115 episodes

Analizuję, sprawdzam, kwestionuję, podważam, testuję i zadaję niewygodne pytania. Po czterech latach prowadzenia podkastu o elearningu i przeżyciu kilku twórczych kryzysów z tym związanych postanowiłem wrócić do tego, co sprawia mi radość i czym lubię się dzielić.
Podkast Rozwojowy to miejsce do dyskusji o tym co działa.

Podcast Rozwojowy Piotr Peszko

  • Education

Analizuję, sprawdzam, kwestionuję, podważam, testuję i zadaję niewygodne pytania. Po czterech latach prowadzenia podkastu o elearningu i przeżyciu kilku twórczych kryzysów z tym związanych postanowiłem wrócić do tego, co sprawia mi radość i czym lubię się dzielić.
Podkast Rozwojowy to miejsce do dyskusji o tym co działa.

  S04E05. Za co płacisz w projekcie eLearningowym i co wpływa na cenę?

  S04E05. Za co płacisz w projekcie eLearningowym i co wpływa na cenę?

  A co gdybyśmy powiedzieli Ci, że do każdej godziny Twojego eLearningu developer dopłaca 1160 zł….minimum! Dobrze czytasz! W tym odcinku podchodzimy do wyceny eLearningu, ale od d….rugiej strony. Na konkretnych liczbach zestawiamy roczny setup developera i koszty przywileju prowadzenia tej działalności.

  Szkolenie dla 10, 1.000 a może 100.000 osób? Analizujemy jaka musi być masa krytyczna, aby rozpoczęcie tego procesu miało szansę zwrócić się w firmie. Poziom naszego optymizmu co do eLearningowej efektywności jest różny, ale nikt nie mówił, że musimy się zgadzać.

  Jeżeli szukasz pikantnego odcinka o eLearningu, to właśnie ten. Nie zabraknie porównań do rodzenia brzydkich dzieci, amatorskiego porno, przeciskania przez otwory i….innych, których nie mamy już śmiałości napisać we wstępniaku. Przyjemnego słuchania:)


  Linki do odcinka warte obejrzenia:
  http://www.chapmanalliance.com/howlong/
  https://www.empik.com/projektowanie-metod-dydaktycznych-efektywne-strategie-edukacyjne-dirksen-julie,p1241389949,ebooki-i-mp3-p?gclid=CjwKCAiA9bmABhBbEiwASb35V0KSl8yt7MG6YrqA09_QkN4fTNGUlP5nt9sNt0h5110MZD5TsXn8fRoCqbwQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
  https://www.td.org/insights/how-long-to-develop-one-hour-of-training-a-case-study
  https://www.instagram.com/p/CKT3HK3AGNs

  • 1 hr 20 min
  S04E04. Gdzie szukać pracy?

  S04E04. Gdzie szukać pracy?

  Korpo, freelance, etat, czy uczelnia? A może wszystko naraz?

  Każdy z nas jest inny i każdy i każdy w tej różnorodności ma inne potrzeby względem swojej pracy - z jednej strony truizm, z drugiej szansa. Szansa dla eLearningowca na odnalezienie najlepszej drogi zawodowej.

  “Studia? Mógłbym jakieś poprowadzić”, powiedział Michał, po czym zapisał się Projektowanie szkoleń online na WSE. Czy z perspektywy czasu one cokolwiek dają eLearning developerowi? I czego jako prowadzący od nich obecnie oczekujemy?

  W tym odcinku bierzemy też na warsztat różne formy zatrudnienia i współpracy. Sięgamy do naszych doświadczeń - tych lepszych i gorszych i wspólnie zastanawiamy się, gdzie pracuje nam się najlepiej, gdzie są najciekawsze projekty, a gdzie najlepiej płacą.

  Nie zawsze jest miętowo, ale jednak z jakiegoś powodu wracamy do tych samych form. Bo czasami w życiu chodzi o więcej niż kasę…
  “Są w życiu rzeczy, które warto, są rzeczy które się opłaca, i nie zawsze to co warto się opłaca, nie zawsze to co się opłaca warto” - prof. W. Bartoszewski

  Może właśnie na podstawie tego odcinka stwierdzisz, gdzie Tobie byłoby najlepiej.

  Linki do odcinka warte obejrzenia:
  https://www.youtube.com/watch?v=xDAlmxWkwUE

  • 1 hr 33 min
  S04E03 Zbędne i niezbędne umiejętności w pracy developera

  S04E03 Zbędne i niezbędne umiejętności w pracy developera

  Bo idealny developer to taki przeczołgany już przez nie jeden projekt, ale jeszcze nie zarozumiały…

  Praca eLearning developera polega na ciągłej niekompetencji... Uczysz się nie tylko jak projektować szkolenia, ale również tematów i narzędzi, których te szkolenia dotyczą. Jest to piękny, ale niejednokrotnie mozolny proces, który podejmujesz z każdym nowym projektem.

