6 episodes

Książki i przyroda. Rozmowy, spotkania, recenzje.

Chaszcze Maria Krzeslak-Kandziora

    • Arts

Książki i przyroda. Rozmowy, spotkania, recenzje.

    Zwabić jaskółki / Paweł Pstrokoński / Wszystkie okna dla oknówek

    Zwabić jaskółki / Paweł Pstrokoński / Wszystkie okna dla oknówek

    Paweł Pstrokoński autor książki „Wszystkie okna dla oknówek” (Czarne) był w czerwcu gościem Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. O jego książce i spacerze, na który zabrał ochotników w upalny sobotni poranek rozmawialiśmy w Ogrodzie Zamkowym. Na nagraniu gwiżdżą jerzyki, ale też doskonale słychać tętno miasta. Głosom kowalika i kapturki towarzyszy szum samochodów i zraszaczy nawadniających parkową trawę. Fascynuje mnie brak ciszy w mieście, nawet jeśli wydaje nam się, że ona się zdarza. Zapraszam do słuchania - Pawła, mnie i zraszaczy.

    Głosy ptaków wykorzystane w tym odcinku to gadanie kruków, zarejestrowane przez Davida Restivo z National Park Service. Pochodzą ze strony:

    https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/soundlibrary.htm

    • 26 min
    Chaszcze / Maria Dek / Książki, ilustracje i Białowieża

    Chaszcze / Maria Dek / Książki, ilustracje i Białowieża

    Wiedziałam, że mieszka w niebieskim domu w Białowieży. Pojechałam do niej pewnego czerwcowego popołudnia. Maria Dek - mieszka i tworzy książki dla dzieci pod dachem Puszczy Białowieskiej. Znacie ją z genialnych "Przeplatalińskich" (Dwie Siostry) czy z ilustracji do książki "Czary na białym" (Warstwy) Magdaleny Mrozińskiej. Poza granicami Polski pracuje z Davidem Cali. Ilustrowała jego książki "Good Morning, Neighbor" (Princeton Architectural Press) czy ostatnio "Where the World Ends". Jestem absolutną fanka autorskiej publikacji Marysi "A walk in the forest" (również PAP) - dlaczego? O tym w podcaście. Pierwszą rozmowę zarejestrowałyśmy kilka lat temu, znajdziecie ją na blogu:

    https://chaszcze.com/2018/05/25/ilustracje-to-nie-byl-moj-plan-na-zycie/

    A jeśli wolicie słuchać, to zapraszamy na werandę, gdzie usiadłyśmy, żeby pogadać o planach, marzeniach, ilustracjach i przepięknych książkach wymyślanych przez Marysię dla polskich i zagranicznych wydawców. Jak ilustruje się za granicą? Dlaczego w książkach Marysi nie ma tła? I czego potrzebujemy od literatury w niespokojnych czasach? O tym poszeptałyśmy przez czterdzieści minut. Chodźcie!

    Muzykę do tego odcinka zrobił Marcin Ostrychacz - poeta i eksperymentator dźwiękowy rodem z Hajnówki. 

    • 40 min
    Birdwatching w praktyce / ptasiarski spacer polami Wielkopolski / gościnnie: Michał Skąpski

    Birdwatching w praktyce / ptasiarski spacer polami Wielkopolski / gościnnie: Michał Skąpski

    W styczniu rozmawialiśmy z Michałem Skąpskim o książkach przybliżających czytelnikom ptaki. W lutym pojechaliśmy w teren, w pola Wielkopolski, żeby ptaki poobserwować. Krążyliśmy wokół Czempinia, potem Turwi. Rozmawialiśmy o tym, co nad nami lata, jakiej używać lornetki i że ważny jest termos z ciepłą herbatą ;)

    Zapraszamy w zimny, słoneczny dzień z myszołowem włochatym i dzierlatką.



