5エピソード

Pomagam parom, których związek się rozmył lub wzburzył; które chcą, by na nowo zapłonął ogień miłości i tym, które pragną umacniać więź i czerpać ze swoich rodzinnych korzeni w sposób, który buduje, a nie osłabia związek.

Zapraszam,

Marita Woźny z Między parami

Między Parami - Żywiołowe związki Marita Woźny z Między Parami

  • 恋愛関係

Pomagam parom, których związek się rozmył lub wzburzył; które chcą, by na nowo zapłonął ogień miłości i tym, które pragną umacniać więź i czerpać ze swoich rodzinnych korzeni w sposób, który buduje, a nie osłabia związek.

Zapraszam,

Marita Woźny z Między parami

  05 Jak utrzymać miłość w związku

  05 Jak utrzymać miłość w związku

  Opis odcinka

  Miłość w związku…każdy jej pragnie i szuka. Każdy chce być przez kogoś kochany. Marzymy o wyjątkowej miłości, która wzbudzi te motylki w brzuchu i przyniesie nadzieję, że z tą jedną wyjątkową osobą czeka nas coś przepięknego, że z nią możemy tworzyć życie o którym śnimy. Początki wspólnej drogi i uczucia, które jej towarzyszą przychodzą, jakby z łatwością i lekkością. Im dłużej związek trwa, tym więcej wymaga wysiłku. Każdego dnia pracujemy nad tym, by rozwijać się w pracy, spełniać swoje obowiązki, dbamy o dom, o ciało, aktywność fizyczną. A ile czasu w ciągu każdego dnia poświęcamy na dbanie o związek, który tworzymy, o relację, która jest czymś, czego tak bardzo pragniemy?  Może Cię też zainteresować artykuł „Jak odbudować namiętność w związku”

  Z podcastu „Jak utrzymać miłość w związku ” dowiesz się  * Dlaczego to, co połączyło pary na początku nagle znika?* Kiedy miłość wygasa i dlaczego?* Co zrobić, aby miłość i głębokie uczucia w związku stale nam towarzyszyły?* Co sprawia, że związek staje się stabilny?* Jakie działania sprawiają, że związek staje się silniejszy?* Czy by być szczęśliwym wszystko trzeba robić razem?* Czy różnice w związku mogą tylko dzielić?* Jakie 7 sposobów na podtrzymanie głębokiego uczucia w związku rekomenduję.  Transkrypt podcastu „Jak utrzymać miłość w związku”

  O różnych etapach miłości mówił w swojej koncepcji Sternberg. Uznał on, że miłość składa się z namiętności, intymności i zaangażowania. W zależności od tego, jak długo trwa związek wszystkie te komponenty nadal występują, ale zmienia się ilość udziału każdego z nich. I tak, kiedy zakochujemy się w kimś, to najintensywniejsza jest namiętność. To ona sprawia, że mózg zakochanego człowieka szaleje i cały świat wokół przestaje istnieć. Jak funkcjonuje mózg człowieka zakochanego? Podobnie jak człowieka uzależnionego. Gdyby więc spędzić całe życie na takiej górce emocjonalnej, to nie byłoby to zdrowe, bezpieczne dla naszego organizmu. Trudno byłoby opiekować się dziećmi, chodzić do pracy i zajmować się wszystkimi normalnymi rzeczami, które zapewniają nam życiowy byt, nie moglibyśmy dbać o zdrowie, o relacje z innymi ludźmi. Namiętność w związku wygasa po około 2 latach, czasem dużo wcześniej.

  Intymność gwarantem długiego związku

  Wiele osób uważa, że to namiętność jest gwarantem długotrwałego związku. Jednak gwarantem związku jest intymność, poprzez którą rozumiemy nie, jak się niektórym wydaje intymność seksualną, ale bliskość emocjonalną, poczucie przyjaźni, bliskości. To ten komponent zabezpiecza związek.  Spadek namiętności jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Jednak musi ona zachować pewnie poziom po to, by związek w ogóle mógł trwać. Dlatego ludzie, którzy bardzo się od siebie oddalili i trudno jest im ze sobą być, ale jednak nadal bardzo chcą, to szukają tej namiętności. Szukają tego, co sprawiło, że dobrze im było razem na samym początku.

