89 episodes

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

Słucham Gadam Kamila Goryszewska

  • Society & Culture

Słucham ludzi, którzy mają odwagę być sobą i realizować swój potencjał. Odkrywam poprzez moich rozmówców jaką frajdą jest bycie autentycznym i ile korzyści przynoszą codzienne akty odwagi i uważności. Zapraszam do rozmów ludzi, których przeżycia odbieram jako ważne, ciekawe i budujące dla innych.

  SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

  SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

  „Żeby skorzystać z tej książki, wystarczy chcieć rozmawiać o seksie. Będzie to rozmowa otwarta i wyczerpująca, nie będziemy uciekać od żadnego tematu” – zapowiada we wstępie swojej książki ,,To nie jest książka o seksie” jej autorka Chusita Fashion Fever.  ,, To książka, którą rodzice będą podbierać swoim nastolatkom. Dawno nie czytałam czegoś równie wartościowego” – mówi Kamila Raczyńska-Chomyn, która konsultowała książkę pod względem merytorycznym.  Kamila już trzeci raz gości w podcaście Słucham Gadam ( odcinek#30 i odcinek #32), rozmowy z nią, patrząc po ilości odsłuchań, należą zdecydowanie do Waszych ulubionych. Tym razem zaprosiłam Kamilę, aby podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, które generowały się w trakcie jej wieloletniej pracy jako edukatorki seksualnej oraz żeby porozmawiać o wspomnianej wcześniej książce.  Jeśli jeszcze nie znasz Kamili, to warto przedstawić ją w szerszym kontekście i wspomnieć, że z wykształcenia jest pedagożką resocjalizacyjną (pracę magisterską pisała na temat samookaleczenia się kobiet i dziewcząt, poza kontekstem zakładów karnych i poprawczych). Na studiach rozpoczęła wolontariat w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton, który trwał dekadę i zdeterminował całą jej dotychczasową ścieżkę edukacji i pracy zawodowej. Ukończyła Szkołę Warsztatu i Treningu Psychologicznego INTRA, a następnie podyplomowe Wychowanie Seksualne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kolejne lata pracowała jako pedagożka i/lub nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, prowadziła szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej oraz rodziców w całej Polsce, 2 lata prowadziła ćwiczenia z przedmiotów pedagogika i dydaktyki na studiach podyplomowych UW, ale pracowała też w warszawskim love store, telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, w feministycznych organizacjach pozarządowych i wielu innych ngo. Zawsze wokół tematu zdrowia, seksualności, przeciwdziałania przemocy wobec mniejszości i grup wykluczonych społecznie. W 2013 roku zaczęła bardziej skupiać się na pracy z ciałem. Z chaosu zainteresowań wyłoniła się jasno i wyraźnie MIEDNICA, a potem bardziej szczegółowo – KOBIECA MIEDNICA. Ukończyła kolejne kursy i szkolenia (m.in. BeBo Trening Mięśni Dna Miednicy – metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne), została certyfikowaną instruktorką treningu mięśni dna miednicy oraz doulą (towarzyszką porodów), zaczęła pracę w gabinecie osteopatii uroginekologlicznej Renort – Słuchając Ciała w Warszawie, aż nadszedł dzień, w którym oficjalnie została nazwana przez swoje klientki Panią od Cipek i jest z tego dumna:) Prowadzi fanpage Dobre Ciało oraz Pani Miesiączka (ten drugi wraz z dziennikarką Barbarą Pietruszczak). Zapraszam Cię też na jej Patronite.  W trakcie naszej rozmowy poruszamy następując tematy:  Czym jest dobra edukacja seksualna?

  Czego uczy prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej?

  ,,To nie jest książka o seksie” – o czym jest książka Chusity Fashion Fever, którą Kamila redagowała i która właśnie została wydana?

  Kto potrzebuje dzisiaj w Polsce takiej książki?

  Na ile trudne były dylematy językowe w trakcie redakcji książki?

  Tematy poruszane w książce: etapy wchodzenia w intymną relację, savoire vivre w seksualnej relacji, świadomość swoich i cudzych granic, zrywanie, przekonania oraz szkodliwe stereotypy  Linki:  Strona Kamili – Dobre Ciało Trening mięśni głębokich i dna miednicy  Fanpage Dobre Ciało – Dobre Ciało  Fanpage – Pani Miesiączka  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 50 min
  SG#087 Odpowiedzialność | Dariusz Użycki

  SG#087 Odpowiedzialność | Dariusz Użycki

  Odpowiedzialność to gorący kartofel, który najlepiej od razu przerzucić do najbliższej osoby obok, przywilej czy obowiązek?

  Dariusz Użycki z właściwą dla inżyniera metodyką rozkłada temat odpowiedzialności na praktyczne i aplikowalne elementy składowe.

  Jeśli chcesz lepiej poznać Dariusza Użyckiego, polecam wejść na jego stronę dariuszuzycki.com i posłuchać naszej rozmowy SG#060 Inżyniera przywództwa oraz zapoznać się z jego bogatym i różnorodnym doświadczeniem poniżej.

  Dariusz Użycki po studiach na Wydziale Mechanicznym pracował przez rok jako inżynier odpowiedzialny za eksploatację techniczną pojazdów, następnie kontynuował pracę naukowo-badawczą na uczelni, uzyskując w 1993 roku tytuł doktora nauk technicznych. Na początku pozaakademickiej kariery pracował jako Training Manager w jednej z wiodących firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego (Whirlpool Polska), działając na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rozpoczął pracę w jednej z największych firm doradztwa personalnego w Europie (Mercuri Urval), początkowo jako konsultant a później jako Branch Manager i Country Manager w Polsce z pełną odpowiedzialnością P&L. Następnie był Dyrektorem Zarządzającym Deininger Consulting Sp. z o.o. w Warszawie (Executive Search). Odpowiadał za teren Europy Środkowo-Wschodniej łącznie z Rosją i tzw. krajami CIS.Od 2014 roku współpracuje z Pedersen & Partners, jedną z najdynamiczniej rozwijających się globalnych firm Executive Search, gdzie jego praca ma również charakter międzynarodowy (Head of Industrial Sector CEE&CIS). Równolegle rozwija praktykę konsultingu osobistego dla menedżerów (Executive Coaching, Leadership Development, Self-reflection, Career-planning, Positioning, Communication), harmonijnie łącząc elementy doradztwa i coachingu.

  Poza pracą nad Executive Search oraz konsultingiem osobistym, mój gość jest stałym lektorem organizującym i prowadzącym zajęcia w ramach:

  – MBA-SGH (autorski pełny przedmiot, rozwój kariery i przywództwa)

  – Canadian Executive MBA, SGH (autorski pełny przedmiot w języku angielskim)

  – szeregu konferencji tematycznych organizowanych przez czołowe podmioty rynku.

  Tematyka zajęć obejmuje główne takie zagadnienia, jak: przywództwo, komunikacja, planowanie kariery, budowanie równowagi życiowej menedżerów. Poza zawodowym i osobistym doświadczeniem, fundamentem zajęć oraz procesów coachingowych są także jego własne oryginalne analizy rynkowe (przeprowadzone samodzielnie lub we współpracy z partnerami – SGH, PwC, White&Case), dot. postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek w Polsce, pozycjonowania na rynku pracy. Były one także przedmiotem publikacji w Harvard Business Review Polska oraz Przeglądzie Corporate Governance. Jest autorem szeregu artykułów w języku polskim i angielskim dołączonych do profilu LinkedIn.  Linki:

  Strona Dariusza Użyckiego – dariuszuzycki.com

  Proil na LinekdIn Dariusza Użyckiego

  Muzyka:

  Jam Morgan Jazz Cafe

  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

  FREE CC LICENSE

  • 23 min
  SG#086 Przywracanie więzi z seksualnością | Marta Niedźwiecka

  SG#086 Przywracanie więzi z seksualnością | Marta Niedźwiecka

  Marta Niedźwiecka to pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach, która pracuje z seksualnością, ciałem, emocjami i relacjami intymnymi. W swojej praktyce łączy pozorne skrajności — świat umysłu i emocji, racjonalnej wiedzy i intuicyjnych wglądów. Działanie i receptywność. Tłumaczy wiedzę Wschodu na język Zachodu, by ułatwić swoim klientom odnalezienie spokoju i satysfakcji w życiu. Wzmacnia seksualność przywracając kontakt z ciałem i emocjami oraz równowagę między pierwiastkiem męskim i żeńskim. Pracuje zarówno klasycznie, w gabinecie terapeutycznym, jak i nieortodoksyjnie — na głęboko transformujących warsztatach, prowadzonych najczęściej na pięknych wyspach.  Jest współautorką pierwszej w Polsce książki tłumaczącej w prosty sposób  tajniki seksu tantrycznego ,,Slow Sex — uwolnij miłość".

  Osobiście pozostaję pod ogromnym wrażeniem tego, jak porywająco Marta potrafi przybliżyć w swoim podcaście ,,O Zmierzchu" tematy, które nie zawsze dają się łatwo opowiadać, a które łączą się z seksualnością, relacjami, naszymi blokadami, trudnymi procesami wewnętrznymi, czyli tym, czego każdy z nas doświadcza.  W rozmowie pytam Martę, o to:  czy Slow Sex to powolny seks,

  czym dla Marty jest ciało i w jaki sposób przybliża je swoim czytelnikom, uczestnikom warsztatów, klientom,

  jak definiuje wyodrębnione przez siebie 5 filarów Slow Sexu czyli: czas, ciało, uważność, świadomość i rytuał,

  co się dzieje z seksem, gdy któregoś z 5 wyodrębnionych przez Martę filarów brakuje,

  jak udaje jej się tłumaczyć kulturę Wchodu na język Zachodu,

  jak doszło do tego, że została sex coachem w konserwatywnym kraju, jakim jest Polska,

  jak zmieniają się przez jej procesy ludzie, z którymi pracuje, i jak te procesy wpływają na nią?

  • 1 hr 31 min
  SG#085 Budowanie biznesu wokół pasji | Patryk Pawlikowski

  SG#085 Budowanie biznesu wokół pasji | Patryk Pawlikowski

  Przedsiębiorca z duszą. Stworzył miejsce pracy, w którym czerpie się z różnorodności, kultywuje pasje i celebruje wspólnie czas na rozmowach, przy wielkim stole, jak w rodzinnym domu. Miejsce, w duchu turkusowych wartości. A zrobił to wszystko kierując się własną intuicją i dobrą intencją, nie wzorując się na żadnej teorii zarządzania. W 2012 roku stworzył Shoplo - kompleksowe narzędzie do prowadzenia biznesu online. Dziś Shoplo obsługuje ponad 3 000 sklepów online w Europie!

  Gościem w tym odcinku jest Patryk Pawlikowski, który opowie:  jak zarobił swoje pierwsze pieniądze

  jaką wartością są dla niego relacje w biznesie

  w jaki sposób zbudować biznes wokół pasji

  dlaczego bycie fair w biznesie się opłaca

  jak dbać o swój zespół i motywować ludzi w pracy

  co sprawia, że zespół szybko reaguje na zmiany i potrafi się w nich odnaleźć

  jaki jest jego klucz wyboru podczas rekrutacji

  z czego jest dumny

  co go zachwyca

  czy każdą pasję można monetyzować  Rozmowę z Patrykiem miałam przyjemność współprowadzić z moją pierwszą nauczycielką coachingu, Jolantą Piątkowską. Obydwie nas łączy, sposób myślenia, ciekawość drugiego człowieka oraz środowisko w jakim pracujemy. Jola uważa, że wiele problemów jest zbyt złożonych aby mogło być rozwiązanych w ramach tylko jednej dyscypliny i dlatego stworzyła zwinny model współpracy najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie pod marką Growth Advisors. Na co dzień wspiera przedsiębiorców w pokonywaniu wyzwań. Ekscytuje ją rozwiązywanie problemów i kreowanie śmiałych wizji, co zapewne wynika z jej Talentów Strategicznych, które dominują w jej TOP5 (według metodologii Gallupa). Jest certyfikowanym coachem w pracy indywidualnej i grupowej, coachem Action Learning, coachem Mocnych Stron uprawnionym do pracy na testach Gallupa CliftonStrengths, trenerem rozwoju osobistego i menadżerem z wieloletnim doświadczeniem w biznesie.  - Swoje cele odnajduję tam, gdzie ludzie mają problemy - Patryk Pawlikowski

  fot. Mariusz Fijka  fot. Mariusz Fijka

  Muzyka:

  Jam Morgan Jazz Cafe

  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

  FREE CC LICENSE

  • 1 hr 19 min
  SG#084 Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym? | Agnieszka Bolikowska

  SG#084 Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym? | Agnieszka Bolikowska

  Agnieszka Bolikowska jest neofilolożką, iberystką, metodolożką, kulturoznawczynią i

  doktor nauk humanistycznych. Tytuł

  doktora uzyskała na University of Maryland

  (USA). Przez blisko 10 lat wykładała na uczelniach

  w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku.

  Stypendystka the Smithsonian Institution w Waszyngtonie

  i KFnrD w Polsce. Dla szwedzkiego

  Storytela prowadziła autorski podcast językowy

  I hear you.

  Agnieszka jest pomysłodawczynią i założycielką szkoły językowej

  dla dorosłych Językodajni, gdzie w kameralnej

  atmosferze można wyzbyć się lęku przed

  mówieniem w języku obcym. Prowadzi Akademię

  Trenerów, w trakcie której szkoli licencjonowanych

  trenerów Metody Sześciu Otwarć, a także

  warsztaty wyjazdowe i cieszące się dużą popularnością

  stacjonarne spotkania językowe tylko dla

  dorosłych.

  Kocha się śmiać i czytać, lubi dobre jedzenie,

  jogę, spontaniczne wyprawy w nieznane i regenerujące

  pobyty z dala od cywilizacji.  Agnieszka właśnie wydała książkę ,,Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym? Dla wszystkich, którzy stracili nadzieję”, to koło ratunkowe dla tych, którzy od wielu lat próbują się nauczyć języka obcego. To poradnik o tym, jak pozbyć się wstydu przed mówieniem i popełnianiem błędów.

  Dzięki tej książce poznasz doświadczenia innych ludzi w przełamywaniu

  wewnętrznych blokad, a co najważniejsze – zagłębisz się

  w autorską metodę uczenia dorosłych 6 ‘o’ Method®, opatentowaną

  w krajach Unii Europejskiej.

  A także:

  • odczarujesz języki obce

  • przestaniesz traktować język jako zbiór sztywnych

  zasad gramatycznych

  • znajdziesz dobrego nauczyciela i native speakera

  • pokonasz bariery językowe

  • wykorzystasz swoją wiedzę w praktyce

  • odkryjesz, jaką rolę w uczeniu języka odgrywa…gotowanie.  Rozmawiamy:  o jej życiu na emigracji,

  o tworzeniu metody 6 ‘o’ Method®,

  które przekonania dotyczące nauki języków obcych są według niej najbardziej szkodliwe,

  dla kogo założyła Językodajnię.

  Przydatne linki:  Strona Językodajni – jezykodajnia.pl  Fanpage na Facebook’u – językodajnia  Link do przedsprzedaży książki – Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 48 min
  SG#083 Doświadczenie, które należy się każdemu dziecku | Jarek Szulski

  SG#083 Doświadczenie, które należy się każdemu dziecku | Jarek Szulski

  Jakiś czas temu Jarek Szulski napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych:  ,, To moje pierwsze dorosłe wakacje po których wiem, że nie wrócę do pracy w oświacie. Planuję uruchomić jesienią program rozwojowy dla młodzieży, który uwzględni to czego nauczyłem się przez lata pracy w szkole. Będzie to oferta komercyjna, która jednak pozwoli wypracować model możliwy do upowszechnienia. Jestem tym wszystkim bardzo podekscytowany. I tym, z jakimi ludźmi go tworzę (są wśród nich również moi wychowankowie) i tym jak bardzo potrzebny mi się wydaje. Każdemu. Zwłaszcza dziś. Stay tuned! “  Kiedy to przeczytałam, postanowiłam zaprosić Jarka i zapytać go o nowe wyzwanie zawodowe, program który szykuje dla młodzieży.  Jak pewnie pamiętacie, Jarek Szulski był gościem w #39 Bez relacji, nie ma edukacji. Przedstawiałam go wtedy, powtarzając za Jackiem Santorskim, jako szalonego i wrażliwego nauczyciela, który pracował wtedy jako wychowawca oraz profesor gimnazjum i liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, ale także przedsiębiorca i konsultant, który wraz z Values – Grupą Firm Doradczych oraz we współpracy ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej kierował i dalej kieruje zespołem projektowym studium podyplomowego Akademia Psychologii Przywództwa. Jest też autorem powieści ,,Sor”i „Zdarza się”.

  Poruszamy następujące tematy:  emocjonalne potrzeby młodzieży

  jak uczyć budowania relacji

  na ile ważne dla młodzieży jest odkrycie swojej prawdziwej tożsamości

  jak oswoić porażkę

  Linki:  Strona Jarka Szulskiego – www.szulski.pl  Fanpage Jarka Szulskiego  Fanpage projektu – !@#$%  Muzyka:  Jam Morgan Jazz Cafe  LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe  FREE CC LICENSE

  • 43 min

Listeners Also Subscribed To