Ľudskosť

Ľudskosť
PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

Rp39.000/bln atau Rp439.000/thn setelah percobaan

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

  1. 171. Aké to je, nemať deti, keď po nich túžime? (Lucia Husárová a Katarína Mikoczy)

    3 H LALU

    171. Aké to je, nemať deti, keď po nich túžime? (Lucia Husárová a Katarína Mikoczy)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Aké to je veľmi chcieť deti, no nemôcť ich mať? Smútiť za touto stratou a popritom dostávať necitlivé otázky, hodnotenia a nevyžiadané rady od svojho okolia? A sledovať aj to, ako sa iným ľuďom naokolo rodia deti a rastú? Podľa výskumných projekcií prežije svoj život bez detí 15 až 20 percent žien, ktoré sú aktuálne v reprodukčnom veku. Niektoré preto, že deti nechcú, ale mnohé preto, že im to z rôznych príčin nevyjde. V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva o nedobrovoľnej bezdetnosti s dvoma hostkami - Luciou Husárovou a Katarínou Mikoczy. Lucia a Katka sú obe psychologičky a s bezdetnosťou majú navyše aj osobnú skúsenosť. Založili spolu projekt Nevšedná, ktorého cieľom je umožniť nedobrovoľne bezdetným ženám deliť sa o svoje pocity a navzájom sa podporiť. "Aj keď sa toto prirovnanie môže niekoho dotknúť, je to podľa mňa v niečom podobné, ako keď nám zomrie niekto, koho máme radi," vraví Lucka v podcaste. "A rozdiel je v tom, že keď niekto zomrie, je spoločnosťou akceptované, keď smútime. Cítime spoluúčasť okolia, ktoré je k voči nám chápavé, prívetivé, citlivé. No v prípade [nedobrovoľnej bezdetnosti] to často absentuje, takže sa môžeme sa cítiť veľmi osamelo." Barbora sa pýta, ako obe vnímajú a prežívajú svoju bezdetnosť a ako sa ich pocity vyvíjali v čase. Hovoria aj o tom, ako ich obohatilo ich priateľstvo mimo práce a rozprávanie o svojich pocitoch. Lucia vysvetľuje, ako vyzerá proces smútenia a postupného prijímania reality. A aké to je vidieť rásť deti svojej rodiny, kamarátok a blízkych. "V našej spoločnosti sme sa naučili hovoriť o tehotenstve tak, akoby sa to dalo dosiahnuť vlastnými silami," vraví Lucia. "Hovoríme o tom tak, že sa treba snažiť, treba pre to robiť viac, a je to zrazu trocha taký výkon. A aj preto potom nasledujú pocity hanby a zlyhania." Barbora sa pýta aj na to, čo máme robiť, ak sme teta, dedko, svokra či sestra bezdetnej ženy a máme potrebu zistiť, ako to s deťmi vlastne má. A či existuje aj nejaký dobrý spôsob, akým túto tému otvoriť. Spomenuté v podcaste: Nevšedná - podporná skupina pre nedobrovoľne bezdetné ženy Hostky odporučila knihy: Žijte neočekávaný život (Jody Day) Bezdětná (Monika Baudišová) Newsletter Barbory Marekovej: Môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovší komentár: Prečo ľudia kradnú alkohol? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (01:58) O projekte Nevšedná (08:50) Čo sú dôvody bezdetnosti? (24:24) Ako prijať bezdetnosť (33:30) Ako hovoriť o téme bezdetnosti? (43:33) O sebahodnote a skupine Nevšedná (52:30) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    55 mnt
  2. 170. Výtvarníčka Ivana Šáteková o príbehu pratety, ktorú týral násilný manžel