  Mówi się o tym, że namiętność jest po to, by ludzie mogli się sobą oczarować i być ze sobą, mieć dzieci. Porównywana jest często do szaleństwa. Ona zasłania nam wszystkie braki i wady drugiej połowy. A gdy przychodzi moment, że emocje opadają i cała biochemia się zmienia zaczynamy widzieć drugiego człowieka realnie. Przychodzi rozczarowanie „przecież Ty byłeś kiedyś inny/inna”. To wszystko jest potrzebne Twojemu związkowi.

  Rozczarowanie – pierwszy test dla związku

  Rozczarowanie, które przychodzi jest trochę takim testem, czy mimo tych różnych trudności ta relacja jest w stanie przetrwać. To pierwszy kryzys dla związku. Zobaczenie, że partner nie je

  • 20分
  04 Obciążenia pokoleniowe, czyli z dziada pradziada

  04 Obciążenia pokoleniowe, czyli z dziada pradziada

  Opis odcinka

  Każdy z nas jest jednostką, którą ukształtowały wcześniejsze doświadczenia, relacje i przeżycia, które spotkały nas w toku życia. Wywodzimy się z korzeni,  z pokoleń, które sprawiają, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, nie inny. Wpływają na to geny, rodzina, tradycja, doświadczenie, osobowość, temperament i doświadczenie traumy. To wszystko sprawia, że odbieramy świat w wyjątkowy, unikatowy sposób. Nikt inny nie będzie odbierał świata dokładnie tak jak my, bo nikt inny nie ma takich samych doświadczeń. Jednym z aspektów, które mają na nas wpływ są nasi przodkowie np. nasze babcie i dziadkowie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad ich rolą w naszym życiu. W tym artykule dowiesz się czym są obciążenia pokoleniowe i jak można na nie wpłynąć.

  Wpływ potomków na relację pary  Żyjemy z dnia na dzień, szukając chwil przyjemności i szczęścia, niejednokrotnie mierząc się z lękami, smutkami, rozczarowaniami. Szukamy pocieszenia w jedzeniu, paleniu, seksie, alkoholu. Uciekamy w działanie, pracoholizm lub różne używki.  Wszystkie drogi prowadzą donikąd, nie tam gdzie chcemy, aby prowadziły. Nie zastanawiamy się wtedy nad naszą przeszłością, nad naszymi przodkami. Oni zaś budując własne relacje ze sobą, z innymi ludźmi, ale też z naszymi rodzicami sprawili, że wiele rzeczy w naszym życiu ma taki, a nie inny kształt. Dołożyli swoją cegiełkę do tego, by nas ukształtować.  Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to nieświadomy świat. Są to doświadczenia o których być może nie wiemy, albo wiemy, ale nie nadajemy im znaczenia. Zostawiają one swoje okruszki wokół nas każdego dnia. Pojawia się w naszych słowach, głowie. Zamiast się nimi zająć, pozwalamy im się prowadzić tak, że niekiedy nas paraliżują.

  By lepiej rozumieć nasze działania, słowa, myśli niezbędne jest zrozumienie naszej historii, traumatycznych wspomnień. Dziś chcę opowiedzieć, jakie znaczenie dla dwojga ludzi, którzy tworzą ze sobą związek mają ich przodkowie. Zainteresować Cię też może artykuł Czy wybieramy drugą połówkę na podobieństwo rodziców.  Z podcastu „Obciążenia pokoleniowe, czyli z dziada pradziada” dowiesz się  * jak dziedziczona jest trauma pokoleń* w jaki sposób relacje z naszymi przodkami wpływają na nasze życie* jak nieświadomość wpływa na nasze życie* co nasza pamięć robi z trudnymi wydarzeniami* jak można wyzwolić się z traumatycznych wydarzeń z przeszłości  Transkrypt podcastu „Obciążenia pokoleniowe, czyli z dziada pradziada”

  Pewien powieściopisarz powiedział kiedyś:  „przeszłość nigdy nie umiera, nie jest nawet przeszłością”  Każdy człowiek według terapii systemowej jest częścią systemu. Każdy z nas tworzy rodzinę, na którą składają się nasze pokolenia. W rozumieniu systemowym wszystko, co dzieje się w rodzinie ma znaczenie.

  Ważne jest nie tylko to, jaka jest nasza rodzina, kto do niej należy ale też jak rozwiązuje się konflikty, czy się rozmawia o trudnościach, czy każdy o każdym wszystko wie, że raczej na takie tematy się nie rozmawia. Znaczenie ma kolejność urodzin, a także wcześniejsze wydarzenia z przeszłości np. poprzedni partnerzy naszych bliskich oraz wszystkie osoby, które umarły.

