314 episodes

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak

  • News
  • 5.0 • 1 Rating

Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.

  Raport o stanie świata - 24 września 2022

  Raport o stanie świata - 24 września 2022

  Rozpoczynają się referenda w czterech obwodach zajętych przez Rosję po inwazji na Ukrainę. Zachód nie uzna wyników, ale po zakończeniu referendów Rosja będzie traktowała te tereny jak własne. Co to oznacza? Trwa również mobilizacja i wielka ucieczka mężczyzn jej podlegających. Na granicy Rosji z Finlandią wielokilometrowa kolejka, władze tego kraju zastanawiają się jak reagować na tak wielki napływ Rosjan. Łotwa i Litwa ogłosiły już, że nie będą przyjmować osób uciekających przed poborem.

  We Włoszech wybory powszechne. Na czele sondaży koalicja partii prawicowych, która chce bronić tradycyjnej rodziny, zablokować Włochy przed migrantami i wyprowadzić podatek liniowy. A jej liderką jest jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci europejskiej polityki.

  Komisja Europejska proponuje zawieszenie wypłat około 7,5 mld euro funduszy unijnych dla Węgier w związku z podejrzeniami o korupcję w wykorzystaniu środków. Czy tym razem Viktor Orban przegra rozgrywkę z Unią? W Raporcie autor nowej książki na temat Węgier.

  W Iranie krwawe zamieszki po śmierci 22-letniej kobiety zatrzymanej przez tzw. policję do spraw moralności. W 80. miastach ludzie wychodzą na ulic protestując przeciwko władzy.

  Jak Chiny budują swoją potęgę i wpływy w Europie, również w Europie Środkowo-Wschodniej. W programie rozmowa z autorką nowej książki na ten temat.

  Rozkład jazdy:

  (2:34) Raphael Gualazzi - Follia D'Amore

  (6:01) Agnieszka Bryc o mobilizacji w Rosji

  (34:12) Ludwika Włodek o krwawych zamieszkach w Iranie

  (46:28) Mannarino - Le Cose Perdute

  (49:54) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o dekorowaniu śmierci

  (55:26) Dominik Hejj o wstrzymanych wypłatach UE dla Węgier

  (1:19:14) Podziękowania

  (1:23:59) Anna Kowalewska o wyborach we Włoszech

  (1:41:34) Sylwia Czubkowska o wpływach Chin w Europie

  (2:04:56) Do usłyszenia

  (2:05:31) Paolo Conte - Sparring Partner

  • 2 hrs 9 min
  Raport na dziś - 21 września 2022

  Raport na dziś - 21 września 2022

  Władimir Putin ogłasza plany mobilizacji rezerwistów. Podlegać jej będą osoby z wcześniejszym doświadczeniem bojowym. W przemówieniu do narodu prezydent Rosji mówił, że to krok niezbędny dla zachowania integralności terytorialnej Rosji i ochrony ludności na terenach zajmowanych przez Rosję. Putin oskarżył  Zachód o szantaż nuklearny i ostrzegł, że Rosja posiada wiele broni, którą może odpowiedzieć. Orędzie Putina miało miejsce dzień po ogłoszeniu planów referendów w okupowanych przez Rosję obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Państwa zachodnie potępiły zarówno te plany jak i groźby Putina zapowiadają, że nigdy nie uznają wyników takich referendów. Tymczasem na terenach wyzwolonych przez armię ukraińską odkrywane są zbiorowe mogiły, ofiary Rosjan noszą ślady tortur. Ukraina prowadzi śledztwo w tej sprawie i domaga się międzynarodowego dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez armię rosyjską w czasie wojny.

  Gość: Zbigniew Parafianowicz

  • 25 min
  Raport o stanie świata - 17 września 2022

  Raport o stanie świata - 17 września 2022

  Po spotkaniu w Samarkandzie z prezydentem Xi Jinpingiem Władimir Putin mówi, że rozumie zaniepokojenie Chin wydarzeniami w Ukrainie. Czy Rosji uda się skłonić Pekin do jeszcze silniejszej współpracy? Dlaczego Chińczycy nie muszą być do niej skłonni? I dlaczego państwa Azji Środkowej z niepokojem patrzą na agresję Rosji na Ukrainę?

