2,000 episodes

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • News

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    Ako sa žije na najnebezpečnejšom mieste sveta? S Petrom Sabom o koridore Suwalki v Litve (podcast)

    Ako sa žije na najnebezpečnejšom mieste sveta? S Petrom Sabom o koridore Suwalki v Litve (podcast)

    Keď agresor a jeho podporovateľ zdieľajú s tebou hraničnú čiaru. Personifikovane Putin a Lukašenko a ich Rusko a Bielorusko vo vzťahu k Litve. Naviac – keď na tvojom území leží koridor Suwalki, ktorý je aktuálne označovaný za najnebezpečnejšie miesto na zemi. Len pred pár dňami tam východné krídlo Aliancie cvičilo logistiku nasadenia pre prípad útoku. A bol tam aj náš Peter Sabo, ako jediný akreditovaný novinár z našich končín. 
    Aká je perspektíva vojny z pohľadu trojmiliónovej Litvy, ktorej susedom sú Rusko a Bielorusko? Ako vnímajú svoje členstvo v Aliancii a aké sú nálady v súvislosti s prípadnou obranou krajiny? 
    Litva ako člen Európskej únie a Nato očami reportéra Aktualít. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 32 min
    Európa: Krajná pravica v europarlamente. Sú dosť silní na vlastnú frakciu?

    Európa: Krajná pravica v europarlamente. Sú dosť silní na vlastnú frakciu?

    Slovensko pozná mená nových, či staronových europoslancov. Päť politických strán získalo viac ako 5 % voličských hlasov. V podcaste budete počuť krátke rozhovory so zvolenými europoslancami - Ľudovítom Ódorom (Progresívne Slovensko), Katarínou Róth Neveďalovou (Smer-SD) a Miriam Lexmann (KDH).
    Výsledky volieb na Slovensku, ale aj v iných krajinách a budúcu podobu europarlamentu v podcaste rozoberáme aj so šéfom Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robertom Sermekom a komentátorom Andrejom Matyšákom.
    Môže ovplyvniť fungovanie europarlamentu nárast krajnej pravice? Šéf Kancelárie európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek v podcaste hovorí, že si musíme počkať. „Treba si počkať, ako budú schopní spolupracovať. Sú rôznorodí, nevie sa, či budú vedieť vytvoriť spoločnú frakciu. Najbližšie týždne ukážu, ako sa sformujú frakcie," približuje.
    Slovensko v rámci účasti v eurovoľbách konečne nie je na chvoste. „Prvýkrát v histórii nebude posledné. Videli sme nižšie čísla v Chorvátsku, Litve," hovorí Robert Sermek.
    Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.
    Moderuje Denisa Hopková.

    • 31 min
    Už po júnovej schôdzi parlamentu tu bude menej transparentnosti a viac centralizácie, tvrdí politológ Radoslav Štefančík (podcast)

    Už po júnovej schôdzi parlamentu tu bude menej transparentnosti a viac centralizácie, tvrdí politológ Radoslav Štefančík (podcast)

    Začala sa júnová schôdza parlamentu. Posledná pred letnými prázdninami. A ak vládna väčšina deklaruje, že urobí poriadok napríklad s kultúrnymi fondami či Rtvs, nedarí sa jej to na vlastnom pôdoryse. Hľadanie poriadku vo vlastných vzťahoch odkazuje na leto – a ide najmä o obsadenie postu predsedu parlamentu. 
    Napriek tomu, že koaličná zmluva ho dáva strane Hlas, Robert Fico, Robert Kaliňák a s nimi Andrej Danko a jeho ľudia opakujú, že by mala pripadnúť SNS. A napriek tomu, že riešenie odsúvajú na leto, z Hlasu a od jej nového predsedu zaznieva stále to isté – rešpekt k platnej koaličnej zmluve a zároveň ku koaličným partnerom. „Rešpektujeme aktuálne platnú koaličnú zmluvu a z nej vyplývajúce nároky“, hovorí Matúš Šutaj Eštok.

    Dočká sa jej, či hrozí koaličná kríza? 

