10 episodios

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

Gépház Gépház

    • Tecnología

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

    Új országos utazástervező platform indult, a Gépházban kipróbáltuk!

    Új országos utazástervező platform indult, a Gépházban kipróbáltuk!

    A MÁV égisze alatt működő webalapú szolgáltatással megtervezhetjük belföldi utazásainkat , országos és helyi tömegközlekedési társaságok valós idejű adatai alapján.



    Alig néhány nappal ezelőtt indult el tesztüzemben az EMMA nevet viselő portál, amelyet ugyan a MÁV üzemeltet, szolgáltatásai mégis jóval túlmutatnak a vasúti közlekedésen. Az EMMA használatával megtervezhetjük belföldi utazásainkat országos, regionális és helyi tömegközlekedési társaságok járműveivel, a szolgáltatás ráadásul azt ígéri, adatait nem kizárólag az előre megírt menetrendekből gyűjti, hanem valós időben tájékoztat a különböző járatok indulásáról, érkezéséről, esetleges késéséről. Az utazástervezéshez meg kell adnunk kiinduló és célhelyünket, amelyek nem kizárólag közterületek lehetnek, hanem például megálló és állomásnevek is. A weboldal általában több alternatívát kínál egy adott helyre történő eljutáshoz, az előnézetben megtekinthető, milyen járművekkel, hány átszállással és mennyi idő alatt közelíthető meg egy adott objektum, a kívánt útvonalat pedig részleteiben is megtekinthetjük.

    A Gépházban megmutattuk a tesztüzemben működő weboldal felületét, kezelési módját, és természetesen a gyakorlatban is kipróbáltuk, mire képes: útvonalakat terveztünk városon belül és országosan is, továbbá annak is utánajártunk, hogy a szolgáltatás valóban megmutatja-e a késésben lévő járatokat.

    • 1h 17 min
    Egymásnak eresztettük a képfelismerő szoftvereket

    Egymásnak eresztettük a képfelismerő szoftvereket

    A SeeingAI, a Lookout, illetve bizonyos mértékig a Be My AI szolgáltatásokat versenyeztettük meg, tesztelve a kép- és objektumfelismerési funkciókat.



    A pénteki Gépházban ringbe küldtük napjaink legnépszerűbb, képfelismeréssel operáló kisegítő alkalmazásait, különböző okostelefonos rendszereken. Azt próbálgattuk, mely szoftverek milyen opciókat kínálnak arra az esetre, ha a környezetünkben található tárgyakat, esetleg termékeket, vagy feliratozott objektumokat szeretnénk megismerni. A felismerni kívánt környezet természetesen minden szoftver és operációs rendszer használatakor ugyanaz volt, így az egyes appok ugyanolyan esélyekkel indultak. Az alkalmazásokkal felismertettünk egy berendezett szobát és annak tárgyait, valamint megnéztük, mit kezdenek az egyes szoftverek és készülékek egy bizonyos termék feliratozásával. Arra is kitértünk, mire lehet számítani az egyes applikációktól, ha olyan helyen kényszerülünk igénybe venni őket, ahol nem áll rendelkezésre internethozzáférés.

    • 51 min
    Windowsra is megérkezett a Be My Eyes app, kipróbáltuk

    Windowsra is megérkezett a Be My Eyes app, kipróbáltuk

    A Be My Eyes kisegítőalkalmazás Windowsos verziójának fő profilja a mesterséges intelligenciával történő képfelismerés.



    Műsorunk felvezetőjeként természetesen hallgatói

    leveleket olvasgattunk, és beszélgettünk az azokban előforduló témafelvetésekről, kérdésekről.

    Mindezek után megnéztük a Be My Eyes alkalmazást, melynek immáron Windowsra készült verziója

    is van. A Be My Eyes Windowsos variánsának fókuszában az AI áll. Különböző módokon küldhetünk

    képet a mesterséges intelligenciának, amely magyar nyelvű leírást készít róluk, ezt követően pedig

    írásos formában tovább kérdezhetjük a gépet a kép részleteiről. Mivel az utóbbi időben sok efféle

    megoldás debütált már, ezúttal tesztünk során olyan szituációt igyekeztünk teremteni, amelyben korábban még

    nem próbáltuk ki a mesterséges intelligenciát. Feltelepítettük tehát az ingyenes Be My Eyes appot,

    megnéztük annak felületét, majd azt jártuk körbe, milyen módszerrel lehet a programmal

    képkódokat, másnéven captcha kódokat felismerni, amely kódokat jelenleg a képernyőolvasók

    alapvetően nem ismernek fel. Ezek a kódok különböző weboldalakon bukkannak fel, például

    regisztráció vagy elfelejtett jelszó visszaállításakor, illetve számos egyéb helyzetben, és igencsak

    megnehezíthetik a látássérült felhasználó dolgát. Adásunkban többféle captcha kódot is

    megpróbáltunk felismertetni a Be My Eyes applikációval, tapasztalataink pedig alább meghallgathatóak.

    • 59 min
    Intelligens Win11, szeretteinket reprodukáló AI, Netflix okostévén

    Intelligens Win11, szeretteinket reprodukáló AI, Netflix okostévén

    A Netflix app tévés bemutatóján túl számos érdekes témát érintettünk legutóbbi műsorunkban.



    Adásunk egy jelentős részében hallgatói levelekkel, illetve az azokban felvetett témákkal foglalkoztunk.

    Beszélgettünk alternatív internetes tévé szolgáltatásokról, a Be My Eyes alkalmazás várható új funkcióiról, illetve a küszöbön álló új Win 11-ről is, amely eddig még nem ismert mesterséges intelligenciás funkciókat is kap.

    Ezek után lamentáltunk egy olyan szolgáltatásról, amely azt ígéri, szeretteink személyiségjegyeit, hangját és kinézetét képes megőrizni az AI segítségével kvázi örök időkre, végül bemutattuk a Netflix használatát két okostévés rendszeren, az Androidon és a Tizenen.

    • 1h 24 min
    Mobilokon is kipróbáltuk a Netflixet

    Mobilokon is kipróbáltuk a Netflixet

    IOs és Android rendszeren is megnéztük az appot, annak felületét, a beállítások egy részét és a tartalomfogyasztást.



    Legutóbbi adásunk legnagyobb részét a Netflix mobilapplikációira szántuk. A műsorban iOS-t, illetve Androidot futtató mobilok kerültek a rivaldafénybe, amelyeken kipróbáltuk a streamingszolgáltató alkalmazását. Megmutattuk az app felületének kinézetét, a kezelési sajátosságokat, a kategóriák szerinti és a kulcsszavas keresést. Emellett természetesen lejátszottunk tartalmakat is mindkét platformon, foglalkoztunk azzal, miként lehetséges filmeket letölteni a mobilra, sőt valamelyest átnéztük a Netflix beállításait is. Emellett ezúttal is megkíséreltünk feliratos filmeket nézni.

    • 1h 26 min
    Megnéztük a Netflix filmes streaming szolgáltatását

    Megnéztük a Netflix filmes streaming szolgáltatását

    A Netflix streamingje ugyanazon alapokon nyugszik, mint a nálunk korábban tesztelt filmes szolgáltatók, azaz előfizetés ellenében hozzáférhetünk a platform kínálatához, amely egyébként folyamatosan változik.



    Adásunk első perceit most is hallgatói levelekre szántuk. Kiemelten foglalkoztunk azon fejleménnyel, miszerint a Sonos cég új mobilapplikációja úgy debütált, hogy azt nem lehetséges képernyőolvasó szoftverekkel használni, így közvetve a Sonos által gyártott hangeszközökhöz sem férünk hozzá látás nélkül. Ezen téma kapcsán beszélgettünk arról is, hogy egyénileg milyen tapasztalatokat szereztünk az elmúlt években olyan esetekben, amikor felkerestük egy adott weboldal vagy alkalmazás ügyfélszolgálatát vagy fejlesztői csapatát, jelezve az akadálymentességi hiányosságokat.

    Ezek után pedig átnyergeltünk a Netflixre, amely egy igen népszerű és sokak által használt filmes streaming platform, filmekkel, sorozatokkal és rengeteg saját gyártású tartalommal. A Netflix alapvetően úgy működik, mint társai: havi előfizetésért cserébe hozzáférést kínál tartalmaihoz felhasználói számára. Adásunkban számítógépen regisztráltunk a platformra, majd megnéztük az előfizetés mikéntjét, illetve összehasonlítottuk az egyes előfizetési lehetőségeket. Ezt követően elsőként PC-n néztük át a Netflix felületét, a webalkalmazásban kerestünk tartalmakat, játszottunk le filmeket, felhívtuk a figyelmet a keresés buktatóira. Megnéztük továbbá, milyen módon tudunk lejátszás közben az adott tartalomban léptetni, hangerőt állítani, valamint arra is kitértünk, hogyan váltunk hangsávot és feliratot. Végül megpróbáltuk kideríteni, mit kezd a képernyőolvasó a feliratozott filmekkel.

    • 1h 7 min

Top podcasts en Tecnología

Apple Events (video)
Apple
Whatsapp
Rami AP
Apple Events (audio)
Apple
TikTok
Catarina Vieira
Applelianos
Applelianos
Deep Questions with Cal Newport
Cal Newport

También te podría interesar

Visor
Alko-soft
ITT ÉS AKKOR
Betone Studio
BŰNtények Podcast
BŰNtények PODCAST
Háromharmad - 24.hu
24.hu
Totalcar Égéstér: Podcast autókról
Totalcar
Hihetetlen Történelem Podcast
hihetetlentortenelem