6 episodes

Türkiye'nin en çalışkan, en samimi, yüksek beğenili gurme yazarı ve yılmaz gezgini Mehmet Yaşin'le Ahval pazar sohbetleri her pazar AhvalPod'da...

Keyif Gezgini Ahval

  • Food

Türkiye'nin en çalışkan, en samimi, yüksek beğenili gurme yazarı ve yılmaz gezgini Mehmet Yaşin'le Ahval pazar sohbetleri her pazar AhvalPod'da...

  Mehmet Yaşin: ''Bangkok'ta az kaldı Nirvana'ya eriyordum!''

  Mehmet Yaşin: ''Bangkok'ta az kaldı Nirvana'ya eriyordum!''

  Ünlü gurme ve seyyah Tayland gezisinde gördüklerini yediklerini içtiklerini anlattı.

  • 27 min
  Çorba kelimesi nereden geliyor, kökeni hangi ülke? Mehmet Yaşin’in favorisi hangi çorba?

  Çorba kelimesi nereden geliyor, kökeni hangi ülke? Mehmet Yaşin’in favorisi hangi çorba?

  Mehmet Yaşin ile Anadolu’nun çorba kültürü ve zenginliği


  Yavuz Baydar ve Ergun Babahan sordu, Mehmet Yaşin cevapladı. Bu hafta sofrada çorba vardı. İstanbulz’dan girip Anadolu’nun her yerine uzanılan sohbette, İtalyan ve Fransız çorbaları da gündeme geldi özellikle de balık çorbası.


  Türkiye yemek kültürünün en zengin fasiküllerden biri. Türkiye, dünyanın en zengin çorba menüsüne sahip ülkelerden biri. Çorba Farsça Şurba sözünden geliyor.

  Anadolu’nun vazgeçilmezi “Buğday çorbası”… Eşeğin midesinden samanı, insanın midesinden buğdayı eksik etmeyeceksin diye bir söz vardır. Yoğurtlu buğday çorbası yazın soğuk, kışın sıcak içilir.

  Gaziantep’in ünlü Beyran’ı çorba değil yemektir. Çorba derseniz Gaziantepliler kızar. Yapımı da şöyle: Bakır tabağın altı önce iç yağı ile kaplanır. Onun üstüne kuzu eti, biraz pirinç ve onun üstüne 8-10 saat kaynamış kemik suyu. Acı biber ekleniyor. Bunun üzerine sarımsak veya sirke ekleyebiliyorsunuz.

  Antep’te bir de yuvarlama çorbası vardır. Bütün bayramlarda bu içilir. Sosyal bir yemektir, herkes birlikte yapılır. Yuvarlama birlikte yapılır, dedikodu eşliğinde elbette.

  Ezogelin de çok meşhurdur. Mercimek bazlıdır. Sakatat-işkembe, Tarhana, Tavuk, Mercimek çorbaları Anadolu mutfağının vazgeçilmezleridir.

  18. Yüzyıla kadar Avrupa’da birayla yapılan un çorbası içermiş. 19’uncu yüzyıla doğru bu çorbanın yerini kahve almış.

  Mehmet Yaşin’in favorisi, İşkembe daha çok meyhane sonrası veya sabah erken içilir. Mideye verilen bir rüşvettir, diyor Yaşin işkembe için...

  Osmanlı döneminde sabah namazından sonra namaza gelenlere çorba dağıtılırmış. Anadolu’da oruç çorbayla bozulur. Saatlerce aç kalmış mideyi çorbayla hazırlarlar. Mesela Osmanlı Sarayı’nda çorbasız yemek düşünülmüyor.

  Her ili kendine özgü tarhana çorbası var. Mesela Maraş’ta tabaka tabaka olur ve yakın zamana kadar barlarda içkinin yanında çips olarak ikram edilirdi. Bir de Uşak’ın meşhur tarhanası vardır. Ayrıca Bolu’nun “doktor çorbası” denilen Kızılcık tarhanası meşhurdur.

  Çorba aynı zamanda soğuk algınlıklarında ilaç niyetine de içilir.

  Sakala çarpan çorbası, erişte ile yapılır.

  Karadeniz’e gelirsek karalahana çorbası mükemmeldir. Kastamonu mantar cennetidir. Kanlıca mantarı çok meşhur, çorbası da çok güzeldir. Bir de “Ecevit Çorbası” vardır, siyasetçi Ecevit’ten gelmez, kasabanın adından gelir. Sebze ile yapılır.

  Konya’nın bamya ile yapılan “kara çorbası.” Yemek bitiminde gelir, yemek bitti haberi anlamına gelir.