  Żeby nie było tak optymistycznie, w tym odcinku szukamy u źródeł - umiejscawiamy developera wśród Globalnych ram umiejętności i kompetencji w świecie cyfrowym (SFIA). Dyskutujemy jak daleko jest od produkowania ekranów do bycia Instructional designerem, o zdecydowanie większym polu rażenia na budowane szkolenie.

  Czy w dobie automatyzacji tworzenia treści ta praca nie jest przypadkiem skazana na wyginięcie? Analizujemy zarówno twarde kompetencje jak umiejętność pracy z grafiką, czy video i zestawiamy to z aktywnym wsłuchiwaniem się w potrzeby naszych Klientów i terminowością projektów.

  Jednym zdaniem: szukamy developera idealnego. Ale, czy taki właściwie istnieje?

  Linki, chronologicznie:
  - SFIA - Globalne ramy umiejętności i kompetencji w świecie cyfrowym:
  https://sfia-online.org/pl/about-sfia/browsing-sfia (omawiane - patrz: Jak działa SIFA, Kontekst SIFA)
  - Bret Copeland How to Land the Space Shuttle... from Space: https://www.youtube.com/watch?v=Jb4prVsXkZU
  - Zsolt Olah - Pop99 - Szkolenie w postaci praktycznych przykładów kodu JavaScript do użycia w Articulate Storyline: https://www.rabbitoreg.com/examples/p99/#/
  - Dla poszukujących kolejnych JavaScriptowych wyzwań – darmowe kursy:
  https://www.w3schools.com/js/default.asp
  https://www.freecodecamp.org/learn
  - Tworzenie prostych stron i aplikacji webowych - https://webflow.com

  • 1 hr 11 min
  S04E02 Czym zajmuje się developer w eLearningu, jak pracuje i jakich narzędzi używa?

  S04E02 Czym zajmuje się developer w eLearningu, jak pracuje i jakich narzędzi używa?

  01:45 w nocy: za 15 minut rozpocznie się Twoje spotkanie...

  W tym odcinku zastanawiamy się, kim właściwie jest eLearning developer i jak go umiejscowić w środowisku uczącym się. Pokazujemy developera jako osobę od wszystkiego i jako element większej układanki. analizując, który z tych modeli jest lepszy. Nie ma już “spijania z dziubków”, a w swoich stanowiskach pięknie się różnimy.

  Wspominamy nasze pierwsze narzędzia, których używaliśmy do tworzenia eLearningu z wszystkimi ich mankamentami i te, z których korzystamy obecnie.

  W wielu miejscach spod idealnej wizji, dobrze płatnej i stabilnej pracy, wychodzą jej cienie - nieprzespane noce, wymóg ciągłej zmiany kontekstu, tarcia i różne wizje projektu.

  Czy w dzisiejszym świecie integracji treści wykorzystującej AI (http://www.wildfirelearning.co.uk), ten zawód ma jeszcze sens? Czy więcej w tym szans, czy zagrożeń dla developera?

  • 1 hr 39 min
  S04E01 Intro, czyli co Electric Boogie ma wspólnego z elearningiem?

  S04E01 Intro, czyli co Electric Boogie ma wspólnego z elearningiem?

  eLearning okiem developera - W tym nowym sezonie, w kompletnie nowej formie, odpowiadamy (tak, jest nas dwóch) na pytanie, czy warto pójść w biznes elearningu u progu 2021 roku i jakich to wymaga cech charakteru i twardych umiejętności.

  Zdradzamy blaski i cienie tej roboty, rozwiązania stosowane w projektach, ale też pokazujemy te, które zupełnie się nie udały… Kto wie, może elearning development to właśnie praca marzeń dla Ciebie.

  Wymyśliłem sobie (Piotr), że będę miał co-hosta jak to ładnie mówią Amerykanie. Wspólne prowadzenie podkastu to taki outsourcing motywacji. Dodatkowe paliwo, do tego, żeby ciągle nagrywać i publikować podcast - bo we mnie jest chęć, żeby dzielić się wiedzą, ale zawsze jest coś ważniejszego, jakiś projekt, termin...

  I tutaj, cały na biało, wjeżdża Michał, który swoją drogę z eLearningiem zaczynał od tańca eLectric Boogie i koszenia trawy. Wspólnie porozmawiamy, jakie wnioski płyną z ponad 200 zrealizowanych projektów eLearningowych, 250+ webinarów, konsultacji i szkoleń online, prowadząc własną firmę szkoleniowo-eLearningową - 4education.

  O czym planujemy mówić w kolejnych odcinkach ?
  - Czym zajmuje się developer w eLearningu, jak pracuje i jakich narzędzi używa?
  - Gdzie szukać roboty? - Praca w korpo vs. praca jako freelancer
  - Na czym zarabia developer, albo za co płacisz w projekcie eLearningowym?
  - Jak zacząć pracę z narzędziem autorskim?
  - (Nie)zbędne umiejętności w pracy developera
  - Równanie projektu w…górę
  - Fuckupy - Pułapki w wycenie i projekty, które się nie udają
  - Polish your English, czyli voice w projekcie eLearningowym
  - Praca nad projektem wielojęzycznym
  - Gdzie “powiesić” swój projekt – LMS vs…
  - Wychodzenie ze strefy komfortu – gdzie iść dalej ze swoim eLearningiem?