  Armenia i Azerbejdżan znów biją się o Górski Karabach. Dlaczego teraz?

  Czesi protestują przeciwko drożyźnie. Czy za demonstracjami stoją organizacje prorosyjskie?

  W Grecji polityczna zawierucha w związku ze skandalem podsłuchowym. Czy rząd inwigilował dziennikarzy i opozycję?

  Chilijczycy odrzucają projekt nowej konstytucji. Dlaczego nie chcą się pozbyć spuścizny po rządach Augusto Pinocheta?

  Rozkład jazdy:

  (1:47) Metallica - Fuel

  (6:15) Michał Bogusz o spotkaniu Putina z Jinpingiem

  (22:52) Arkadiusz Legieć o walkach o Górski Karabach

  (53:02) Mariana Montalvo - Tu color cafe

  (56:21) Adrian Bąk o skandalu podsłuchowym w Grecji

  (1:11:08) Podziękowania

  (1:15:48) Aleksander Kaczorowski o czeskich protestach

  (1:29:19) Joanna Gocłowska-Bolek o konstytucji Chile

  (1:47:42) Do usłyszenia

  (1:48:21) Chico Trujillo - Fuera de mi vida

  • 1 hr 51 min
  Raport na dziś - 14 września 2022

  Raport na dziś - 14 września 2022

  Prezydent Zełenski mówi, że Ukraina odbiła obszar wielkości około 8 tys. km kwadratowych z rąk rosyjskich okupantów w regionie charkowskim. Rosja ciągle kontroluje około jednej piątej terytorium Ukrainy, ale ofensywa wojsk ukraińskich posuwa się w bardzo szybkim tempie. Nie ma potwierdzenia sytuacji na froncie z niezależnych źródeł, a prezydent USA Joe Biden ostrzega, że ofensywa może potrwać długo. Moskwa po raz pierwszy przyznaje się otwarcie do strat, choć winą za nie propagandyści kremlowscy nie obarczają Putina tylko jego doradców. Rzecznik Kremla mówi, że operacja wojskowa będzie trwała dopóki wszystkie jej cele nie zostaną zrealizowane.

  Gość: Wojciech Konończuk

  • 24 min
  Raport o książkach - 12 września 2022

  Raport o książkach - 12 września 2022

  Dubaj to wybudowana na pustyni współczesna Wieża Babel. Nie tylko ze względu na wielość języków, którymi posługują się jej budowniczy, ale także z uwagi na niezwykłą różnorodność życiorysów. Nie ma jednego Dubaju, bo to miejsce utkane z marzeń i porażek ludzi, którzy są jego mieszkańcami. Ich historii przez lata słuchała i spisywała je Anna Dudzińska – tak powstał reportaż „Dubaj, miasto innych ludzi”, o którym we wrześniowym Raporcie o książkach opowiada autorka.

  Niczym fatamorgana - na gruzach powojennej Polski, na tle szarego PRL-u, w Alejach Ujazdowskich w Warszawie wyrosło miejsce, w którym muzyka grała do rana, lał się alkohol, tańczyły piękne kobiety, a przy swoich stolikach najlepsi polscy artyści bawili się to utraty tchu, jakby jutra nie było. Czy taki SPATiF – legendarny Klub Aktora istniał naprawdę? Czy był mirażem złożonym z tysięcy anegdot, które snuli jego bywalcy? Bo wódka pita szklankami niejednego przecież ściągnęła w dół, a obok poetów i kolorowych ptaków, siedzieli ponurzy ubecy. Na to pytanie odpowiada Aleksandra Szarłat, autorka książki „SPATiF. Upajający pozór wolności”.

