21 episodes

Ten podcast to nasza próba (ponownego) zapoznania z własnym ciałem. Chcemy badać połączenia ciało-umysł, dyskutować o tym jak pracujemy i odpoczywamy, jak wprawiamy ciało w ruch. Interesuje nas jego polityczność: w przestrzeni prywatnej i publicznej.

Będziemy gadać między sobą i z zaproszonymi gośćmi – nic tak nie rozwija jak mnogość perspektyw i doświadczeń. A ciało można badać i obserwować z tak wielu stron!

Mamy mikro nadzieję, że może jeszcze nie jest za późno, żeby odzyskać nasze ciała dla nas. Ale żeby móc je kochać, musimy je najpierw dostrzec i zrozumieć.

Grafika: Iga Kucharska

Mam ciało – i co dalej‪?‬ Ola Juchacz, Marta Krawczyk

    • Society & Culture

Ten podcast to nasza próba (ponownego) zapoznania z własnym ciałem. Chcemy badać połączenia ciało-umysł, dyskutować o tym jak pracujemy i odpoczywamy, jak wprawiamy ciało w ruch. Interesuje nas jego polityczność: w przestrzeni prywatnej i publicznej.

Będziemy gadać między sobą i z zaproszonymi gośćmi – nic tak nie rozwija jak mnogość perspektyw i doświadczeń. A ciało można badać i obserwować z tak wielu stron!

Mamy mikro nadzieję, że może jeszcze nie jest za późno, żeby odzyskać nasze ciała dla nas. Ale żeby móc je kochać, musimy je najpierw dostrzec i zrozumieć.

Grafika: Iga Kucharska

    #21 Wiesz, co mi się dzisiaj śniło?

    #21 Wiesz, co mi się dzisiaj śniło?

    Wspólny odcinek Oli, Marty oraz ciałolubnych słuchaczek. Powstał on z nadesłanych przez Was marzeń sennych, naszych skojarzeń i interpretacji. Zastanawialiście się, jak śnią inne osoby? No to możecie to sprawdzić! Dzięki Waszym opowieściom możemy chociaż na chwilę wejść w inną perspektywę.

    Pozazdrościłyśmy Wam umiejętności tworzenia ze snów linearnych opowieści, pomysłu na nagrywanie ich tuż po przebudzeniu i kolektywnych prób interpretacji. Odgadywanie znaczenia snów to zresztą coś, co bardzo łączy wszystkie historie – i pewnie właśnie po to usilnie próbujemy je pamiętać i powtarzać, trochę przejmując kontrolę nad mózgiem, który nocą gdzieś nam uciekł.

    Nie robimy w tym odcinku analizy czym sny są w rzeczywistości i jakie ośrodki umysłu za nie odpowiadają. Płyniemy raczej przez fale tych przedziwnych opowieści, próbując łączyć się ze światem cielesnym.

    Jakoś tak jest, że przypisujemy sny do sfery duchowej i metafizycznej, a często wpływają one na naszą fizyczność lub z niej wynikają. Możemy budzić się zlane potem, możemy przeżywać orgazm, albo długo po przebudzeniu czuć siłę przeżytych emocji. Nie wiemy też, gdzie znajduje się przyczyna, a gdzie skutek.

    Oczywiście, bardzo nas to interesuje, a z drugiej strony – czy ta tajemnica nie jest w snach najbardziej nęcąca?

    Dziękujemy, że podzieliłyście się z nami cząstkami swojego życia.

    Niezmiennie zapraszamy także do wspierania nas na patronite.pl/mamcialo-podcast.

    • 1 hr 7 min
    #20 „Dla jej dobra”, czyli o medykalizacji kobiecego zdrowia z Nat Broniarczyk

    #20 „Dla jej dobra”, czyli o medykalizacji kobiecego zdrowia z Nat Broniarczyk

    Medykalizacja zdrowia może brzmieć enigmatycznie. I mimo, że to sformułowanie zaczyna się pojawiać w rozmowach, a aktywistki zajmujące się prawami reprodukcyjnymi zwracają uwagę na ten temat, jako narastający problem, wciąż nie przedostał się on do szerokiej świadomości.

