150 episodes

Ami a könyvekből kimaradt: beszélgetések irodalomról, könyvekről, olvasásról.
www.konyvesmagazin.hu

Könyves Magazin Könyves Magazin

    • Arts

Ami a könyvekből kimaradt: beszélgetések irodalomról, könyvekről, olvasásról.
www.konyvesmagazin.hu

    Alkotótárs #7: A nyelv és az atmoszféra nekem a versíráskor fontosabb volt

    Alkotótárs #7: A nyelv és az atmoszféra nekem a versíráskor fontosabb volt

    Sorozatunkban a Mastercard Alkotótárs 2023-as ösztöndíjasait ismerhetitek meg közelebbről. Az hetedik epizódban Kerber Balázzsal beszélget a sorozat szerkesztő-műsorvezetője, Ott Anna.

     
    Kerber Balázs Számtan a holdas estékre című verses prózája néhány hete, a költészet napjára jelent meg. Ennek a kötetnek a tervével pályázott a Mastercard Alkotótárs Ösztöndíjra, a mostani beszélgetésünket a megjelenés előtt vettük fel, így még tudtunk beszélgetni az utolsó simitásokról. Mesélt arról, mennyire tud az írás közösségi tevékenység lenni, van-e olyan alkotótársa, akinek az észrevételei különösen fontosak számára és hogy vajon hogyan lehet tudni, hogy egy mű elkészült.

     

    • 26 min
    Stephen King 50 éve beleélte magát a menstruáló kamaszlány bosszújába

    Stephen King 50 éve beleélte magát a menstruáló kamaszlány bosszújába

    Stephen King 1974-ben kidobta a kukába debütáló regényének, a Carrie-nek az első pár oldalát. A felesége kiszedte, és emiatt 50 évvel később is beszélünk róla (sőt újraolvastam). A több száz millió példányban megjelent, több adaptációt is megélt történet egy kamasz lányról szól, akit az osztálytársai megaláznak és tampont vágnak hozzá, amikor kiderül, hogy menstruál. King horrorregénye nem is igazán horror, bár nyomasztó, félelmetes és iszonyatos, amilyen egy középiskola tud lenni. Vallási fanatizmusról, erőszakábrázolásról, szörnyekről, áldozatiságról és Stephen Kingről beszélgetünk a Könyves Magazin podcastjában Csetényi Korinnával, a Szegedi Tudományegyetem angol tanszékének tanárával.

    • 1 hr 13 min
    Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire?

    Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire?

    Mit mérünk 2024-ben a magyarérettségin? Ahogy növekszik a képernyő előtt töltött idő, úgy olvasunk egyre kevesebbet. Miért lett újra fontos a magolás a szövegértés és írás helyett? A Nemzeti Alaptanterv változásával együtt a magyarérettségi is megváltozott, új szempontok és új szerzők is bekerültek. Ha már bekerült Herczeg Ferenc, akkor nemcsak egy cikkel és beleolvasóval segítünk. Mire kell felkészülnie a vizsgázónak? Hogyan tudnak segíteni a szülők? A Könyves Magazin podcastjában Diószegi Endrével, az Ady Endre Gimnázium tanárával beszélgetünk kötelezőkről és elvárásokról.
    A magyarérettségi fontos kérdései:
    Mit kell tudni az új feladatokról?
    Miért nem kell félni az érettségitől?
    Visszalépés, hogy memoriterekből és adatokból kell írásban vizsgázni?
    Herczeg Ferenc az új szereplő, miért érdekes?
    Hogyan készüljenek a diákok?
    Hogyan javíthatják egyszerűen a helyesírásukat?
    Miért fontos átolvasni a feladatokat először?

    • 1 hr 8 min
    Alkotótárs #6: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent

    Alkotótárs #6: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent

    Sorozatunkban a Mastercard Alkotótárs 2023-as ösztöndíjasait ismerhetitek meg közelebbről. Az hatodik epizódban Kerber Balázzsal beszélget a sorozat szerkesztő-műsorvezetője, Ott Anna.
     
