23 episodes

Rak’n’Talk to podcast Fundacji Rak’n’Roll, która pomaga przechodzić przez raka. Jednak rozmowy mają tu znacznie szerszy horyzont. Choroba jest jego częścią, czasem dominuje. Jak to w życiu. Lecz jest w nim też miejsce na pasje, miłość, seks, na… wystawianie „łba do słońca”! Chcieliśmy, żeby było mądrze i żeby się Wam dobrze słuchało. Rozmowy prowadzi Mateusz Luft. Rak’n’Talk jest realizowany we współpracy z Voice House.

Rak'n'Talk Voice House

    • Health & Fitness

Rak’n’Talk to podcast Fundacji Rak’n’Roll, która pomaga przechodzić przez raka. Jednak rozmowy mają tu znacznie szerszy horyzont. Choroba jest jego częścią, czasem dominuje. Jak to w życiu. Lecz jest w nim też miejsce na pasje, miłość, seks, na… wystawianie „łba do słońca”! Chcieliśmy, żeby było mądrze i żeby się Wam dobrze słuchało. Rozmowy prowadzi Mateusz Luft. Rak’n’Talk jest realizowany we współpracy z Voice House.

    Jak wkurzyć chorego „dobrym słowem”

    Jak wkurzyć chorego „dobrym słowem”

    „I’m so much more than the bad things that happen to me” - tymi słowami młoda uczestniczka amerykańskiego talent show uzasadniła, dlaczego bierze w nim udział mając diagnozę raka. Chorzy nie myślą o sobie wyłącznie przez pryzmat choroby. Nie chcą, żeby tak ich przedstawiano. Tymczasem w mediach zazwyczaj zobaczymy obrazek w szarych barwach i kogoś, kto smutno wygląda przez okno, tak jakby od chwili diagnozy życie toczyło się już obok. Pacjent onkologiczny wcale tak nie wygląda, a stereotypowe przedstawianie choroby tylko stygmatyzuje i wzbudza niepotrzebny lęk. Jeśli dorzucimy do tego wyświechtane zdania „Musisz walczyć”, „Myśl pozytywnie” - mamy komplet.

    W najnowszym odcinku podcastu Rak'n'Talk Psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz i Jacek Maciejewski z Fundacji Rak'n'Roll mówią o tym, jakimi słowami zastąpić stereotypowe "Jak się czujesz?" i o tym, że nie musimy być dzielni, mierząc się z chorobą nowotworową. Audycję prowadzi Mateusz Luft.


    Pamiętaj, że możesz dołączyć do klubu Rakefellerów – wyjątkowej społeczności osób, które regularnie przekazują datki Fundacji Rak’n’Roll. Więcej na temat tego jak zostać Ojcem lub Matką sukcesu Podopiecznych Rak’n’Rolla znajdziesz na stronie www.klubrakefellerow.pl.

    • 42 min
    "W leczeniu raka przechodzimy rewolucję"

    "W leczeniu raka przechodzimy rewolucję"

    W najnowszym odcinku podcastu Rak'n'Talk Mateusz Luft rozmawia z prof. n. med. Januszem Siedleckim, do niedawna Kierownikiem Zakładu Onkologii Molekularnej i Translacyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.  

    Prof. Janusz Siedlecki opowiada o swoich osiągnięciach w dziedzinie onkologii, a także o tym, jak dynamicznie rozwija się wiedza o nowotworach. Dlaczego początki radioterapii wiązały się z dramatycznymi wydarzeniami? Czy Maria Skłodowska-Curie wiedziała, z czym wiąże się praca z materiałami radioaktywnymi? Prof. Janusz Siedlecki omawia także najnowsze osiągnięcia w dziedzinie immunoterapii, która jest obecnie jednym z najważniejszych kierunków w leczeniu raka.  

    Więcej wiedzy od prof. Janusza Siedleckiego znajdziesz w odcinku archiwalnym "Jak powstaje rak?".

    • 42 min
    Co mówią włosy

    Co mówią włosy

    Włosy manifestują to, kim jesteśmy. Okazuje się, że tak jest od niepamiętnych czasów! Im dłuższe, mocniejsze i bardziej lśniące, tym bardziej pożądane. Miały potężne znaczenie w różnych kulturach — symbolizowały zdrowie i siłę, młodość, status społeczny i materialny. Były nawet podstawą prawa do wydawania wyroków. Włosy to część naszej kultury i jedno jest pewne: nie są bez znaczenia. Najnowszy, pasjonujący odcinek podcastu Rak'n'Talk poświęcony jest roli włosów w kulturze na przestrzeni tysiącleci oraz tradycji tworzenia peruk. Mateusz Luft rozmawia ze znawczynią tematu - dr Anną Marią Zarychtą, teoretyczką Kultury Wizualnej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.   

    Dla kobiet, które chorują na nowotwór, utrata włosów może być bolesnym doświadczeniem — dla niektórych nawet bardziej dotkliwym niż mastektomia. A ponieważ dobra kondycja psychiczna potrzebna jest w przechodzeniu procesu leczenia, Fundacja Rak’n’Roll zaopatruje chore w dobrej jakości peruki. W trakcie rozmowy usłyszycie wypowiedzi bohaterek kampanii „Zbieram na Włosy”. Wszystkie wypowiedzi i zdjęcia Agnieszki, Anety, Eweliny, Moniki, Oli i Weroniki znajdziecie na www.raknroll.pl/zbieramnawlosy. Tam też możecie wesprzeć kobiety w trakcie terapii datkiem na wysokojakościową perukę z włosów syntetycznych.

    • 48 min
    Weź sobie Dzień na U

    Weź sobie Dzień na U

    Bohaterką najnowszego odcinka podcastu Rak'n'Talk jest literka U. U jak urlop, U jak USG, U jak ulga. „Dzień na U” to czas, by zadbać o siebie, przeprowadzić badania i potwierdzić swoje zdrowie. To także nazwa akcji, która zachęca do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.  

    W pierwszym odcinku nowego sezonu podcastu Rak'n'Talk Mateusz Luft rozmawia z Martą Pokutycką-Mądralą z Nationale-Nederlanden i Ewą Grzech z Avon Polska o tym, dlaczego tak ważne jest znalezienie czasu na profilaktykę i jak pracodawcy mogą w tym wesprzeć pracowników.  

    Ten odcinek powstał w ramach kampanii Fundacji Rak’n’Roll - Dzień na U, której partnerami są Nationale-Nederlanden i Avon. Więcej o kampanii i o tym, jak potwierdzać swoje zdrowie, dowiesz się na stronie DzienNaU.pl. Takie i inne działania Rak’n’Roll mogą się dziać dzięki stałym darczyńcom. Bądź Rakefellerem, dołącz na klubrakefellerow.pl

    • 25 min
    Strata jako forma życia

    Strata jako forma życia

    Czy śmierć może być porażką? Chyba tak samo jak sukcesem. A jeśli nie, dlaczego o walce z rakiem mówi się w kategoriach „przegranej” lub „wygranej”? Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, dziennikarz radiowy i publicysta, rozmawia z Mateuszem Luftem o tym, dlaczego we współczesnym świecie śmierć jest stała się tematem tabu, a porażka — ciężarem nie do uniesienia.  

    Pamiętaj, że możesz dołączyć do klubu Rakefellerów - wyjątkowej społeczności osób, które regularnie przekazują datki Fundacji Rak'n'Roll. Więcej na temat tego jak zostać Ojcem lub Matką sukcesu Podopiecznych Rak'n'Rolla znajdziesz na stronie klubrakefellerow.pl.

    • 40 min
    Namaluj, co czujesz! Aga Szuścik o arteterapii

    Namaluj, co czujesz! Aga Szuścik o arteterapii

    Aga Szuścik, artystka, prelegentka TEDx, wykładowczyni ASP w Krakowie, autorka projektów edukacyjnych o życiu z nowotworem i po leczeniu nie boi się trudnych tematów. Podczas warsztatów uruchamia nowe ścieżki myślenia o życiu i ciele. Na blogu szczerze pisze o seksie, smutku, śmierci i emocjach. Mateuszowi Luftowi, prowadzącemu podcastu Rak'n'Talk, opowiada o tym, jak dowiedziała się o swoim raku i jaką rolę w zdrowieniu odgrywa arteterapia.  

    Linki do profili i wywiadów, omawianych w rozmowie: Instagram Agi Szuścik: @agaszuscik  

    Wysokie Obcasy: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100961,24759916,pokazywanie-sie-nago-calej-polsce-jest-dla-mnie-bardzo-niekomfortowe.html  

    Wystąpienie TEDxKatowice: https://youtu.be/IhCpZFFOd6E

    • 38 min

Top Podcasts In Health & Fitness

The School of Greatness
Lewis Howes
The Mindset Mentor
Rob Dial
On Purpose with Jay Shetty
iHeartPodcasts
Fat & Furious
Primal Living
Rain Sounds - 10 Hour
Sol Good Media
Sleep Psalms with Bishop T.D. Jakes
Pray.com