33 episodes

Brit politikai podcast Bede Ábellel, Merker Ivánnal és Zsiros Egonnal

Alsóház Ábel Bede

    • News

Brit politikai podcast Bede Ábellel, Merker Ivánnal és Zsiros Egonnal

    Alsóház #33 - A brit választási rendszerről Ferenci Árminnal

    Alsóház #33 - A brit választási rendszerről Ferenci Árminnal

    Gőzerővel zajlik a választási kampány és az Alsóház Podcast választási üzemmójda is! Az elmúlt hét már a teljes kampányolás jegyében telt liberális cukiskodással, TV-vitákkal, egy Nigel Farage visszatéréssel és tory kétségbeeséssel. Eközben már most kiderült, hogy a Munkáspárt sem bírja ki baki nélkül a választásig, ugyanis a jelöltállítások közepette futott bele elkerülhető hibákba. 

    De ebben a különkiadásban mindenek előtt arról fogunk beszélni, milyen rendszerben tartják a július negyediki választásokat, mik annak az előnyei és hátrányai, és miben igényel másfajta kampányolást, mint egyéb választási rendszerek. Ebben igazít el minket Ferenci Ármin, a Telex külpolitikai újságírója, aki a választási rendszerek kutatója.

    • 1 hr 4 min
    Alsóház #32 - Júliusban választás!

    Alsóház #32 - Júliusban választás!

    Július negyedikén választások lesznek az Egyesült Királyságban! A sajtó és a politikai élet meglepetésére Rishi Sunak a múlt héten bejelentette, hogy most nyárra írja ki a parlamenti választásokat. Miért döntött így Rishi Sunak, milyen volt eddig a kampány első pár napja, és mire számítunk az Alsóház podcastban, ami ezzel a rendkívüli csonka adással választási üzemmódba kapcsol és rendszeresebben tervez jelentkezni különlegesebb adásokkal is?



    01:04 - Önkormányzati választások kibeszélő

    14:42 - A parlamenti választási kampány kezdete

    • 52 min
    Alsóház #31 - Mit lát a brit jobboldal Orbán Viktorban?

    Alsóház #31 - Mit lát a brit jobboldal Orbán Viktorban?

    Májusban önkormányzati választásokat tartanak több angol nagyvárosban, köztük Londonban, Birminghamben és Manchesterben is. A választások az utolsó nagy teszt az idei parlamenti választások előtt, így különleges jelentőségük van. Emellett a brit politikai életet több botrány is megrázta, gyakorlatilag minden pártnak jutott egy-egy kínos ügy mostanában. Valamint az idei, Brüsszelben megtartott Nemzeti Konzervatív Konferenciának hála az a ritka pillanat is eljött, hogy egybeért a magyar és brit politika is.


    00:33 - Nemzeti Konzervativizmus konferencia

    40:00 - Az Önkormányzati választások

    1:22:13 - Botrányok

    • 1 hr 33 min
    Alsóház #30 - Ruanda, Húszik és Postások

    Alsóház #30 - Ruanda, Húszik és Postások

    Az új év beköszöntével a politikai élet is elindult az Egyesült Királyságban. A kormány továbbra is próbálkozik beindítani egyik fő ígértetét, a menedékkérők Ruandába helyezésével, illetve katonai bevatazkotást is végrehajtottak az Egyesült Államokkal közösen a Közel-Keleten. Emelllett egy frissen bemutatott brit minisorozat újra előtérbe hozta az ország modern történetének egyik legnagyobb jogi botrányát is.

    00:26: Friss közvélemény-kutatások

    23:56: A kormány terve a menedékkérők Ruandába helyezéséről

    35:13: Katonai beavatkozás a Közel-Keleten

    1:07:28: A nagy postabotrány

    • 1 hr 32 min
    Alsóház #29 - Konferenciák és tüntetők

    Alsóház #29 - Konferenciák és tüntetők

    A szokásos őszi konferenciaszezon alatt felsorakoztak a brit pártok a jövő évi választások előtt. A Liberális Demokraták kiábrándult konzervatívoknak udvarolnak, a Munkáspárt továbbra is antiradikális politikát folytat, a Konzervatívok pedig a pártjuk széle felé kacsingattak a konferencián, hogy aztán egy hónappal később 180 fokos fordulatot véve visszaforduljanak egy új kabinet felállításakor a jobbközép centrizmus brit ikonjához. Mindeközben az Izrael-Palesztin konfliktus legújabb felvonása okoz politikai fejfájást a Labournek és a magukat rendpártinak valló toryknak is. 



    05:45 - Pártkonferenciák

    1:01:14 - Az Izrael/Hamász háború lecsapódása a brit közéletben

    1:43:48 - Az új kabinet és David Cameron visszatérése

    • 2 hrs 5 min
    Alsóház #28 - Uborkaszezon és Starmerizmus

    Alsóház #28 - Uborkaszezon és Starmerizmus

    Az égegyadta világon semmi sem történt idén nyáron a brit politikai életben - mondhatnánk kis túlzással. Az elmúlt nyár ugyanis az utóbbi évek legeseménytelenebb uborkaszezonját hozta. Vajon ez a két fő pártvezető unalmasságát és tehetségtelenségét tükrözi, vagy csak a Brexit és Covid miatt vagyunk elszokva ettől, és ilyennek kellene lennie mindig is a politikának: csordogál, amíg az emberek élik az életüket? Beszélünk erről, illetve arról, hogy a minden jel szerint jövőre Downing Streetre kerülő Keir Starmernek van-e ideológiája, és tulajdonképpen mit akar az ő Munkáspártja.



    00:40 - Uborkaszezon

    13:09 - Starmer konzervativizmusa és ennek okai

    41:25 - Starmer, Biden és Scholz

    58:28 - A Labour 5 küldetése

    1:33:54 - Blairita-e Keir Starmer?

    • 1 hr 44 min

Top Podcasts In News

The Rest Is Politics
Goalhanger Podcasts
WSJ Opinion: Potomac Watch
Paul Gigot, The Wall Street Journal
The Intelligence from The Economist
The Economist
Global News Podcast
BBC World Service
The News Agents
Global
Up First
NPR