
59 episodi

OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich Ośrodek Studiów Wschodnich
-
- Scolastico
W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.
-
NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY CZ. 2 - Partia Zielonych i wybory landowe
Partia Zielonych obecnie zajmuje 2 miejsce w sondażach. Jakie będą Niemcy pod rządami tej partii? Na podstawie sytuacji w landach na te i inne pytania odpowiadają Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
-
Grupa Wyszehradzka. Bilans trzydziestolecia
Mija trzydzieści lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej. Jaką rolę pełni Grupa Wyszehradzka? Jak wyglądała jej historia? Jakie wyzwania czekają Grupę w najbliższych latach? Opowiada o tym Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY - KTO PO MERKEL? Cz. I - wybory w CDU
W #podcastOSW zaczynamy serię podcastów o wyborach parlamentarnych w Niemczech, które odbędą się w 2021 roku. Kto zastąpi kanclerz Angelę Merkel? W pierwszej części opowiadamy o sytuacji w partii ustępującej kanclerz - CDU.
-
Dokąd zmierza Rosja? Nawalny, represyjne ustawy, cenzura w Internecie
O obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji w najnowszym odcinku #podcastOSW opowiada Maria Domańska. Jak będzie Rosja 2021? Jak na kraj wpłynie sprawa Aleksieja Nawalnego? Czy Rosjanom grozi cenzura w Internecie? Maria Domańska opowiada o przyjętych w grudniu represyjnych ustawach, które uderzają w wolność w Internecie, wolność zgromadzeń i społeczeństwo obywatelskie.
-
Co zmienił rok 2020? Co nas czeka w 2021? - ODCINEK SPECJALNY
W specjalnym noworocznym odcinku analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich podsumowują rok 2020 i opowiadają o najważniejszych przewidywaniach na rok 2021. Występują kierownicy zespołów i projektów w OSW: Anna Kwiatkowska, Justyna Gotkowska, Tadeusz Iwański, Marek Menkiszak, Konrad Popławski, Krzysztof Strachota i Jakub Jakóbowski.
00:12:30 - Chiny 2020, jak na Chiny wpłynęła pandemia, relacje Chiny-USA
00:40:40 - Rosja 2020, wyzwania stojące przed Kremlem, bilans 2020 roku, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna
01:04:00 - Białoruś 2020, skutki protestów, relacje Białoruś-Rosja
01:20:00 - Ukraina 2020, walka z korupcją na Ukrainie, pozycja prezydenta Zełenskiego
01:27:00 - Turcja 2020, ofensywa turecka na arenie międzynarodowej, wojna o Górski Karabach
01:55:00 - Niemcy 2020, czy Niemcy wychodzą z 2020 roku wzmocnione, sytuacja w UE, relacje NATO-UE
02:30:50 - najważniejsze wydarzenia roku 2021 według analityków OSW
-
SŁUCHOWISKO OSW #1 - Łączenie przeciwności. O skomplikowanej polityce historycznej Białorusi
Od początku istnienia białoruskiej państwowości poważnym problemem pozostaje jasne zdefiniowanie tożsamości narodowej Białorusinów. Nauka historii mogłaby odgrywać tu kluczową rolę w jej kształtowaniu. Mogłaby, ale tak się nie dzieje. Polityka historyczna jest jednym z ważniejszych aspektów działania białoruskiego państwa pod rządami Aleksandra Łukaszenki. A ten łączy zarówno sowieckość jak i pamięć o Wielkim Księstwie Litewskim, niezależność jak i poddanie się wschodniemu sąsiadowi - Rosji.
Szczegółowo na ten temat można przeczytać w raporcie Wojciecha Konończuka i Kamila Kłysińskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia "Łączenie przeciwności. Polityka historyczna Białorusi". Albo posłuchać w podcaście OSW.
Muzyka: kompozytor Artur Giordano.