
90 episodi

Węzeł Przesiadkowy Bartosz Jakubowski
-
- Località e viaggi
Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.
-
Monitoring kierowców (w carsharingu)
Fot. Joe Folino
Ostatnio głośno było o kolizjach luksusowych samochodów jednej z sieci carsharingowych. W jaki sposób operator takiej usługi może zapobiegać niebezpiecznym zachowaniom kierowców? Czy już teraz stosują odpowiedni monitoring? A może należałoby pójść w inną stronę?
W tym odcinku rozmawiam z Leszkiem Leśniakiem z Panek CarSharing o tym jak monitorowani są kierowcy aut „na minuty”. W drugiej części rozmawiam z Andrzejem Mrozem z Andrew Frost Solutions na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania niebezpiecznych zachowań wśród kierowców. -
Elektromobilność w komunikacji miejskiej
Fot. Mateusz Pieróg
Kolejny konkurs na dofinansowanie autobusów elektrycznych zwiastuje dalszy rozwój elektromobilności w komunikacji miejskiej. Tymczasem już teraz mamy zdecydowanych liderów i outsiderów w tej dziedzinie.
O tym jak Jaworzno state of mind poradziło sobie z elektryfikacją swojej sieci autobusowej opowiada Adrian Słupski z PKM Jaworzno. Potem przeniesiemy się do Radomia, który również nie ma się czego wstydzić. O tym jak planowano rozwój elektrobusów w tym mieście opowie Marcin Gromadzki, który przygotowywał plany w tym zakresie. Na koniec odwiedzimy Warszawę, gdzie „kontrakt stulecia” na autobusy elektryczne zaliczył wtopę oraz jeszcze jedno miasto, w którym ktoś ewidentnie zrobił błąd.
W audycji wykorzystano fragment filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”, reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda. -
Lotniska regionalne
W oczach samorządowych polityków i mieszkańców lokalne porty lotnicze to okna na świat i okazja na promocję i rozwój regionu. Dla innych to często tylko kosztowne pomniki samorządowej pychy. W tym odcinku przyglądam się pięciu najmniejszym lotniskom w Polsce, a bliżej – najmłodszemu z nich, czyli portowi lotniczemu Olsztyn-Mazury.
Usłyszycie o tym jak małe lotniska przeżywają pandemię i jak radzą sobie z wstrzymywaniem lotów. Dowiecie się również ile tracą i ile się do nich dopłaca.
W audycji wykorzystano fragment nagrania rozmowy Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem ujawniony przez „Wprost”.
Problemom lotnisk w Polsce poświęcony był również odcinek #71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii. -
Kujawsko-pomorskie problemy kolejowe
Trwające przez ponad miesiąc zamieszanie związane z nowym rozkładem jazdy pociągów w województwie kujawsko-pomorskim zakończyło się źle. Wiele połączeń zniknęło z torów z dnia na dzień a jeszcze więcej zniknie już wkrótce.
Czy całej tej sytuacji można było uniknąć? Dlaczego w ogóle do niej doszło? Kto ponosi za nią odpowiedzialność? Czy można ją jeszcze naprawić? W tym odcinku staram się na te wszystkie pytania odpowiedzieć. Zadaję też pytania – Tomaszowi Moraczewskiemu, dyrektorowi Departamentu Transportu w kujawsko-pomorskim urzędzie marszałkowskim i pasażerom jednego z ostatnich pociągów z Czerska do Laskowic Pomorskich.
W audycji wykorzystałem fragment programu „Zbliżenia” z 10 grudnia 2020 roku. -
Zmiany w bydgoskiej komunikacji miejskiej
Nowe torowisko w ciągu ul. Kujawskiej i nowa siatka połączeń komunikacji miejskiej. Od 6 grudnia w Bydgoszczy zaszły istotne zmiany w funkcjonowaniu miejskiego transportu publicznego. Dlatego postanowiłem wybrać się tam i zobaczyć na własne oczy co się zmieniło.
Moim przewodnikiem był Tymon Myga ze stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, a w tramwaju spotkaliśmy również Tomasza Okońskiego, rzecznika Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. -
Kącik literacki - 25. godzina
Największa katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. Wielokrotnie prezentowana w reportażach. Zdawać by się mogło, że wiemy o niej wszystko. A jednak nadal nie znamy odpowiedzi na najważniejsze z pytań – dlaczego pociąg towarowy wyjechał z Otłoczyna na „lewy” tor?
Na to pytanie w swojej debiutanckiej książce „25. godzina” próbuje odpowiedzieć Jonasz Misiaszek-Przybyszewski. Czy odpowiedź znajduje się w aktach Służby Bezpieczeństwa? A może – wręcz przeciwnie – cały czas leżała „na stole”?
Książkę już niebawem będziecie mogli kupić na stronie wydawnictwa „Adam Marszałek”. „Węzeł przesiadkowy” jest jej oficjalnym patronem medialnym.