92 episodes

Poslechněte si tipy na zajímavé výlety v České republice. Zajímavosti a praktické informace na cestu pro vás pravidelně připravují Jana Knížková a Roman Mikeschem.

Na cestách s Janou a Mikeschem Youradio Talk

    • Society & Culture

Poslechněte si tipy na zajímavé výlety v České republice. Zajímavosti a praktické informace na cestu pro vás pravidelně připravují Jana Knížková a Roman Mikeschem.

    Druhá nejstarší synagoga u nás nebo zvonice. To najdeme v Lipníku nad Bečvou

    Druhá nejstarší synagoga u nás nebo zvonice. To najdeme v Lipníku nad Bečvou

    Jana a Mikesch tentokrát vyrazí do města Lipník nad Bečvou, které se nachází kousek od Olomouce a Přerova. Město leží uprostřed údolí Moravské brány. Zajímavé je už náměstí ve městě, které je unikátní. V oblibě je mají třeba letci, protože náměstí je ve tvaru písmene L a je to pro ně skvělý orientační bod. Nepravidelný tvar ale nebyl úplným záměrem; tvar byl totiž původně čtvercový, ale protože byla část náměstí postupně zastavěná domovním blokem s radnicí, vznikl z toho tvar l.

    • 8 min
    Ve starobylém Stříbře se nachází jedinečný most. Podobný najdeme jen v Praze

    Ve starobylém Stříbře se nachází jedinečný most. Podobný najdeme jen v Praze

    Jana a Mikesch tentokrát vyrazí do starobylého Stříbra, které je asi 30 kilometrů od Plzně a patří mezi přední středověká města na našem území. Nabízí mnoho krásných památek; nádhernou renesanční radnici, minoritský klášter s expozicemi městského muzea s upravenými zahradami anebo hornický skanzen a také podzemní štolu Prokop.

    • 9 min
    Toulky vysočinskou přírodou nás zavedou k přírodním jezírkům v Ransku

    Toulky vysočinskou přírodou nás zavedou k přírodním jezírkům v Ransku

    Jana s Mikeschem tentokrát vyrazili do kraje Vysočina, přesněji do Národní přírodní rezervace ve Žďárských vrších. Ransko se rozkládá mezi Ždírecem nad Doubravou a městysem Havlíčkova Borová. Toto území je charakteristické pestrou mozaikou lesních společenstev, borovicových lesů, květnatých bučin, vlhkých smrčin i podmáčených olšin.Co spolu dnes navštívíme?V lesích, kde vede naučná stezka, žije celá řada chráněných druhů rostlin a zvířat. Stezka má osm zastavení, měří necelých 17 km a stoupání na ní je zhruba jen 172 výškových metrů, dá se ale i zkrátit – podle našich preferencí. Trasa vede po zpevněných cestách, začíná u turistického informačního centra ve Ždírce nad Doubravou a nabízí nejen procházku hlubokými lesy, ale i úžasný pohled třeba na jezírka, největší bleduliště na Vysočině a mnoho dalšího. Ze Ždírce se vydáme směrem na Nové Ransko, které je spojené s těžbou železných rud. Těšit se můžete i na ranská jezírka.Ranská jezírka jsou zatopené prohlubně vedle starých hald hlušiny, které v lokalitě zůstaly po dlouhodobé těžbě železné rudy. Je to chráněné území, kde se nyní nacházejí nejcennější druhy vodní a mokřadní vegetace, ale i chráněných živočichů. Koupání je v jezírkách samozřejmě zakázáno. U místního rybníka Řeka se koná i spousta kulturních akcí. Od rybníku dojdeme do Krucemburku, kde jsou hned dvě velmi zajímavé stavby – bílá a červená vila. Z Krucemburku se pak vydáme zpátky na start do Ždírce.

    • 7 min
    Hrad Helfštýn láká milovníky kovářství, vojenství, kávy i cyklistiky

    Hrad Helfštýn láká milovníky kovářství, vojenství, kávy i cyklistiky

    Putování s Janou a Mikeschem bude tentokrát doslova monumentální. Společně navštívíme hrad Helfštýn, který svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Hrad se nachází mezi Olomoucí a Ostravou, v Olomouckém kraji. A bude to opravdu monumentální výlet, protože hrad je na na celkové obestavěné ploše nějakých 21 000 m². Areál tvoří mnoho nádvoří věží a samostatných staveb. Je to taková rozsáhlá pevnost, kterou korunují věže s ostrými střechami.

