11 episodes

Na dzień dzisiejszy, kilkaset tysięcy przedsiębiorstw korzysta z firm zewnętrznych, a szacowany koszt usług czystościowych w średniej wielkości fabryce, to blisko pół miliona złotych rocznie. Mimo, iż gra czystościowa toczy się o dużą stawkę, ciągle brakuje wiedzy i świadomości o tym, na co należy położyć nacisk, czym kierować się przy wyborze technologii sprzątania i jak zarządzać personelem własnym czy tez firma sprzątająca.

Mało kto jeszcze wie, jak wiele można zniszczyć wykonując nieodpowiednio usługę sprzątania oraz o tym, że sprzątanie, szczególnie w przemyśle, nie ogranicza się wyłącznie do szmaty i mopa.

Naszym celem jest stworzenie obiektywnego czasopisma, które w sposób ciekawy i prosty będzie dostarczało czytelnikowi zarówno wiedzy jak i rozrywki oraz rozwoju.

Nowoczesny Przemysł - Clean Industry Katarzyna Stanisławska

    • Business

Na dzień dzisiejszy, kilkaset tysięcy przedsiębiorstw korzysta z firm zewnętrznych, a szacowany koszt usług czystościowych w średniej wielkości fabryce, to blisko pół miliona złotych rocznie. Mimo, iż gra czystościowa toczy się o dużą stawkę, ciągle brakuje wiedzy i świadomości o tym, na co należy położyć nacisk, czym kierować się przy wyborze technologii sprzątania i jak zarządzać personelem własnym czy tez firma sprzątająca.

Mało kto jeszcze wie, jak wiele można zniszczyć wykonując nieodpowiednio usługę sprzątania oraz o tym, że sprzątanie, szczególnie w przemyśle, nie ogranicza się wyłącznie do szmaty i mopa.

Naszym celem jest stworzenie obiektywnego czasopisma, które w sposób ciekawy i prosty będzie dostarczało czytelnikowi zarówno wiedzy jak i rozrywki oraz rozwoju.

    11. Kostka brukowa po zimie – pielęgnacja i doczyszczanie

    11. Kostka brukowa po zimie – pielęgnacja i doczyszczanie

    Zima to czas próby dla każdego rodzaju nawierzchni. Nie tylko kostka brukowa wymaga solidnej konserwacji jeszcze przed nadejściem pierwszego śniegu i mrozów. Niemniej dopiero pierwsze dni wiosny stanowią największe wyzwanie dla użytkowników bruku. Topniejący śnieg i odpuszczający lód zwykle odsłaniają przed nami nawierzchnię nie tylko zanieczyszczoną, ale często po prostu zniszczoną.

    Zmiany spowodowane działaniem zimy są niezwykle trudne do usunięcia. Jeżeli zatem chcemy, by kostka brukowa na parkingu przed naszym domem lub firmą służyła nam przez lata, trzeba zawczasu zadbać o jej konserwację i właściwe czyszczenie. Pamiętajmy, że bezustannie narażona jest ona na czynniki zewnętrzne, takie jak lód, śnieg, deszcze, słońce i zmiany temperatury. To jednak nie wszystko, niebagatelny wpływ na jej stan ma również zwykłe, codzienne użytkowanie, a zimą sypanie solą, piaskiem oraz odśnieżanie za pomocą specjalistycznych maszyn.

    Jak odświeżyć wybrukowaną nawierzchnię po długich, zimowych miesiącach?

    Pozimowe czyszczenie oraz impregnacja

    Czyszczenie i konserwacja kostki brukowej powinny znaleźć się wśród pierwszych wiosennych zajęć, jakie zlecimy ekipie sprzątającej, bądź których podejmować się będziemy samodzielnie.

    - Mróz, intensywne opady deszczu i śniegu czy silne nasłonecznienie to środowisko, w którym bruk musi funkcjonować bez pogorszenia swoich walorów estetycznych – mówi Krzysztof Wilk, Technolog/Kierownik ds. Kontroli Jakości Polbruk S.A. – Zdarza się jednak, że na zadbanym podjeździe, tarasie czy ścieżce pojawią się trudne do usunięcia plamy po oleju silnikowym lub tłuszczu. Bywa, że podczas załadunku lub rozładunku osunie się na ziemię paleta np. z winem, plamiąc bruk. Właściciel mniejszej posesji może podjąć próbę pozbycia się zabrudzeń domowymi sposobami. Jednym z nich jest potraktowanie plamy roztworem wody i płynu do mycia naczyń, przygotowanym z zachowaniem proporcji jedna miarka płynu – trzy miarki wody. Zaczynamy od spłukania zabrudzonego fragmentu gorącą wodą, a następnie nanosimy wcześniej przygotowany preparat. Odczekujemy 30 – 45 minut i ponownie spłukujemy wodą. Jeśli to nie pomoże, powtarzamy czynność do skutku. W celu uzyskania lepszego efektu powierzchnię zabrudzonej kostki można umyć, używając szczotki o średniej twardości włosia. W trakcie użytkowania bruku mogą zdarzyć się sytuacje, że opisywany sposób usunięcia plam nie pozwoli na uzyskanie zamierzonego rezultatu. Wówczas możemy sięgnąć po bardziej stężone środki chemiczne, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one doprowadzić do odbarwienia kostki. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, możemy też zdecydować się na wymianę pojedynczych elementów, co również się stosuje – tłumaczy specjalista.

    Aby jednak zawczasu uchronić się przed tego typu problemami, zaleca się impregnację kostki brukowej po upływie minimum miesiąca od momentu ułożenia nawierzchni. Zapewni nam to dodatkową gwarancję utrzymania nawierzchni w dobrej kondycji przez długi czas. Roztwór zabezpieczy bowiem powierzchnię kostki, płyt tarasowych lub elementów małej architektury przed wchłanianiem zabrudzeń, wilgoci i wody. Impregnacji zaleca się poddawać również kostki szlachetne, nawet jeśli z założenia charakteryzują się one podwyższoną mrozoodpornością oraz niską nasiąkliwością. W celu impregnacji warto sięgać po środki

    sprawdzone, niezawierające rozpuszczalnika i niepowodujące przebarwień, które nie naruszą struktury betonu, będą odporne na alkalia, jednocześnie umożliwiając betonowi „oddychanie”.



    Przegląd i zabezpieczenie kostki brukowej

    Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet, podkreśla, że kostką brukową należy się zająć jak najszybciej po odejściu zimy.

    - Pierwszą fazą tego procesu powinno być usunięc

    • 11 min
    10. Sztuczna Inteligencja w przemyśle – nadzieje i obawy

    10. Sztuczna Inteligencja w przemyśle – nadzieje i obawy

    Autor: Adam Bała
    Sztuczna Inteligencja w przemyśle – nadzieje i obawy

    Uczyni nasze życie łatwiejszym, czy sprawi, że staniemy się zbędni? Pomoże nam w codziennych obowiązkach, a może odbierze nam pracę? Sztuczna inteligencja pozostaje źródłem nadziei, ale również obaw obywateli społeczeństwa XXI wieku. Postępu w dziedzinie AI nie da się zatrzymać, a w jej polu rażenia znajduje się coraz więcej segmentów rynku. Również branża czystościowa.

    Zacznijmy od odrobiny historii. Termin sztuczna inteligencja zadebiutował w 1956 roku, kiedy to Amerykański informatyk, profesor John McCarthy opublikował pracę na temat tworzenia maszyn zdolnych do wykazywania się inteligencją podobną do ludzkiej. Wyraził on rewolucyjną naonczas opinię, że cały proces zdobywania wiedzy oraz inne cechy inteligencji, jaką dysponuje człowiek, można opisać na tyle precyzyjnie, że już wkrótce maszyny nauczą się je symulować. Zaglądając do fachowej literatury, dowiemy się natomiast, że do powstania AI potrzeba nam połączenia robotyki, obliczeń ewolucyjnych, logiki rozmytej, sieci neuronowych i wiedzy o sztucznym życiu.

    Świt AI
    W tej chwili rzesze naukowców na całym świecie pracują nad programami komputerowymi, których tok „rozumowania” ma być możliwie najbardziej zbliżony do ludzkiego. Takie eksperymenty wywołują wiele kontrowersji. Sceptycy wskazują na szereg ryzykownych zastosowań AI. Zdaniem wielu z nich, powierzenie maszynom kontroli nad systemami obronnymi, czy energetycznymi państw to krok za daleko. Najczarniejsze prognozy mówią o wadliwym oprogramowaniu, które decydować będzie – na bazie obcej nam logiki – o odcięciu całych krajów od prądu, a nawet wywoływaniu wojen.

    Komputery przewyższają ludzi w zakresie możliwości obliczeniowych, które – jak głosi prawo Moore’a – zwiększają się dwukrotnie co dwa lata. Szwajcarski projekt Blue Brain i superkomputer SpiNNaker już dziś są w stanie symulować działanie neuronów w mózgu ssaków. Celem naukowców zaangażowanych w oba projekty jest opracowanie prawdziwej, autonomicznej Sztucznej Inteligencji. Jej stworzenie pomóc ma człowiekowi w osiąganiu kolejnych przełomów w ekonomii, medycynie i podboju kosmosu.

    Jeżeli Stephen Hawking, Bill Gates i Elon Musk zgadzali się chociaż w jednej kwestii, na pewno była nią Sztuczna inteligencja. Ich zdaniem stworzenie w pełni autonomicznej AI równoznaczne będzie z daniem jej możliwości bezustannego doskonalenia się. Doprowadzi to do powstania umysłu przewyższającego ludzki do tego stopnia, że jego motywacje przekroczą zakres naszego pojmowania.

    Naukowcy uspokajają jednak, że zanim się to stanie, przez cyfrowy ocean przeleje się jeszcze wiele terabajtów informacji. Można ponadto liczyć na ludzką roztropność, która skłoni ekspertów od AI do podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych, by mroczne wizje badaczy i fantastów się nie spełniły.

    Czy zastąpią nas roboty?
    Przez dziesiątki lat literatura oraz filmy science fiction pokazywały nam świat opanowany przez zimne, bezwzględne maszyny. Tematyka sztucznej inteligencji miała ostrzegać nas, byśmy nie zapędzali się za daleko w swoich skłonnościach do zabawy w Boga. Widzieliśmy superkomputery eliminujące rodzaj ludzki jako naturalne zagrożenie dla dalszego istnienia Ziemi, maszyny wykorzystujące nas jako biologiczne baterie zasilające ich systemy, a w końcu mechanizmy asymilujące się z nami do tego stopnia, że nie sposób odróżnić oryginału od duplikatu. Dzisiaj nasze obawy stają się bardziej przyziemne. Najnowsze publikacje w naukowych czasopismach zadają pytanie, kiedy nastąpi ten moment, w którym nasza praca przestanie być potrzebna. Pracownicy związani z rozmaitymi branżami pytają z kolei, czy w końcu nie stanie się tak, że pracodawca zastąpi ich inteligeniejszą i bardziej wydajną maszyną. Przecież zakup urządzenia, k

    • 9 min
    09. Prawa półkula – klucz do sukcesu

    09. Prawa półkula – klucz do sukcesu

    Autor: Maciej Orłoś

    Prawa półkula – klucz do sukcesu



    Od czego zależy sukces osoby prowadzącej prezentację lub nagrywającej wypowiedź do kamery? W przypadku każdej odmiany występu publicznego odpowiedź będzie ta sama: na sukces składają się dwa zasadnicze elementy - transparentność przekazu niewerbalnego oraz atrakcyjne „opakowanie“ treści.



    Transparentność komunikacji niewerbalnej

    Każdy, kto wypowiada się publicznie, musi pamiętać o tej zasadzie. Trafną analogią jest lektor filmowy czytający polską wersję językową – ma być „niesłyszalny“. Jeśli zaczniemy go słyszeć, być może zrezygnujemy nawet z oglądania tego filmu, bo sposób czytania polskiej wersji stanie się dla nas nie do zaakceptowania, będzie zakłóceniem. Podobnie jest z każdym aspektem FORMY wystąpienia. W „obrazku“ i dźwięku mamy być transparentni, czyli niewidzialni i niesłyszalni. Nasze wystąpienie ma być wolne od jakichkolwiek zakłóceń niewerbalnych – niech nic nie odciąga uwagi publiczności od treści! Jakie to mogłyby być zakłócenia? O, lista jest bardzo długa, oto przykłady: „kogut“ na głowie, nierówno zawiązany krawat, niemodne buty, rzucający „zajączki“ znaczek w klapie marynarki, ogromna kolorowa broszka, zbyt krótka spódniczka, brak gestykulacji, smutna mina, rozbiegane oczy, fatalne slajdy, pstrokate tło itd. itp. Ale nie chodzi tylko o to co widać, chodzi też o to co słychać. Zakłóceniem formalnym w dźwięku mogą być np.: zbyt szybkie mówienia, połykanie samogłosek, nerwowy oddech, monotonne tempo, mówienie za ciche...



    Każdy element formy wystąpienia musi być perfekcyjny, dopracowany, a dzięki temu – transparentny. Trzeba koniecznie pamiętać o tych ramach transparentności, poza które nie należy „wychodzić“, gdyż każde takie „wyjście“ może – w jakimś stopniu - przeszkadzać publiczności. I taki widz, zamiast słuchać tego, co mamy do powiedzenia, będzie rozproszony, będzie się zastanawiał (niekoniecznie świadomie), dlaczego ten gość ma za dużą marynarkę albo dlaczego ta pani jest taka smutna.



    Podsumowując tę część mojego felietonu– transparentność przekazu niewerbalnego jest podstawą. To warsztat każdego mówcy. To warunek sine qua non udanej prezentacji.



    Ale rzecz jasna – i to jest ważne – „dopieszczona“ komunikacja niewerbalna nie przesądza o sukcesie. Ona zaledwie – a może „aż“ – jest punktem wyjścia, jest bazą.



    Opakowanie treści

    Jeśli FORMA wystąpienia jest wystarczająco dobra, mamy szansę na skuteczne wystąpienie. Co musimy zrobić, by to się udało? No, musimy przygotować wyjątkowe, atrakcyjne „opakowanie“ treści, którą mamy do przekazania. Jakie „opakowanie będzie wyjątkowe, atrakcyjne? Takie, dzięki któremu naszej publiczności zadziałamy na wyobraźnię.



    Warto w tym miejscu przywołać zasadę wycieraczek samochodowych. Wycieraczki nieustannie pracują z jednej strony na drugą – podobnie powinien działać mówca: najpierw na lewą, a potem na prawą półkulę mózgu swojego odbiorcy. Przekazując

    informacje działa na lewą półkulę, a zaraz potem ilustrując tę wypowiedź działa na prawą półkulę. Bez stosowania tej zasady nie ma szans na pozyskanie uwagi widzów. Żeby nie być „gołosłownym“, w ramach ilustrowania wypowiedzi – zilustruję ten wywód, podając przykład ilustrowania... Załóżmy, że prezes firmy deweloperskiej mówi o otwieranym właśnie hotelu: „proszę państwa, ten niezwykły budynek oddajemy naszym klientom po wielu miesiącach wytężonej pracy międzynarodowej ekipy“. Gdyby na tym poprzestał, widownia niewiele by zapamiętała, gdyż ta wypowiedź to tylko informacja, nie ma w niej nic szczególnego, nic czego można się „złapać“. Same niedziałające na wyobraźnię ogólniki. Jednak gdyby pan prezes uzupełnił te słowa na przykład tak: „niezwykłoś

    • 8 min
    08. Trzy trendy, które ukształtują przyszłość branży czystościowej

    08. Trzy trendy, które ukształtują przyszłość branży czystościowej

    Opowiadanie o nowych trendach w przemyśle związanym z utrzymywaniem czystości, nie jest jedynie rozmową na temat tego, co może się stać. Rozwiązania z poniższej krótkiej listy już teraz kształtują funkcjonowanie tego segmentu rynku.

    Automatyzacja czyszczenia.

    Automatyzacja to najważniejszy element ewolucji, jaka dokonuje się w ramach każdej niemal branży. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu związanego z utrzymaniem czystości. Coraz więcej zadań powierza się obecnie maszynom. Niektóre automaty są dziś w stanie zupełnie samodzielnie wykonywać czyszczenie podłóg, okien itp. Już wkrótce na rynku dostępne będą samobieżne maszyny, które same z niezwykłą precyzją wyczyszczą nawet najmniejsze zabrudzenia w najbardziej niedostępnych zakamarkach pomieszczenia. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo zrewolucjonizuje to całą branżę. Nie wszyscy patrzą w taką przyszłość z równym entuzjazmem. Wielu komentatorów ostrzega, że doprowadzi to do zanikania wielu miejsc pracy (piszemy o tym w artykule na str…). Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej zautomatyzowane urządzenia wymuszą na pracodawcach zatrudnianie dodatkowych osób do obsługi i konserwacji robotów. Specjaliści radzą wobec tego poczekać z czarnymi wizjami przyszłości.


    Zautomatyzowany system planowania czyszczenia

    System polegający na w pełni zautomatyzowanym planowaniu czyszczenia działa już w kilku krajach. Specyfika jego działania jest bardzo prosta – informuje on osobę czyszczącą, gdzie czeka na nią praca. Jeżeli na przykład wewnętrzna polityka twojej firmy zakłada, że toaleta musi zostać oczyszczona po czterdziestym spłukaniu, automat pozwoli na dopilnowanie tej zasady. Bez wsparcia odpowiedniego systemu, zdobycie takich danych byłoby przecież niemożliwe. Zautomatyzowany system planowania pozwoli nie tylko znacznie oszczędzić na materiałach czyszczących, ale również zoptymalizuje pracę ekipy.


    Online Tender Solutions

    Kolejna rewolucja w branży czystościowej wiąże się z platformami przetargowymi. Jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwi kontakt między firmami sprzątającymi i klientami. Umożliwi ono konsumentowi nie tylko bardzo łatwe zamówienie ekipy sprzątającej, wybranej zgodnie z naszymi preferencjami, ale również skorzystanie z internetowych systemów przetargowych. Te ostatnie pozwalają zleceniobiorcy w łatwy sposób przesłać swoje oferty do wielu firm bez konieczności angażowania się w forsowny

    marketing. Według prognoz, rozwiązanie to w nadchodzącym dziesięcioleciu nie tylko poprawi funkcjonowanie całej branży, ale także stanie się jej absolutnym fundamentem.

    • 3 min
    07. Spękania betonu - Nowoczesny Przemysł

    07. Spękania betonu - Nowoczesny Przemysł

    Co to jest pylenie Betonu? Rozpoczynając próbę wyjaśnienia przyczyn pylenia betonu, trzeba rozpocząć od wyjaśnienia czym i/lub co to jest beton. „Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu), wody i wypełniacza (kruszywa) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.” Jest to definicja ogólnie dostępna na Wikipedii. Popularnie mówiąc beton jest to sztucznie wytworzony przez człowieka kamień lub skała.

    • 17 min
    06. 11 najczęściej popełnianych błędów w trakcie sprzątania - Nowoczesny Przemysł

    06. 11 najczęściej popełnianych błędów w trakcie sprzątania - Nowoczesny Przemysł

    Czyli na co zwalić odpowiedzialność, jeśli Twój obiekt nie lśni czystością, choć sprzątaczki starają się jak mogą…

    Różnica pomiędzy sprzątanym, a posprzątanym widoczna jest gołym okiem.
    Jeśli coś nie jest sprzątane w ogóle, nikogo nie dziwi to, że z czasem zaczyna być zwyczajnie brudne, ale co myśleć w sytuacji, kiedy widzisz personel, już nawet, nie tylko krzątający się po obiekcie, ale ciężko pracujący, a efekty tej pracy są takie, że i tak do czystości daleko?


    Codziennie odwiedzam różnego rodzaju obiekty – biura, sklepy czy magazyny.
    Z czasem zaczynam zauważać, szczególnie w nowo oddanych obiektach, że po upływie kilku tygodni czy miesięcy, wygląd posadzek, które, mimo oczywistej eksploatacji, codziennie poddawane są procesowi utrzymania czystości i regularnej pielęgnacji, znacznie różni się od tego, który widziałem na początku uruchomienia obiektu. Niestety, różnica jest na niekorzyść.

    Niezależnie od rodzaju posadzki, zaczynamy zauważać zabrudzenia w postaci zalegającego kurzu, brudnych smug, przebarwień, rys, czy odciśniętych śladów po obuwiu.
    Bardzo często słyszę od personelu, że kafle, które zostały zakupione, są fatalnej jakości i teraz już nie ma wyjścia – trzeba zaakceptować fakt, że nigdy nie będą idealne.
    To najłatwiejsze, ale niestety, albo stety – błędne myślenie !

    • 9 min

Top Podcasts In Business

The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC
You Are Not A Frog
Dr Rachel Morris
Understanding Money with Eoin McGee
NK Productions/EMcG
The Other Hand
Jim Power & Chris Johns
Big Fish with Spencer Matthews
Global
Hot Money: The New Narcos
Pushkin Industries & Financial Times