54 episodes

Yazarımız Zülfikar Doğan “Ankara Rüzgarı” adlı programıyla bundan böyle AhvalPod’da sizlerle olacak.

Başkentin nabzı Ankara Rüzgarı'nda atacak.

Ankara Rüzgarı Ahval

  • News

Yazarımız Zülfikar Doğan “Ankara Rüzgarı” adlı programıyla bundan böyle AhvalPod’da sizlerle olacak.

Başkentin nabzı Ankara Rüzgarı'nda atacak.

  Zülfikar Doğan: İnfaz yasası AKP+MHP imzalı, muhalefetin talepleri reddedildi

  Zülfikar Doğan: İnfaz yasası AKP+MHP imzalı, muhalefetin talepleri reddedildi

  Ankara Rüzgârı’nda haftanın gelişmelerini değerlendiren Zülfikar Doğan, bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak Cezaların İnfazı Yasa teklifinin tamamıyla AKP-MHP tarafından şekillendirildiğini söyledi.

  AKP’nin teklif öncesi muhalefet partilerini ziyaret ederek ortak bir zemin arama görüntüsü vermesine karşılık, gerek hazırlanan 70 maddelik teklifte gerekse bu teklifin Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerinde muhalefet partilerinin hiçbir öneri ve talebinin yer almadığını vurgulayan Doğan, gazeteciler, siyasi tutuklular, düşünce suçluları için muhalefetin talep ettiği tahliye ve salıverme önerilerinin de AKP ve MHP tarafından kabul görmediğini belirtti.

  Eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi de yedi başlık altında düzenlemeye itirazlarını ve eksik gördüklerini açıkladı.

  Genel Kurul’da da muhalefetin vereceği değişiklik önergelerinin ret edileceğinin açık şekilde görüldüğünü dile getiren Zülfikar Doğan’a göre, geçmiş yıllarda çıkartılan benzer yasaların anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulunarak anayasa mahkemesi tarafından iptal edilerek ceza indirimlerinin herkese yansıtıldığı anımsandığında, CHP’nin bu amaçla anayasa mahkemesine iptal başvurusunda bulunması beklenmeli.

  Burada da Anayasa Mahkemesi’nin daha önce başka bazı kararlarda eski içtihatlarını dikkate almadığını dile getiren Doğan “Değişen dengeler, anayasa mahkemesinin üye yapısı, Cumhurbaşkanının ve iktidar ortaklarının tutumu olası iptal davasından geçmiştekine benzer sonuçların alınmasını güçleştirebilir.” diyor.

  Koronavirüs salgınında bugün yaşamını yitiren 73 kişiyle birlikte toplam ölü sayısının 574’e yükseldiğini söyleyen Zülfikar Doğan’ın ekonomi, dış politika ve diğer güncel olaylarla ilgili değerlendirmelerini buradan dinleyebilirsiniz.

  • 15 min
  Zülfikar Doğan: Salgında kritik haftaya girildi, karantinaya alınan yerleşimler artıyor

  Zülfikar Doğan: Salgında kritik haftaya girildi, karantinaya alınan yerleşimler artıyor

  Koronavirüs salgınıyla mücadelede en kritik sürece girildiğini dile getiren bilim insanları önümüzdeki 48 saattin vaka ve ölüm sayıları açısından pik seviyeye doğru gidebileceği görüşünde.
  Zülfikar Doğan, Ankara Rüzgârı’nda Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirirken, muhalefetin ve bilim insanlarının çağrılarına rağmen sokağa çıkma yasağı ya da ülke çapında karantina ilanı yönünde adım atmayan iktidarın sorumluluğu vatandaşlara yıkmayı tercih ettiğini vurguluyor.
  Anadolu’da pek çok ile bağlı ilçe, belde ve köylerde karantina kararları alındığını, giriş-çıkışların yasaklandığını aktaran Doğan, Çorum’un Osmancık ilçesinde ise kaymakamlığın 48 saat sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini belirtti.
  Ekonomik önlemlerin ve kaynak yetersizliğinin geniş kesimleri olumsuz etkilediğini dile getiren Zülfikar Doğan, iktidarın da milyonlarca işsiz, dar gelirli insanı eve kapattığında yiyecek-içecekten yoksun kalacak bu kesimlerin olası tepkilerinden çekindiği, bu yüzden süreci sokağa çıkma yasağı ilan etmeksizin gidebildiği yere kadar götürmeye çalıştığı görüşünde.
  Salgın tehdidi nedeniyle iç ve dış politikadaki pek çok kritik konunun geri planda kaldığını aktaran Doğan, İdlib ve İnfaz Yasası ile ilgili son durumu da Ankara Rüzgârı’nda değerlendirdi.
  Zülfikar Doğan ile Ankara Rüzgârı’nı buradan dinleyebilirsiniz.