    • 9 min
    Cisterciácký klášter v Plasích nabízí jedinečné prohlídky i nádherný park

    Cisterciácký klášter v Plasích nabízí jedinečné prohlídky i nádherný park

    Jana a Mikesch zamíří tentokrát na severní Plzeňsko do údolí řeky Střely, kde se nachází historické město Plasy. To je spojeno s cisterciáckým klášterem. Klášter byl založen ve středověku přemyslovskými panovníky. Od středověku do zrušení kláštera v roce 1785 byl spjatý s cisterciáckým řádem. Celé panství vlastnila i rodina Metternichů až do roku 1945, kdy byl zestátněn a pak rozdělen mezi různé instituce.Co spolu dnes navštívíme?Samotný klášter je vlastně postaven na vodě a autorem stavby je Jan Blažej Santini-Aichel. Jedná se o velkou zajímavost a cisterciáci dovedli skvěle hospodařit s vodou. Budova má dřevěné základy, ty jsou zapuštěné ve vodě a vodou je to konzervováno tak, aby netrouchnivělo. Santinimu se povedlo zbývající budovu odizolovat tak, aby netrpěla přílišnou vlhkostí. V klášteře jsou i speciální prohlídky, při kterých se podíváme do podzemí kláštera, které je protkáno temnými chodbami. Další speciální prohlídkou je monastýrování. Jedná se o mimořádné tématicky zaměřené prohlídky připravené ve spolupráci s kláštery Plasy, Kladruby a Teplá. Návštěvníci přijedou do jedné z těchto památek a dostanou hrací kartu. Ta je opravňuje nejen k detailní prohlídce kláštera, ale zároveň je vede k vyluštění jedné historické tajenky.Navštívit můžeme i muzeum; jde o pobočku Národního technického muzea a jedná se o centrum stavitelského dědictví. A nesmí samozřejmě chybět i park Velká louka, který na klášter navazuje. Procházkou můžete dojít až do Dolní Bělé a dozvědět se něco o vynálezci Ludvíku Otčenáškovi. Další zajímavostí je alej vzdechů, kterou tvoří i 300let staré lípy.

    • 11 min
    V hlavní roli Jára Cimrman aneb objevte místa, která s ním jsou spjatá

    V hlavní roli Jára Cimrman aneb objevte místa, která s ním jsou spjatá

    Jana a Mikesch se tentokrát vydají po stopách nejslavnějšího Čeha – Járy Cimrmana. Vydají se do obce Příchovice kousek od Kořena v Jizerských horách, kde najdeme maják a muzeum.Co spolu dnes navštívíme?Start naší cesty začneme v muzeu, kterým projdete a dostanete se na rozhlednu. Z té vidíte na celý Liptákov, což je samozřejmě smyšlený název pro obec, kde Jára Cimrman pobýval. Rozhledna vznikla podle projektu architekta Martina Rajniše a je ukázkou tzv. přírodní architektury. Její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják. Je postavena z několika druhů dřeva. Je vysoká 24 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 17 metrů a na ochozu vznikla netradiční venkovní galerie.V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana, která byla dlouho uložena v depozitářích v Praze a část sbírek je i díky občanům z Pojizeří, kteří do muzea přinesli velké množství mistrových autentických památek. Je tu k vidění mistrova busta, dívčí šaty, které nosíval malý Jára a další exponáty spojené s Cimrmanem. K majáku a muzeu patří také venkovní expozice s liptákovskou stodolou a hospodářským vybavením, která je volně přístupná. Tady si můžeme prohlédnout a osahat různé předměty a stroje z Cimrmanovy doby. Součástí areálu je i lesopark, ve kterém si na své přijdou milovníci přírody a odpočinku. Příchovice ale nejsou jen maják a muzeum Járy Cimrmana, ale je tu i řada míst, která stojí za to navštívit. 

    • 10 min

Top Podcasts In Society & Culture

Heart II Heart with Mike and Shiko
Mike and Shiko
So This Is Love
Julia Gaitho
The Messy Inbetween
TMI podcast
What Now? with Trevor Noah
Spotify Studios
Xidhiidhada Nolosha Podcast
Amaal Haybe
Philosophize This!
Stephen West