    Głosy ptaków wykorzystane w tym odcinku to gęsi kanadyjskie nagrane przez National Park Service. Pochodzą ze strony:

    https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/soundlibrary.htm

    N atej samej stronie możecie posłuchać wycia wilków w Yellowstone 3

    • 25 min
    Bookowski Podcast Literacki / Michał Skąpski: Birdwatching i książki

    Bookowski Podcast Literacki / Michał Skąpski: Birdwatching i książki

    Michał Skąpski na co dzień zajmuje się prawem pracy. Ale od święta albo nawet bardziej - od weekendu, jest birdwatcherem. Wsiada w samochód i jeździ podglądać ptaki. Do Bookowskiego trafił dzięki książce Archila Kikodzego, którą zrecenzowałam na facebooku księgarni. "Ptaki i ludzie" to powieść o człowieku, który w ptasim sezonie oprowadza po Gruzji turystów, pasjonatów birdwatchingu. Osią opowieści jest spotkanie przewodnika z angielskim emerytowanym szpiegiem, który twierdzi, że przyczynił się do rozpadu Związku Radzieckiego.  Mężczyźni prowadzą ze sobą swoistą grę w odkrywanie kart. I tak od tej książki zaczęła się nasza znajomość z Michałem. Nadal nie pojechał do Gruzji, ale obserwował ptaki choćby w Maroku. Dużo czyta więc w centrum naszej rozmowy postanowiliśmy umieścić ptaki oraz książki, które o nich opowiadają.  Gadamy o Audubonie, przewodniku Collinsa, aplikacjach (Collins, NaturaList), Fundacji Szklane Pułapki i Jonathanie Franzenie. Na sam koniec wrzucamy szybki przegląd literacki (Szaraniec, Heinrich, Łubieński, Karczewski). Zapraszamy na godzinną rozmowę. Można słuchać podczas joggingu czy jogi ;)



    Bookowski Podcast Literacki powstał dzięki wsparciu Miasta Poznań w ramach stypendium #poznańwspiera

    • 1 hr 6 min
    Bookowski Podcast Literacki / Anna Bany / Literatura dziecięca dająca moc

    Bookowski Podcast Literacki / Anna Bany / Literatura dziecięca dająca moc

    Anna Bany to siła i ciepło. Dobra energia towarzyszy jej w pracy i w kontakcie z ludźmi. Znamy się z Bookowskiego. Przychodziła zasilać książkami autobusy-biblioteki Oddziału Bajka. Działa w Fundacji Serdecznik, gdzie niesamowicie twórczo wykorzystuje literaturę do pracy z pacjentami szpitali - dziećmi i dorosłymi. Spotkałyśmy się, żeby porozmawiać o książkach i o tym, czego najbardziej potrzebujemy od literatury zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy odebrano nam bliskość.  Jak sprostać trudnemu zadaniu niesienia pomocy tym, którzy potrzebują fizycznego i psychicznego przytulenia? Chodźcie słuchać, Ania ma mądrość i kojący głos.



    Bookowski Podcast Literacki powstaje dzięki wsparciu Miasta Poznań w ramach stypendium #poznańwspiera

    • 35 min
    Bookowski Podcast Literacki / Marcin Ostrychacz: Poezja z Puszczy Białowieskiej

    Bookowski Podcast Literacki / Marcin Ostrychacz: Poezja z Puszczy Białowieskiej

    Cykl podcastów dla Bookowskiego - księgarni, którą siedem lat temu założyłam, a teraz współtworzę - oparłam na ludziach, którzy tworza bookowską społeczność. Przyszli do księgarni z jakiegoś powodu - bo zajmuję się przyrodą tak jak oni, bo zajrzeli na spotkanie, bo chcieli porozmawiać, coś razem zorganizować, zaprzyjaźniliśmy się, zostali. I teraz znów gadamy. I to jest dobre.

    Do pierwszej rozmowy zaprosiłam poetę Marcina Ostrychacza. Znamy się od dawna. Marcin publikuje w wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Stąd bywał częstym gościem Centrum Kultury Zamek. Wpadał w roli poety lub poety-słuchacza. Zawsze zaglądał do Bookowskiego, żeby się przywitać. Nasza półgodzinna rozmowa wychodzi od poezji i meandruje w stronę przyrody. Marcin pochodzi z miejsca, które w moim sercu zajmuje szczególne miejsce. To "święty las", Puszcza Białowieska. Co wynika z mariażu poezji i lasu?

    Zapraszam do słuchania!

    Maria Krześlak-Kandziora

    Podcast powstaje dzięki stypendium miasta Poznania w ramach programu #poznanwspiera

    • 32 min

Top Podcasts In Arts

Номтой тархи
"Номтой тархи" подкаст
Mbook Podcast
Mbook
Dayieana's Podcast
Sarandelger
African Story Magic with Gcina Mhlophe
East Coast Radio Podcasts
Overdue
Headgum
The Audiobook Club
Michael Kane & Stephen McCann & Jonathan Kane