  System naczyń połączonych

  Znaczenie ma aspekt poznania się rodziców, powód decydowania się na dzieci, okoliczności ich pojawienia się, a także to, dlaczego się wybrali i jak układało się ich życie.

  • 30分
  03 Kłótnie w związku – 3 sposoby na skuteczne przerwanie konfliktu

  03 Kłótnie w związku – 3 sposoby na skuteczne przerwanie konfliktu

  Opis odcinka  Z odcinka „Kłótnie w związku – 3 sposoby na skuteczne przerwanie konfliktu” dowiesz się:  * Jak działa spirala napędzającej złości* Co doprowadza do częstych i szybkich wybuchów w związku* Co gra w ping ponga ma wspólnego z konfliktami w parze* Jakie są sposoby na wykorzystywanie złości w korzystny sposób podczas kłótni* O 3 sposobach na przerwanie konfliktu* Jakich zwrotów używać, by zatrzymać eskalujący konflikt  Czy pamiętasz moment, kiedy byłeś bardzo zły na swoją drugą połowę? Czy doświadczyłeś złości ze strony partnera? Jak szybko udało Wam się zatrzymać tę złość? Czy raczej było tak, że złość powodowała, że kłótnie w związku narastały i narastały, aż ostatecznie doprowadziły do wybuchu albo cichych dni?  Prawie każda para zna taka sytuacje, kiedy złość zapętla rozmowę tak bardzo, że już nie wiadomo o co się kłóciliśmy. Natomiast kłótnia nadal trwa, bo przecież „ ja nie ustąpię”.  Konflikt nawet jeśli w jakiś magiczny sposób mija, sprawia że wraca do związku jak bumerang, ten, kolejny i jeszcze kolejny. Przychodzi więc moment, kiedy zaczyna nas w związku wiele rzeczy denerwować, na pozór przecież błahych.  Może czasem nawet mówisz sobie „nie rozumiem dlaczego tak się wściekam, ale…” (i tutaj zaczyna się zwrot akcji i ponowna lawina pretensji, złości, oskarżeń). Co dzieje się później? Byle pretekst jest okazją do tego, by dać upust swojej złości o której w związku nie rozmawiamy.  Konstruktywne metody radzenia sobie ze złością  Teraz wyobraź sobie taką sytuację. Dochodzi między Tobą i Twoją drugą połówką do sprzeczki, czujesz jak złość wędruje po całym ciele i ciśnienie narasta. Widzisz, że Twoja druga połowa jest daleka od bycia w stanie relaksu i spokoju.  Jednak w pewnym momencie rozmawiacie o tym, co dzieje się między Wami i emocje opadają. Mówisz jej, co Ci przeszkadza, ona mówi o tym Tobie i to nie powoduje kolejnych wybuchów. Oczywiście jakiś rodzaj napięcia jest, ale konflikt się zatrzymuje. Może pomyślisz teraz „wszystko super, tylko żeby to było takie proste”.

  Odpowiem Ci tak, proste na samym początku to nie będzie, bo każda rzecz, której się początkowo uczymy wymaga koncentracji, naszego wysiłku, zaangażowania, przekonania, że chcemy to robić i wytrwałości nawet, jeśli się nie udaje. Tak samo jest z konfliktami, wybuchami złości, rozpoznawaniem uczuć i każdą jedną rzeczą, która dzieje się w związku.  Prosto więc nie będzie, bo wymaga to Twojej pracy, ale jeśli powiem Ci, że jest to możliwe, to czy chcesz tego spróbować?  Jeśli tak zachęcam do dalszego słuchania, pokażę Cię jak w trzech sposobach można rozwiązywać takie sytuacje.  Do pobrania  * Zdania zatrzymujące konflikt  Czego dowiesz się z podcastu „Kłótnie w związku – 3 sposoby na skuteczne przerwanie konfliktu”  Z tego odcinka dowiesz się:  * Jak działa

  spirala napędzającej złości* Co

  doprowadza do częstych i szybkich wybuchów w związku* Co gra w

  ping ponga ma wspólnego z konfliktami w parze* Jakie są

  sposoby na wykorzystywanie złości w korzystny sposób podczas kłótni* O 3

  sposobach na przerwanie konfliktu* Jakich

  • 17分
  02 Trudne Święta w domu? Dowiedz się jak sobie poradzić.