  • 15 min
  Zülfikar Doğan: İdlib’de ilk kez cihatçılarla çatışma koronavirüs gölgesinde kaldı

  Zülfikar Doğan: İdlib’de ilk kez cihatçılarla çatışma koronavirüs gölgesinde kaldı

  Ankara Rüzgârı’nda Türkiye gündemini değerlendiren Zülfikar Doğan, İdlib’te ilk kez cihatçı radikal grupların saldırısında iki Türk askerinin şehit edilmesinin yeni bir sürecin habercisi olduğunu söyledi.
  Doğan, TSK’nın saldırgan örgütlere karşılık verdiğini içeren Milli Savunma Bakanlığı açıklamasının da 2018’deki Soçi Anlaşması’ndan bu yana ilk kez TSK ile cihatçıların çatıştığını ortaya koyduğunu vurguladı. Doğan’a göre Suriye’de ortaya çıkan ilk Koronavirüs vakaları da Türkiye’nin 900 kilometreyi aşkın kara sınırına sahip olduğu bu ülkeden gelebilecek olası yeni tehditlerin ve mülteci akınlarının işareti olabilir.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koronavirüs önlemlerinin ekonomik tahribatına karşı açıkladığı paketin düş kırıklığı yarattığını, beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğunu vurgulayan Zülfikar Doğan, CHP’nin kendi önlem paketini açıklayıp, iktidara da çağrıda bulunacağını ifade etti. CHP’li Büyükşehir Belediyeleri bu açıdan önemli sosyal ve ekonomik destek uygulamalarına girişecekler.
  Koronavirüs gölgesinde siyasetin nispeten geri planda kaldığına dikkat çeken Doğan, haftanın en kritik iki başlığının “yargı reformunda yeni düzenlemeler” ve “kısmi af” olarak değerlendirilen Cezaların İnfazı Yasası’nda yapılması hedeflenen değişiklikler olacağını söylüyor.
  Terörle Mücadele Yasası’nın düşünce ve ifadeyi de terör suçu saymasından dolayı tutuklu bulunan siyasetçilerin, gazetecilerin AKP ve MHP tarafından kapsam dışı tutulmak istendiğini vurgulayan Doğan, kapasite üstü doluluktaki cezaevlerinde Korona Salgını endişesinin iktidarı da ürküttüğünü belirtiyor.
  Zülfikar Doğan ile Ankara Rüzgârı’nı buradan dinleyebilirsiniz.

