19 episodi

O športe, dizajne a umení, so športujúcimi dizajnérmi a umelcami.

Kalokagatia Simona Janišová

    • Sport

O športe, dizajne a umení, so športujúcimi dizajnérmi a umelcami.

    08/Alica Kucharovič - ilustrátorka a cyklistka

    08/Alica Kucharovič - ilustrátorka a cyklistka

    Hostka záverečnej epizódy 2.série podcastu Kalokagatia je ilustrátorka Alica Kucharovič, absolventka odboru animovaná tvorba Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Alica je rodáčkou z Piešťan a po dlhšom čase strávenom v Prahe sa pred ôsmimi rokmi vrátila do rodného mesta, kde teraz aktívne pôsobí a jej tvorba a práca sú s týmto mestom priamo späté. Alica sa venuje analógovej a digitálnej ilustrácií a animácií, ktoré využíva pre svoju vlastnú tvorbu ale aj pri spolupráci s rôznymi značkami ako Retart alebo Mile. V podcaste sme sa rozprávali o týchto spoluprácach, ale aj o posledných projektoch ako o detskej knihe a aktuálnej výstave, ktoré majú spoločný názov „Kto sú ľudia?". Alica posledné roky vymenila klasický piešťanský mestský bicykel za cestné žihadlo a jazdí stovky kilometrov v malom (zväčša) ženskom pelotóne v drese, ktorý sama navrhla pre slovenskú značku cyklistických odevov Isadore. Na nahrávanie podcastu prišla len pár dní po návrate z cyklovýletu na Sicílii. V rozhovore sme prebrali dojmy nielen z tejto poslednej cesty, ale aj jej celkový postoj k športu a pohybu a tiež výzvy ktoré ju v súvislosti s cyklistikou v blízkej dobe čakajú.

    Alicin Instagram: @alicakucharovic

    • 48 min
    7/Michal Pleidel - reštaurátor a lezec

    7/Michal Pleidel - reštaurátor a lezec

    Michal pochádza zo Šale, študoval reštaurátorstvo na bratislavskej VŠVU, diplomovú prácu reštaurovanie nástenných malieb a historických omietok realizoval na pôde univerzity umení v Budapešti. Od roku 2006 pôsobí s kolegami pod zoskupením Restau.Art - medzi ich realizácie patrí napríklad kostol sv. Jána krstiteľa v Liptovskom Jáne, kde v rámci reštaurátorských prác objavili neskorogotické kamenné pastofórium. Za tento nález získali ocenenie Objav roka 2020 od SNM a celý projekt je nominovaný na cenu Pamiatka roka - Fénix. Michal relaxuje na skalkách a v horách - venuje sa lezeniu a za sebou má už cestu obtiažnosti fr. 8a (9+/10-). Spolu s lezeckým kolegom Martinom Medvidom v roku 2019 vytvorili náročný prvovýstup v južnej stene Volej veže (pomenovali ju Katarzia) a v roku 2022 sa im u podarilo preliezť aj volne t.j. čistým športovým štýlom bez technických pomôcok. Tento výkon si všimli aj v slovenskom horolezeckom spolku James a ocenili ho čestným uznaním. V podcaste sa dozviete niečo o reštaurátorskej praxi a načrieme aj do lezeckého života a hantírky.

    • 1h 15 min
    6/Juraj Gábor - sochár, vizuálny umelec a športovec telom i duchom

    6/Juraj Gábor - sochár, vizuálny umelec a športovec telom i duchom

    Juraj Gábor pochádza z Brezničky, študoval sochárstvo a intermédiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je autorom diel, ktoré boli dlhodobo umiestnené vo verejných priestoroch - Zraková pyramída v obci Súľov a projekt Dopĺňanie Sphéry, ktorý vyplnil interiér synagógy v Žiline. Od nápadu, cez prípravu, po realizáciu, až rozobratie jeho diel prejdú často roky a je pre ne potrebná aj vytrvalosť, ktorú v sebe rozvíjal práve vďaka športu. V minulosti sa Juraj venoval viacerým športom aktívne a aj súťažne - futbalu, hokeju, behu a cestnej cyklistike. Pohyb je súčasťou jeho života aj dnes - hlavne v podobe rekreačného skialpovania, či bežeckého lyžovania. V podcaste sme sa rozprávali aj o Jurajových menej známych výtvarných projektoch, význame pomalosti v jeho tvorbe, alebo aj o vizuálnom tichu. Vznik podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Mediálnym partnerom podcastu je Slovenské centrum dizajnu.