  02 Trudne Święta w domu? Dowiedz się jak sobie poradzić.

  Opis odcinka  Jak przetrwać świąteczny czas, kiedy relacje rodzinne są trudne? Zbliżają się święta, to czas miłości, radości, bliskości, czas wspólnie spędzony z rodziną.  Jednak nie dla wszystkich to okres wyjątkowych chwil i sielanki. Dla jednych to czas cudownych chwil w gronie rodzinnym, dla innych czas pełen napięć, obaw, stresu i wewnętrznych zmagań. Dla par to czas dylematów, wyborów pomiędzy rodzinami i często wielu konfliktów.  Podczas mojej pracy w gabinecie towarzysząc wielu osobom w rozterkach związanych ze świętami, postanowiłam przygotować ten podcast, bo temat dotyczy wielu z nas.  Chcę Tobie powiedzieć, co możesz inaczej zrobić w tym roku, aby te święta nie okazały się trudne i kojarzyły się wyłącznie z ich przetrwaniem.  O czym usłyszysz w podcaście ” Trudne Święta w domu? Dowiedz się jak sobie poradzić.”  Z tego podcastu dowiesz się:  * jak zachować zdrowy egoizm w dbaniu o siebie* w jaki sposób godzić w parze świąteczny czas u obu rodzin, które się nie lubią* jak reagować na „dobre rady” i uszczypliwe komentarze* w jaki sposób dbać o relację z drugą połową, gdy jesteśmy w „powinnościach rodzinnych”* co zrobić w sytuacji, kiedy kontakt z rodziną dawno się urwał, ale tęsknimy za tym* jak bycie pomiędzy mężem/ żoną, a swoją rodziną wpływa na Wasz związek* dlaczego trudno jest być blisko, kiedy wreszcie wolny czas temu sprzyja* co robić, by się zbliżyć, a nie oddalać podczas wspólnych świąt* otrzymasz także 5 wskazówek, jak zadbać o Wasz spokój przy wigilijnym stole  Transkrypt podcastu „Trudne Święta w domu? Dowiedz się jak sobie poradzić.”

  Jak przetrwać świąteczny czas, kiedy relacje rodzinne są trudne?

  Zbliżają się święta, to czas miłości, radości, bliskości, czas wspólnie spędzony z rodziną. Jednak nie dla wszystkich to okres wyjątkowych chwil i sielanki. Dla jednych to czas cudownych chwil w gronie rodzinnym, dla innych czas pełen napięć, obaw, stresu i wewnętrznych zmagań. Dla par to czas dylematów, wyborów pomiędzy rodzinami i często wielu konfliktów. Podczas mojej pracy w gabinecie towarzysząc wielu osobom w rozterkach związanych ze świętami, postanowiłam przygotować ten podcast, bo temat dotyczy wielu z nas. Chcę Tobie powiedzieć, co możesz inaczej zrobić w tym roku, aby święta nie kojarzyły się wyłącznie z ich przetrwaniem.

  Cześć! Witam Cię w moim kolejnym podcaście. Dzisiaj chcę powiedzieć Ci jak przetrwać święta z rodziną, kiedy relacje są trudne.

  Z tego podcastu dowiesz się:  * jak zachować zdrowy egoizm w dbaniu o siebie

  * w jaki sposób godzić w parze świąteczny czas u obu rodzin, które się nie lubią

  * jak reagować na „dobre rady” i uszczypliwe komentarze

  * w jaki sposób dbać o relację z drugą połową, gdy jesteśmy w „powinnościach rodzinnych”

  * co zrobić w sytuacji, kiedy kontakt z rodziną dawno się urwał, ale tęsknimy za tym

  * jak bycie pomiędzy mężem/ żoną, a swoją rodziną wpływa na Wasz związek

  * dlaczego trudno jest być blisko, kiedy wreszcie wolny czas temu sprzyja

  * co zrobić, by się zbliżyć, a nie oddalać podczas wspólnych świąt

  * otrzymasz także 5 wskazówek, jak zadbać o Wasz spokój przy wigilijnym stole  Złość, frustracja, lęk i niepokój

  Myśl o tym, że podczas świąt będziemy musieli rozmawiać z kimś, z kim jesteśmy w złych relacjach może budzi złość, frustrację, lęk i niepokoju. Mówi się, że święta to czas, kiedy trzeba sobie wybaczać i dawać kolejną szansę. Na myśl o tym pewnie wiele osób się oburzy i powie: „ale ile mogę tych szans dawać”, albo ” jestem już tym zmęczony”.