  İtalyanların Gazpacho Güney’in kaşık salatasına benzer. Aynı mantıkla yapılır. Soğuk içebileceğiniz Gazpacho’nun tarifi de şöyle:

  Kabuklarını soyduğunuz domates, kuru soğan ve salatalıkları iri küpler halinde doğrayın.
  Sarımsakların kabuklarını soyun. Ortadan ikiye kesip, çekirdeklerini çıkardığınız dolmalık yeşil ve kırmızı biberleri gelişigüzel bir şekilde kesin.

  Doğramış olduğunuz tüm malzemeleri mutfak robotuna aktarın. İri parçalar halinde ufaladığınız ekmek içlerini ekledikten sonra tüm malzemeyi püre haline getirin.
  Çorba malzemesini derin bir cam kaseye aktarın. Suyu ekledikten sonra metal bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.

  Zeytinyağı, üzüm sirkesi, mayonez, tuz ve karabiberi ekledikten sonra karıştırmaya devam edin.
  Koyu bir kıvam alan çorbayı, buzdolabında soğuttuktan sonra arzuya göre kruton ekmek ile servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın

  Balık çorbasını sevmeyen var mı? Soupe de Poisson.. Fransızların meşhur çorbası mükemmeldir. Türkiye’de çok iyi değildir ve bilinmez. Balık yemeyi bilmeyen insanlar balık çorbasın

  • 33 min
  Mehmet Yaşin'den karavanla tatilin tadı ve avantajları

  Mehmet Yaşin'den karavanla tatilin tadı ve avantajları

  Mehmet Yaşin bu haftaki programda hala aklından çıkmayan Alaska gezisini anlattı. Geziyi “karavan”la gerçekleştiren Yaşin, Türkiye’de karavan kültürünün zayıflığına dikkat çekti ve karavan turizminin ekonomiye katkısını detaylı şekilde anlattı...
  Yolculuğa Alaska, Anchorage’dan başlayan Yaşin, elindeki tur kitabı yardımıyla rotasını belirleyip kuzeye doğru yola çıkmış. Tur kitabında her görülecek yerler hem de kamp yerleri detayları ile anlatıldığı için bir sıkıntıları olmamış. Yola çıkmadan önce bir süpermarkete uğrayıp karavanlarını etten süte her türlü gıdayla doldurmuşlar elbette.
  Karavanlarda buzdolabı, sıcak su, banyo ve tuvalet olduğu için yol boyunca hiçbir sıkıntıları olmamış. Karavanda biriken tuvalet atığı ve suları da karavan parklarında düşük bir ücret karşılığı özel boşaltım yerlerine aktarmışlar. Benzer bir uygulama Göcek’te tekneler için de yapılıyor ve limana dönmeden kirli atıklarınızı, yağ atıklarınızı atık teknesine aktarabiliyorsunuz. Bu sayede açık denize çıkmanız gerek kalmıyor.
  Karavan, Avrupa’da e özellikle Kuzey Amerika’da çok yaygın bir turizm şekli. Gerek emekliler, gerekse çocuklu ailelerin tercih etti bir tatil şekli. İnsanlar karavanı ya kiralıyor veya satın alıyor. Bütün yılı karavanda geçiren ve sürekli sıcak bölgelere seyahat eden emekli çiftler bile var. Türkiye’de ise karavan hem pahalı, hem de vergisi yüksek. Bu nedenle çok yaygın değil.
  Yemeklerini karavanda pişiren Yaşin, elbette Alaska mutfağını özellikle ünlü somon ve yengecini tatmış. Elbette Kaliforniya şarapları eşliğinde. Ayı ve geyik eti de yemiş ama tadını çok beğenmemiş, biraz ayı sucuğunun lezzetini sevmiş.
  Yol boyu gerek karavan kamplarında, gerekse küçük kasabalarda konaklayan Mehmet Yaşin, ömür boyu anısını zihninde taşıyacağı mükemmel bir gezi gerçekleştirmiş.

  • 23 min
  Mehmet Yaşin, esnaf lokantalarına hangi yemeklere göre not veriyor, detayları anlattı

  Mehmet Yaşin, esnaf lokantalarına hangi yemeklere göre not veriyor, detayları anlattı

  Türkiye'nin en çalışkan, en samimi, yüksek beğenili gurme yazarı ve yılmaz gezgini Mehmet Yaşin bu hafta AhvalPod'da esnaf lokantalarını anlattı. Keyif Gezgini'ni dinlemeden geçmeyin!

  İşte bu haftanın konuları:

  İstanbul bir gayya kuyusu. Türkiye nüfusunun neredeyse dörtte biri bu mega kentte yaşıyor. Gelenekler ve görenekler hızla değişiyor ama bu değişime direnen kurumlar hala var. Bunlardan biri de esnaf lokantaları...

  Çarşıların, sanayi bölgelerinin içindeki bu lokantalar yemek çeşitleri, kalitesi, temizliği ile meşhur....

  Karaköy Lokantası, NATO Lokantası, Kanaat Lokantası, Hünkar derken birden kendimizi İzmir ve Ege’de bulduk. Peki, Ayvalık’ın, İzmir’in, Bodrum’un gözde esnaf lokantaları hangileri?

  Mehmet Yaşin, esnaf lokantalarına hangi yemeklere göre not veriyor, hangi yemekler başarılıysa o lokantaya güven duyuyor?

  Peki birbirinden zengin seçenekler sunan esnaf lokantalarında mutlaka tadmanız gereken yemekler hangileri?

  Esnaf lokantasının tadılması kaçınılmaz tatlısı hangisi?

  Dört kişilik bir aile, İstanbul’da bir öğlen yemeğini esnaf lokantasında yese, karnını kaça doyurur?

  Esnaf lokantası neden güvenilir?

  Esnaf lokantası döneri ile ayaküstü dönerci büfesinin farkı nedir?

  • 24 min
  Mehmet Yaşin: Meyhanelerin o eski tadı yok artık...

  Mehmet Yaşin: Meyhanelerin o eski tadı yok artık...

  Keyif Gezgini'nde meyhane kültürünü anlatıyor Mehmet Yaşin. Zamlar, ülkenin bu köklü kültürünü nasıl etkiliyor? Meyhane masalarının 'olmazsa olmaz'ı mezeler hangileridir, hangileri gerekmez? İdeal meyhane masası takımında kimler olmalıdır? Rakı nasıl içilir, raconu nedir? Etle rakı neden birbirine uymaz? Yaşin ile eriyen bir şehir kültürü üzerine bir tatlı gezinti.

  Yavuz Baydar ve Ergun Babahan sordu, Mehmet Yaşin anlattı...

  ''Meyhaneciler kan ağlıyor.''

  ''Zamlar kaçak rakı üretimini tahrik ediyor.''

  ''Akşamcılar için akşamların ne rengi kaldı, ne lezzeti..''

  ''Entellektüel Cavit'in tatsız patatesini bile anar olduk.''

  ''Mozart'la pop müziğiyle meyhane olmaz!''

  ''Yeni meyhaneler meze yarıştırma yeri haline geldi.''

  ''Soruyorum, 50 çeşit mezem var diyor; yahu böyle uydurma iş olur mu?''

  ''Yeni meze uyduracağım diye hepimizi kobay yaptılar...''

  ''Bakın ben masamda şu mezeleri isterim..''

  ''Tarator deyip geçmeyin. Botarga'yı nereden buluyorum anlatayım...''

  Cacık sulu mu olmalı, kıvamlı mı?

  Meyhane masasında börek çörek gerekli midir?

  ''Aydın Boysan meyhane masasında nelere karşı çıkardı?''

  ''Meyhanenin en önemli mezesi nedir bilir misiniz?''

  ''Benim kriterlerime uyan mayhaneleri sayayım size...''

  ''Çok yemek yenen yerde içki içilmez.''

  ''Et ve balık rakıyla değil, şarapla iyi gider.''

  ''Öğle rakıları için nerelere giderdik, bakın anlatayım.''

  ''O anı özlemek için gündüz içkisinden uzak dururum.''

  Hangi Hilton otelinde içki servisi yok?

  ''Antep'te dahi içki içecek yer sayısı neredeyse sıfır.''

  'Meyhane küçük olmalı, bizim olmalı :)''

  ''Meyhane masasında siyasetten uzak durmak lazım, çünkü..''

  ''En sevdiğin Türk ve Yunan rakıları nedir derseniz, şöyle derim...''

  ''Gedikli meyhane, koltuk meyhanesi, seyyah meyhane, yumruk mezesi..''

  • 38 min
  Mehmet Yaşin: Türkiye'yi yiye yiye bitiremedim :)

  Mehmet Yaşin: Türkiye'yi yiye yiye bitiremedim :)

  Türkiye'nin en çalışkan, en samimi, yüksek beğenili gurme yazarı ve yılmaz gezgini Mehmet Yaşin'le Ahval pazar sohbetleri başladı. Şimdi balık mevsimi ve sevdiğimiz, kimilerini bulamadığımız balıkları konuşuyoruz.

  • 27 min

Listeners Also Subscribed To