218 afleveringen

Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego wszystkim udowadniać, choć często warto to podkreślać. Co tak naprawdę 'las' dla nas znaczy?
Zapraszam na wspólne leśne wędrówki, Magdalena Lipiec-Jaremek.

Leśne wędrowanie w Radiu Lublin Radio Lublin

    • Wetenschap

Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego wszystkim udowadniać, choć często warto to podkreślać. Co tak naprawdę 'las' dla nas znaczy?
Zapraszam na wspólne leśne wędrówki, Magdalena Lipiec-Jaremek.

    Leśne wędrowanie - Leśne lekcje dla uczniów podstawówek

    Leśne wędrowanie - Leśne lekcje dla uczniów podstawówek

    W ramach edukacyjnego tygodnia leśnego organizowanego pod hasłem "Odwiedź nas i zrozum Las" pracownicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych z zakresu gospodarki leśnej skierowanych do uczniów ze szkół podstawowych.

    Dziś w programie podsumujemy te spotkania. Tematy zajęć były dostosowane do wieku odbiorców w duchu edukacji dla zrównoważonego rozwoju prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Lekcjom prowadzonym przez edukatorki i edukatorów leśnych z nadleśnictw: Krasnystaw, Puławy, Biała Podlaska Kraśnik, Janów Lubelski dotyczącym m.in. pracy leśnika, bioróżnorodności w lasach i drewna jako surowca tysięcy zastosowań towarzyszyły zabawy i gry edukacyjne.

    Zwieńczeniem edukacyjnego tygodnia z lubelskimi leśnikami był spacer dla rodzin i wszystkich miłośników lokalnej przyrody zakończony wspólną biesiadą przy ognisku w uroczysku Rejkowizna na terenie Nadleśnictwa Świdnik.

    Relację ze spaceru usłyszą Państwo dziś po 7.00 w Radiu Lublin - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 3 min.
    Leśne wędrowanie - Noc w lesie

    Leśne wędrowanie - Noc w lesie

    Sobotni poranek to dobry czas, aby zaplanować weekend w lesie razem z leśnikami - audycja "Leśne wędrowanie" będzie w tym pomocna. Umówimy się ze słuchaczami (wraz z całymi rodzinami) na spotkania z leśnikami... nocą w lesie. A wszystko za sprawą nocy świętojańskiej w lesie, pod gwiazdami, w otoczeniu drzew i leśnej przyrody. Leśna noc świętojańska to wydarzenie, które y organizują leśnicy na terenie Obiektu Edukacyjnego Uroczysko w Nadleśnictwie Kraśnik. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia "cudaków zwierzaków" z drewna i elementów pochodzenia m.in. leśnego, a dorośli w wiciu wianków, nie zabraknie także edukacyjnych pogadanek na temat dzikiej zwierzyny leśnej i całego ekosystemu.

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia w lesie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 8 min.
    Leśne wędrowanie - Tydzień leśny "Odwiedź nas i zrozum Las"

    Leśne wędrowanie - Tydzień leśny "Odwiedź nas i zrozum Las"

    W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zaprasza w dniach 10-15 czerwca br. na cykl zajęć w ramach edukacyjnego tygodnia leśnego pod nazwą "Odwiedź nas i zrozum Las".

    W programie przedstawimy, w jaki sposób zostaną przeprowadzone lekcje edukacyjne z zakresu gospodarki leśnej dla klas uczniów szkół podstawowych. Tematy zajęć, dostosowane do wieku odbiorców, będą prowadzone w duchu edukacji dla zrównoważonego rozwoju realizowanej od wielu lat przez Lasy Państwowe. Lekcjom dotyczącym gospodarki leśnej, pracy leśnika, bioróżnorodności w lasach i drewna jako super surowca będą towarzyszyły zabawy i gry edukacyjne.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na ścieżkach leśnych - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 11 min.
    Leśne wędrowanie - Rodzaje lasów w Polsce

    Leśne wędrowanie - Rodzaje lasów w Polsce

    Bory, lasy, grąd czy ols? W Polsce wszystkie lasy zostały podzielone na grupy, aby łatwiej było je opisywać, porównywać i pielęgnować. Ich wspólne cechy wynikają z podobnego klimatu, ukształtowania terenu, geologii oraz żyzności i wilgotności gleb.

    Lasy - to siedliska zwykle liściaste rosnące na żyznych glebach. Z bujną roślinnością w spodzie lasu. Latem otula chłodem, i czuć tam dużą wilgotność powietrza. Bory - tu przeważają drzewa iglaste na mniej urodzajnych glebach. Dolna warstwa lasu znacznie uboższa niż w na siedliskach lasowych. Pod stopami znajdziecie mchy, porosty oraz niewiele roślinności. Ale ze względu na dużą ilość olejków eterycznych dobrze się w takim lesie oddycha.

    Do zobaczenia na przeróżnych leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 9 min.
    Leśne wędrowanie - O bioróżnorodności biologicznej

    Leśne wędrowanie - O bioróżnorodności biologicznej

    W maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Różnorodność Biologiczna jest skomplikowaną siecią, która podtrzymuje wszystkie formy życia na Ziemi. Jak Lasy Państwowe angażują się w działania związane z ochroną różnorodności biologicznej?

    Najważniejsze z tych działań, to: zabezpieczenie materiału genetycznego ponad 200 zagrożonych wyginięciem roślin i ok. 80% populacji najcenniejszych polskich drzewostanów w Leśnym Banku Genów, projekty zachowania cennych, zagrożonych gatunków zwierząt: żubrów, głuszców, żółwi błotnych czy nawet raków szlachetnych, ochrona siedlisk - wrzosowisk, torfowisk, czy specyficznych, bogatych florystycznie lasów takich jak świetliste dąbrowy, wspomaganie leśnych zapylaczy - dzianie barci, czy tworzenie remiz w lasach, przebudowa lasów, projekty retencji, ochrona mokradeł... Charakter tych poszczególnych działań leśników spróbujemy pokazać w programie.

    Do zobaczenia w lesie, do usłyszenia na antenie - zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 7 min.
    Leśne wędrowanie - Historia o bocianie

    Leśne wędrowanie - Historia o bocianie

    Kiedyś zwany - bocoń, boczoń bociąg, bocon, bucień, buś i oczywiście bociek - dziś w programie historia o bocianie. Wyrażenie "dookoła Wojtek" wiąże się właśnie z bocianem i jego dookolnym krążeniem nad gniazdem. Bocian miał też określenie poważniejsze - "ksiądz Wojciech" - miało się kojarzyć z poważnym sposobem chodzenia, powolnym i statecznym poruszaniem długimi nogami. Bocian jest symbolem Polski od wielu wieków – uważany za oznakę płodności, nadziei oraz ojczyzny.

    Ponadto jest to ptak przylatujący do Polski z zagranicy, co symbolizuje otwartość na świat i integrację z innymi krajami. Dodatkowo bociany budują swoje gniazda na wysokich drzewach lub budynkach. Dostrzegamy w tym zdolność do przetrwania i adaptacji do różnych warunków. W ten sposób bocian stał się nieodłącznym elementem polskiej kultury i folkloru.

    Do zobaczenia na leśnych ścieżkach, do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 u. 9 min.

Top-podcasts in Wetenschap

De Universiteit van Nederland Podcast
Universiteit van Nederland
NRC Onbehaarde Apen
NRC
Focus
NPO 2 / NTR
Ondertussen in de kosmos
de Volkskrant
We zijn toch niet gek?
Suzanne Rethans
Zimmerman en Space
Hens Zimmerman