  Pewnie ile osób tyle indywidualnych trudności i tyle samo pomy

  • 25分
  01 Jak odbudować związek po zdradzie

  01 Jak odbudować związek po zdradzie

  Opis odcinka” Jak odbudować związek po zdradzie”  Rozmowy o zdradzie zwykle dotykają wąskiej perspektywy, zachęcają do wydawania wyroków i opinii. Rzadziej dotyczą one tematu jak odbudować związek po zdradzie.  Ja w gabinecie spotykam pary, które często chcą ratować związek po zdradzie mimo presji rodziny, społeczeństwa, presji by nie dawać szansy człowiekowi, który zbłądził, bo jak mówią inni zrobi to ponownie.  Nikt nie daje gwarancji, że to się nie powtórzy, ale te pary, chcą dać sobie szansę. I ten podcast jest właśnie o tej odsłonie ratowania związku.  Chcę pokazać tym parom, jak można próbować radzić sobie po tym druzgocącym zdarzeniu, co można robić, by cegiełka po cegiełce odbudowywać relację, w której fundamenty runęły, innymi słowy jak odbudować związek po zdradzie.  Jeśli rozważasz, czy dać tę szansę partnerowi, przydatny może okazać się mój wpis „Kiedy nie warto ratować związku po zdradzie„.  Co mogą zrobić osoby, które mimo romansu chcą ratować związek?  O czym usłyszysz w podcaście „Jak odbudować związek po zdradzie”  Z tego podcastu dowiesz się:  * Dlaczego niewierność zwiększa  pożądanie między partnerami* Jak radzić sobie z wykańczającą huśtawką uczuć po zdradzie* Co mogą zrobić osoby, które mimo romansu chcą ratować związek* Poznasz 4 sposoby na naprawę relacji po zdradzie.* Co robić, gdy trudno jest zapomnieć o tym co się stało?* Jak przetrwać, gdy zdrada jest ciągle wypominana mimo skruchy i próby odbudowywania związku?  Transkrypt podcastu „Jak odbudować związek po zdradzie”

  INTRO Narrator:Między Parami podcast o żywiołowych związkach, dla par, które chcą tworzyć lub przywrócić dobre relacje między sobą.

  Rozmowy o zdradzie zwykle dotykają wąskiej perspektywy, zachęcają do wydawania wyroków i opinii.

  Ja w gabinecie spotykam pary, które często chcą ratować związek po zdradzie mimo presji rodziny, społeczeństwa, presji by nie dawać szansy człowiekowi, który zbłądził, bo jak mówią inni zrobi to ponownie.

  Nikt nie daje gwarancji, że to się nie powtórzy, ale te pary, chcą dać sobie szansę. I ten podcast jest właśnie o tej odsłonie ratowania związku.

  Chcę pokazać tym parom, jak można próbować radzić sobie po tym druzgocącym zdarzeniu, co można robić, by cegiełka po cegiełce odbudowywać relację, w której fundamenty runęły.

  Narrator: Zaprasza Marita Woźny  Witaj w podcaście Żywiołowe Związki. Z tej strony Marita Woźny. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak odbudować związek po zdradzie.  Z tego podcastu dowiesz się:

  -Dlaczego niewierność zwiększa  pożądanie między partnerami

  -Jak radzić sobie z wykańczającą huśtawką uczuć po zdradzie

  -Co mogą zrobić osoby, które mimo romansu chcą ratować związek

  – Poznasz 4 sposoby na naprawę relacji po zdradzie.

  -Co robić, gdy trudno jest zapomnieć o tym co się stało?

  -Jak przetrwać, gdy zdrada jest ciągle wypominana mimo skruchy i próby odbudowywania związku?  Zdrada jakby wymazywała dotychczasowe życie

  Ból po zdradzie sprawia, jakby to zdarzenie wymazywało dotychczasowe życie. To zadanie rany aż do kości. Osoba, która była całym światem, bezpieczną przystanią, niezawodną ostoją skłamała. To sprawia, że świat wywraca się do góry nogami.

  W gabinecie mam wiele par, które mimo to chcą walczyć. Są te, którym się nie udaje, ale też takie, które pokonują długą drogę, by przystań stała się znów bezpieczna i docierają do niej.

  W związku każde zranienia pozostawiają ślady. To  serce, które jest połatane,

  • 16分

恋愛関係のトップPodcast