82 episodes

Każdego dnia uczę się i doświadczam nowych rzeczy.

Fascynuje mnie rozwój osobisty i dzielenie się wiedzą, dlatego w moich audycjach znajdziesz liczne porady dotyczące efektywnego wykorzystania dostępnej wiedzy i doświadczeń gości oraz moich własnych.

Wiem, że właściwie i świadomie prowadzony rozwój osobisty jest podstawą przyszłych sukcesów i drogą do osiągnięcia niezależności i szczęścia.

Moje motto to "nigdy nie jest za późno"

https://www.poradnikowo.com/
https://patronite.pl/rodk
#polskipodcast #rodk
#samodoskonalenie
#rozwójosobisty
#motywacja #inspiracja
#energia #efektywność

Rozwój osobisty dla każdego Wojciech Strózik

  • Self Help

Każdego dnia uczę się i doświadczam nowych rzeczy.

Fascynuje mnie rozwój osobisty i dzielenie się wiedzą, dlatego w moich audycjach znajdziesz liczne porady dotyczące efektywnego wykorzystania dostępnej wiedzy i doświadczeń gości oraz moich własnych.

Wiem, że właściwie i świadomie prowadzony rozwój osobisty jest podstawą przyszłych sukcesów i drogą do osiągnięcia niezależności i szczęścia.

Moje motto to "nigdy nie jest za późno"

https://www.poradnikowo.com/
https://patronite.pl/rodk
#polskipodcast #rodk
#samodoskonalenie
#rozwójosobisty
#motywacja #inspiracja
#energia #efektywność

  RODK #078 Solo - Czego nauczyłem się z podcastu, część 1

  RODK #078 Solo - Czego nauczyłem się z podcastu, część 1

  Czy można się czegoś nauczyć słuchając podcastów

  Od czasu, kiedy zacząłem słuchać podcastów, w moim życiu wiele się zmieniło. Z mojej perspektywy na plus, o czym już wcześniej pisałem i mówiłem. Na tę chwilę jest to moja największa pasja, która zarazem jest bardzo wartościowa. Działa bezpośrednio i pośrednio.

  Bezpośrednio, bo sam wyciągam z niej wiele dla siebie, o czym właśnie nagrałem ten materiał.

  Uczę się, przekazuję tę wiedzę i doświadczenia dalej, co dodatkowo wzmacnia zapamiętywanie. Poniżej wrzucam mapę myśli, która pomagała mi podczas tego odcinka, a czego też się uczę. Moje wcześniejsze notatki były bardziej chaotyczne i czasem, zamiast pomagać, przeszkadzały. Czasem, co wstyd przyznać, nie miałem notatek, czego efektem było poświęcenie znacznie większej ilości czasu na edycję i przygotowanie odcinka. Shame! Shame! (Gra o tron)  Ale co tam.

  Nie ma ludzi idealnych, a nawet nie ma na świecie niczego, co mogłoby zostać nazwane idealnym, więc nie ma się co biczować. To są te błędy, które szybko da się naprawić i myślę, że taka mapa myśli może wiele zmienić, a jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Ma swoją strukturę, a samo narzędzie jest darmowe i można je podpiąć do Google Drive, co oznacza, że pracujesz z nim na każdym urządzeni z dostępem do internetu.

  10 rzeczy, których nauczyłem się od swoich gości cz. I – narzędzie nazywa się MindMup 2.0

  Jeśli chcesz zobaczyć, a nie tylko usłyszeć ten materiał, to zapraszam na YouTube – pamiętaj, żeby za subskrybować kanał i skomentować, najlepiej tak, żebym wiedział, nad czym powinienem popracować. Wiem, że oświetlenie wymaga dopracowania, bo w okularach sporo się odbija i to może przeszkadzać. Pracuję nad tym i w kolejnych materiałach powinno być lepiej.

  To był wpływ bezpośredni

  Pośrednio podcast działa na słuchaczy, a zupełnie przy okazji, także na mojego syna, który montuje moje podcasty. Montując, jest poniekąd zmuszony do słuchania, a zatem jest szansa, że wyciągnie z tych treści coś dla siebie. Ja wiem, że wyciąga.
  Wiem, że słuchacze także wyciągają. Dobrze jest dostać od słuchaczy wiadomość, czy maila, że to, co nagrywam, w jakimś sensie ludziom pomaga.