    Dlaczego? O tym między innymi opowiada Nat Broniarczyk - wykładowczyni Gender Studies UW, członkini rady konsultacyjnej Funduszu Feministycznego, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu, aborcyjna myślicielka i gawędziara.

    Medykalizacja zdrowia oznacza proces, w którym naturalne praktyki stają się zabiegiem medycznym i są kontrolowane przez farmaceutyczne biznesy oraz politykę.

    W wielu przypadkach rozwój medycyny i opieki lekarskiej w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie osób. Problem medykalizacji pojawia się w momencie przejmowania kontroli i decyzyjności pacjentek, a także odbierania im możliwości korzystania z naturalnych, domowych, sprawdzonych sposobów radzenia sobie z codziennymi dolegliwościami.

    Ramię w ramię z medykalizacją kroczy prawo, które chce chronić, osłaniać... i karać.



    Ten odcinek powstał dzięki wpłatom naszych Patronek: Aleksandry, Betty, Dany, Renaty i Kasi

    Dołącz do ciałolubnej społeczności! patronite.pl/mamcialo-podcast

    • 59 min
    #19 Spanie jest sexy

    #19 Spanie jest sexy

    Będzie o naszej miłości do spania. Jesteśmy śmiałymi orędowniczkami snu jako recepty na kreatywność, zdrowie i długowieczność. Rozmawiamy o fizjologii snu i jego wpływie na nasze ciała i umysły. O tym, jak rozwija się wraz z rozwojem człowiek. Globalnie, przez kolejne stulecia i indywidualnie - przez dzieciństwo, młodość i dorosłość.

    To kolejny odcinek z cyklu przyjemności. Chcemy gadać o tym, co sprawia nam radość i cieszymy się, że powoli odchodzimy od szkodliwego schematu zarywania nocek dla sukcesu.

    Mówimy o zgubnych skutkach sennej niedbałość wierząc, że rewolucja spokoju i lenistwa jeszcze przed nami i że dzięki niej staniemy się nie tylko spokojniejsze, ale też z większą motywacją do działania i wzajemną tolerancją. Dobranoc.



    Źródła:


    Dr Matthew Walker „Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snów i marzeń sennych”

    wykład Sławomira Prusakowskiego „Sen - czym jest i jaką pełni rolę?” (Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS: https://youtu.be/IwCbezsR8H0)


    W odcinku cytujemy fragment książki Jonathana Crary’ego „24/7. Późny kapitalizm i koniec snu” (Wydawnictwo Karakter).



    Wesprzyj nas na Patronite: patronite.pl/mamcialo-podcast

    • 30 min
    #18 Rośliny + ludzie = WNM? O etnobotanice z Gruszką

    #18 Rośliny + ludzie = WNM? O etnobotanice z Gruszką

    Przechodzimy obok nich codziennie, a czasem w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. Szczególnie na te „pospolite”, powszechne, najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu. O roślinach i ich ponadczasowej mocy rozmawiamy z Anną Gruszką, w internetach znaną również jako Ruta Pindyrynda. Zielarstwo w niektórych kręgach ma przyklejoną łatkę ezoterycznych praktyk – a przecież większość współczesnych leków opiera się na zsyntetyzowanych odpowiednikach naturalnych substancji wytwarzanych przez rośliny! To jedni z najstarszych mieszkańców naszej planety: mnożąc się i trwając w skupiskach transmitują mądrości wielu, wielu pokoleń. Od zawsze towarzyszyły człowiekowi w obrzędach i leczeniu, służyły także za główne źródło pożywienia - i pewnie dlatego tak nam spowszedniały. My, korzystając ze wspaniałej etnobotanicznej wiedzy Gruszki, postaramy się przywrócić im dawną chwałę i zachęcić Was do wrażliwości na ich obecność.