    • 1h 5 min
    05/Kristýna Španihelová - šperkárka, lezkyňa a bojovníčka

    05/Kristýna Španihelová - šperkárka, lezkyňa a bojovníčka

    Kristýna Španihelová pochádza zo Zubří, žije na Horní Bečvě (severná Morava) a pracuje v Bratislave. Venuje sa tvorbe autorského šperku, v ktorom využíva tradičné, ale aj organické hmoty ako kosti, krv, mlieko, alebo rašelinu. Túto tému spracovala aj vo svojej teoretickej doktorandskej práci - Lidský příběh materiálu : ikonologie organických materiálů v současném šperku. Okrem toho pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri Kov a Šperk ako vedúca prípravných kurzov pre 1.a 2.ročník. V podcaste sme sa rozprávali o jej vzťahu k pohybu a rôznym športom, hlavne o skalolezectve a v neposlednom rade aj o tom, čo s jej životom a tvorbou urobila rakovina, s ktorou musela bojovať.
    Viac z Kristýninej tvorby nájdete na jej instagrame @kristyna_spanihelova

    Epizóda bola nahrávaná v štúdiu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a jej vznik z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za mediálnu podporu ďakujem Slovenskému centru dizajnu.

    • 1h 3 min
    04/Peter Sulo - maliar, basketbalista a zápasník

    04/Peter Sulo - maliar, basketbalista a zápasník

    Peter Sulo je Bratislavčan, v rodnom meste vyštudoval grafiku a maľbu na Vysokej škole výtvarných umení. Po ukončení školy sa presunul do Londýna, kde už takmer desať rokov tvorí, pracuje, hrá basketbal a venuje sa bojovým športom ako brazílske džiu džitsu a thajský box, v ktorých príležitostne aj súťaží. Technikami ako maľba akvarelom, tušom, olejom a kresba pastelom skúma a inovuje tradičné témy ako portrét, telo, ale najnovšie aj krajina. V roku 2019 boli jeho diela vybrané do najprestížnejšej britskej súťaže zameranej na maľbu akvarelom - Sunday Times Watercolor Exhibition. V podcaste sme sa rozprávali nielen o aktuálnej výstave v Nitre (kvôli ktorej pricestoval), ale aj strate identity po presune do nového mesta, o tom, aké je to žiť a tvoriť v UK a samozrejme o zápasení, zraneniach a hlavne o súťaživosti, potrebe vyhrávať a o nutnosti prijať prehru.
    Tvorbu Petra Sula nájdete na jeho IG: @peter.sulo
    Epizóda bola nahrávaná v štúdiu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a jej vznik z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za mediálnu podporu ďakujem Slovenskému centru dizajnu.

    • 1h 2 min
    03/Jana Krejzová - (taktiež) výtvarníčka a keramička a (taktiež) jogínka

    03/Jana Krejzová - (taktiež) výtvarníčka a keramička a (taktiež) jogínka

    Hostkou tejto epizódy je česká výtvarníčka a keramička Jana Krejzová, s ktorou som sa zoznámila počas sympózia v Kalinove, ktorého sme sa obe zúčastnili behom leta. Jana študovala na Strednej priemyselnej škole keramickej v Bechyni, na University of Manchester v Anglicku a absolvovala aj arteterapeutický výcvik. Je členkou SVUK (Združenie výtvarných umelcov keramikov Česka), má za sebou množstvo samostatných aj skupinových výstav a jej práce sú zastúpené napr. v zbierke Umelecko priemyselného múzea v Prahe, alebo v Marko Rothko Art Centre v Lotyšsku a iných. Venuje sa voľnej a úžitkovej keramickej tvorbe a tiež site - specific inštalácií. Používa rôznorodé keramické materiály, medzi nimi aj papierovú keramickú hmotu a často vypaľuje drevom. Sama hovorí že „zachytáva približné možnosti premennosti". Ja jej tvorbu vnímam ako vnútorný meditatívny komentár k detailne pozorovanému vonkajšiemu dianiu a prežívaniu. V jej živote sa voľne preplieta keramická prax s jógovou, a prihodilo sa jej, že v oboch spomenutých okruhoch sa uplatňuje aj v pedagogickej úlohe.
    Epizóda bola nahrávaná vo fabrike počas 34.medzinárodného keramického sympózia Lučenec - Kalinovo. Ospravedlňte preto prosím kvalitu záznamu.
    Viac o Jane nájdete na jej stránkach:
    www.janakrejzova.cz

    • 41 min

Top podcast nella categoria Sport

Fontana di Trevi
Cronache di spogliatoio
Taconazo
Cronache di spogliatoio
Rasoiate
Cronache di spogliatoio
L'ascia raddoppia
Cronache di spogliatoio
GIRONIMO / Parole alvento
alvento - italian cycling magazine
Terruzzi Racconta la Formula 1
Red Bull