    20 NOV

    170. Výtvarníčka Ivana Šáteková o príbehu pratety, ktorú týral násilný manžel

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost V listoch svojho dedka objavila príbeh pratety, ktorá bola obeťou partnerského násilia a ktorej štát a ani rodina neboli schopní pomôcť. Ivana už síce s pratetou nestihla mať bližší vzťah no napriek tomu cítila, že sa jej tento príbeh niečom dotýka. Vo výstave s názvom “Sama si za to môžeš!” ho poprepletala s príbehmi iných žien a rodín, ktoré nikdy nestretla. Umelecky stvárnila témy ako je alkoholizmus, traumy, či násilie v blízkych vzťahoch. “Zistila som, že takúto ryhu na duši má mnoho ľudí z môjho okolia vo svojich rodinách,” vraví Ivana v podcaste, “a je to tabuizovaná téma, pričom by nemala byť.” Barbora sa pýta, ako toto poznanie zmenilo jej pohľad na predkov. Čo je pre ňu dôležité v rodine, ktorú má dnes. A aj na to, ako môže verejnosť podporiť výtvarníčky a výtvarníkov. Spomenuté v podcaste: Sama si za to môžeš! (Ivana Šáteková) Mňa už to nebaví (Ivana Šáteková) Hostka odporučila knihy: Věci, na které nastal čas (Petra Soukupová) Vegetariánka (Han Kang) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie: Prečo ľudia kradnú alkohol? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (01:55) O násilí v rodine (11:13) O výstave a tvorbe (32:35) O feminizme (35:51) O rodine (41:53) O budúcnosti (47:15) O iniciatíve otvorená kultúra (49:52) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    53 mnt
  3. 169. Ako tu spolu žiť a nepohlušiť sa navzájom? (filozof Matej Cíbik)

    14 NOV

    169. Ako tu spolu žiť a nepohlušiť sa navzájom? (filozof Matej Cíbik)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Čo je to liberalizmus? Ako tento ideologický prúd vznikol? A aké sú výzvy, ktorým čelí dnes? Na výročie novembra 1989 sa Barbora Mareková rozpráva s filozofom a vysokoškolským pedagógom Matejom Cíbikom o jeho knihe Liberáli a tí druhí, ktorá onedlho vyjde vo svojom druhom, vylepšenom vydaní. Matej pôsobí na Pardubickej univerzite, venuje sa etike a politickej filozofii, teóriám spravodlivosti či úlohe rovnosti v spoločnosti. Študoval na Karlovej univerzite v Prahe, na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti a na London School of Economics. V tejto epizóde Ľudskosti Matej približuje históriu liberalizmu - to, aké mal ciele v čase, keď vznikol a aká je jeho dnešná mainstreamová podoba. Hovorí aj o problémoch, na ktoré dnes v liberálnych demokraciách nemáme dobrú odpoveď. “Moderní diktátori a autokrati medzičasom pochopili, že protesty vyzerajú možno zle, ale sú nejakým spôsobom dočasné a stačí ich teda vysedieť,” vraví v Matej v podcaste. “Takže keď je spoločnosť aspoň trocha polarizovaná, ľudia majú pocit, že ‘naši sedia doma, protestujú tí druhí a je to vlastne celé jedno’.” Rozoberú aj tému rodiny, feminizmu, LGBTI+ ľudí a rozprávajú sa o vzťahu medzi slobodou a rovnosťou. Ako spolu súvisia? A prečo ich štát potrebuje riešiť? Spomenuté v podcaste: Liberáli a tí druhí (Matej Cíbik) A Theory of Justice (John Rawls) Hosť odporučil knihy: Free (Lea Ypi) The Liberalism of Fear (Judith N. Shklar) Jak ulovit malou štiku (Juhani Karila) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako vyzerá správna obeť? Drobná stará pani, ktorú prepadol veľký muž na drogách. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00:00) Úvod (00:02:45) Čo je to liberalizmus? (00:12:37) Ako sa díva liberalizmus na rodinu? (00:19:11) Je tolerancia súčasťou liberalizmu? (00:22:49) História liberalizmu, jeho dnešné poňatie a prístup k rovnosti (00:34:21) Je liberalizmus nekonkrétny? (00:39:50) Ako John Rawls ovplyvnil uvažovanie o liberalizme (00:45:42) Aký je vzťah liberalizmu k feminizmu? (00:52:29) Je liberalizmus v kríze? (00:55:22) Je Slovensko liberálna demokracia? (00:58:47) Prečo vznikla kniha Liberáli a tí druhí (01:08:50) Ako využívať v liberálnej demokracii expertnosť (01:17:31) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1j 20m
  4. 168. Život po nevere: Zostať, či odísť? Každé rozhodnutie má svoju cenu

    7 NOV

    168. Život po nevere: Zostať, či odísť? Každé rozhodnutie má svoju cenu

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Aké je to byť neverný alebo neverná? Ako sa cítime, ak sme podvedený alebo podvedená, a čo prežívame, keď sme niečím milencom či milenkou? Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore o nevere s dvojicou psychológov a párových terapeutov. V predchádzajúcej epizóde spolu rozobrali dôvody, pre ktoré sú ľudia neverní a tiež to, aké podoby môže nevera mať. Dnes sa zas obujú do topánok všetkých ľudí v neverníckom trojuholníku. Lenka aj Norbert sú klinickí psychológovia, psychoterapeuti a venujú sa aj párovej terapii. No a Lenka popritom tvorí aj podcast Prítomie, zameraný na zdieľanie príbehov a podporu vo vlastnom prežívaní. "U neverného človeka sa dajú pozorovať dva fenomény: obrovská nerozhodnosť a tiež zaseknutie v tom, čo si má vybrať, ako sa rozhodnúť. Zvyčajne nechce o nič prísť, nechce stratiť ani jedno. A druhý rozmer je, že nechce ani nikomu ublížiť," vraví Lenka v podcaste. "To, že sme spolu zostali 'kvôli deťom', je racionalizácia. A deti sú často použité ako zdôvodnenie inej, hlbšej motivácie," vraví Norbert. Priblížia, prečo je neveru ťažké ukončiť a tiež to, za akých podmienok dokáže primárny vzťah neveru prekonať tak, aby sa v ňom obnovil pocit zmyslu, blízkosti a dôvery. "My ľudia väčšinou preceňujeme svoju schopnosť ukončiť [paralelný] vzťah a vycúvať z neho," vraví Lenka. "V našej kultúre sa učíme, ako sa zoznamovať, ale neučíme sa, ako sa lúčiť," dodáva Norbert. A hovoria aj o tom, ako je vo vzťahu možné nevere predchádzať. Spomenuté v podcaste: Nevera z pohľadu milenky: Sľuboval, že sa rozvedie, no opustil ma, keď som otehotnela (podcast Prítomie) O láske k ženatému mužovi, vnútornom konflikte a dilemách (podcast Prítomie) Hostia odporučili knihy: Bláznivá láska (Kelly Murray, W. Brad Johnson) V sevření touhy (Gale Holtz Golden) The State of Affairs: Rethinking Infidelity / Prehodnotenie nevery (Esther Perel) Manželka 22 (Melanie Gideon) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako vyzerá správna obeť? Drobná stará pani, ktorú prepadol veľký muž na drogách. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod(01:31) Čo prežívajú neverní ľudia? (09:34) Aké je to byť podvedený/á (14:16) Aký má nevera dopad na vzťah(19:08) Aké je to byť v pozícii milenca/milenky (26:58) Ako napraviť vzťah po nevere (33:46) Na kom je zodpovednosť za obnovenie dôvery vo vzťahu (45:34) Čo su znaky páru, ktorý je na ceste neveru zvládnuť (48:49) Ako sa starať o vzťah (55:47) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    59 mnt
  5. 167. Ako vzniká nevera? Vysvetlí dvojica párových terapeutov

    31 OKT

    167. Ako vzniká nevera? Vysvetlí dvojica párových terapeutov

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Téma nevery sa v nejakej podobe dotýka takmer každého. Možno s ňou máme osobnú skúsenosť a boli sme v pozícii neverného, nevernej, v pozícii podvedeného či podvedenej, a možno sme sa ocitli v roli niekoho milenca či milenky. Nevera sa nás dotýka aj vtedy, ak sme vyrástli v domácnosti s neverným rodičom. Alebo ak pozorujeme rozpad vzťahu pre neveru vo svojom blízkom okolí. Alebo ak sme bútľavou vŕbou človeku, ktorý sa ocitol v neverníckom trojuholníku a nevie ako z neho von. Prečo sú ľudia neverní? Aké majú očakávania od paralelných vzťahov a ako potom vyzerá realita? V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva o nevere s dvojicou odborníkov - Lenkou Pavukovou Rušarovou a Norbertom Uhnákom. Obaja sú klinickí psychológovia, psychoterapeuti a venujú sa aj párovej terapii a Lenka tvorí popri psychologickej praxi aj podcast Prítomie zameraný na zdieľanie príbehov a podporu vo vlastnom prežívaní. „Stretávam sa napríklad s tým, že ľudia objavia prostredníctvom nevery akúsi svoju romantickú stránku, ktorej dovtedy venovali vo svojom živote málo pozornosti,“ vraví Norbert v podcaste. „A pravda je, že v našej kultúre sa ľudia po tejto stránke ani veľmi nekultivujú.“ „Časť ľudí si myslí, že vo vzťahu, kde cítia bezpečie, pokoj, lásku a starostlivosť, nemôžu zároveň cítiť a budovať dobrodružstvo, riziko, túžbu, vzdialenosť, a novosť,“ vraví Lenka. „A jasné, že sa o to treba aj trocha snažiť a robiť to zámerne, ale možné to je. Ľudia si však často myslia, že zo vzťahu sa stratila iskra a už to tým pádom asi nie je ten pravý vzťah - berú to veľmi fatalisticky,“ dodáva. Tému nevery rozoberieme v dvoch dieloch podcastu, v dnešnom prvom Lenka a Norbert vysvetlia, ako zvykne nevera začať a aké podoby môže mať, a o týždeň sa postavíme do topánok všetkých ľudí v neverníckom trojuholníku. Porozprávajú aj o tom, za akých podmienok dokáže primárny vzťah neveru ustáť - tak, aby sa v ňom obnovil pocit zmyslu, dôvery a blízkosti. A ako je možné nevere predchádzať - ak vernosť považujeme za hodnotu, ktorá je pre nás dôležitá. Spomenuté v podcaste: The State of Affairs: Rethinking Infidelity (Esther Perel) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:49) Je očakavanie vernosti samozrejmosťou? (14:09) Prečo sa téma nevery dotýka každého z nás? (19:05) Ako neveru vnímajú ženy a muži (24:14) Prečo sú ľudia neverní? (34:07) Je nevera dôsledkom nefunkčného primárneho vzťahu? _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    46 mnt
  6. 166. V topánkach detí v školskom veku: aké prekážky musia zdolať? (Dávid Chmelár)

    23 OKT

    166. V topánkach detí v školskom veku: aké prekážky musia zdolať? (Dávid Chmelár)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Čím viac toho vieme o ľudskom vývine, tým jasnejšie sa ukazuje, ako dôležitá je v našich životoch základná škola a zážitky, ktoré si z nej odnášame. Počas formatívnych rokov sa deti naučia veľmi veľa o sebe a o tom, ako fungujú vzťahy. Do ďalšieho života si potom odnesú určité presvedčenia napríklad o tom, či sú hodnotní ľudia, či sú v niečom zaujímaví, či niečo dokážu. Či môžu dôverovať iným, byť sami sebou, a požiadať o pomoc. V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Dávidom Chmelárom. Dávid je sociálny pedagóg, pracuje v bežnej štátnej základnej škole v bratislavskom Novom Meste a jeho úlohou je zlepšovať atmosféru a vzťahy medzi ľuďmi v škole. Pôsobí zároveň v Centre prevencie a podpory, čo je verejná inštitúcia, ktorá poskytuje psychologickú podporu deťom na školách v spádovej oblasti a robí to aj cez poradenstvo a podporu pre učiteľov a rodičov. Dávid v podcaste rozpráva, čo sa za roky práce s deťmi dozvedel o ich životoch. "Veľa detí žije s len jedným rodičom alebo majú doma niečo narušené," vraví v podcaste. "Jedna mama mi volala, či by jej syn nemohol u mňa prespať, lebo jeho otec ho chce zabiť. Ďalší žiak mi povedal, že jeho mama odišla pred piatimi rokmi na Vianoce z domu a odvtedy ju nevidel, žije iba s otcom. Vidím tiež veľa sebapoškodzovania, porúch príjmu potravy, zlý sebaobraz, nízku sebaúctu." Vysvetľuje, ako pracuje s deťmi v škole, ako ich vie podporiť a ako môže škola deťom pomôcť zlepšiť svoj sebaobraz a vzťahy s inými. Hosť odporučil knihy: Sloboda učiť sa (Carl R. Rogers, H. Jerome Freiberg) Ako som sa stal sám sebou (Irvin D. Yalom) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00:00) Úvod (00:01:45) Čo je úloha sociálneho pedagóga (00:09:40) Čím si prechádzajú školopovinné deti (00:16:18) Agresivita, osamelosť, sebapoškodzovanie a nízka sebahodnota z pohľadu sociálneho pedagóga (00:28:45) O vietnamských, ukrajinských a rómskych deťoch (00:40:22) Čo zažívajú deti v rodinách a aká je v tom úloha školy (00:46:16) Sú dnešné deti precitlivé? (00:51:34) O nízkoprahovosti (00:57:03) Ako sa Dávid stal sociálnym pedagógom (01:01:10) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1j 3m
  7. 165. Naša myseľ má viacero častí. Ako ich rozpoznať a uzdraviť? (Ivan Vyskočil)

    16 OKT

    165. Naša myseľ má viacero častí. Ako ich rozpoznať a uzdraviť? (Ivan Vyskočil)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Prečo sa niekedy cítime kompetentní a odvážni a inokedy zas malí a neschopní? A prečo v nás niektorí ľudia spúšťajú stres a v prítomnosti iných sa zas cítime pokojne? Podľa terapeutického prístupu s názvom Internal Family Systems (IFS) človek nie je jednoliata osobnosť, ale súbor viacerých častí, ktoré sa podvedome aktivujú v závislosti od situácie v ktorej sme. Niektoré svoje časti dokážeme rozpoznať pomerne ľahko, ale sú aj také, ktoré sme v sebe hlboko pochovali, napríklad preto, že si so sebou nesú nevyliečené traumy. Vytesňovanie týchto častí nám však v živote môže spôsobovať ťažkosti - či už v osobnom prežívaní alebo aj vo vzťahoch s inými. Terapeuti, ktorí sa na človeka dívajú cez model IFS, pomáhajú klientom a klientkam spoznať svoje časti a naučiť sa s nimi pracovať tak, aby človek dokázal využívať zdravý potenciál každej jednej z nich. Barbora Mareková sa v tejto epizóde Ľudskosti pozrela na systém IFS s terapeutom, psychotraumatológom Ivanom Vyskočilom. Ivan približuje, ako jednotlivé časti vznikajú, prečo sa medzi nimi objavuje napätie a ako prebieha terapia, ktorá im dáva priestor na sebavyjadrenie a uzdravenie. Spomenuté v podcaste: No bad parts / Tohle všechno jsem já (Richard Schwartz) Hosť odporučil knihy: Ľudskosť (Rutger Bregman) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00:00) Úvod (00:02:24) Čo je to IFS (00:12:17) Aké časti máme (00:21:48) Aké sú vzťahy medzi našimi časťami (00:30:10) O agresívnych častiach (00:37:04) Ako sa pracuje s časťami v terapii a čo je to "Ja" (00:47:25) Aké môže mať terapia s časťami výsledky (00:55:57) V čom je ešte užitočný koncept IFS (01:00:44) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    1j 2m
  8. 164. Ľudí už nestačí motivovať peniazmi. Ako tvoriť hodnotné pracovné prostredie? (Martin Čajko)

    9 OKT

    164. Ľudí už nestačí motivovať peniazmi. Ako tvoriť hodnotné pracovné prostredie? (Martin Čajko)

    *Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost Čo môže firma spraviť preto, aby v nej ľudia chceli pracovať? Nároky na pracovné prostredie sa menia a ľudí už nestačí motivovať iba peniazmi. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva so psychológom, lektorom a podnikateľom Martinom Čajkom o tom, ako vytvoriť priaznivé pracovné prostredie, v ktorom ľudia dokážu spolupracovať a podať dobrý výkon. Martin je spoluzakladateľom organizácie Otvorená hra, ktorá sprevádza majiteľov a majiteľky firiem, manažérov a manažérky a tiež celé tímy pri riešení rôznych druhov dilem a problémov na pracovisku. „Firmy sa potrebujú pripraviť na to, že generácii Z (ľudia do približne 27 rokov) už nestačí hocičo,“ vraví Martin v podcaste. „Táto generácia vyrástla s internetom a nemá problém odísť z práce, ak im tam niečo nedáva zmysel. Takže teraz to už nepôjde len tak, že budeme ľudí vo firme držať strachom alebo ich budeme manipulovať a striedať cukor a bič. Firmy potrebujú vytvárať prostredie, ktoré je hodnotné, niekam smeruje a dáva ľuďom zmysel,“ dodáva. Ako nás ovplyvňuje firemná kultúra? Patria do práce emócie? Ak áno, ako ich zmysluplne vyjadriť? Prečo sa v práci vyhýbame konfliktom a prečo radšej klebetíme v kuchynke? Ako vzniká medzi zamestnancami rivalita a v čom môže byť pre firmu kontraproduktívna? A prečo je dôležité, aby mala firma vyjasnené hodnoty a aby o nich vedel každý človek, ktorý v danej firme pracuje? Vypočujte si podcast. Spomenuté v podcaste: Rozhovor o firemných hodnotách (epizóda podcastu Otvorene) Hosť odporučil knihy: Odhalené emócie (Paul Ekman) Budoucnost organizací (Frederic Laloux) Respektovat a být respektován (Dobromila Nevolová, Jana Nováčková) Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako Dolinková obhajovala Drakulu: Prečo je pre politikov ťažké sa ospravedlniť? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:37) Aký sme, keď sme v práci (10:05) Otvorenosť, autenticita a toxicita na pracovisku (16:20) Ako vybudovať zdravú kultúru v práci z manažérskej pozície (21:05) Ako pracuje Otvorená hra (28:10) Prečo je pre firmu dôležité mať pomenované hodnoty (36:21) O apriórnej dôvere (48:24) Ako si nastaviť očakávania od zamestnania (54:03) Záver _   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _   Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _   Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

    55 mnt

Acara dengan Manfaat Langganan

  • Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME. V sobotu komentujeme politické a celospoločenské dianie predchádzajúceho týždňa.

  • Klik je týždňový podcast denníka SME o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete technológií, médií a sociálnych sietí. Moderujú Dávid Tvrdoň a Ondrej Podstupka.

  • Týždenný podcast denníka SME o filmových a seriálových novinkách. Moderátori Peter Konečný a Juraj Malíček rozoberajú kino premiéry aj nové tituly na streamovacích službách, ktoré sa oplatí vidieť a venujú sa aj novinkám, ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť. Nová epizóda vychádza každú sobotu.

  • Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

  • Piatoček je týždenný satirický podcast nielen o politike. Vychádza, prekvapivo, každý piatok.

  • Týždenný podcast o významných historických udalostiach s hosťami. Pripravuje denník SME v spolupráci s Historickou revue. Moderuje Jaroslav Valent.

PODPORTE PODCASTY SME

Počúvajte všetky podcasty SME bez reklamy

Rp39.000/bln atau Rp439.000/thn setelah percobaan

Mengenai

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

Lainnya dari SME.sk

Mungkin Anda Juga Suka

Masuk untuk mendengarkan episode eksplisit

Tetap terkini dengan acara ini

Masuk atau daftar untuk mengikuti acara, menyimpan episode, dan mendapatkan informasi terbaru.

Pilih negara atau wilayah

Afrika, Timur Tengah, dan India

Asia Pasifik

Eropa

Amerika Latin dan Karibia

Amerika Serikat dan Kanada