  • 22 min
  RODK #077 Michał Sokołowski - Fizjoterapeuta o siedzącym trybie życia

  RODK #077 Michał Sokołowski - Fizjoterapeuta o siedzącym trybie życia

  Nie siedź


  Wstawaj tak często, jak tylko to możliwe. Jak to już powiedziała Justyna Jakubczyk w odcinku #066 – siedzenie, to nowe palenie. Nie szukaj wymówek i nie zasłaniaj się natłokiem obowiązków i taki charakterem pracy. Poniżej przedstawię ci kilka wskazówek, które warto wdrożyć i to ASAP (tak szybko, jak to tylko możliwe).

  W poprzednich odcinkach o konieczności wstawania, pracy na stojąco, czy też wykonywania ćwiczeń w trakcie lub w przerwie od pracy, mówili pasjonaci aktywności i trenerzy personalni. Dziś do tego samego namawia fizjoterapeuta i także pasjonat aktywności, który często na sobie testuje różne aktywności. Wie też, z czym najczęściej przychodzą do niego pacjenci. Na jakie skarżą się dolegliwości.

  Mój gość, Michał Sokołowski, mówi o bardzo ważnych rzeczach, które mają istotny wpływ na naszą sprawność, a co za tym idzie, także energię życiową.

  Na nasze ciało należy patrzeć, jako na całość, a nie zbiór poszczególnych grup, czy partii mięśni. Nie można koncentrować się na dbaniu o mięśnie brzucha, zapominając o innych mięśniach. Nie warto też sugerować się sylwetkami, czy sprawnością osób, które na co dzień wiele czasu poświęcają na ćwiczenia, bo są na przykład sportowcami lub ten rodzaj aktywności jest być może także ich pracą.

  Za przykład niech posłużą instruktorzy, a może lepiej nazywać ich nauczycielami jogi. Oni niemalże każdego dnia kilka godzin praktykują jogę, co automatycznie wpływa na jakość i elastyczność ich mięśni, ścięgien i stawów. Chcąc zatem im dorównać, możesz sobie zwyczajnie zrobić krzywdę.

  Pamiętaj o tym
  Mierz siły na zamiary i realnie podchodź do wszelkich aktywności. Zacznij od małych kroków, prostych ćwiczeń nawet bez obrażeń. Rób to często, nawet bardzo często. Takie mikro aktywności nie tylko poprawią krążenie, dotlenią komórki, ale też pomogą spalić zbędny tłuszcz, a przynajmniej powinny w tym pomóc.

  Przejdźmy do konkretów:
  Bądź aktywny od rana – przeciągaj się, zanim wstaniesz i zaraz po wstaniu z łóżka. Stara dobra gimnastyka nikomu nie zaszkodziła, więc kilka prostych i nie za głębokich skłonów, ruchy bioder i wymachy ramion dobrze ci zrobią.
  Poranna toaleta – pomyśl jakie aktywności możesz wykonywać podczas tych czynności. Ja myjąc zęby, robię przysiady i/lub unoszę naprzemiennie kolana, stojąc przez chwilę na jednej nodze. Możesz wspinać się na palce lub spinać pośladki – bądź kreatywny.
  Zawsze wybieraj schody, zamiast windy – to robię od dawna. Mieszka na prawie czwartym piętrze, więc codziennie kilka razy pokonuję ten dystans. W pracy również wybieram schody i jeśli mogę, to pieszo pokonuję dystans kilkuset metrów między budynkami firmy, w której pracuję.
  W pracy wstawaj od biurka – przejdź się do pokoju obok, zamiast dzwonić. Czekając na kawę, rozciągaj ramiona i klatkę – o tym ćwiczeniu powiedział mi Michał i codziennie je praktykuję.
  Spaceruj często – najlepiej codziennie, a jeśli z różnych względów nie możesz, to kilka razy w tygodniu.
  Uprawiaj sport – to mogą być zajęcia z tańca, trening na siłowni, joga, rower, pływalnia, kalistenika, czy cokolwiek, co cię interesuje. Jeśli jesteś początkujący, to warto pierwsze treningi zrobić pod okiem trenera. A jak powiedział mój gość, czasem warto skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty, zanim popełnisz sobie jakąś kontuzję.
  Posłuchaj naszej rozmowy i weź sobie do serca nasze przesłanie, które ma zachęcić cię do dbania o siebie i swoje ciało.

  Michał przygotował dla swoich pacjentów i słuchaczy podcastu zestaw ćwiczeń, które w formie wideo umieściła na swojej stronie. W tym miejscu znajdziesz również kontakt do Michała, gdybyś miał dodatkowe pytania lub chcia

  • 44 min
  RODK #076 Oskar Kazibudzki - Jaki masz kolor?

  RODK #076 Oskar Kazibudzki - Jaki masz kolor?

  Dobrze jest dużo o sobie wiedzieć.

  Nie tyle myśleć, że się wie, jakim się jest człowiekiem, co się lubi robić i w czym się jest dobry, ale móc te przypuszczenia potwierdzić. Skonfrontować w oparciu o rzetelne narzędzia wspomagające proces poznawczy.

  W odcinku #007 podcastu rozmawiałem z Dominikiem Juszczykiem o badaniach metodą Gallup'a.
  W odcinku #031 Marta Żurowska nawiązywała do metodologii FRIS
  Z kolei w odcinku #067 mówiłem o tym, że te badania i testy warto robić. Wskazywałem tam test 16 personalities, jako ciekawe i darmowe narzędzie na początek.

  Dziś znacznie szerzej, jednak zbyt krótko, by temat wyczerpać, rozmawiałem z Oskarem Kazibudzkim o metodzie DISC, która pomaga określić typ osobowości, odnosząc się do kolorów. Dokładnie do czterech kolorów: czerwonego, żółtego, zielonego i niebieskiego.
  Jestem przekonany, że jeśli nie znasz tego narzędzia, to wysłuchanie tego odcinka pozwoli na określenie swoich kolorów. Może będzie to też inspiracja do tego, żeby faktycznie określić swoje kolory i podjąć działania w kierunku wykorzystania tej wiedzy na gruncie prywatnym lub zawodowym lub w każdym z tych obszarów.

  Oskar jest konsultantem i trenerem, który już jako nastolatek zainteresował się psychologią, co jak widać było świetną i świadomą inwestycją w rozwój osobisty.

  Mam od Oskara prezent dla Was, a nawet kilka. Pierwszy z nich to linki do darmowych testów i kilka wskazówek, jakie przesłał do mnie już po rozmowie:
  "Dodatkowo prawie każda książka o osobowościach, zawiera taki uproszczony test. Ważne, że uproszczone testy mają do 50% skuteczności (te najlepsze ;) ). Pełne i płatne mają się lepiej i dają do 92% skuteczności. Dla poprawy skuteczności testów trzeba pamiętać o kilku sprawach:
  1. Najczęściej wypełniamy test w jakimś kontekście (środowisku) i dla jakiegoś kontekstu (środowiska)
  2. Najlepsze odpowiedzi to te, które nasuwają nam się pierwsze (intuicyjne)
  3. Nie przerywamy testu innymi zajęciami
  4. Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi - każdy wynik będzie zawierał i mocne i słabe strony - po prostu tak jest!
  5. Wypełniamy test z nastawieniem na odpowiedzi "jak jest", a nie "jak chciałbym, żeby było"...
  Darmowe testy osobowości:
  https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci 
  https://www.idrlabs.com/pl/test.php
  http://testosobowosci.net/test2.php
  http://www.zs-zarow.powiat.swidnica.pl/other/testoso.pdf 
  http://testownia.net/testy/test-osobowosci-charakteru 

  Drugi prezent od Oskara, to darmowa, godzinna konsultacja, dla uważnych słuchaczy podcastu ;)


  Oskar poleca:
  "Coaching na Wyspach Szczęśliwych" - Maciej Bennewicz


  Rozmawialiśmy też o książkach:
  "Otoczeni przez idiotów"

  Kontakt do Oskara:
  https://www.linkedin.com/in/oskarkazibudzki/

  • 1 hr 5 min
  RODK #075 Michał Michalski - Formowanie nawyków

  RODK #075 Michał Michalski - Formowanie nawyków

  Jakie nawyki pomagają odnieść sukces i co to jest sukces

  Wszystko w twoich rękach, zarówno w kontekście nawyków, jak i sukcesu. O ile nie jestem w stanie zapewnić cię o twoim sukcesie, o tyle mogę zapewnić, że to o czym rozmawiałem z moim gościem Michałem Michałowskim, działa.

  Często powtarzam, że wiele rozwiązań testuję na sobie. Bywa, że dzięki temu zmieniam zdanie na temat jakiegoś problemu, czy zagadnienia. Bez otwarcia się na nowe i bez zmierzenia się z widmem porażki, nie można mówić o rozwoju, a ja przecież to Wojtek od rozwoju (tak nazwały mnie koleżanki Agnieszki za czasów naszych mastermind'ów).

  W serii odcinków o tematyce pro zdrowotnej mówiłem o połączeniu nawyków, które u mnie sprawdza się do dziś. W dalszym ciągu podczas mycia zębów robie przysiady, które czasem urozmaicam innymi ćwiczeniami.

  Nawyki są ważne, bo pozwalają niemalże bezwiednie wykonywać czynności, które mogą wnieść wiele pozytywów w twoje życie. Żeby cię pocieszyć, powiem, że już dziś twoje życie bogate jest w nawyki, których może nawet nie jesteś świadomy. Poza oczywistymi nawykami, jak wspomniane wcześniej mycie zębów, masz inne, które wpływają pozytywnie na twoje życie oraz te, które mogą mieć wpływ negatywny. Te drugie to nie tylko nawyki związane z nałogiem, choć pewnie przede wszystkim.

  Jak zatem koncentrować się na tych nawykach, które wnoszą więcej dobrego niż złego? Jak wyzbyć się tych, które są dla nas utrapieniem?

  Droga wydaje się być prosta i jak w większości takich przypadków są pewne rozwiązania, które można uznać za uniwersalne, sprawdzające się u większości, oraz te, które należy testować lub wypracowywać indywidualnie.
  Żeby nie brzmiało to tak strasznie, to w każdej z dróg możesz liczyć na wsparcie takich osób, jak Michał, który nie tylko chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też realnie pomaga swoim klientom budować nawyki.

  Jestem przekonany, że warto pracować nad swoimi nawykami i wierzę w to, że po przesłuchaniu tego odcinka będzie ci łatwiej to zrobić.

  Michał poleca:
  "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" - James Clear
  "Skuteczne nawyki" - Brendon Burchard
  "Twoje nadprzyrodzone zdolności" - Joe Dispenza

  Kontakt do Michała:
  https://michalmichalski.com/
  https://www.linkedin.com/in/michalmichalskiofficial/
  https://www.facebook.com/MichalMichalskiOfficial

  Dziękuję za wsparcie swoim patronom!

  Wszyscy patroni mają dostęp do treści podcastu i wpisów z wyprzedzeniem. Pomagają mi wybierać gości i tematy do podcastu.
  Ja dwoję się i troję, żeby za to wsparcie otrzymali jak najwięcej korzyści. Zapytaj ich, a może i ty zgodzisz się dołączyć do tej sympatycznej gromadki.
  Wielkie DZIĘKUJĘ Arturowi, Zbyszkowi, Michalinie, Krzyśkowi oraz wszystkim, którzy wolą pozostać anonimowi – Wielkie dzięki!!!


  Zapraszam też do zapisania się na podcastowy newsletter!

  Wraz z grupą zapalonych słuchaczy, a zarazem twórców podcastów, wybieramy do niego najciekawsze i najnowsze odcinki polskich podcastów. Co sobotę, do porannej kawy, wysyłamy do ciebie wyjątkową kompilację.
  Już dziś możesz sprawdzić, co poleciliśmy do tej pory w zakładce archiwum. Wejdź na stronę i sam się przekonaj.

  • 1 hr 12 min
  RODK #074 Zofia Sidorowicz Janeczko - Sprawny powrót do pracy

  RODK #074 Zofia Sidorowicz Janeczko - Sprawny powrót do pracy

  Sprawny powrót do pracy
  PRZEZ WOYTECH · 29/05/2020

  Jak skutecznie wrócić do pracy?


  To nie takie proste, jakby się mogło wydawać. Wiesz, że już by wypadało, ale coś jednak blokuje. Koleżanka już wróciła do pracy, więc i ty możesz.

  Chcesz?
  Przez głowę przelatują myśli, często dość sprzeczne. Chciałabym, już czas, wypadałoby, boję się, potrzebuję, muszę, chcę, jeszcze nie teraz… Jak nad tym zapanować? Nie ma jednej metody. Są za to różne uwarunkowania, sytuacja materialna, psychiczna i wiele innych. Nie zostawaj z tym sama. Nie musisz. Poszukaj wsparcie u osób, które przeszły przez to, przez co Ty przechodzić. Poszukaj wiarygodnego doradcy zawodowego, może coacha kariery. Porozmawiaj z osobą, która z sukcesem doradza osobom w twojej sytuacji. To ona najlepiej doradzi ci w podjęciu decyzji. Skuteczny specjalista HR, osoba z własnym doświadczeniem i doświadczeniem swoich klientów, czasem także psycholog, to właściwa osoba, z którą warto porozmawiać.

  Od czego zacząć. Gdzie szukać pracy. Jak się przygotować i wiele innych pytań, które przychodzą ci do głowy, a na które odpowiedzi nie musisz szukać sama.

  Posłuchaj rozmowy z moim gościem i wynotuj kluczowe dla siebie wskazówki.
  Powodzenia!

  Dla chętnych, którzy zostawią komentarz pod tym wpisem na poradnikowo.com/rodk074, wyślę kompendium SKUTECZNE CV, które przygotowała Zofia, a pomoże Ci przygotować swoje własne CV, które zwiększy szanse na znalezienie pracy.

  Dziękuję za wsparcie swoim patronom!

  Wszyscy patroni mają dostęp do treści podcastu i wpisów z wyprzedzeniem. Pomagają mi wybierać gości i tematy do podcastu.
  Ja dwoję się i troję, żeby za to wsparcie otrzymali jak najwięcej korzyści. Zapytaj ich, a może i ty zgodzisz się dołączyć do tej sympatycznej gromadki.
  Wielkie DZIĘKUJĘ Arturowi, Zbyszkowi, Michalinie, Krzyśkowi oraz wszystkim, którzy wolą pozostać anonimowi – Wielkie dzięki!!!

  #polskipodcast

  • 55 min
  RODK #073 Rafał Żak - Kiedy rozwój osobisty traci sens

  RODK #073 Rafał Żak - Kiedy rozwój osobisty traci sens

  Rozwój osobisty, o czym nie raz mówiłem i pisałem, to może podobnie, jak coaching i wystąpienia publiczne, niezbyt szczęśliwy zwrot, czy określenie.
  Zapewne nie mówisz przecież, że właśnie rozwijam się osobiście, ale prędzej już powiecie "pracuję nad swoim rozwojem". Powiesz, że się uczysz, czytasz książkę, albo oglądasz wartościowy film. Dana czynność, jakkolwiek ją nazwiesz, może być elementem rozwoju. Im bardziej jest on świadomy, tym bardziej efektywny, czyli przynoszący najlepsze rezultaty.

  Rezultat jest kluczowy, bo jego brak mówi o tym, że taki rozwój nie ma sensu. Cokolwiek robisz, rób najlepiej, jak potrafisz i żeby miało sens.

  Właśnie o rozwoju osobistym, jego różnych odsłonach i sensie, rozmawiam z moim gościem Rafałem Żakiem. Rafał zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Jest trenerem, mówcą i autorem książek.

  Kontakt do Rafała:
  https://www.rafalzak.com/

  Rafał poleca:
  "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" - Daniel Kahneman
  "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" - Dan Ariely
  "Alfabet mitów menedżerskich, czyli o pułapkach bezrefleksyjnego działania" - Jarmuż Sławomir, Tarasiewicz Mirosław
  "Wszyscy kłamią" - Stephens-Davidowitz Seth
  "59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele" - Wiseman Richard


  Dziękuję za wsparcie swoim patronom!

  Wszyscy patroni mają dostęp do treści podcastu i wpisów z wyprzedzeniem. Pomagają mi wybierać gości i tematy do podcastu.
  Ja dwoję się i troję, żeby za to wsparcie otrzymali jak najwięcej korzyści. Zapytaj ich, a może i ty zgodzisz się dołączyć do tej sympatycznej gromadki.
  Wielkie DZIĘKUJĘ Arturowi, Zbyszkowi, Michalinie, Krzyśkowi oraz wszystkim, którzy wolą pozostać anonimowi – Wielkie dzięki!!!

  wejdź na www.poradnikowo.com

  • 1 hr 4 min

Top Podcasts In Self Help

Listeners Also Subscribed To