    „Toto je len pokračovaním nerešpektu, resp. pohŕdaním strany Hlas, keď im chcú zobrať túto funkciu. Na druhej strane je to podmienené tým, že Andrej Danko je neriadenou strelou“, tvrdí politológ Radoslav Štefančík. „Je možné, že ak by nedostal tento post, bude nestabilným prvkom koalície. Predstavitelia Smeru chcú mať radšej pokoj“, dodáva. 

    Politológ tiež konštatuje, že po tejto parlamentnej schôdzi bude Slovensko „menej transparentné a viac centralizované“. Naráža najmä na zámer koalície zrušiť verejnoprávnu RTVS a nahradiť ju novou inštitúciou STVR, ktorá je už zo zákona zaťažená politickými nomináciami aktuálnej vládnej moci rovno v jej kontrolnom orgáne.

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 27 min
    SHARE: Apple oficiálne ukázal svoje plány s AI. Príliš málo a príliš neskoro

    SHARE: Apple oficiálne ukázal svoje plány s AI. Príliš málo a príliš neskoro

    Spoločnosť Apple na konferencii WWDC 2024 predstavila nielen nové verzie všetkých svojich operačných systémov, ale aj víziu využívania umelej inteligencie na svojich platformách. O tom, ako si Apple predstavuje svoju budúcnosť na poli AI a tiež o novinkách v iOS 18 a macOS Sequoia sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.
    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:
    Zmeny a nové funkcie v iOS 18.zlepšenie manažmentu okien a prepojenia zariadení v macOS Sequoia.Súbor funkcií Apple Intelligence.Vlastný nástroj na AI od Apple.Spolupráca s OpenAI.
    Téme sa venujeme aj tu:
    Apple začal prehrávať, problémy dokonca nedokázal ani pekne zaobaliť (komentár)Poznáme veľké plány Apple pre umelú inteligenciu: Prekvapí vás, čo všetko dokážeApple predstavil iOS 18: Prekopaný homescreen, zamykanie appiek, úplne nový Mail aj FotkyApple uviedol nový macOS: Inšpiroval sa u konkurencie, v jednej veci konečne dorovnáva WindowsNový systém pre Apple Watch prinesie lepší prehľad o vašich tréningoch, zdraví aj kondíciiApple vylepšuje operačný systém svojej TV. Prináša šikovné funkcie pre milovníkov filmovHeadset Apple Vision Pro mieri aj do Európy, vylepší nielen ovládanieApple vynovil systém pre iPad. Integruje AI, vylepšuje poznámky, poteší aj počtárovApple prezradil, na akých zariadeniach pobeží iOS 18 či iPadOS 18
    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

    • 46 min
    Sledujú a komentujú popravy i brutálne mučenie. Naša mládež sa radikalizuje (Ráno Nahlas)

    Sledujú a komentujú popravy i brutálne mučenie. Naša mládež sa radikalizuje (Ráno Nahlas)

    V uzavretých internetových komunitách sledujú, vzájomne si zdieľajú a potom i komentujú verejné popravy či brutálne mučenie. Naša mládež sa radikalizuje. "Pointa nie je sledovanie tých brutálnych obsahov, ale práve tá komunita. Začiatok intervencie je počúvať ich a dať im zážitok prijatia, ktorého sa im v okolitom svete nedostalo, hovorí šéf internetovej poradne IPčko Marek Madro.
    "Tie trendy, ktoré pozorujeme vo svete, trendy teroristických útokov ako prejavov rastúcej radikalizácie, tak oni sa postupne presúvajú aj sem, k nám a naša spoločnosť, náš systém a ani naše školstvo na to vôbec nie sú pripravené," varuje šéf internetovej poradne pre mladých IPčko Marek Madro. Práve preto IPčko prichádza s projektom "Nevypočutý", ktorý je určený ako mladým ľuďom, tak aj školám, učiteľom či školským psychológom.
    "Na samom začiatku nie sú internetové online komunity, oni majú vplyv až potom ako zlyhá celý ten offlinový systém, až potom ako zlyhá rodina, škola či ulica," vysvetľuje Madro.
    Napokon, už majster existencializmu J. P. Sartre hovoril: "Potrebujem druhého aby som sa lepšie pochopil", pretože práve nevypočutosť, to je jeden z dôvodov rastúcej radikalizácie našej mládeže. Tak prečo aj zdanlivo nijako a ničím nevyčnievajúci mladí ľudia u nás - neraz na samom rube zúfalstva, padajú do osídiel takej radikalizácie, akú si často nevieme ani len predstaviť? Aké sú dôvody, ako to spoznať a najmä, ako z toho celého - v tejto už i tak neistej a tekutej dobe, von?
    "Je jasné, že keď hovorím, že deti si medzi sebou zdieľajú mučenie či popravy, tak je to niečo, čo nás dospelých šokuje, ale ono je to vlastne iba prostriedok ako oni strácajú cit pre to, čim spoločnosť okolo nich žije pretože oni majú pocit, že žijú v úplne inom svete, ako ten, v ktorom žije väčšinová spoločnosť.
    A aké je riešenie? Znie to možno banálne, ale je to - Pravda a autenticita toho nášho reálneho sveta ako i rešpekt a najmä vypočutie sveta našich detí.
    "Radikalizácia veľmi úzko súvisí s frustráciou no a keď sme frustrovaní, začneme hľadať niekoho, kto má podobné skúsenosti a podobné postoje ako my sami, hľadáme podobný príbeh, ako je ten náš. No v každej jednej chvíli toho postupu k radikalizácií, je tým mladým ľuďom možné pomôcť - len ten internet to celé extrémne zrýchlil. Naozaj to začína v tom, že tá moja osobná "ťažkosť" bola nevypočutá - že celý ten systém od rodiny po školu či komunitu jednoducho nedokázal odpovedať na tie moje problémy," hovorí šéf IPčka.
    Počúvate Ráno Nahlas, dnes s Marekom Madrom a Zuzanou Juránekovou z IPčka. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

    • 43 min
    „Aj slepý vidí vládne zámery s RTVS“. Slovensko zažilo historicky prvý výstražný štrajk vo verejnoprávnom médiu (podcast)

    „Aj slepý vidí vládne zámery s RTVS“. Slovensko zažilo historicky prvý výstražný štrajk vo verejnoprávnom médiu (podcast)

    Po čiernom dni výstražný štrajk. Zamestnanci a spolupracovníci pokračujú v protestných akciách proti pripravovanej zmene verejnoprávnej RTVS. Vládna väčšina pod taktovkou SNS chce z nej mať inštitúciu, na ktorú budú môcť mať dosah – zaznievajú obavy a kritika. 
    Na protestnom pochode sme boli s reportážnym mikrofónom.

    „Mrzí ma, že politici vnímajú verejnoprávne médium len čisto ako politické vysielanie. Ich zaujíma len obsadenie politických diskusií, ako sú zabezpečené jednotlivé strany. Ale čo skutočne robí verejnoprávna inštitúcia, ako by bolo mimo ich rámca“, tvrdí dosluhujúci generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Jeho manažment vyjadril podporu výstražnému štrajku zamestnancov a spolupracovníkov RTVS. 

    V reportáži z protestného pochodu Bratislavou, ktorý prešiel aj okolo úradu vlády a skončil pred ministerstvom kultúry vám ponúkame širokú paletu pohľadov tvorivých pracovníkov verejnoprávnej inštitúcie i jej spolupracovníkov. 

    Budete počuť napríklad Michal Hercega, ktorý je nevidiaci redaktor rozhlasu; tiež Tomáša Bartoníčka zo štrajkového výboru, humoristu Sama Trnku, investigatívneho reportéra Ivana Bradu, moderátora Mareka Gudiaka, politológa Jozefa Lenča, novinárku a publicistku Ľubu Lesnú, novinára Eugena Kordu, poetku Mirku Ábelovú a ďalších.

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 28 min

Top Podcasts In News

The Intelligence from The Economist
The Economist
Global News Podcast
BBC World Service
Economist Podcasts
The Economist
Srbija u dva
Radio Slobodna Evropa
Pantelićev Georeport
Velike priče
FAZ Frühdenker - Die Nachrichten am Morgen
Frankfurter Allgemeine Zeitung F.A.Z.

You Might Also Like

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Denník N Newsfilter
Denník N
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk