100 afleveringen

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

Forbes Women Podcast Onet Audio

    • Zaken en persoonlijke financiën

„Forbes Women Podcast” to format, który na pierwszym planie stawia kobiety. Współtworzą go trzy prowadzące: Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, Katarzyna Gaweł – Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska oraz Dorota Haller – Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska. Co tydzień usłyszysz tutaj rozmowy z charyzmatycznymi gościniami, które do działania inspirują nie tylko kobiety. Jeśli chcesz poznać historie innowacyjnych liderek biznesu, wybitnych naukowczyń, cenionych artystek i kobiet zaangażowanych, które nie boją się wyjść przed szereg – jesteś w dobrym miejscu.

    O szklanym suficie i lepkiej podłodze, czyli dlaczego kobiety potrzebują kobiet #OnetAudio

    O szklanym suficie i lepkiej podłodze, czyli dlaczego kobiety potrzebują kobiet #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.
    Bycie menedżerką wysokiego szczebla w innowacyjnej firmie technologicznej o ogólnopolskim – a za chwilę również europejskim – zasięgu brzmi jak spełnienie marzeń. Okupione wyrzeczeniami czy wręcz przeciwnie? Na te pytania stara się odpowiedzieć w najnowszym odcinku wideocastu "Forbes Women" Dorota Haller, której gościnią jest Monika Król, wiceprezeska Blika.
    – Myślę, że dużo pracy, my wszyscy jako menadżerowie/menedżerki musimy wykonać od podstaw organizacji po to, żeby kobiety były na wyższych stanowiskach. Najważniejsze, żeby było skąd je rekrutować – podkreśla Monika Król. Bo choć stereotypowe podziały na branże oraz funkcje kobiece i męskie powoli się zacierają, nadal – zwłaszcza w starszych pokoleniach – są obecne. Jednym ze sposobów na to, by kobiet, a zwłaszcza kobiet awansujących, było coraz więcej, są organizacje budowane na miksie generacji. – Równowaga pomiędzy młodym pokoleniem, które ma nowe podejście do pracy, jest bardziej otwarte, wolne od stereotypów, wnosi to, co jest nam potrzebne. Ale jednocześnie pokolenia starsze, patrzę na siebie również, wnoszą doświadczenie i pewien dystans – zauważa wiceprezeska Blika. Równowaga to także słowo-klucz w szerszym kontekście, a mowa o work-life balance. By być skuteczną/skutecznym w pracy, a przy tym się nie wypalić, trzeba umiejętnie ważyć swój czas i energię. W czym bardzo pomaga doświadczenie (drugie słowo-klucz). Tego ostatniego nie można zaś bardzo często zdobyć, nie rozbiwszy wcześniej tak zwanego szklanego sufitu. Brzmi prosto, ale takie nie jest, o czym przekonacie się najlepiej, słuchając całej rozmowy w najnowszym odcinku podcastu "Forbes Women". Dowiecie się z niego między innymi, dlaczego Polski Standard Płatności Blik odniósł tak unikatowy na skalę światową sukces, jak powinno wyglądać skuteczne wspieranie kobiet przez kobiety w mniejszych i większych organizacjach (feminizm, a może praca u podstaw?) i co jest ważniejsze: kompetencje czy pewność siebie? Nie zabraknie osobistych refleksji (jak ta o wypaleniu zawodowym), ale wszystkiego zdradzać nie chcemy. Obejrzyjcie i posłuchajcie same.

    • 10 min.
    Co zawdzięczamy czarnym protestom? #OnetAudio

    Co zawdzięczamy czarnym protestom? #OnetAudio

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu
    – Bardzo długo dyskurs był ślepy na płeć i nie mówiło się, że istnieje taki podmiot jak kobieta. Ale taki podmiot istnieje, ma swoje potrzeby, swoje interesy, swoje ważne sprawy. Kiedy się o tym nie mówi, to znaczy, że jest obecny tylko jeden punkt widzenia. I to jest punkt widzenia męski – mówi w najnowszym odcinku wideocastu "Forbes Women" prof. Małgorzata Fuszara, twórczyni i prekursorka gender studies w Polsce, socjolożka, prawniczka, a zarazem laureatka nagrody Mistrzyni Forbes Women, przyznanej z okazji 5-lecia magazynu.
    Przełamanie wielopokoleniowego monologu to punkt wyjścia do rozmowy, w której Aleksandra Karasińska pyta swoją gościnię przede wszystkim o to, co dziś zawdzięczamy czarnym protestom.
    – Po pierwsze, jest cała grupa kobiet, która zaczęła mówić otwarcie o tym, że miała aborcję, pomagać otwarcie – zauważa prof. Małgorzata Fuszara. – A drugi skutek protestów to poszukiwanie przez kobiety takich sposobów dbania o swoje interesy, które da się zrealizować w rzeczywistości, z którą mamy do czynienia. Myślę na przykład o radach kobiet w bardzo wielu miastach – dodaje.
    Aleksandra Karasińska podkreśla, że aktywizacja zawodowa, polityczna, społeczna, kobiet, zmiany w świadomości, ale też bardzo konkretne modyfikacje prawne – jak te dotyczące in vitro czy złożone w Sejmie cztery projekty ustaw liberalizujących prawo aborcyjne – nie byłyby możliwe, gdyby nie strajki kobiet.
    Ponadto w tym odcinku między innymi o tym:
    • czy mizoginizm i ośmieszanie kobiet definitywnie zamykają drogę do rozmowy z mężczyznami,
    • co wynika z rekordowej frekwencji kobiet w ostatnich wyborach samorządowych,
    • czy siostrzeństwo – ponad partyjnymi podziałami – przeważa nad rywalizacją, o którą posądza się kobiety,
    • co jesteśmy winne naszym prababkom,
    • czym jest nowa męskość.

    Zapraszamy do słuchania i oglądania!

    • 10 min.
    Zapraszamy do Forbes Women Book Club #OnetAudio

    Zapraszamy do Forbes Women Book Club #OnetAudio

    Najnowszy, specjalny odcinek „Forbes Women Podcast” to powrót do tradycji Forbes Women Book Club, czyli projektu, który redakcja uruchomiła jeszcze w czasie pandemii – dla podtrzymania więzi z czytelniczkami i czytelnikami. W tamtym czasie rozmowy online o najnowszych i najciekawszych publikacjach z zakresu ekonomii, psychologii, biznesu czy szeroko pojętego feminizmu cieszyły się ogromną popularnością. Z czasem pytania o inspirujące lektury stały się stałym elementem rozmów podcastowych, a dziś swoje rekomendacje wartościowych, często zmieniających spojrzenie na rozwój zawodowy i osobisty książek przedstawiają prowadzące – Aleksandra Karasińska, dziennikarka ekonomiczna, zaangażowana w promocję równości i różnorodności w biznesie, oraz Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska.
    – Nasze słuchaczki, czytelniczki pytają, co dalej z klubem. Dlatego wyciągnęłyśmy z półek książki, które są dla nas najbardziej przydatne, z których same najwięcej skorzystałyśmy – mówi Aleksandra Karasińska. – Dowiecie się z tego odcinka między innymi, jak mówić o sobie dobrze, jak stać się mistrzynią wystąpień publicznych, jakich dwunastu złych strategii czy błędów nie popełniać w karierze, ale też jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy.
    – Porozmawiamy też o tym, czym są małpy i jak nie brać ich na swoje barki, jak być odważną, odważnym i dlaczego warto zawsze zaczynać od dlaczego? – dodaje Katarzyna Gaweł.
    Nie będziemy zdradzać wszystkich tytułów, do przeczytania których zachęcają Aleksandra i Katarzyna. Najlepiej będzie, jeśli same/sami posłuchacie. Zapraszamy was natomiast – wraz z prowadzącymi odcinek – do zostawiania komentarzy w social mediach, wrzucania własnych propozycji ulubionych książek, serii podcastów i innych źródeł inspiracji, z których na co dzień korzystacie zawodowo i prywatnie. – Z badań wynika, że w Polsce kobiety kupują średnio więcej książek niż mężczyźni – mówi Aleksandra Karasińska. – Z badań wynika też, że dziewczynki nastolatki dużo częściej czytają dla przyjemności niż chłopcy – dodaje Katarzyna Gaweł.
    Zapraszamy zatem do czytania, ale także słuchania, oglądania i komentowania.

    • 8 min.
    Równość zaczyna się w domu #OnetAudio

    Równość zaczyna się w domu #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.
    Nic piękniejszego niż ojcostwo cię w życiu nie spotka – przekonuje Michał Będźmirowski, doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki znany w sieci jako Modny Tata, autor książki „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”. Gość Katarzyny Gaweł dzieli się z widzkami i widzami najnowszego odcinka wideocastu „Forbes Women” swoimi patentami na partnerstwo i faktyczną równość w codziennym życiu, gdzie można i warto tworzyć mądre, oparte na rozmowie, relacje.

    Według Katarzyny Gaweł, równość zaczyna się w domu i przekłada na równość w pracy. Badanie CBOS z grudnia 2020 roku, dotyczące preferowanych modeli rodziny wskazuje, że za partnerskim modelem rodziny, związku, w którym obie strony pracują i wspólnie zajmują się domem i dziećmi, opowiada się 58% Polaków i Polek. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego oparte na rodzicach dzieci do 9. roku życia pokazują, że w parach, gdzie oboje rodziców pracuje na cały etat, w 68% przypadkach za opiekę nad dziećmi odpowiedzialna jest kobieta. Taka prawidłowość utrzymuje się również w sytuacji, kiedy kobieta zarabia więcej niż mężczyzna, czyli de facto jest żywicielką rodziny. Efekt? Brak równości rodzicielskiej przekłada się na brak równości w pracy: kobiety ciągle płacą tak zwaną karę za macierzyństwo w postaci spadku lub braku wzrostu wynagrodzenia po powrocie do pracy oraz mniejszych szans na awans. A to wpływa na niską liczbę kobiet na stanowiskach zarządczych. Zgodnie z badaniem 30% Club Poland, pod koniec 2023 roku wśród 140 największych giełdowych spółek tylko 4,3% miała na czele zarządu kobietę, a wśród członkiń / członków zarządów i rad nadzorczych kobiety stanowiły tylko 18%.

    Z pewnością byłoby łatwiej, gdyby nie krzywdzące stereotypy. Jeden z nich mówi o tym, że mężczyzna nie powinien mówić o uczuciach, zwłaszcza tych trudnych. Tymczasem 80% samobójców stanowią właśnie mężczyźni. Stąd w najnowszym odcinku podcastu mowa także o depresji mężczyzn, w tym poporodowej – przeżywa ją co dziesiąty mężczyzna. Nikt nie dostaje instrukcji, jak się odnaleźć w nowym otoczeniu, w nowym życiu, gdy zostaje się tatą. Niektórzy sobie z tym doskonale radzą, a niektórzy nie – zauważa Michał Będźmirowski, podkreślając, że depresja poporodowa często przeradza się w pełnoskalową depresję.

    Recepta? Rozmowa, oswajanie tematów tabu takich jak depresja, ale także świadome budowanie relacji z osobami, które nas rozumieją, dbają o nasz dobrostan i rozwój.
    Ma to przełożenie na codzienne funkcjonowanie, w tym m.in. podział obowiązków rodzicielskich, domowych i wynikające z tego konsekwencje, również zawodowe. Prawo wychodzi nam naprzeciw. W wyniku nowelizacji Kodeksu Pracy wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony do 41 tygodni (ciąża pojedyncza) i 43 tygodni (ciąża mnoga), z czego 9 tygodni jest zarezerwowane dla drugiego rodzica. W polskich realiach oznacza to, że z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego skorzystają przeważnie ojcowie. Zgodnie z danymi ZUS, od wejścia w życie nowych przepisów, liczba ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego wzrosła z 1% w 2022 roku do 5% uprawnionych w 2023 roku.

    W podcaście także o tym, jak przez lata zmieniał się model ojcostwa, jakie znaczenie dla budowania partnerstwa mają wzorce, które wynosimy z domu i dlaczego kampanie edukacyjne dotyczące równouprawnienia, w które angażuje się „Forbes Women”, takie jak „Rodzice na etacie”, „Równi w domu – równi w pracy” Fundacji Share the Care, „Tata też czyta” Fundacji Powszechnego Czytania, są wciąż bardzo potrzebne.

    Michał Będźmirowski, doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, autor książki „Jak być

    • 15 min.
    Kobiety do zarządów! Sylwia Gregorczyk-Abram #OnetAudio

    Kobiety do zarządów! Sylwia Gregorczyk-Abram #OnetAudio

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu
    Dorota Haller, Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska wraz z gościnią, Sylwią Gregorczyk-Abram – adwokatką, współtwórczynią Wolnych Sądów i działaczką na rzecz praw człowieka, rozmawiają o dyrektywie UE „Kobiety w zarządach”, która mówi, że do połowy 2026 roku co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich ma być zajmowane przez osoby płci niedostatecznie reprezentowanej. Mówiąc wprost – w zarządach polskich spółek będzie musiało pojawić się więcej kobiet. Co to znaczy dla nas jako dla kraju oraz co ekspertka sądzi o tempie, w którym przygotowujemy się do wdrożenia tej dyrektywy? I czy jako prawniczka jest zwolenniczką wdrażania regulacji równościowych, które trochę przyspieszają tę równość płci? – Ja uważam, że to jest bezwzględnie konieczne, dlatego że kobiety muszą mieć narzędzia, które im w tym pomogą. Bez tych narzędzi może się okazać, że nie przebiją szklanego sufitu – co też nie odbiera im tego, że są merytoryczne. Bo często rzeczywiście pojawia się ten argument, że to merytoryka powinna zdecydować. Może mężczyźni są lepsi, po prostu zdolniejsi – nie, zupełnie tak nie jest. Jedno idzie z drugim. Oczywiście, że powinny być wybierane kobiety merytoryczne i temu to właśnie służy – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram Dorocie Haller. Więcej usłyszysz w „Forbes Women Podcast”. Na epizod – oraz do głosowania w Wyborach Samorządowych, które odbędą się już w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku – zaprasza Dorota Haller wraz z gościnią (i całą redakcją „Forbes Women Polska”).

    • 15 min.
    Porozmawiajmy o pieniądzach. Elżbieta Niezgódka #OnetAudio

    Porozmawiajmy o pieniądzach. Elżbieta Niezgódka #OnetAudio

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu
    Pieniądze to w Polsce wciąż trudny temat, wręcz – temat tabu. Istnieje przeświadczenie, że nieelegancko jest o nich rozmawiać, a szczególnie trudno mówi się o nich… kobietom. 12% kobiet w Polsce doświadczyło przemocy ekonomicznej w domu, a kobiety, które domagają się podwyżki, dostają często łatkę materialistki lub osoby wyrachowanej. W końcu „o pieniądzach się nie rozmawia, pieniądze się ma”. Tylko co w momencie, w którym wykonując tę samą pracę, zarabiasz mniej niż koledzy z branży, nie zdając sobie nawet z tego sprawy? A przecież materialna autonomiczność jest podstawą wolności i bezpieczeństwa. Ola Karasińska, redaktorka naczelna „Forbes Women Polska” pyta adwokatkę specjalizującą się w ochronie praw kobiet w pracy – Elżbietę Niezgódkę o to, jak możemy rozmawiać o wynagrodzeniach oraz po co w ogóle rozmawiamy o ich jawności. Czy możemy zapytać koleżankę lub kolegę z pracy o to, ile zarabia? Czy może jednak wynagrodzenia to tajemnica firmy? I co tak naprawdę oznacza w Polsce dyrektywa o jawności wynagrodzeń? Więcej w podcaście.

    • 12 min.

Top-podcasts in Zaken en persoonlijke financiën

The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC
Jong Beleggen, de podcast
Pim Verlaan / Milou Brand
Over geld praat je niet
Aaf Brandt Corstius & Vincent Kouters
C-Level
Tom Jessen
Het Beurscafé
StockWatch
Lotgenoten Podcast
Jaro Knoppert & Koen Stam

Suggesties voor jou

Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Karolina Sobańska
Karolina Sobanska
O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Gutral Gada
by Joanna Gutral
Wojsiat Ogólnie [JOANNA WOJSIAT]
newonce
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak