300 episodes

Açık Bilim Podcast, bağımsız bir bilim medyasıdır. Sesli podcast yayınlarıyla hemen her hafta güncellenir.

Açık Bilim Podcast Açık Bilim

  • Natural Sciences

Açık Bilim Podcast, bağımsız bir bilim medyasıdır. Sesli podcast yayınlarıyla hemen her hafta güncellenir.

  NÖROBLOG PODCAST #31: DELİLİĞİN YÜZYILI- TÜRKİYE’DE MODERN PSİKOLOJİNİN DOĞUŞU 2

  NÖROBLOG PODCAST #31: DELİLİĞİN YÜZYILI- TÜRKİYE’DE MODERN PSİKOLOJİNİN DOĞUŞU 2

  NöroBlog YouTube kanalında tıp ve psikiyatri tarihçisi Dr. Fatih Artvinli ile Türkiye'de modern psikiyatrinin doğuşunu konuştuk. Söyleşinin ikinci bölümünü dinleyicilerimize sunuyoruz.  Konuğumuz Fatih Artvinli'nin konu üzerine 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nden çıkmış bir kitabı da var. Konuyla ilgilenen okurlarımıza ve dinleyicilerimize kitabı okumalarını tavsiye ederiz.

  • 54 min
  PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNER: “NE KADAR SU İÇMELİYİZ?”

  PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNER: “NE KADAR SU İÇMELİYİZ?”

  PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNER YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU HAKKINDA ÇARPICI TESPİTLERDE BULUNUYOR. BAHSEDİLDİĞİ KADAR SU İÇMEK ÖNEMLİ Mİ? SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN GÜNDE NE KADAR SU İÇMELİYİZ? SUYUN YARARLARI VE ZARARLARI NELER? PROF. ÇETİNER SU HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ YANITLIYOR.

  • 6 min
  MUHABBET TEORİSİ #159: EN DOĞAL BÖLÜM!

  MUHABBET TEORİSİ #159: EN DOĞAL BÖLÜM!

  Bu bölümde Çağrı Yalgın ve Kaan Öztürk doğallık safsataları üzerine ve artan 'doğal'lık furyası üzerine konuştu. Doğal olanın her zaman iyi, doğal olmayanın da her zaman kötü olmadığını; iyi ve kötüyü ancak bilimsel yöntemle sınadıktan sonra elde edebileceğimizi söyledik. Çok doğal bir bölüm oldu :)  Keyifli Dinlemeler

  • 53 min
  NÖROBLOG PODCAST #30: DELİLİĞİN YÜZYILI- TÜRKİYE’DE MODERN PSİKOLOJİNİN DOĞUŞU 1

  NÖROBLOG PODCAST #30: DELİLİĞİN YÜZYILI- TÜRKİYE’DE MODERN PSİKOLOJİNİN DOĞUŞU 1

  NöroBlog YouTube kanalında tıp ve psikiyatri tarihçisi Dr. Fatih Artvinli ile Türkiye'de modern psikiyatrinin doğuşunu konuştuk.  - Deli nedir? Mecnun kimdir? Meczup kime denir?

  - Osmanlı Devleti'nde psikiyatri nasıl kurumsallaştı?

  - Süleymaniye Bimarhanesi, Toptaşı Bimarhanesi ve Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastanesi ekseninde psikiyatri nasıl modernleşti?

  - Toplumdaki akıl hastalıkları algısı nasıl değişti?

  - İtalya'dan kalkıp gelen Dr. Mongeri Türkiye'de modern psikiyatriye giden yolu nasıl açtı?

  - Osmanlı'da akıl hastalıkları nasıl tedavi ediliyordu? Hangi ilaçlar kullanılıyordu?

  - V. Murat'ın tahttan indirilip II. Abdülhamid'in padişah olmasıyla sonuçlanan süreçte psikiyatrinin rolü neydi?  Konuğumuz Fatih Artvinli'nin konu üzerine 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nden çıkmış bir kitabı da var. Konuyla ilgilenen okurlarımıza ve dinleyicilerimize kitabı okumalarını tavsiye ederiz.  Podcastimizin ikinci bölümünü önümüzdeki hafta podcast kanalımızdan dinleyebilirsiniz.

  • 51 min
  NÖROBLOG PODCAST #29: TÜRKİYE’DE BİLİM KARŞITLIĞI

  NÖROBLOG PODCAST #29: TÜRKİYE’DE BİLİM KARŞITLIĞI

  NöroBlog Podcast'in bu bölümünde konuğumuz @symscovington ile Soner Yalçın'ın kitabı nedeniyle yeniden çıkan aşı tartışmalarından ve Türkiye'de bilim karşıtlığının tarihinden bahsettik. Teknik bir arıza nedeniyle yaklaşık 1,5 saat süren canlı yayınımızın ancak yarısını kaydedebildik. Özür dileyerek yine de keyif alarak dinleyeceğiniz bir podcast olmasını umuyoruz.

  • 43 min
  BİLİMFİLİ PODCAST #15: MANTIKSAL SAFSATALAR

  BİLİMFİLİ PODCAST #15: MANTIKSAL SAFSATALAR

  İnsan beyni, bazı yönlerden, süper bilgisayarların en güçlülerinden bile daha üstün bir performans gösteren harika bir “makinedir”. Ancak, beynimiz, hassas mantığa özel biçimde evrimleşmemiş olarak görünüyor. Zihinlerimizin, içine düşmesi muhtemel pek çok mantıksal tuzak vardır. Eğer bu tuzakların bilinçli olarak farkında olmaz ve onlardan kaçınmak için çaba göstermezsek, kendimizi çukurda bulmamız kaçınılmazdır.  Herhangi bir tartışma içerisinde, bazen bilerek, bazen de bilmeyerek mantıksal safsataları neredeyse hepimiz kullanıyoruz. Ancak eğer bir tartışmaya girecekseniz, geçerli argümanlar üretmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Daha da özelde, bilimsel bir tartışmada, sarılacağınız şeyin bilimsel veriler olduğunu ve safsatalara başvurmuş halde yakalanmanızın doğru dahi olsa bütün argümanlarınızın çöpe gitmesine sebep olabileceğini unutmayın.  Bu yayınımızda gündelik hayatta sıklıkla karşılaştığımız mantıksal safsataların neler olduğunu örneklerle açıkladık. Umuyoruz ki, bu safsatalara aşinalığınızın olması, bir tartışma içerisinde onları kolaylıkla saptamanıza ve rakibinizi ayakta tutan “koltuk değneklerini” elinden almanıza yardımcı olacaktır.  Bir sonraki yayınımızda "Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba!" girişi yapmamak adına şimdiden çalışmalara başladık bile.

  Keyifli Dinlemeler.

  • 1 hr 16 min

Top Podcasts In Natural Sciences

Listeners Also Subscribed To