69 episodes

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

Kanban przy kawie Radek Orszewski

    • Business

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

    68. W pułapce przewidywalności

    68. W pułapce przewidywalności

    Przewidywalność to rzecz dobra, a może... zła? Często słyszy się, że biznes czy klienci cenią przewidywalność bardziej niż krótki czas realizacji i to co do zasady prawda, ale też często wpadamy w pułapkę przewidywalności. Przewidywalność może oznaczać notoryczne nieosiąganie zamierzonych celów. Z drugiej strony przewidywalność np. zespołu Scrumowego można opisać kilkoma miarami np. Velocity w Story Pointach, częstością realizowania Celu Sprintu lub pomiarem tempa dostarczania (delivery rate). Czy wszystkie powinny być tak samo przewidywalne? Zastanówmy się nad tym również z perspektywy zarządzania przepływem i tego, do jakiego procesu przykładamy tę miarę.

    • 20 min
    67. Wardley Mapping

    67. Wardley Mapping

    Współczesne projekty, produkty i inicjatywy mają wiele elementów, które można rozwiązać na bardzo wiele sposobów. Jak ustalić, w co warto wkładać naszą energię, a co można bez konsekwencji “kupić z półki”? Na te pytania, czy to na poziomie produktu, czy całej firmy może nam pomóc znaleźć odpowiedzi Mapowanie Wardleya, wizualna mapa pokazująca również ewolucję “klocków” z których składa się nasz produkt, która może być startem do właściwej dyskusji. Dyskusji również o tym, jakie zastosować podejście. Co warto robić zwinnie, a co nie? Mapy Wardleya to bardzo elastyczne narzędzie budowania obrazu otoczenia biznesowego oraz budowania właściwej strategii działania.

    Zapraszam do wywiadu z twórcą podejścia Wardley Mappingu - Simonem Wardleyem. Więcej na temat tego podejścia znajdziesz na Learn Wardley Mapping oraz na stronie towarzyszącej temu odcinkowi i kanale YouTube “Kanban przy kawie”.

    Link do wpisu na blogu: https://www.kanbanprzykawie.pl/index.php/2024/05/07/odcinek-67-wardley-mapping-czyli-jak-odczytac-z-mapy-strategie-tego-co-i-jak-warto-robic/

    • 51 min
    66. Exit Criteria

    66. Exit Criteria

    Opis po korekcie: Klienci i współpracownicy często skarżą się, że dostają coś, co nie jest gotowe do dalszej pracy lub użycia? Może brakuje u Was wspólnie rozumianych kryteriów wyjścia, czyli tzw. exit criteria?

    Co to znaczy, że jakaś operacja czy krok są skończone? Co musi zostać sprawdzone, spełnione, by redukować konieczność “zawracania”? Niezależnie od tego, czy przedmiotem Twojej pracy jest software, marketing, sprzedaż czy jakiekolwiek wyspecjalizowane usługi, to warto sprawdzić, czy możemy nasz proces ulepszyć przez przepracowanie wspólnie owych kryteriów. A co jeśli mamy definicję ukończenia, czyli Scrumowe Definition of Done? Może to wystarczy, a może to za dużo i za późno... Sprawdź!

    Graficzną wizualizację i wpis towarzyszący odcinkowi znajdziesz na blogu: https://www.kanbanprzykawie.pl/?p=1143

    • 19 min
    65. Prawo Littlea hit czy kit

    65. Prawo Littlea hit czy kit

    W wielu narzędziach jedną z domyślnych wizualizacji postępów pracy jest zakumulowany wykres przepływu, czyli popularne CFD (cumulative flow diagram). Na jego podstawie, a właściwie na podstawie Prawa Little'a próbuje się odczytać i prognozować czas realizacji czy tempo dostarczania. Czy to aby na pewno uzasadnione? Czy próba prognozowania przyszłości na podstawie owego prawa to bardziej hit czy raczej kit? Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić Twój system, by móc stosować Prawo Little'a, a zrozumiesz, co z wykresu CFD można bezpiecznie odczytywać (hit), a co jest pułapką (kit).

    Zajrzyj też do wpisu na blogu i grafiki: https://kanbanprzykawie.pl/wp-admin/post.php?post=1124&action=edit

    • 16 min
    64. Przywództwo plemienne

    64. Przywództwo plemienne

    Czy wiesz, czemu czasem ludzie wydają się zachowywać zupełnie irracjonalnie, a takich jak oni jest więcej? Bo tworzą... plemiona. Od tysięcy lat to przynależność do określonej grupy decydowała o tym, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej oraz co jest czynem zakazanym. Przywództwo plemienne (tribal leadership) wprowadził do świata biznesu Ray Immelman za sprawą książki “Good Boss, Dead Boss”, która doczekała się po latach nowej edycji po polsku. Przy tej okazji rozmawiam z Pawłem Schmidtem z Instytutu Zarządzania Ograniczeniami. Jak wykorzystać przywództwo plemienne na rzecz budowania sprawnie działających firm i społeczności? Czy dopuszczenie do tworzenia się plemion może też zaszkodzić? A co na to wszystko praca zdalna, częsta krytyka młodych pokoleń, którym wcale nie spieszy się identyfikować z miejscem pracy?

    Przywództwo plemienne to również temat, który poruszamy w ramach szkoleń ze ścieżki Kanban Coaching Professional, a więc jedno z narzędzi dla praktyków Metody Kanban.

    Zapraszam to wywiadu i komentarza. A do jakich plemion Ty należysz?

    • 37 min
    63 Zadania cykliczne i nieciągłe w Kanbanie

    63 Zadania cykliczne i nieciągłe w Kanbanie

    W praktyce każdego specjalisty czy zespołu pojawiają się powtarzalne zadania, które musimy wykonywać w określonej częstotliwości, oraz zadania, które składają się z wielu drobnych odpowiedzi czy reakcji. Czy musimy na nie wszystkie tworzyć zadania? Czy tych zadań musi być tak dużo, że zakopiemy się pod ciężarem ich tworzenia i aktualizacji? Na szczęście nie! Zapraszam do praktycznego odcinka o tym dlaczego, co i jak wizualizować w temacie zadań powtarzalnych oraz takich, które angażują nas w sposób nieciągły.

    Zajrzyj do wpisu towarzyszącego podcastowi: https://kanbanprzykawie.pl/?p=1104

    • 18 min

Top Podcasts In Business

Prof G Markets
Vox Media Podcast Network
The Art of Online Business
Kwadwo [QUĀY.jo] Sampany-Kessie
The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC
HBR On Leadership
Harvard Business Review
VT Podcast “Ideas That Matter”
Africa Podcast Network
The Mindful Marketing Podcast (Formerly Known As The Savvy Social Podcast)
Andréa Jones

You Might Also Like

Porządny Agile
Porządny Agile
Zwinne organizacje
Paweł Tomkiel (Deloitte in Poland)
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Better Software Design
Mariusz Gil
Oliver Heldens presents Heldeep Radio
Oliver Heldens
Skuteczny CEO
Skuteczny CEO Radek Drzewiecki