  • 18 min
  Zülfikar Doğan: Erdoğan’dan Kovid 19’a karşı 19 ekonomik önlem

  Zülfikar Doğan: Erdoğan’dan Kovid 19’a karşı 19 ekonomik önlem

  Muhalefet partilerinin son iki günden bu yana art arda açıkladığı ekonomik önlem paketi çağrılarına Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılan 4 saatlik toplantı sonrasında duyurulan 19 ekonomik önlem ile yanıt verdi.
  Ağırlıkla kredi borcu, vergi, SGK primi ödemelerinin 3,6 ay süreyle ertelenmesinden oluşan önlemlerde bu kez kaynaklar tükendiği için kamu bankalarınca kredi dağıtılması yönünde bir karar yer almadı. Esnafın Halkbank’a olan borçları 3 ay faizsiz şekilde ertelenirken, yoksul ve dar gelirli ailelere dağıtılmak üzere de 2 milyar TL’lik bir kaynak ayrıldığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine 20 bin yeni öğretmen atamasının yapıldığını açıklayarak başladı. Ardından da en düşük emekli maaşının 1500 TL’ye yükseltildiği, emeklilere yılda iki kez dini bayramlarda yapılan 1000 TL’lik ödemenin de ilkinin Nisan ayında yapılacağını duyurarak müjdelerini sürdürdü. Kararlarla perakende, turizm, ulaşım, AVM, lojistik vb. tüm sektörlerin vergi, SGK, KDV ödemeleri 6 ay ertelendi. İşverenlere verilen istihdam destekleri içinse Erdoğan “işten çıkartma olmaması” dileğinde bulundu.
  Açıklanan ve tutarı 100 milyar TL olarak ifade edilen Ekonomik İstikrar Kalkanı isimli paketin genel içeriğine bakıldığında beklentileri karşılamanın oldukça uzağında. Özellikle elektrik, su, doğal gaz tarifelerinde, akaryakıtta indirim, KDV-ÖTV’nin sıfırlanması, fiyatı en çok artan temizlik, hijyen malzemelerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 0’a düşürülmesi vb. talepler karşılık bulamadı.
  Cumhurbaşkanının “evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlandırabiliriz” sözleri ise boşlukta kaldı. Bunun ilan edilecek bir sokağa çıkma yasağının dil sürçmesi mi olduğu yorumları yapılmaya başlandı. Olacakları önümüzdeki günlerde göreceğiz.
  Zülfikar Doğan’ın Ankara’daki sıcak gelişmelere ve açıklanan ekonomik önlem paketinin ayrıntılarına yönelik yorumlarını buradan dinleyebilirsiniz.

  • 17 min
  Zülfikar Doğan: İktidarın korona önlemlerine muhalefet ve kamuoyundan destek

  Zülfikar Doğan: İktidarın korona önlemlerine muhalefet ve kamuoyundan destek

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ülkenin gündemi Koronavirüs salgını, tespit edilen vakalar ve alınan önlemler.
  Ankara Rüzgârı’nda şu ana kadar yaşanan gelişmeleri değerlendiren Zülfikar Doğan, alınan önlemlere yönelik olarak kamuoyunun desteği yanında kamuoyu araştırmalarında da hükümetin başarılı bulunduğunu söyledi.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm yurt dışı ziyaret programları iptal edilirken, Meclis’te de Salı ve Çarşamba günleri yapılan siyasi parti grup toplantılarının yapılmaması kararı alındı.
  Zülfikar Doğan CHP’nin büyük ölçüde tamamlanan 37. Olağan Kurultay’ının ise yapılıp yapılmayacağının belirsiz olduğunu, Merkez Yönetim Kurulu’nun 16 Mart’ta Kılıçdaroğlu başkanlığında yapacağı toplantıda bununla ilgili nihai kararın verileceğini vurguluyor.
  Salgınla ilgili endişelerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkilediği alanlardan birisinin ekonomi olduğuna dikkat çeken Doğan, turizm başta olmak üzere ekonomideki olası yansımaları da değerlendirdi.
  Zülfikar Doğan ile Ankara Rüzgârı’nı buradan dinleyebilirsiniz.

  • 12 min
  Zülfikar Doğan: DEVA'dan barış, özgürlük, demokrasi ve adalet vaadi

  Zülfikar Doğan: DEVA'dan barış, özgürlük, demokrasi ve adalet vaadi

  Ankara Rüzgarı Özel'de, Zülfikar Doğan Ali Babacan'ın DEVA Partisi'nin tanıtım toplantısını izledi ve izlenimlerini paylaştı.

  • 17 min

Top Podcasts In News

Listeners Also Subscribed To