    W odcinku rozmawiamy chwilę o kursach zielarskich, które Gruszka prowadzi wraz z Sarą Dobre Ziele w ramach działalności ich stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze. Najbliższy kurs „Z chwastami między nogami” znajdziecie pod linkiem: www.facebook.com/events/185901833360978/



    Więcej źródeł, do których odwołujemy się w tym odcinku jak zwykle na naszym blogu: www.mamcialo.wordpress.com



    Jeśli podoba Ci się to co robimy możesz nas wesprzeć na PATRONITE: www.patronite.pl/mamcialo-podcast

    • 45 min
    #17 Odpocznij chwilę

    #17 Odpocznij chwilę

    Odpoczywasz aktywnie czy totalnie się leniąc? Z ludźmi czy w samotności?

    Tym razem rozmawiałyśmy o odpoczynku, czyli czynnościach, które podejmujemy, żeby się zregenerować. Żyjemy coraz szybciej i coraz intensywniej. Brakuje nam czasu nie tylko dla bliskich, ale też dla siebie samych. Macie czasem poczucie, że Waszej głowie brakuje mocy obliczeniowej, a ciało za nią nie nadąża? My też.

    Będzie o tym JAK odpoczywamy, OD CZEGO odpoczywamy i jakie okoliczności nas w tym wspierają. Nie obejdzie się bez zestawienia pracy z czasem wolnym – dla wielu osób ten podział jest coraz mniej oczywisty. Pytanie jak to zaburzenie granic na nas wpływa („i dlaczego odmawiamy sobie jednej z największych zdobyczy związkowców i związkowczyń”, podpowiada mały marksista w naszej głowie).

    Znowu trochę nawiązujemy do „Wypalenia” sióstr Nagosky, bo odpoczynek jest dla nas silnie związany z niwelowaniem stresu. Poza tym wspominamy „Jak robić nic” Jenny Odell, która szuka metody odpoczynku od technologii i social mediów.

    Tym odcinkiem rozpoczynamy 3 sezon, a wraz z nim zwrot w stronę codzienności – mamy nadzieję, że z wieloma przemyślenia i historiami będziecie mogły i mogli się zidentyfikować!



    Jeśli podoba Ci się to co robimy możesz nas wesprzeć na PATRONITE: patronite.pl/mamcialo-podcast

    • 26 min
    #16 „Nie mam już na to siły”, czyli pułapka wypalenia

    #16 „Nie mam już na to siły”, czyli pułapka wypalenia

    O wypaleniu najczęściej mówi się w kontekście zawodowym. Zbyt duża ilość obowiązków, niewystarczająca satysfakcja i wynagrodzenie, za duża odpowiedzialność, brak perspektyw na zmianę. A wiecie, że dokładnie te same odczucia mogą wiązać się z innymi płaszczyznami, na których czujemy się wypalone? Może to być działalność aktywistyczna, albo codzienna praca emocjonalna. Wszystkie te obszary mogą doprowadzić nas do pułapki, w której nie wiemy co robić, jesteśmy sfrustrowane, a ciężar odpowiedzialności jest zbyt duży. 

    Punktem wyjścia do naszej rozmowy - i do wielu przemyśleń w tym podcaście - była książka dr Emily Nagoski i Amelii Nagoski "Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu" [wyd. Czarna Owca, 2020]. To feministyczny poradnik, który pokazuje na wielu poziomach, dlaczego codzienne obowiązki systemowo nas wykańczają. Autorki zwracają uwagę na nierówną grę, jaką toczy z nami świat i pomagają poznać jej zasady oraz wyposażyć nas w atuty hakujące schematy niedostrojone do naszych potrzeb i wymagające od nas zbyt wiele.  W tym sensie lenistwo i przyjemność są rewolucyjne. Ale tylko dbając o siebie, możemy zadbać o innych i o sprawy, na których nam zależy. Bez względu na to, czy jest to sprawa o którą walczymy na ulicach, rodzina czy praca zawodowa.



    Jeśli podoba Ci się to co robimy możesz nas wesprzeć na PATRONITE: patronite.pl/mamcialo-podcast

    • 45 min

Top Podcasts In Society & Culture

فنجان مع عبدالرحمن أبومالح
ثمانية/ thmanyah
بودكاست طمئن
Samar
Bidon Waraq | بدون ورق
بودكاست السندباد
كنبة السبت
Mics | مايكس
هدوء
Mics | مايكس
بودكاست صحب
بودكاست صحب