegać im za pomocą diety? Jak poziom zasobów psychoenergetycznych wpływa na naszą dietę? Czego możemy nauczyć się w kwestii odżywiania od starożytnych Słowian? Czy buraki mogą zastąpić nam kawę?
Skierowałam te pytania do Mikołaja Choroszyńskiego dietetyka, psychodietetyka, badacza, wykładowcę akademickiego i autora bestsellerowych publikacji poświęconych odżywianiu. Mikołaj jest inicjatorem badań z zakresu prewencji chorób neurodegeneracyjnych za pomocą diety (w tym choroby Alzheimera), członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Zawodowo pomaga osobom naprawiać swoje relacje z jedzeniem. Prywatnie żyje w duchu zero waste i ze spokojem stara się zmienić świat na lepsze.
Chcesz dowiedź się więcej o pracy Mikołaja?
Polecam jego książki:
,,Dieta MIND - Sposób na długie życie"
,,Uzależnienie od słodyczy"
Linki:
bdieta.pl
https://www.facebook.com/bdieta
kanał YT Mikołaj Choroszyński
profil na Instagramie choroszynskipsychodietetyk
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Nawiasem Mówiąc | Michalina Dyczkowska
Nawiasem Mówiąc, czyli Michalina Dyczkowska. Gdy nie pisze, śpi - i śni, o pisaniu. Bo pisanie od dziecka było jej sposobem na porządkowanie myśli. Na profilu Nawiasem Mówiąc dzieli się wierszami, które określa mianem uczuciownika.
Rozmawiamy z Michaliną:
o uczuciach,
o tym, na ile racjonalizacja uczuć wynika z potrzeby kontroli,
o tym jak daleko uciekała od swoich emocji i którędy do nich wracała w sobie
o seksualności
czy w social mediach jest miejsce na poezję
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Jak się mamy z wyzwaniami | Marta Iwanowska-Polkowska
Co się z nami dzieje u progu wyzwań? Czy my kobiety sobie na nie pozwalamy? Czy się na nie odważamy?
Dlaczego się wycofujemy? Co nas blokuje przed pójściem za marzeniami i powołaniem?
Kim jest nasz Krytyk wewnętrzny?
Co wzmaga nasz strach?
A czy MY kobiety potrafimy się wspierać? Siebie same i siebie nawzajem ?
No właśnie, jak to jest z wspieraniem siebie nawzajem? Potrafimy to robić, czy nie?
Czy umiemy MY kobiety okazywać sobie empatię, prosić o pomoc, udzielać tej pomocy.
Jesteśmy zazdrosne, czy nie? Cieszymy się z osiągnięć i sukcesów innych kobiet?
A może przesadzamy z byciem miłą, dlaczego?
To część pytań, na które w tej rozmowie odpowiada Marta Iwanowska-Polkowska. Część z Was może pamiętać Martę z rozmowy #045 Pamiętaj aby się dziś nażyć!
Jak mówi o sobie – jestem przede wszystkim człowiekiem, odważnym i autentycznym. Czuję i przeżywam. Gubię się i odnajduję drogę. Coraz rzadziej wstydzę się tego kim jestem i co mam do powiedzenia. Staram się być odważna w życiu, nie tylko w pracy. Ale JA, to także trenerka w biznesie, psycholożka, certyfikowana coach’yca (PCC ICF). Często mówię o sobie, że jestem towarzyszką – bo towarzyszę innym w procesach urzeczywistniania swojego JA. Pracuję z kobietami, pracuję z liderkami i liderami. Wspieram innych w odważnym życiu, w odważnej karierze, w odważnym liderstwie. Pamiętam, żeby się #nażyć! I przypominam o tym innym.
Marta jest też facylitatorką podejścia „Playing BIG” wg. Tary Mohr. Coraz śmielej wspiera więc inne kobiety w tym, by odważyły się „Play BIG”, czyli podjąć wyzwanie! Dlatego nie boi się żeńskich końcówek w nazwach zawodów. Jest też autorką kart do pracy coachingowej „Drzwi do JA”, które wydała w maju 2019 roku. Oraz kart „Ludzki Rozwój – Ludzka zmiana”, które miały premierę w marcu 2020r. Nagrywa też swój podcast „Urzeczywistnij swoje JA”, który dedykuje odważnym kobietom, jak i odważnym liderkom i liderom.
Linki, pod którymi znajdziesz więcej informacji na temat pracy Marty:
strona – manufakturarozwoju.pl
fanpage – https://www.facebook.com/ManufakturaRozwoju/
instagram – https://www.instagram.com/marta.iwanowska.polkowska/
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/marta-iwanowska-polkowska/
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Jak (nareszcie) mówić o sobie dobrze? | Aleksandra Więcka
,,To jest książka dla kobiet. Tych ze ściśniętym gardłem. Tych, które mówią zawsze za cicho, za głośno, w niewłaściwym momencie, za dużo. Tych, które rzadko słyszą siebie. Tych, które nie zostały wysłuchane.
Mówcie o sobie pełnym głosem.
Mówcie, co chcecie.
Mówcie o sobie dobrze."
Tak pisze Aleksandra Więcka we wstępie do swojej książki - ,,Jak mówić o sobie dobrze. Opowiedz swoją historię i rozwiń skrzydła w życiu i biznesie".
W rozmowie pytam Olę:
co blokuje kobiety przed publicznymi wystąpieniami
dlaczego tak trudno jest kobietom mówić o sobie dobrze
które przekonania najbardziej sabotują naszą pewność siebie
od czego zacząć budowanie pewności siebie
Ola w swoim zawodowym życiu łączy role: story designerki, dziennikarki, socjolożki, dramatopisarki, moderatorki design thinking. Jest specjalistką od projektowania historii. Łączy storytelling z metodą Design Thinking i treningiem kreatywności. Uczy innych, jak opowiadać o sobie, markach, firmach, filmach i o czym, kto jeszcze chce opowiadać.