  • 41 min
  Trener w czasach zarazy: Kamera on czy off

  Trener w czasach zarazy: Kamera on czy off

  Misja piękne, ideały szczytne, a jak wygląda rzeczywistość. Zajrzałem na grupę
  Trener trenerowi trenerem, a tam wrzała dyskusja - czy uczestnicy szkoleń powinni mieć włączone kamery, czy mogą mieć je wyłączone.


  Wiele genialnych umysłów, w czasie izolacji wymuszonej epidemią stworzyło swoje najznakomitsze dzieła. Wśród znanych z historii wzorów do naśladowania wymieniano: Williama Szekspira, który podczas kwarantanny narzuconej ze względu na plagę w 1606 roku napisał „Króla Leara” i „Makbeta”.

  To brzmi dumnie i myślę, że my jako trenerzy, sam szkolę, więc poczuwam się do bycia częścią tej grupy poczuliśmy zew zrobienia czegoś wielkiego, zew angażowania, włączania aktywizowania, a o wszystko zrobimy online.

  Misja piękne, ideały szczytne, a jak wygląda rzeczywistość. Zajrzałem na grupę
  Trener trenerowi trenerem, a tam wrzała dyskusja - czy uczestnicy szkoleń powinni mieć włączone kamery, czy mogą mieć je wyłączone.

  - Co to znaczy nie lubią się pokazywać?
  - To w realu pod ławką siedzą czy w masce?
  - Czy jakbyśmy się spotkali w realu to też nie siedzielibyśmy w kapturach i odwróceni tyłem?
  - Szkolenie to nie webinar - interakcja jest konieczna, więc i kamera jest konieczna, bo wiadomo kto uczestniczy w dyskusji 
  - Uczestnik włączając kamerkę okazuje szacunek wykładowcy. 

  Syndrom starego medium
  Pierwsze audycje telewizyjne, to było po prostu nagrywanie radia. I to nie jest tak, że nie dało się nagrać inaczej. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby zrobić to inaczej. Po radiowemu było przecież dobrze, po radiowemu działało, po staremu czuliśmy się bezpiecznie.

  Mam nieodparte wrażenie, że trenerzy przyzwyczajeni i zakochani w byciu trenerami, w występach, swoim czarowaniu i żądni odbicia własnego splendoru od szkolonej grupy cierpią. I wcale się im nie dziwię, bo cząstka mnie też cierpi. Brakuje mi sal szkoleniowych, wyjazdów, całej tej warstwy związanej z budowaniem relacji, ale sytuacji nie możemy zmienić, trochę jesteśmy w niej biernie pozamykani i pielęgnowanie w sobie syndromu starego medium nic dobrego nam nie przyniesie.

  Szkolenia o jedno kliknięcie od facebooka
  Wróćmy pamięcią do pełnych sal szkoleniowych. Bariera społeczna, taki trochę wstyd może i nasz wewnętrzny opór przed wyjściem z sali szkoleniowej, kiedy trener do nas mówi jest na skali zupełnie w innym miejscu niż kliknięcie w przeglądarkę.

  Inne medium, to inne zasady, bo nie ubieram garnituru słuchając transmisji z Opery Wiedeńskiej. Co innego jeśli się do niej wybieram. Kiedy oglądam, siedząc na toalecie wykład o fizyce kwantowej, to nie chcę dzielić się niczym poza faktem, że oglądam.


  Każdy uczestnik szkolenia zaprosił pracę i szkolenia do własnego domu. W domu mamy się czuć swobodnie, nasza rodzina tak samo. To miejsca intymne, nasze prywatne, naszych bliskich i dzieci. Wymuszanie włączania kamery jest po prostu niewłaściwe. Czy kiedy idziesz do kogoś do filmujesz jak ma w domu? Zaglądasz mu do szaf? Uciszasz dzieci? Jesteś pełna oburzenia, że one tam są? Nie... pewnie nie. Sytuacja jest wyjątkowa i oczywiście lepiej kogoś widzieć, zgłaszcza jeśli się wypowiada, ale nie dajmy się zwariować.

  Genialny twórca rozwijający nowe horyzonty wyobraźni w izolacji i zmieniający swoją kierunek cywilizacji, nie miał przy sobie dzieci, którymi musiał się aktywie zajmować. Nie miał też starszych rodziców, wymagających opieki. Nie miał nawet partnerki, której musiałby poświęcać czas. Śmiem twierdzić, że nie miał też kota, psa, rybek i co ważniejsze social mediów.

  My musimy szanować tę osobę, a co za tym idzie jej prywatność, jej podejście do upubliczniania (lub nie) swojego wizerunku, tego jakie ma warunki do pracy i uczenia się, bo to nie jest tak, że S

  • 19 min

Top Podcasts In Education

Listeners Also Subscribed To