  Felieton to taki krótki utwór publicystyczno-dziennikarski, który istnieje po to, żeby czytelnik mógł się nim rozsmakowywać. Czy może być zatem coś pyszniejszego od felietonu o jedzeniu? Są tacy, których wszystkie drogi – literackie, filozoficzne, historyczne, a nawet polityczne prowadzą do kuchni. Tak jak Pawła Bravo – autora zbioru felietonów „Czekolada i Kapuśniak”.

  Goście:


  Anna Dudzińska
  Aleksandra Szarłat
  Paweł Bravo

  Rozkład jazdy: 

  (3:07) Michał Lorenc - Pustynia

  (6:40) Rozmowa z Anną Dudzińską o książce "Dubaj. Miasto innych ludzi"

  (32:34) Andrzej Grabowski - Dobrze jest

  (36:12) Rozmowa z Aleksandrą Szarłat o książce "SPATiF. Upajający pozór wolności"

  (1:16:48) Podziękowania

  (1:21:16) Rozmowa Dariusz Rosiaka z Pawłem Bravo o książce "Czekolada i kapuśniak"

  (1:53:52) Do usłyszenia

  (1:54:06) Fred Bongusto - Spaghetti a Detroit

  • 1 hr 57 min
  Raport o stanie świata - 10 września 2022

  Raport o stanie świata - 10 września 2022

  Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W Zjednoczonym Królestwie żałoba i czas narodowej refleksji. Kim była dla Brytyjczyków i innych narodów Wspólnoty, w której centrum pozostawała od siedmiu dekad? Jaka będzie Wielka Brytania bez monarchini, która przeprowadziła kraj przez wojny, kryzysy, sukcesy i porażki, a przede wszystkim okres zmian społecznych, które uczyniły z Królestwa kraj, jakim jest obecnie? I jakim królem okaże się Karol III, postać wcześniej kontrowersyjna i budząca wśród Brytyjczyków znacznie mniej sympatii niż Elżbieta?

  Dlaczego ceny elektryczności w Europie osiągają tak dramatycznie wysoki poziomy? Unia Europejska przygotowuje plan ulżenia konsumentom indywidualnym i firmom, które cierpią z powodu podwyżek. Ale czy europejska jedność wobec agresji Rosji na Ukrainę przetrwa nadchodzącą zimę?

  Jak susza wpływa na działanie elektrowni, nie tylko nuklearnych?

  W Szwecji wybory parlamentarne. Jak zmienia się kraj który do niedawna traktowany był jako model państwa opiekuńczego?

  I jeszcze:  jak rekompensować ofiarom wyrządzone im zło.

  Rozkład jazdy:

  (2:13) Graham Kendrick, Martin Smith - Praise My Soul the King of Heaven

  (6:57) Agata Kasprolewicz o fenomenie Elżbiety II

  (17:36) Przemysław Biskup i Jarosław Błaszczak o Elżbiecie II

  (58:08) Gary Barlow - Sing

  (1:02:03) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o rekompensatach za zło

  (1:07:31) Adrian Bąk o wyborach parlamentarnych w Szwecji

  (1:24:40) Raport o książkach

  (1:33:09) Podziękowania

  (1:37:42) Wojciech Jakóbik o cenach energii w Europie

  (2:01:34) Tomasz Rożek o wpływie suszy na elektrownie

  (2:23:41) Do usłyszenia

  (2:24:44) Abba – Dancing Queen

  • 2 hrs 28 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Vidas911 ,

Simply the best

The whole team and their effort shows what can be done when incredible motivation is connected to the latest technology. Reacting instantly to the worlds hot spots, inviting famous experts, etc., - all this you can have for the price of cup of coffee. Tak trzymać!

Top Podcasts In News

Feed Master
Живой Гвоздь
BBC World Service
The Economist
LRT
The Economist

You Might Also Like

Maciej Okraszewski
Tomasz Rożek
Ośrodek Studiów Wschodnich
Rafał Sadowski
Onet
Piotr Pogorzelski