Jest absolwentką Laboratorium Dramatu i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Współpracowała m.in TVN, AGORĄ, PKN ORLEN, Hellenic Coca Cola, SheXo Deloitte, Idea Bank, Mbank, BZWBK, IMS Group. Jest doktorantką na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (Management in new technologies). Wykłada na School of Form w Poznaniu, oraz SWPS i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Skąd wiem, to co wiem? | Piotr Bucki
Architekt, który wybrał projektowanie zdań a nie budynków. Aktor, który scenę teatralną zamienił na sale szkoleniowe i spotkania z widownią na konferencjach. Psycholog, który lubi badać i ciągle zadaje sobie pytanie, „skąd wiem, to co wiem?”.
Od 18 lat uczy ludzi projektować komunikację w różnych wymiarach. Zawsze bazuje przy tym na psychologii poznawczej i neuronaukach. Sprawdzał teorie w praktyce pracują z firmami w Australii, Austrii, Słowenii, Chile, Mołdawii, Włoszech i Polsce. Autor książek, „Porozmawiajmy o komunikacji”, „Złap równowagę” i „Viral”, „Prezentacje. Po prostu!” oraz anglojęzycznej „Life's a pitch and then you die” . Przetłumaczył 12 książek z zakresu poradnictwa i psychoterapii. Współpracował z Malemanem, Charakterami, Dolce Vita i Mother Mag. Jego wystąpienie na TEDx SGH obejrzano w sieci ponad 110 tysięcy razy. Od ponad 9 lat związany z WSB, gdzie projektuje kierunki i wykłada, głównie w obszarze brandingu, marketingu i komunikacji. Wykłada też na USWPS, SGH i AGH.
Szkoli m.in. w Allegro, Dynatrace, Santanderze, Nordea IT. Współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i GNSSA, gdzie współtworzy programy szkoleniowe dla startupów i konsultantów.
Pytam Piotra o to:
- jak weryfikuje wiedzę, którą dzieli się z innymi,
- jakie pytania sobie obecnie stawia,
- na ile warto być esencjalistą
- jakie miał wyobrażenia na temat swojej zawodowej przyszłości i jak one ewoluowały,
- co go uruchamia do zmian, do wchodzenia w nowe obszary działań,
- na czym polega wspólny mianownik obecny w większości jego zawodowych projektów
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE -
Autoportret | Agata Zbylut
Artystka, akademiczka, feministka, jak mówi o sobie - radykalizująca się wegetarianka, okazjonalnie kuratorka i aktywistka.
W jej pracach dominują autoportrety i Autoportret Agata Zbylut uważa za radykalnie szczery sposób wypowiedzi.
Poczułam się niezmiernie zaintrygowana pracami Agaty oraz tym jak sama pisze o swojej sztuce:
,,Moja wypowiedź jest więc wypowiedzią kobiety, poszerzoną o obsesyjne obserwowanie innych kobiet – tego jak żyją, jakich dokonują wyborów, ich emocji, uwarunkowań kulturowych, socjologicznych i prawnych. Dostrzegam nierówności z którymi się zmagają, to że zazwyczaj startują z gorszej pozycji, po drodze pokonują wiele przeszkód i trudno im dojść tam, gdzie w męskim ciele fizycznym i kulturowym doszły by bez trudu. Szczególnie ważna są dla mnie relacje kobiet z własnymi ciałami, to w jaki sposób „mit urody” przejmuje władzę nad wieloma z nich oraz to jak doświadczenie i życiowa mądrość zmagają się z wymykającymi się standardom estetycznym ciałami."
Agata jest jedną z osób na które patrzę z podziwiem z wielu powodów, jednym z nich jest łączenie kariery naukowej i artystycznej.
Agata studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski) i dyplomowała się tam w Pracowni Rysunku i Intermediów, później obroniła tytuł doktory sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a w 2012 otrzymała tytuł doktory habilitowanej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jej dokonania i aktywności artystyczne są tak rozległe, że nie podejmę się nawet próby powiedzenia o wszystkich, warto zaznaczyć, że Agata została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które realizowało ministerialny program „Znaki Czasu”. Od 2004 pełni funkcję prezeski tegoż stowarzyszenia, które w tym czasie zbudowało Kolekcję Regionalną Zachęty Sztuki Współczesnej – największy zbiór sztuki współczesnej w zachodnio-północnej Polsce. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2007, 2009, 2011), pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych, a od 2018 jest także kierowniczką Katedry Fotografii. W dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, USA. Mieszka i pracuje w Warszawie i Szczecinie.
Zapraszam Was do naszej rozmowy.
fot. Agata Zbylut
Chcesz poznać lepiej twórczość Agaty i wiedzieć nad czym aktualnie pracuje?
Wejdź na stronę: agatazbylut.com i na instagram Agaty @agata_zbylut
Poniżej znajdziesz zdjęcia z wybranych projektów Agaty.
Muzyka:
Jam Morgan Jazz Cafe
LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe
FREE CC LICENSE
fot. Agata Zbylut
fot. Agata Zbylut
Customer Reviews
Luźno i na temat
Trafiłem tu przez przypadek, a widze po tytułach, że z fajnymi ludźmi rozmawiasz. Brzeziński. Santorski. I dlaczego tego jeszcze nikt nie ocenił tak się zastanawiam. Zatem wystawiam swoja 1wsza opinie na Podcast-ach. Ludzie posłuchajcie! Pozdrawiam i gadaj dalej:)!