2,000 episodes

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • News

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    Putin blufuje, nesmieme nastúpiť na jeho eskalačnú kartu, vystríha Matej Kandrík z Adapt Institute (podcast)

    Putin blufuje, nesmieme nastúpiť na jeho eskalačnú kartu, vystríha Matej Kandrík z Adapt Institute (podcast)

    Blackout či cenzúra pre osemdesiatku západných médií z rozhodnutia Kremľa ako odpoveď na sankcie Bruselu voči dezinformačným webom Moskvy. Únia k tomu siaha Moskve aj na možnosť ziskov z plynu.
    Po Putinovi zatykače Medzinárodného trestného tribunálu už aj na exministra Šojgua a náčelníka Gerasimova. 
    A podľa súdneho dvora v Štrasburgu Moskvou porušované ľudské práva po anexii Krymu. 
    To všetko v kontexte oživenej vojnovej diplomacie Vladimíra Putina, ktorý po Severnej Kórei navštívil aj Vietnam. 
    Napadnutá Ukrajina zas volá po vojenskej pomoci Aliancie, na čo sa z Moskvy ozývajú výrazy o „riziku eskalácie“. A Nato sa už pripravuje na prepriahanie. Jensa Stoltenberga nahradí Mark Rutte, o čom už padla definitívna dohoda aliančnej 32ojky. Spojené štáty naviac čaká výmena na poste prezidenta, pričom tieň Donalda Trumpa je pre krajinu stále silnejší.
    Aké je pred nami leto a následná jeseň z pohľadu globálnej bezpečnosti? Téma pre Mateja Kandríka z Adapt Intitute. 

    Na otázku o prípadnom potenciáli eskalácie, ktorou hrozí ruská strana, obranná analytik Kandrík reaguje výrazom „nie príliš reálny“. Hovorí dokonca o „eskalačnom evergreene“, teda o opakujúcich sa výstrahách eskaláciou. 
    „Kedykoľvek sa situácia nevyvíjala v ich prospech, Rusko začína hrať kartu eskalácie“, ilustruje Kandrík. Hovorí o psychologickej finte, ktorou sa Putin a jeho mašinéria snažia odstrašiť od podpory Ukrajiny. „Mali by sme sa už konečne poučiť a znefunkčniť eskalačnú kartu, lebo je to len psychologická hra“, uzatvára Kandrík. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 36 min
    Odstavenie čurillovcov. Matúš Šutaj Eštok dostal vysokú pokutu a porušil zákon, tvrdí úrad

    Odstavenie čurillovcov. Matúš Šutaj Eštok dostal vysokú pokutu a porušil zákon, tvrdí úrad

    Ministerstvo vnútra dostalo pokutu 90-tisíc eur od Úradu na ochranu oznamovateľov za postup v prípade policajtov známych aj ako čurillovcov. Totiž obvinení vyšetrovali mali status chránených oznamovateľov, no Matúš Šutaj Eštok ich bez diskusie s úradom postavil mimo služby. Ide o takmer o najvyššiu možnú pokutu, hovorí v podcaste novinárka Laura Kellö Kalinská a približuje pozadie prípadu.
    Vysvetľuje, že nielen títo policajti, ale každý občan, ktorý oznamuje protispoločenskú činnosť v úrade, inštitúcii či firme má možnosť požiadať o ochranu. „Robí sa to preto, aby motivovali ľudí, aby nahlasovali podvody, korupciu vo svojich zamestnaniach a nebáli sa, že dostanú vyhadzov. Napríklad, ak majú obavy, že keď budú vypovedať o nejakom podvode, tak zo strany zamestnávateľa príde pomstva, odveta," vysvetľuje v podcaste novinárka.
    Dopĺňa, prečo v prípade Jána Čurillu a ďalších policajtov koná Úrad na ochranu oznamovateľov. „Napriek tomu, že čurillovci mali statu chránených oznamovateľov, tak Matúš Šutaj Eštok túto skutočnosť odignoroval, bez súhlasu úradu ich postavil mimo službu."
    Nie je to len o známych vyšetrovateľoch či ministrovi. Laura Kellö Kalinská v podcaste hovori aj o tom, aký signál prípad vysiela samotnej verejnosti. „Ak nebudú predstavitelia štátu plniť zákon a konať v súlade s ním, tak neviem, aký príklad dávajú občanom a zamestnávateľom. Predstavme si, že nejaký zamestnávateľ vidí, že si minister vnútra nemusí pýtať súhlas a myslí si, že je to tak správne, tak bude konať tiež rovnako. Pretože si povie, keď môže minister, tak môžem aj ja. Takto to fungovať nemá," konštatuje.
    Dodáva, že ak sme sa celospoločensky, vrátane politikov, zhodli na tom, že chceme podporovať transparentnejšie Slovensko, znižovať korupciu a povzbudzovať oznamovateľov, aby sa nebáli, tak musia ísť príkladom inštitúcie.
    Moderuje Denisa Hopková.

    • 24 min
    Aká je prognóza počasia na leto 2024 podľa odborníkov? Ochranár opísal pokojné stretnutie s medvedicou: 5 zaujímavých ekologických správ, ktoré vás môžu zaujať (Ekonews)

    Aká je prognóza počasia na leto 2024 podľa odborníkov? Ochranár opísal pokojné stretnutie s medvedicou: 5 zaujímavých ekologických správ, ktoré vás môžu zaujať (Ekonews)

    Aké zaujímavé udalosti sa stali vo svete ekológie a environmentalizmu za posledný mesiac? Čo by ste si z tejto problematiky nemali nechať ujsť? Vypočujte si 5 správ z ekológie, ktorým sme sa venovali:
    Aká je prognóza počasia na leto 2024 podľa odborníkov?Automaty na vratné zálohované fľaše hnevajú mnohých zákazníkovOchranár Jozef Martinský opísal pokojné stretnutie s medvedicouPri kosení pozor na mláďatá, upozorňujú ochranáriV blízkosti biokoridoru na Považí  auto zrazilo vlčicu

    • 4 min
    SHARE: Dovolenka v zahraničí? Takto zostanete online výhodne a bezpečne

    SHARE: Dovolenka v zahraničí? Takto zostanete online výhodne a bezpečne

    V Európskej únii lacné volania a dátovanie veľmi riešiť netreba a výhodná je naďalej aj Veľká Británia. Ak idete ďalej, máte niekoľko tradičných možností, no aj jednu nečakanú ponuku od Slovak Telekomu.
    O tom, ako volať a dátovať lacno a bezpečne takmer kdekoľvek na svete sa v novom dieli podcastu SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Filip Maxa a Maroš Žofčin.
    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:
    Aké obmedzenia sa vzťahujú na volajúcich z Veľkej Británie.S akou nečakanou ponukou práve prišiel Slovak Telekom.Prečo je doslova revolučná a čo ho k nej viedlo.Kedy sa oplatí siahnuť po lokálnej SIM karte.Ako výhodné sú ponuky medzinárodných predajcov eSIM kariet.
    Téme sa venujeme aj v týchto textoch:
    Telekom veľmi výrazne zníži cenu dát v zahraničí. Až v 115 krajinách, má tri nové balíčkyZisťovali sme, či operátori vylepšia roamingové balíčky. Nevylučujú prekvapivú spoluprácuRevolut začína predávať eSIM karty. Na úvod ponúka malý dátový balíček zadarmoIdete do sveta? Takto ostanete online za rozumnú cenu a efektívne
    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk. 

    • 24 min
    Právo na omyl, menej uniformity a viac diverzity, odporúčajú školám úspešní absolventi.

    Právo na omyl, menej uniformity a viac diverzity, odporúčajú školám úspešní absolventi.

    Koniec kultu o neomylnom učiteľovi, ktorý má vždy pravdu. Menej uniformity a tlaku na výkon, viac inklúzie, rešpektu k diverzite, ale i k právu na názor žiakov. To sú postrehy úspešných a talentovaných študentov Emy Križanovej a Richarda Vaška, ktoré by podľa nich pomohli nášmu školstvu. A prečo je kritické myslenie dnes tak dôležité?
    "Naše školstvo je nastavené tak, že 30 detí sedí v laviciach, učiteľ hovorí a oni píšu. To je v podstate definícia nekritického prijímania informácií. Ten výkonovo orientovaný prístup je zásadný problém. Ja by som radšej videl budovanie takej kultúry, kde je v poriadku robiť aj chyby a dokonca si priznávať, že všetci občas chyby robíme. Hovorí Richard Vaško. "Kľúč je dať deťom možnosť o veciach, ktoré sa učia, myslieť a dať im podnety na diskusiu, nielen si ich namemorovať a hneď to zabudnúť. Študenti sa často vyslovene boja vyjadriť svoj názor lebo je to vykresľované tak, že učiteľ je ten, ktorý všetko vie, musí mať pravdu a čo povie učiteľ, tak to platí, dopĺňa ho Ema Križanová. I toto je naša mladá generácia. Talentovaná, angažovaná, plná nadšenia, ideálov i nádejí.
    Ema Križanová, momentálne dokončuje prvý ročník vysokoškolského štúdia na Sciences Po v Paríži. Richard Vaško zasa mieri na Univerzitu v Cambridgi kde sa plánuje venovať vzdelávacím politikám. Oboch spája aj ich dlhoročné a veľmi úspešné pôsobenie v Slovenskej debatnej asociácií, kde dnes pôsobia ako metodici a tvorcovia programu Olympiády kritického myslenia.
    Čo týchto mladých ľudí motivuje k ich nadštandardným výkonom, prečo odchádzajú študovať do zahraničia a plánujú sa sem ešte vôbec vrátiť? O čom je Slovenská debatná asociácia no a ako práve oni vnímajú naše školstvo a jeho slabiny?
    Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský

    • 40 min
    Čo má chudák Lukaku ešte urobiť? Lukáš Haraslín sa vyjadril aj k svojej budúcnosti na Letnej

    Čo má chudák Lukaku ešte urobiť? Lukáš Haraslín sa vyjadril aj k svojej budúcnosti na Letnej

    Slovenský futbalista Lukáš Haraslín má za sebou jednu z najlepších sezón v kariére, vďaka čomu prišiel na EURO 2024 v skvelej forme. Sieť našich súperov zatiaľ síce nerozvlnil, ale v predchádzajúcom zápase s Ukrajinou si pripísal na konto asistenciu.
    V najnovšej epizóde relácie Striedame! sa s ním naša turnajová dvojica moderátorov Jaso a Lonti porozprávala priamo v Nemecku o všetko možnom i nemožnom.
    Neobišli naše zápasy proti Belgicku i Ukrajine a nechýbali ani otázky smerom k stredajšiemu rozhodujúcemu duelu s Rumunskom.
    A 28-ročný ofenzívny hráč sa nevyhol ani otázkam o budúcnosti v pražskej Sparte, s ktorou prednedávnom predĺžil zmluvu.

    • 21 min

Top Podcasts In News

The Take
Al Jazeera
Global News Podcast
BBC World Service
Xadrez Verbal
Central 3 Podcasts
The New Yorker Radio Hour
WNYC Studios and The New Yorker
I’m Not As Think As You Drunk I Am ft. The Sandwich Crew
The Sandwich Crew
ENTRE MAR Y MONTAÑA
Marino Macho

You Might Also Like

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Denník N Newsfilter
Denník N