    Kerber Balázs, az olvasó mesél most arról, hogy az olvasás hogyan tud inspirálóan hatni az írásra, vagy épp hogyan lehet gátja annak. Elmeséli, van-e különbség aközött, amit aktív alkotói időszakában olvas és aközött, amit csak úgy, az olvasás öröme miatt. Vajon ki tudja-e még kapcsolni az írói, szerkesztői működését, ha egy szöveggel tölt időt? Beszél arról, szerinte miért olvasnak kevesebb verset az emberek és arról, hogy nekik melyik kötetek lettek az elmúlt években nagy kedvencei, de József Attila és Kerouac is szóba kerül majd.

    • 30 min
    Ezt senki nem mondta! #8 Péterfy-Novák Éva "Az az anyai parancsom, hogy megyünk tovább"

    Ezt senki nem mondta! #8 Péterfy-Novák Éva "Az az anyai parancsom, hogy megyünk tovább"

    Ezt senki nem mondta! Ott Anna beszélget anyaságról, apaságról, a szülői lét buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról a meghívott írókkal, költőkkel, alkotókkal. Az évadzáró epizód vendége: Péterfy-Novák Éva, az Egyasszony szerzője. 
    Erről lesz szó:
    Anyai veszteségek, gyász
    Szülészeti körülmények
    Gyermekvállalás és felelősség akkor és most
    Fájdalmak távoltartása
    Társválasztás
    Traumaírás
    Az Egyasszony írásának története és újra kiadásának tanulságai
    Olvass tovább a sorozatról a könyvesmagazin.hu-n, ahol minden rész után könyvajánlókat is találsz. Ha kapcsolódnál a podcastban elhangzottakhoz saját történeteddel, vagy kérdéseddel, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre. 
    Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! Ezt senki nem mondta! – a podcast sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.
    Zene: Wata
    Arculat: Bárdy Anna

    • 33 min
    UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

    UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

    Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 
     
    Mindannyian tervezzük az életünket, de hogyan lehet és miért kell ezt tudományos szinten művelni? És lehet-e optimistán csinálni? Egyáltalán, mikor kezdődik a jövő? Ezeket a kérdéseket is érintették a podcastben Rab Árpáddal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársával, egyetemi docenssel.
    Rab szerint a jövőkutatásban a legnagyobb ellenségünket, az időt tesszük szövetségesünkké. A beszélgetés során szóba került, milyen hatásai vannak annak, hogy ennyire felgyorsult az, milyen ütemben kerülnek a technológiai vívmányok a társadalom elé. Vagy hogyan építünk kvázi emlékeket magunk számára azzal, ha elképzelünk jövőbeli forgatókönyveket – ezek az emlékek ugyanis még pszichológiailag segítenek kezelni az új helyzetek okozta pánikot vagy kellemetlen meglepetéseket. Szóba kerül, hogyan kapcsolódnak popkulturális jelenségek (például egy zombijárvány) nagyon is valós problémákhoz és ahhoz, hogyan lehet rájuk felkészülni. És megvitatták, mi történik a stand uppal, ha már lesznek valós idejű fordítóprogramok.

    • 1 hr 2 min

Top Podcasts In Arts

Radio drama
Treći program Hrvatskoga radija
Meditation music. Peaceful calm music 528, 432 Hz
Nobody
The History of Literature
Jacke Wilson / The Podglomerate
The Literary Life Podcast
Angelina Stanford Thomas Banks
A is for Architecture
Ambrose Gillick
Design Better
The Curiosity Department, LLC

You Might Also Like

Az élet meg minden
Tóth Szabolcs Töhötöm
444
444
Partizán
Partizán média
HetiVálasz
Válasz Online
Friderikusz Podcast
Friderikusz Sándor
Szavakon túl
Klubrádió